Site icon HWCooling.net

Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 WiFi: vracia VRM rebrovanie

UEFI, pretaktovanie a regulácia ventilátorov

Nové základné dosky X470 pre procesory Ryzen druhej generácie sú tu a my sa opäť pozrieme na hlavné modely tria najznámejších výrobcov Asus, Gigabyte a MSI. Prvý, Aorus Gaming 7 WiFi, je doska od Gigabyte, ktorá zaujme predovšetkým dvoma vecami. Okrem podsvietenia i efektívnym chladením napájacej kaskády. Bude sa jej dariť aj v ostatných oblastiach?

Gigabyte má pred sebou neľahkú úlohu. Na poli high-end základných dosiek má silného súpera v podaní Asus, ktorý veľmi často vybavuje dosky množstvom funkcií, nápaditým dizajnom či bohatým balením. Tentokrát sa však Gigabyte prekonal a už pri balení je vidieť, že súboj na poli X470 nebude ľahký.

Základné parametre

ParametreGigabyte X470 Aorus Gaming 7 WiFi
PäticaAMD AM4
Čipová súpravaAMD X470
FormátATX (305 × 244 mm)
Napájacia kaskáda procesora10+2-fázová
Maximálny, oficiálne podporovaný takt pamätí3600 MHz
Sloty PCIe ×16 + PCIe ×13× (×16 | ×8 | ×4) + 2×
Diskové konektory6× SATA 6Gb, 2× M.2 (42 – 80/110 mm)
4-pinové konektory PWM
Interné porty USB1× USB typ C 3.1 gen 2, 2 × USB 3.1 gen 1, 2 × USB 2.0
Ďalšie interné konektory1× TMP, 4× RGB LED, 1× jumper Clear CMOS, 2× teplotné senzory
Displej POSTáno
TlačidláOC, Clear CMOS, Power/Reset, prepínač BIOS, prepínač DualBIOS
Externé porty USB2× USB 2.0, 6× USB 3.1 gen 1 typ A, 1× USB 3.1 gen 2 typ A, 1× USB 3.1 gen 2 typ C
Videovýstupyžiadne
Sieť1× RJ-45 (GbE) – Intel I211-AT, Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac
ZvukRealtek ALC1220-VB Codec (7.1)
Ďalšie externé konektory
Orientačná cena (patro.cz)250 eur
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-175" as a base selector for example: #supsystic-table-175 { ... } #supsystic-table-175 tbody { ... } #supsystic-table-175 tbody tr { ... } */

Balenie

Ak ste si v poslednej dobe zakúpili high-end dosku od Asus, určite vás prekvapilo množstvo príslušenstva. Takmer rovnaký pocit som mal aj po otvorení balenia novej Aorus dosky. Okrem bežnej dokumentácie v podobe návodu či dvojice optických diskov s ovládačmi tu nájdete tiež sadu nálepiek, odznak Aorus, samolepiace pásky na vyviazanie káblov a niekoľko ďalších funkčných káblov. Medzi ne patrí štvorica káblov SATA, dvojica adaptérov RGB a takisto dve teplotné sondy. V balení je tiež anténu WiFi a mostík HB SLI. Nechýbajú ani skrutky na sloty M.2 a redukcia na pripojenie kontaktných káblov zo skrinky.


Detaily

Aorus Gaming 7 WiFi je doska robená pre efekt, o tom niet pochýb. Našťastie sa nezabudlo ani na funkčnosť. S Ryzen 2700X tak pôjde o solídnu kombináciu a doska má potenciál aj na ďalšie generácie, ktoré prídu o rok, respektíve dva.

Jednou z hlavných predností je sekcia portov PCIe. Sloty PCIe ×16 sú tri (prekladané dvoma slotmi PCIe ×1). Prvé fungujú v konfigurácii ×16, druhý ×8. Ak sú obsadené oba pôjde o ×8/×8. Tretí (×4) je spojený s druhým slotom M.2 a teda, ak je M.2 slot obsadený, spodný PCIe port bude vypnutý. Všetky PCIe porty sú vystužené, horné dva ešte o niečo viac ako ten spodný. Gigabyte nazýva tieto vystužené porty Aorus Ultra Durable. Určite ich oceníte pri zapojení ťažkých open air grafík.

Sloty M.2 sú dva. Horný je zaujímavý tým, že ponúka dĺžku až 110 mm. Najbežnejší formát 2280 však bez problémov osadíte do oboch. Obe M.2 sú tiež vybavené chladiacimi krytmi Aorus M.2 Thermal Guard. Kryty sú masívne a majú rebrovanie pre lepšie odvádzanie tepla. Veľmi chválim ich voliteľné použitie, teda výrobca vám dáva na výber, či ich chcete použiť alebo nie. To oceníte najmä v prípade ak do dosky osadíte SSD disk, ktorý už má chladič integrovaný. Takým príkladom je Adata Gammix S11.

Doska je vybavená až ôsmimi 4-pinovými PWM konektormi. Štyri z toho sú čisto systémové, ďalšie dva môžu byť tiež systémové alebo pre vodné pumpy, jeden je na ventilátor procesorového chladiča a posledný na jeho pumpu. Rozmiestnené sú po celej doske, takže by za žiadnych okolností nemal byť problém s pripojením.

Externé konektory sú na doske riešené zaujímavo. V prvom rade chválim integrovaný kryt konektorov. Toto je jedna z vlastností, ktorú mal Asus na high-end doskách už dávnejšie a chýbalo mi to na doskách iných výrobcov. Gigabyte za tento krok tak veľmi chválim. Konektorov USB je tu požehnane, celkovo až desať. Vypichnem najmä USB 3.1 gen 2 typu A aj C a dva žlté USB DAC-UP2 s nastaviteľným napätím pre pripojenie príslušenstva a externých úložísk.Aorus Gaming 7 WiFi má podobne ako top modely MSI a ASUS integrovanú kartu WiFi. Konkrétne od Intelu s podporou 802.11ac, Wave2 2T2R a Bluetooth 5.0. na jej správne fungovanie je potrebné priskrutkovať anténu, ktorá je v balení. Má oválny dizajn a dokáže stáť na rovnej podložke. Ideálne však bude prichytiť ju o skrinku pomocou lepiacej pásky na spodnej strane antény. 

Prekvapením môže byť absencia video výstupu akéhokoľvek typu. V ďalších testoch si však ukážeme, že to v high-ende X470 nie je netradičné. Taktiež si o tom povieme viac pri napájacej kaskáde. Tá je až 12-fázová, pričom delenie je 10+2. Nakoľko doska nemá video výstup, SOC dostalo len dve fázy, Vcore zvyšných 10. Desať fáz pre VCore tvoria MOSFETy IR 3553 (40A) a dvojica fáz pre SoC zase MOSFETy IR 3556 (50A).  Doska sa tak rozhodne nedá zahanbyť ani pri OC.

Pozornosť si určite zaslúži aj chladenie VRM. Pasívy sú tu iné než nájdeme na iných X470 doskách. Gigabyte namiesto dvoch celistvých hrúd hliníku použil rebrované heatsinky, ktoré sú navyše prepojené. Toto v súčasnosti netradičné riešenie funguje veľmi dobre a teploty VRM a aj CPU sú vďaka tomu nižšie než na konkurenčných doskách.

Neodmysliteľnou súčasťou dosky je aj RGB podsvietenie. Tomu sa zvyčajne u nás podrobne nevenujeme, no pri tejto doske by to bola chyba. Gigabyte chcel zjavne docieliť efekt vianočného stromčeka, čo sa im aj podarilo. Na doske svieti takmer každý kúsok či už ide o sloty DIMM alebo PCIe, kryt čipsetu, audio kodeku alebo I/O. Čerešničkou na torte je potom podsvietený pás s diódami na pravom boku, ktorý si môžete nadizajnovať a vytlačiť na 3D tlačiarni.

K doske je možné pripojiť aj dodatočne pásy LED s 5 aj 12 V napájaním a všetko následne zosynchronizovať cez RGB Fusion. Do toho spadá aj rôzne príslušenstvo od Gigabyte ako myši, klávesnice, slúchadlá či skrinky. Zosynchronizovať podsvietenie pôjde aj na grafických kartách, musia byť však tiež od Gigabyte. Akonáhle do systému vložíte napríklad grafiku od iného výrobcu, začne sa synchronizácia byť a zblbne to tak napríklad podsvietenie ramiek.  Bohužiaľ stále neexistuje univerzálny štandard, ktorý by zjednotil RGB podsvietenie naprieč výrobcami.

   

Nové základné dosky X470 pre procesory Ryzen druhej generácie sú tu a my sa opäť pozrieme na hlavné modely tria najznámejších výrobcov Asus, Gigabyte a MSI. Prvý, Aorus Gaming 7 WiFi, je doska od Gigabyte, ktorá zaujme predovšetkým dvoma vecami. Okrem podsvietenia i efektívnym chladením napájacej kaskády. Bude sa jej dariť aj v ostatných oblastiach?

UEFI, pretaktovanie a regulácia ventilátorov

UEFI Gigabyte dosiek je odetý do kombinácie čiernej a červenej časti. Ponúka normálny a zjednodušený režim, teda Easy Mode. Zjednodušený režim na jednej obrazovke ponúka všetky potrebné informácia ako osadený procesor a jeho takty, rýchlosť a počet operačnej pamäte spolu s XMP tlačidlom. Nechýba správa bootovateľných zariadení či ovládanie ventilátorov.

   

Manažment  ventilátorov nájdeme v sekcii Smart Fan 5. Nájdete tu ovládanie každého jedného konektoru na doske vrátane pump. Nastaviť si môžete krivky či vybrať z prednastavených režimov. Rovnaké možnosť máte aj pri pumpách, nie len ventilátoroch. Nechýba možnosť výberu medzi DC a PWM nastavením. Taktiež tu nájdete teploty zo všetkých siedmich interných senzorov aj dvoch externých, ktoré sú v balení. Zapnúť si môžete upozornenia na prekročenie teploty CPU alebo pri zlyhaní ventilátora.

   

V normálnom režime sa nachádzajú ďalšie nastavenia ako ovládanie napätia a frekvencií, periférií, podsvietenia, čipsetu či napájania. Pretaktovanie procesora a pamätí samozrejme v BIOSe nechýba.

   

Nové základné dosky X470 pre procesory Ryzen druhej generácie sú tu a my sa opäť pozrieme na hlavné modely tria najznámejších výrobcov Asus, Gigabyte a MSI. Prvý, Aorus Gaming 7 WiFi, je doska od Gigabyte, ktorá zaujme predovšetkým dvoma vecami. Okrem podsvietenia i efektívnym chladením napájacej kaskády. Bude sa jej dariť aj v ostatných oblastiach?

Metodika testovania

Základnú dosku sme testovali v domácom, nie laboratórnom prostredí. Napriek tomu bola snaha o čo najpresnejšie výsledky. Tie sú preto priemerom nameraných hodnôt z opakovaných testov. Pri porovnaní s ostatnými doskami boli použité totožné komponenty. Ich zoznam je nasledovný:

Testovacia konfigurácia
ProcesorAMD Ryzen 7 2700X
Chladič procesoraFractal Design Celsius S36@max.
Teplovodivá pastaNoctua NT-H1
RAMG.Skill Trident Z RGB, 4× 8 GB, 3200 MHz/CL16
Grafická kartaAsus ROG Strix GeForce GTX 1080 Ti OC
SSDAdata XPG Gammix S11 256 GB + Adata XPG SX8200 480 GB
Napájací zdrojSeaSonic Prime 1300 W (80Plus Gold)
SkrinkaNZXT H700i
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-178" as a base selector for example: #supsystic-table-178 { ... } #supsystic-table-178 tbody { ... } #supsystic-table-178 tbody tr { ... } */

Testy zahŕňajú syntetické benchmarky na porovnanie surového výkonu ako aj porovnania v reálnych pracovných podmienkach či hrách. Cieľom bolo zistiť rozdiely v širokom spektre testov a porovnať výkon dosiek pri základných taktoch procesora aj pri pretaktovaní.

Nové základné dosky X470 pre procesory Ryzen druhej generácie sú tu a my sa opäť pozrieme na hlavné modely tria najznámejších výrobcov Asus, Gigabyte a MSI. Prvý, Aorus Gaming 7 WiFi, je doska od Gigabyte, ktorá zaujme predovšetkým dvoma vecami. Okrem podsvietenia i efektívnym chladením napájacej kaskády. Bude sa jej dariť aj v ostatných oblastiach?

Testy aplikačného výkonu















Nové základné dosky X470 pre procesory Ryzen druhej generácie sú tu a my sa opäť pozrieme na hlavné modely tria najznámejších výrobcov Asus, Gigabyte a MSI. Prvý, Aorus Gaming 7 WiFi, je doska od Gigabyte, ktorá zaujme predovšetkým dvoma vecami. Okrem podsvietenia i efektívnym chladením napájacej kaskády. Bude sa jej dariť aj v ostatných oblastiach?

Herné testy









Nové základné dosky X470 pre procesory Ryzen druhej generácie sú tu a my sa opäť pozrieme na hlavné modely tria najznámejších výrobcov Asus, Gigabyte a MSI. Prvý, Aorus Gaming 7 WiFi, je doska od Gigabyte, ktorá zaujme predovšetkým dvoma vecami. Okrem podsvietenia i efektívnym chladením napájacej kaskády. Bude sa jej dariť aj v ostatných oblastiach?

Zahrievanie a spotreba


Nové základné dosky X470 pre procesory Ryzen druhej generácie sú tu a my sa opäť pozrieme na hlavné modely tria najznámejších výrobcov Asus, Gigabyte a MSI. Prvý, Aorus Gaming 7 WiFi, je doska od Gigabyte, ktorá zaujme predovšetkým dvoma vecami. Okrem podsvietenia i efektívnym chladením napájacej kaskády. Bude sa jej dariť aj v ostatných oblastiach?

Hodnotenie

X470 v podaní Aorus Gaming 7 WiFi od Gigabyte je veľmi vydarená základná doska. Je rozumne navrhnutá dizajnovo aj funkčne. Rebrovanie heatsinkov VRM odvádza skvelú prácu nakoľko teplota procesora a spotreba sú nižšie než na doskách od ASUS a MSI, čo je vidieť najmä po pretaktovaní. Tam vidíme rozdiel až 7 stupňov a 50 W, čo je 20 %. Aplikačný výkon je solídny, doska sa v základe pohybuje na prvom a druhom mieste. Po OC je zvyčajne druhá, predbehla ju ASUS, ktorá je však stavaná na vysoké OC.  Herné testy sú už však plne v prospech Aorus dosky, kde si stabilne drží prvú pozíciu. Jej celkové výsledky sú tak naprieč testami veľmi vyrovnané. Ponúka solídny výkon v základe ale aj OC, kde je v tesnom závese za Crosshair VII Hero.

Zo všetkých troch testovaných dosiek je dizajn v podaní Gigabyte najprepracovanejší. Doska svieti doslova celá, čo môže byť pozitívne aj negatívne, záleží od vášho vkusu. Mne sa podsvietenie dosky páči, patrí medzi jedno z najlepších, aké som videl. Chválim voliteľné chladiče M.2 slotov, ktoré môžete ale nemusíte použiť. Pochvalu si zaslúži aj integrovaný krty I/O. Pokročilí používatelia zase ocenia duálny BIOS či externé tlačidlá. Doska je veľmi dobre vybavená a ťažko sa hľadajú nejaké negatíva.

Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 WiFi je pre mňa osobne víťazom z trojice porovnávaných dosiek. Predstavuje zlatú strednú cestu a najlepší pomer ceny a výkonu. Kvalitné spracovanie a bohatú výbavu dopĺňa dobrý výkon v základe aj po OC, čo robí z dosky vyvźažený produkt, ktorý môžem len odporučiť. Táto doska sa Gigabytu naozaj podarila a rebrované VRM sú jasný poznávacím znamením, ktoré ju odlišujú od ostatných dosiek. Doske preto udeľujem naše Go For It ocenenie.

Gigabyte X470 Aorus Gaming 7 WiFi
+ pomer cena/výkon
+ rebrované chladenie VRM
+ voliteľné chladenie M.2 slotov
+ nižšia spotreba i zahrievanie
+ výkon v základe aj po OC
+ integrovaný kryt I/O
+ špičková regulácia ventilátorov
+ až osem konektorov (PWM) na ventilátory
+ dual-BIOS
± vzhľad a podsvietenie (nemusí sedieť každému)
/* Here you can add custom CSS for the current table */ /* Lean more about CSS: https://en.wikipedia.org/wiki/Cascading_Style_Sheets */ /* To prevent the use of styles to other tables use "#supsystic-table-176" as a base selector for example: #supsystic-table-176 { ... } #supsystic-table-176 tbody { ... } #supsystic-table-176 tbody tr { ... } */