Site icon HWCooling.net

Patriot na SSD Viper VPN100 vymenil radič, rýchlosti sa neprepisujú

binary comment

„Staré“ SSD VPN100 s „novým“ radičom. Čo bude iné?

Nestáva sa často, aby sa na nejakom SSD v priebehu času menil radič a už vôbec nie, aby o tom výrobca riadne informoval. Táto úprava nemá byť „k horšiemu“ z dôvodu šetrenia. Naopak, samotný radič je výkonnejší, aj keď v niektorých smeroch novo osadený Viper VPN100 v niektorých veciach za pôvodným návrhom trochu zaostáva. Patriot však i napriek tomu garantuje zachovanie výkonnostných parametrov.

Viper VPN100 je pre svoj priaznivý pomer ceny k výkonu jedno z najpopulárnejších SSD s podporou rozhrania PCI Express 3.0. Nedávno sa však jeho návrh upravoval a Patriot to nezatajuje. Treba poznamenať ale i to, že toto odhalenie úprav prebehlo skôr, než to Patriot oznámil. Ako to už iného radiča, než bol ten pôvodný, si všimol jeden z majiteľov tohto SSD.

Patriot však na to pomerne rýchlo reagoval a aby sa zamedzilo špekuláciám, tak veci uvádza na pravú mieru. Podľa oficiálnej správy sa nejedná o žiadne šetrenie, ako tomu bolo svojho času pri Kingston SSDNow V300, ktorý si medzigeneračne zhoršil výkon a výrobca, pretože novšie SSD výrobca tak trochu potajomky osadzoval pomalšími pamäťami.

V tomto prípade vymenená súčiastka – pamäťový radič – má byť dokonca výkonnejšia. SSD Viper VPN100 vyšlo v marci 2019 s radičom Phison E12. S ním sa už ale SSD nevyrába a namiesto neho sa používa takisto Phison, ale E12S. Tento nový radič by mal byt dokonca výkonnejší. Pre Phison E12 (bez S) sa výkon čítania uvádza na úrovni do 3000 MB/s (v niektorých materiáloch 3200 MB/s) a zápis 3000 MB/s.

Radič Phison E12S na SSD Silicon Power UD70

IOPS majú byť potom obojsmerne 600 000. Pri novšom radiči Phison E12S je to už ale 680 000 IOPS (čítanie), respektíve 670 000 IOPS (zápis). Sekvenčné rýchlosti majú byť podľa datasheetu do 3400 MB/s (čítanie) a 3100 MB/s (zápis). Toto zlepšenie sa vo výsledkoch však nemusí prejaviť, pretože s novším radičom je používaný pomalší a hlavne menší DRAM buffer.

Namiesto pamäte DDR4 s kapacitami 512 MB (256 GB variant SSD), 1 GB (1TB SSD) a 2 GB (2 TB SSD) sú teraz konfigurácie s kapacitne menšími DRAM typu DDR3L. Najmenšie SSD s 256 GB má DRAM buffer už iba 128-megabajtový, na SSD s 512 GB a 1 TB má zase 256 GB a na SSD s 2 TB variant má DRAM buffer 512 MB, teda štyrikrát menej, než bol pred výmenou radičov.

Oficiálna správa Patriotu navyše prezrádza, že môžete očakávať aj navýšenie kapacity nad súčasné 2 TB. Skôr či neskôr Patriot zrejme uvedie VPN100 so 4 TB (s 1 GB vlastnej DRAM) a 8 TB (s 2 GB DRAM). Najväčší kapacitný variant bude už bude ale používať pamäte NAND typu QLC. Pri ostaných kapacitách zostávajú 96-vrstvové TLC.

Tak Phison E12S ako aj starší E12 sú osemkanálové radiče, je však pozoruhodné, že E12S má takmer o polovicu menšie puzdro (12 × 12 mm) než E12 (16 × 16 mm). Rozdiel vo veľkosti čipu už ale takýto markantný byť nemusí, stále je vyrábaný 28 nm TSMC. Vyšší výkon radiča môže byť dosiahnutý aj zlepšením firmvéru a otvára sa tu aj otázka okolo efektivity, ktorý aby mohla byť takisto vyššia a nový radič by sa mohol odlišovať aj nižšou spotrebou. Ale to už sú skôr špekulácie ako informácie, ktorým treba prikladať nejakú dôležitosť.

K tomu, že sa výkon po tejto výmene radiča nemá meniť treba dodať ešte jednu vec. Patriot garantuje zachovanie papierových rýchlostí, ktoré sú vždy maximálne a uvádzané na základe špičkových výsledkov v niektorom zo syntetických benchmarkov. V praxi však môže byť dosahovaný rôzny výkon, typicky pri takej práci, kde SSD nedosahuje maximálny výkon, teda s menšími súbormi. menší DRAM buffer by mohol teoreticky zhoršiť čítanie hĺbky frontu (Queue Depth 1), ktoré majú slabšie aj SSD s HMB (Host Memory Buffer), teda tie, ktoré svoj DRAM buffer nemajú, ale zdieľajú časť zo systémovej pamäte počítača.

Hlavný dôvod, prečo sa radič mení, má spočívať v nedostatočných výrobných kapacitách, ktoré vedú k celosvetovým výpadkom Phison E12 v dodávateľskom reťazci.