Site icon HWCooling.net

Přetaktování zamčených procesorů Alder Lake: Které desky zvolit?

Socket Intel LGA 1700 na desce MSI MEG Z690 Unify (Zdroj: HWCooling.net)

Desek podporujících BCLK OC je vícero od různých výrobců, jen u pár z nich se ale vyplatí

Minulý měsíc příjemně překvapila zpráva, že na nové desktopové platformě Intelu (Core 12. generace/Alder Lake) se zase dají levnější 65W procesory se zamčeným násobičem přetaktovat pomocí BCLK. Tedy proti záměru Intelu, aby OC bylo možné jenom na dražších nadšeneckých modelech řady K. Podívali jsme se na to, na kterých deskách to je teď možné a jestli se to vyplatí. Právě na ceně desky s BCLK OC to totiž může celé padat.

Přetaktování zamčených procesorů Alder Lake na platformě LGA 1700 je možné tehdy, pokud má deska osazený přídavný generátor taktu. To nejsou zdaleka všechny, protože většina jich používá generátor integrovaný v procesoru, který vám dovolí zvednout BCLK jen ze 100 na 103 MHz, což je sice také přetaktování, ale nestojí moc za řeč. Externí generátor tento limit nemá a můžete zvolit BCLK třeba i přes 150 MHz – pokud samozřejmě CPU při takovém navýšení taktu ze základu bude stabilní. Aby bylo BCLK funkční, tedy je třeba na desce tato součástka. Protože je to ale komponent navíc, zvyšuje cenu. Tím pádem je pravděpodobnější, že ho najdete na dražších deskách.

Komunita na HWBotu dala seznam desek různých výrobců, které BCLK umožňují, takže se můžeme podívat, jak velkou investici to vyžaduje.

Největší počet je zatím od Asusu, ovšem jsou to převážně desky série ROG Maximus, což je drahý highend. Podpora je na deskách Asus ROG Maximus Z690 Hero, Apex, Extreme a Formula. Toto jsou desky pohybující se cenou od 14 tisíc Kč/520 € po 25 tisíc Kč/970 € (Extreme). Asi by měly fungovat i jejich deriváty jako ještě dražší Z690 Extreme Glacial.

Volba Unlock BCLK OC, kterou se zapíná přetaktování 65W CPU na deskách Asus (Zdroj: Der8auer)

Na těchto deskách logicky nemá smysl BCLK přetaktování 65W procesorů používat, protože víc než můžete ušetřit pořízením třeba Core i5-12400F nebo 12500, utopíte v drahé desce. Mnohem lepší investice za stejnou cenu by byla nějaká levnější Z690 deska a dražší procesor Core i7 nebo i9. Core i9-12900KF totiž stojí skoro přesně o 10 tisíc Kč víc, než Core i5-12400F, a když dobře vyberete desku za pět tisíc, mělo by vám sloužit o dost líp.

Levnější desky už jsou. Komplikace: jen pro paměti DDR5

Asus ale už zdá se vyrobil i dvě desky platformy B660, kde už toto neplatí. Desky Strix B660-G Gaming WiFiStrix B660-F Gaming WiFi začínají cenami těsně pod 5000 Kč u prvního modelu a někde pod 6000 Kč u druhého. Toto už začíná být zajímavé, i když pořád jde o trošku dražší modely. Minimálně pokud jste vyrůstali na levných platformách před několika lety (B450 Tomahawk za dva a půl tisíce nebo X99 desky za pět tisíc…).

Zde už se přetaktování Core i5-12400F nebo i5-12500 asi docela vyplatí. Platíte sice za desku platformy B660 takové peníze, za jaké byste již mohli mít jednu z levnějších desek s čipsetem Z690, ale pokud vám jde zejména o vysoký herní výkon se šestijádrem, jde o poměrně dobrou cestu.

Strix B660-G Gaming WiFi (Zdroj: Asus)

Je zde ovšem jeden problém: obě tyto desky používají paměti DDR5. Ty jsou výrazně dražší než DDR4, i když mají tu výhodu, že deska je pak více perspektivní pro upgrady RAM v budoucnu. Pokud ale něco takového nepotřebujete, tak to znamená o pár tisíc vyšší investici do paměťových modulů dnes. To opět prodražuje celé řešení a bere vám úsporu, které chcete přetaktováním 65W procesoru dosáhnout.

Výhodnost je pořád na hraně

Nejlevnější odemčené šestijádro (přesněji, 6+4 jádro) Core i5-12600K stojí 7500 Kč a verze KF bez iGPU je už pod sedm tisíc. Příplatek proti zamčenému Core i5 je tedy jen dva až dva a půl tisíce, což může byt cca podobné, jako příplatek za DDR5 proti DDR4.

Je tudíž na zvážení, zda nekoupit raději desku Z690, paměti DDR4 (které navíc můžete mít z předchozího PC) a tyto procesory. Ty mají jako hodnotu navíc čtyři jádra Gracemont, což můžete využít v mnohovláknovém aplikačním softwaru. Pozdější prodej tohoto CPU při budoucím upgradu také může vrátit o něco vyšší částku. A nemusíte se bát, že Intel v budoucích BIOSech bude BLCK OC rozbíjet a vy tím budete muset ponechávat neaktuální firmware.

BCLK OC už mají i další značky desek

Další značky již také mají některé potvrzené modely desek s funkčním BCLK OC, ale v jejich případě chybějí levné modely B660. U Gigabyte je to model Z690 Aorus Tachyon, u MSI MEG Z690 Unify X, což jsou desky okolo 15 tisíc. MSI má dále také model MEG Z690I Unify, což je zatím jediná známá Mini-ITX deska s touto schopností. Ovšem cena je pořád deset tisíc, takže cenově se pořád k „žebráckému taktování“ nehodí.

Podle Buildzoida by snad dále měla být podpora na MSI MEG Z690 Ace, která je ale ještě dražší než Unify X, a na Z690 Godlike, kde už to cenově je pomalu ojeté auto. A u Gigabyte na Z690 Aorus Extreme, což je také hodně drahá deska, byť stojí jen necelou polovinu (ale pořád přes 20 tisíc Kč). Pro tuto skupinu desek ale asi ještě nejdou patřičné updaty BIOSu (respektive UEFI).

Gigabyte Z690 Aorus Tachyon (Zdroj: Gigabyte)

Od ASRocku je zatím známa podpora na desce Z690 Aqua OC, což je také superhighend s vodním chlazením. Cenu pro ní ještě ani neznáme, ale nejspíš pod dvacet tisíc korun nebude. Opět tedy nemá moc smysl o ní přemýšlet, pokud chcete šetřit taktováním 65W CPU.

Některé další desky od Gigabyte mají na PCB připravené pozice pro osazení externího generátoru, takže je celkem možné, že výrobci vydají i nějaké další modely, které tuto funkci přinesou, a doufejme i v levnějších cenových segmentech. Co je zejména pozoruhodně: tato příprava pro generátor je také na modelech s pamětí DDR4, údajně například na Z690 Aorus Pro DDR4 a Z690 Gaming X DDR4, která stojí jen 5500 Kč (ovšem DDR4 desky schopné BLCK OC bychom ideálně chtěli mít s levnějším B660).

Snad zejména budou přibývat desky B660 s nízkými cenami. Ideálně by to ale měly být modely používající paměti DDR4, protože s DDR5 se zatím platforma Alder Lake dost prodražuje. Kdo se snaží vymáčknout z mála peněz co nejvíc výkonu, pro toho teď asi jde cesta pořád jen přes DDR4.

Zdroje: HWBot, Tom’s Hardware, Buildzoid, Heureka.cz/Heureka.sk

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz