Site icon HWCooling.net

První test Zenu 4 v Geekbench, jsou potvrzené kapacity Cache

První test ES vzorku procesoru Zenu 4

Minulý týden se objevily úniky o tom, jak by mohly v příští 5nm generaci procesorů AMD vypadat highendové modely Ryzen 9. Procesory s novou architekturou Zen 4 už se zdá se přibližují. Teď se objevil fyzický vzorek Zenu 4 – kdosi ho totiž otestoval v Geekbench a výsledek se dostal do veřejné databáze. Jde zřejmě o vůbec první takový únik, který může doložit některé architektonické změny, které AMD v nové architektuře chystá.

Ač máme z tohoto úniku asi první výkonnostní skóre Zenu 4, to nám ve skutečnosti není moc platné. Bavíme se tu totiž o raném inženýrském vzorku, který běží na frekvencích hluboko pod tím, co by měly procesory dosahovat ve finále. Základní takt procesoru byl jen 1,2 GHz – takto nízké číslo odpovídá také tomu, že nejde o vzorek desktopového procesoru Ryzen, ale o serverovou verzi, tedy Epyc 7004 „Genoa“. Rané vzorky serverových CPU měly vždycky takto mrzké takty.

Epycy 7004 s budou mít až 96 jader Zen 4 ve 12 CPU čipletech vyráběných na 5nm procesu. Vzorek 100-000000479-13 je ale jen 32jádrový, a to se 64 vlákny. Jak je tedy vidět, Zen 4 pořád používá SMT se dvěma vlákny na jádro. Procesor byl testován ve vývojové desce označené AMD Quartz a používal 32 GB paměti (asi DDR5).


Vzorek serverového procesoru AMD s architekturou Zen 4 v Geekbench (Zdroj: Geekbench)

Ač snímek z Geekbench ukazuje takt 1,2 GHz, to je jen základní takt. Reálně CPU běželo při testu na o dost lepších taktech, Geekbench detekoval frekvenci okolo 3430 MHz (takže boost procesoru by asi mohl být 3,45 GHz), což už na vzorek první generace (ES0) není málo. V tomto kontextu je třeba brát skóre – 1126 bodů v jednovláknovém testu a 4646 v mnohovláknovém. Zejména druhé číslo je hodně špatné na 32jádrový procesor, ale je to asi všechno proto, že jde zatím o nezralou platformu, kde je zejména třeba výkon pamětí zatím hodně špatný. Z těchto čísel se asi zatím nedá nic vyvozovat o tom, jak dobrý (nebo špatný) bude finální Zen 4.

Procesor AMD s architekturou Zen 4 v Geekbench, jednovláknové skóre (Zdroj: Geekbench)

Zajímavá informace jsou hlavně zachycené parametry a samotný doklad toho, že vzorky procesorů Zen 4 už nejen běží, ale už nejsou vyloženě trezorová záležitost. Už je asi testuje je dost lidí na to, aby se takovéto záznamy dostaly ven (to se děje tehdy, když někdo spustí neplacenou verzi Geekbench (s připojením k internetu), kdy jsou výsledky poslány automaticky do databáze).

Zen 4 má větší L2 cache, na L3 a L1 AMD nesáhlo

Parametry detekované Geekbenchem nám doložily, jaké budou mít procesory Zen 4 cache. L1 cache se zdá se nebude zvětšovat – AMD zůstane i u Zenu 4 u jen 32KB L1 Cache pro data. Alespoň snad můžeme doufat, že se nezhorší její latence. Také instrukční L1 cache zůstane 32KB; jaká bude kapacita µOp cache, to bohužel Geekbench neodhalí.

Vzorek procesoru AMD Epyc 7004 Genoa s architekturou Zen 4, socket SP5 (Zdroj: VideoCardz)

Databáze ale potvrzuje jednu architektonickou změnu. Všechny dosavadní jádra linie Zen až Zen 3 měla 512KB L2 cache pro každé jádro, ovšem Zen 4 to podle tohoto dokladu změní a bude mít pro každé jádro 1MB L2 cache. To znamená, že se do ní vejde více dat, takže některé úlohy, které mají významnou číst pracovních dat takto velkou, ale do 512KB cache se ještě nevejdou, by mohly slušně benefitovat. Podle simulací, které nedávno provedl web Chips and Cheese, může zvětšení cache z půl na celý megabajt o dost zlepšit výkon (IPC, tedy výkon na 1 MHz), i když záviset bude na tom, zda větší kapacita cache moc nezpomalí. AMD mělo doteď u své L2 cache velmi nízkou latenci 12 cyklů, což také výkonu pomáhalo. Zatím nevíme, jakou cenu bude jádro platit za zdvojnásobenou kapacitu.

Vzorek serverového procesoru AMD s architekturou Zen 4 v Geekbench (Zdroj: Geekbench)

Potvrzení L2 cache o kapacitě 1 MB zdá se ukazuje, že informace o architektuře Zen 4 uniklé loni v létě byly patrně pravdivé. Co v nich tehdy nebylo a dozvídáme se to teď, je ale kapacita L3 cache. Ta bude zdá se nezměněná proti Zenu 3. Vzorek procesoru Genoa má celkem 128 MB L3 cache ve čtyřech 32MB blocích. Stejně jako u Epyců 7003 Milan tedy bude CPU organizováno tak, že se skládá z osmijádrových bloků CCX, které mají přidružený svůj sdílený blok L3 Cache, a ten bude mít opět 32 MB. Jde tedy o informaci typu „nic nového“, ale protože dosud jsme o L3 Zenu 4 nevěděli, má to svoji hodnotu.

Vzorek procesoru AMD Epyc 7004 Genoa s architekturou Zen 4, socket SP5, spodní strana (Zdroj: VideoCardz)

Procesory Ryzen 7000 pro desktop budou založené na stejných CPU čipletech, takže pro ně bude platit totéž. Modely s osmi a méně jádry tedy budou mít 32MB L3 cache a patrně jeden CCX. Modely s více jádry (až do počtu 16, který asi bude maximum) budou mít dvojici CCX a 2×32 MB L3 Cache.

Tip: AMD ukázalo Ryzen 7000 a socket AM5. Umí PCIe 5.0 a Zen 4 zvládne 5 GHz na všech jádrech

Zdroje: Geeekbench, Benchleaks, VideoCardz

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


⠀⠀