Site icon HWCooling.net

Shuttle odtajnil konfigurácie mini počítačov XPC slim DL20N(6)

XPC slim DL20N(6) s procesormi Intel Jasper Lake sú už za rohom

V aktualizovanom katalógu produktov Shuttle na rok 2021 sa objavili dva nové počítače XPC slim DL20N a DL20N6. Tie by mohli čoskoro nahradiť staršie konfigurácie DL10J. V rámci DL20N(6) už Shuttle pracuje s modernejšími procesormi Intel Jasper Lake. Tých zmien je tu ale viac väčšina k lepšiemu, ale niečo vám môže oproti DL10J aj chýbať. Parametre máme kompletné, v tomto článku nájdete ich prehľad.

Shuttle má v ponuke rôzne malé počítače, a to i v rámci série XPC slim, ktorá sa aktuálne rozširuje. Teda, zatiaľ minimálne na papieri. Tlačovú správu s uvedením nových produktov Shuttle ešte nerozposlal, ale je zrejmé, že modely počítačov DL20N a DL20N6 majú pomerne blízko od svojho vydania. Tieto počítače sú zalistované medzi produktmi na tento rok a predsa len už sme v jeho tretej štvrtine.

DL20N predstavuje najlacnejšiu triedu v rámci zostáv XPC slim a v ponuke má nahradiť DL10J. Najväčší rozdiel je v použitom procesore. Zatiaľ čo DL10J je postavený na Celerone J4005 (14 nm Gemini Lake), tak DL20N už schováva 10 nm Jasper Lake (Celeron N4505). Je to takisto dvojjadrový procesor, ale s vyšším výkonom na takt. TDP 10 W sa pritom nezmenilo, aj keď nový Celeron má o 200 MHz agresívnejší boost, takže je možné, že špičkovo v niektorých situáciách môže byť spotreba o trochu vyššia. Stále bude však zrejme dostatočne nízka na to, aby si s procesorom poradil pasívny chladič.

Z dostupných detailov zatiaľ nie je zrejmé, že ši bude chladič rovnaký alebo väčší. V každom prípade očakávame, že sa bude jednať stále o hliníkový monolit s o silnejšími rebrami. Niečo na spôsob chladiča (z DL10J) z titulnej fotografie. To, že pôjde o pasívny chladič (aj keď teda spotreba môže byť vyššia a i odvod tepla pre menšiu plochu čipu Jasper Laku horší) nemusí byť pochýb. Konfigurácia je stále vedená pod hlavičkou riešení bez ventilátorov. A to platí aj pre konfiguráciu s výkonnejším procesorom Intel Pentium Silver N6005 so štyrmi jadrami.

Ilustračná fotka Shuttle DL10J. Modely DL20N(6) sa ale v hrubých črtách neodlišujú. Rozloženie jednotlivých prvkov a rozmery sa zhodujú a s najväčšou pravdepodobnosťou bude skrinka aj rovnako rubustná.

Jednou z kľúčových medzigeneračných zmien sú nové štandardy digitálnych videovýstupov. Namiesto HDMI 1.4b je HDMI 2.0b a namiesto DisplayPort 1.2 zase DP 1.4a.  Každopádne rozlíšenie UHD je možné pri 60 Hz vyviesť už aj z HDMI, čo môže byť pre niektoré typy použitia výrazné zlepšenie. Tieto počítače Shuttle totiž smeruje aj showroomov maloobchodov či do reklamných zariadení, kde displeje môžu mať už tiež vyššie než nízke rozlíšenia a modernejšie HDMI sa tu môže hodiť. Analógový výstup (D-Sub) zostal zachovaný.

Rýchlejšie než predtým budú aj porty USB. Vpredu 5 Gb štandard 3.2 gen. 1 nahrádza 3.2 gen. 2 s priepustnosťou 10 Gb/s. To je ale vo výbave čelného panelu jediná zmena. Na ostatnej výbave (dvoch samostatných 3,5 mm audio jackov a zapínacom tlačidle). Veľmi podobná je aj výbava konektorov zadnom paneli (4× port USB, 2× konektor sériový konektor DB9/RS-232, 1× 1 Gb RJ-45, 1× HDMI, 1× DP, 1× D-Sub).

Počet portov USB je rovnaký, ale znovu sa zrýchlovalo. Namiesto štyroch USB štandardu 2.0 sú tu už iba dva a zvyšné dva sú 3.1 gen. 1 (t.j. s 5 Gb/s). Ďalší rozdiel je v tom, že DL20N už nemá vyvedený konektor SMA na pripojenie externej antény. To preto, že modul pre bezdrôtovú sieť prešiel do voliteľného príslušenstva. Pre ten je k dispozícii jeden slot M.2 2230 (E-key), drihý slot M.2 (M-key) je pre SSD až do 80 mm a zrejme i s podporou SATA aj PCIe ×4, ako to je aj v prípade starších dosiek DL10J. Podporované je ale i jedno 2,5 “ palcové úložisko SATA.

Nakoľko sa jedná o konfigurácie typu barebone (teda bez úložiska i pamäte), je výber SSD alebo HDD v réžii používateľa. Takisto čo sa týka RAM. Tá musí byť typu DDR4, rozširujúce sloty SO-DIMM sú na doske dva, pričom je garantovaný chod s dvoma 8 GB modulmi.

Jendým z rozdielov oproti DL10J (na fotke) je absencia konektora SMA na pripojenie antény. Ten si pre DL20N(6) budete musieť po novom dukúpiť spolu s bezdrôtovým modulom. Priechody na konektory SMA v konštrukcii skrinky nechýbajú.

V rámci voliteľného príslušenstva je teda modul WiFi/BT, LTE, montážna lišta DIN, vertikálny držiak, súprava na montáž do 19″ 2U racku či kábel, na ktorom je externé tlačidlo. To je pre použitie do vstavaných systémov takisto dôležité. Mimochodom, Shuttle udáva, že je počítač vhodný na prevádzku v prostrediach s okolitou teplotou vzduchu 0–40 °C a v poriadku je i vlhkosť v rozmedzí 10–90 %. Oficiálna podpora OS zahŕňa aj podporu Windows 11. Kedy a za akú cenu sa budú tieto počítače predávať je zatiaľ neznáme.