Site icon HWCooling.net

Ako na zavolanie, sú nové bloky na grafiky Aorus Xtreme a Master

Vyšiel vodný blok EK-Quantum Vector Xtreme RTX 3080/3090 D-RGB

V piatkovom teste Aorus RTX 3080 Xtreme 10G sme mali výhrady k vyššej hlučnosti a v rovnaký deň EKWB vydalo vodný blok na ňu určený. Ten ale podporuje aj iné nereferenčné grafické karty Gigabyte. Okrem výkonnejšej Aorus RTX 3090 Xtreme je EK-Quantum Vector Xtreme RTX 3080/3090 kompatibilný aj s revidovanými Aorus RTX 3080 a RTX 3090 Master s obmedzeným hash ratom. Bloky sú dostupné v dvoch variantoch s rôznymi krytmi.

EKWB vydalo nový vodný blok z EK-Quantum Vector Xtreme RTX 3080/3090 D-RGB na grafické karty Gigabyte Aorus RTX 3080/3090 Xtreme a Aorus RTX 3080/3090 Master. Grafiky Aorus Master vrátane druhej revízie, ktorá sa od prvej líši už použitím GPU s LHR, teda s obmedzeným výkonom na ťaženie kryptomien.

Vo všetkých prípadoch ide o výnimočné grafiky, ktoré sú vybavené až šiestimi videovýstupmi, ale i výparníkovou komorou, do ktorej sú vnorené heatpipe. Hoci to znie veľkolepo, tak toto rozhranie je zrejme úzkym hrdlom celého systému. Teoreticky ním môže byť aj teplovodivá pasta medzi základňou a GPU, ale to je menej pravdepodobné). To znamená, že hoci majú tieto grafiky obrovské chladiče, vysoký potenciál radiátora zostáva nevyužitý. Tým pádom sa nielen GPU, ale i pamäte zahrievajú na vyššie teploty, spolu s ktorými sa výrazne zvyšujú aj otáčky ventilátorov. Vo výsledku je tak hlučnosť chladiča pomerne vysoká.

Teraz sa však naskytá možnosť pôvodný chladič vymeniť za vodný blok. Nový EK-Quantum Vector Xtreme RTX 3080/3090 D-RGB je typu full cover, takže chladí všetky súčiastky, ktoré sa zahrievajú na kritické teploty. Okrem grafického jadra teda aj pamäte a VRM. Výrobca pri tomto bloku zdôrazňuje prácu na optimalizáciách trás, ktorými prúdi kvapalina. Tie sú navrhnuté tak, aby nedochádzalo k neželanému víreniu. EKWB tvrdí, že je vhodná kombinácia bloku aj so slabšími čerpadlami alebo takými, ktoré fungujú pri nižších otáčkach.

Rôznej orientácii má byť prispôsobená aj štruktúra kanálikov nad GPU. Hydrodynamické straty by mali byť minimálne bez ohľadu na to, či máte grafickú kartu s blokom vo vodorovnej polohe alebo vertikálne. Ešte sa hodí dodať, z čoho je vyrobený coldplate. Jedná sa o meď, ktorá je poniklovaná. Hadice sa pripájajú cez spojky s najpoužívanejším závitom G1/4″.

   

Blok je dostupný v dvoch variantoch. Jeden je priehľadný (Nickel + Plexi) a pri druhom už do vnútra na kvapalinu nevidíte. Ten (Nickel + Acetal) má čierny kryt. Osvetlenie je na každom z nich. To pozostáva z ôsmich D-RGB LED so štandardným 3-pinovým pripojením. Tým je zaručená kompatibilita so všetkými základnými doskami, ktoré sú vybavené konektormi ARGB LED.

Súčasťou príslušenstva je termopasta EK-TIM Ectotherm a takisto súprava thermalpadov. Blackplate je už ale voliteľný a zakúpiť si ho musíte zvlášť. Pri ňom máte takisto na výber – v sivej alebo čiernej. Vyrobený je vždy s hliníku, ktorého povrch je poniklovaný.

   

   

Cena bloku je 174 eur alebo 179 eur. Záleží od variantu, Nickel + Plexi je drahší. Čierny backplate je za 49 eur, sivý za 54 eur. To sú ceny priamo z e-shopu EKWB, kde sa veci dajú objednať už teraz. V každom prípade však počítajte s expedíciou tovaru až ku koncom tohto mesiaca.