Gigabyte Aorus RTX 3080 Xtreme 10G: štvorslotové monštrum

Gigabyte Aorus RTX 3080 Xtreme 10G v detailoch

Máme pre vás niečo špeciálne! Otestovali sme najväčšiu GeForce RTX 3080, ktorá je dokonca vybavená vlastným displejom. A minimálne rovnako zaujímavé sú v tomto článku výsledky s Resizable BAR, ktoré majú v našich testoch grafických kariet u GeForce premiéru. Tak sa pohodlne usaďte a poďte sa tým prelúskať. Tie nárasty a poklesy výkonu v porovnaní s Radeonmi stoja za to.

S grafikou RTX 3080 Xtreme 10G začíname ktestovať Resizable BAR aj na GeForce. Vzhľadom na rozsiahlu podporu je to už povinná jazda. Napriek tomu má zmysel stále udržovať a rozširovať aj databázu výsledkov bez ReBARu. Dôvody pre to sú viac-menej dva.

Jeden je ten, že ReBAR takto plošne na všetkých grafických kartách Ampere RTX podporuje pomerne krátko, od konca marca a z predošlých skúseností s AMD vieme, že výkon v čase sa rôzne formuje. Podstatne viac než bez ReBARu, kde je ten vývoj vplyvom rôznych aktualizácií pomerne zanedbateľný. To znamená, že dnes namerané výsledky so zapnutým ReBARom sa môžu výrazne odlišovať od opakovaných meraní napríklad po mesiaci, s čím treba počítať nielen v našich, ale i v akýchkoľvek iných testoch.

A druhý dôvod, prečo neopúšťať štandardné merania (tj. s vypnutým Resizable BAR) je ten, že posun vo výkone nemusí byť vždy progresívny a môže mať i zostupný charakter. To sme na grafikách AMD, ktoré ReBAR podporujú dlhšie, tiež zaznamenali. Skrátka je dobré vedieť aj o situáciách, do ktorých sa ReBAR v súčasnosti nehodí. Radeony s ReBARom máme otestované naprieč všetkými dostupnými GPU zo série RX 6000, z grafík GeForce bude mať teraz premiéru RTX 3080. To je pre svoju vysokú popularitu na štart asi i najvhodnejšia voľba. Túto RTX 3080 máme v netradičnom vyhotovení od Gigabyte.

Grafická karta má jadro Nvidia GA102 (200-K1-A1) so 8704 shadermi, 16 GB pamäte typu GDDR6X, ktorá je pripojená 320-bitovou zbernicou. Za zdôraznenie stojí ešte i špecifikovaná frekvencia jadra pre boost – 1905 MHz. V praxi to bude tradične viac, uvidíme o koľko. Podrobné parametre Aorus RTX 3080 Xtreme 10G nájdete v tabuľke nižšie.

Detaily Gigabyte Aorus RTX 3080 Xtreme 10G

Grafika je obrovská. Je nielen dlhá (319 mm), ale hlavne hrubá. V tejto osi má 70 mm, ale použitá je stále iba dvojslotová záslepka. Výške takmer dvoch slotov zodpovedá veľká brada pod záslepkou PCIe. V praxi sa tak jedná o štvorslotovú grafickú kartu s hmotnosťou takmer dve kilá (presne 1872 gramov na váhe).

Chladič charakterizujú rôzne prvky, ktoré sa majú podieľať na zlepšení chladenia. Každý z troch ventilátorov je iný. Predný a zadný majú síce rovnaký tvar (s dlhými zakrivenými listami nahusto), ale rôzny rozmer – zadný má 110 mm, predný 95 mm. Zaujímavý pri týchto ventilátoroch, respektíve pod nimi, je rámček s vysokými trojuholníkovými výbežkami. Tie majú slúžiť na optimálne nasmerovanie vzduchu pred pasívom.

Úplne raritné sú však lopatky ventilátorov v zákryte. Inými slovami prostredný ventilátor seká vzduch i pod lopatkami krajných ventilátorov. Tým sa majú odstrániť hluché miesta nad radiátorom, kde je bežne pôsobenie ventilátorov menšie. A aby to bolo kompletné, tak prostredný ventilátor sa otáča v protismere zvyšných dvoch. To na redukciu turbulentného prúdenia pre dosahovanie čo najvyššieho statického tlaku.

Odhliadnuc od mimoriadneho objemu je pozoruhodná i pasívna časť. Napríklad i zošikmením rebier pre väčšiu absorpčnú plochu radiátora. Jadrom celého systému je však výparníková komora, do ktorej je zapustených päť 6-milimetrových heatpipe.

Napájanie je robustné, na karte sú tri 6+2-pinové konektory PCIe. Na rovnakej strane je potom i prepínač medzi BIOSmi. Tie sú tu dva, jeden „OC“ a druhý „Silent“. Aby sme kartu výkonnostne nijako neobmedzovali a v testoch podávala čo najvyšší výkon, tak v rámci meraní pracujeme s BIOSom „OC“, ale preverili sme i „Silent“, či dostojí svojmu názvu.

   

Príslušenstvo je pomerne strohé, ale zberateľov poteší figúrka maskota Chibi a kovová samolepka. Viac táto luxusná kufríková škatuľa neskrýva. Bohužiaľ ani podperu, ktorý by odľahčila slot PCI Express (aj keď pre tie armované ani toto nepredstavuje výzvu) a zároveň držala kartu vo vodorovnej polohe v súlade s estetickými pravidlami.

K ohýbaniu karty dochádza len minimálne, masívny backplate v tomto spevňujúcom smere funguje dobre. A zapája sa aj do chladenia. Backplate je vyrobený je z hliníku a v mieste za MOSFETmi VRM je s PCB v kontakte cez teplovodivú podložku. A na druhej strane má zase výrez na lepší únik tepla z radiátora.

Upozorniť treba i na i väčšiu šírku karty, teda rozmer k bočnici. PCB má v najširšom bode (od slotu PCIe) 135 mm, ale na konečných 140 mm kartu uzatvára vystúpený kryt chladiča, ktorý môže byť v menších alebo atypických skrinkách predmetom kolízie.

Atraktívna a vzácna je RTX 3080 Xtreme 10G najmä výbavou video výstupov. Vyvedené sú tri porty HDMI (2× 2.1 + 1× 2.0) a v rovnakom počte sú aj DisplayPorty (1.4a). Súčasne môžete používať síce len štyri zo šiestich dostupných konektorov, ale i to má zmysel a oproti iným kartám takáto konfigurácia dáva väčšiu voľnosť. Niekto možno viac preferuje HDMI, ktoré býva obvykle v menšine obmedzené na jediný konektor.

Detail na panel s výstupmi znovu pripomína to, ako je karta hrubá. Niekto by mohol namietať, že nejde o čistokrvnú štvorslotovú kartu, ale vedzte, že do štvrtého slotu nič neosadíte. Na ten fakt nezaprší, je  kompletne pod strechou.

Vysoký profil karty Gigabyte použil na zasadenie 1,8″ displej. Zobrazovať môže celý rad praktických vecí, ako sú frekvencie, zahrievanie či využitie GPU, ale môžete si naň dať i ľubovoľnú fotku či GIF. Pozorovacie uhly sú dobre, matrica je IPS. Stále sa ale jedná o LCD, takže obdĺžnikové ohraničenie panela pre nedokonalú čiernu v tme neprehliadnete. Podsvietenie je ale pekne rovnomerné.

Obrazové vlastnosti displeja sme nemerali, ale pôjde minimálne o True Color. Všetky prispôsobenia a výber obsahu (napríklad i v rotácií viacerých ukazovateľov) je možné si nastaviť v aplikácii RGB Fusion 2.0. Tá takisto slúži na prácu s osvetlením RGB LED, ktoré je na karte zo všetky strán. Gigabyte tu s ním však neoperuje na príliš veľkej ploche a možno tak stále hovoriť o vcelku decentnom návrhu.

   

Aby ste si mohli navýšiť výkon povolením Resizable BAR, je potrebné aktualizovať BIOS (F6, F11 alebo F22), ktorý má podporu. Je to jednoduchšie a rýchlejšie ako na základnej doske. Archív s BIOSom si stiahnete z produktových stránok Gigabyte a celý proces aktualizácie začína i končí spustením súboru s príponou exe. Ten si spustí príkazový riadok a do karty nahrá nový BIOS.

Nezabúdajte však, že karta je vybavená dvoma BIOSmi a preto máte v archíve i dva adresáre. Jeden pre režim „OC“ a druhý pre „Silent“. Pred aktualizáciou by tak mal byť v správnej polohe (ešte pred spustením PC, pri inicializácii) aj fyzický prepínač BIOSov na karte. Ktorému BIOSu ktorý súbor prináleží je uvedené v priloženom textovom dokumente, ten je takisto súčasťou archívu.

   

Je pozoruhodné, že u Silent BIOSu sa znižovali i frekvencie boostu, z pôvodných 1815 na 1770 MHz. V režime OC zostáva i naďalej 1905 MHz. Zníženie frekvencie (a s ním i limitu napájania) v „tichšom“ BIOSe nasvedčuje tomu, že Gigabyte chcel ešte výraznejšie zraziť hlučnosť chladiča.

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Gigabyte Aorus FI27Q-X: Ešte rýchlejší a ešte lepší monitor

Medzi top monitory minulého roka by som rozhodne zaradil Aorus FI27Q-P, ktorý exceloval prakticky na všetkých frontoch, od kvality zobrazenia až po herné funkcie. FI27Q-X je jeho priamym nástupcom. Ako už názov napovedá, pôjde ešte o eXtrémnejšiu verziu, ktorá má predovšetkým rýchlejší panel s 240 Hz. Okrem toho sa zrejme nedá očakávať veľa iných zmien, nakoľko ani predchodcovi toho veľa nechýbalo. Celý článok „Gigabyte Aorus FI27Q-X: Ešte rýchlejší a ešte lepší monitor“ »

 •  
 •  
 •  

V cenníku sa omylom objavili základné dosky Gigabyte Z690

Zdá sa, že Gigabyte je na novú mainstreamovú platformu Intel LGA 1700 dobre pripravený a dostáva sa do rôznych, povedzme „predstihov“. Práve z materiálov tejto firmy ste sa dozvedeli, ako sa zmenili rozmery backplatu pre procesorové chladiče a teraz boli v ponuke jedného obchodu zverejnené dve zatiaľ neoznámené dosky. A to i spolu s cenami a parametrami, ktoré však budú čiastočne nesprávne. Celý článok „V cenníku sa omylom objavili základné dosky Gigabyte Z690“ »

 •  
 •  
 •  

Radeon RX 6600 unikl: pořád 8 GB, vydání možná do měsíce?

Minulý měsíc vyšla zatím nejlevnější (relativně) grafika Radeon generace RDNA 2, Radeon RX 6600 XT založený na novém čipu Navi 23. Vypadá to ale, že už brzo by k němu měl přibýt druhý model, jenž by měl mít ještě o něco nižší cenu: Radeon RX 6600 už bez dalších přípon. Na webu už se objevily obrázky karty Eagle od Gigabyte, takže vydání se zřejmě přiblížilo. Únik také potvrdil, že karta má pořád 8GB paměť, AMD ji nezkrouhlo. Celý článok „Radeon RX 6600 unikl: pořád 8 GB, vydání možná do měsíce?“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. krásna obsiahla recenzia Ľubo, všetka česť, ale prečo tam máš úplne zbytočné grafy výkon za euro, keď… však vieme čo… ale chýba ti tam najdôležitejší aktuálny parameter – výkon MHash/s pri ťažbe Etherea, lebo však vieme ako skončí najmenej polovica/dve_tretiny/tri_štvrtiny/päť_ šestín/…deväť_desatín kariet…

  1. Nejaká cena tam byť musí a stále považujem za lepšiu možnosť MSRP ako nejaký bazárový priemer, hoci je v túto chvíľu len v teoretickej rovine. Ťažbu kryptomien odsudzujem a žiadnymi testami ju nechcem podporovať. 🙂

   1. to bol len taký smutný ironický povzdych, ale pri sučasnom trende kurzu kryptomien nevyzerá byť situácia s grafikami nijako ružová. jakpak tohle skončí…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *