Gigabyte Aorus RTX 3080 Xtreme 10G: štvorslotové monštrum

Záver

Máme pre vás niečo špeciálne! Otestovali sme najväčšiu GeForce RTX 3080, ktorá je dokonca vybavená vlastným displejom. A minimálne rovnako zaujímavé sú v tomto článku výsledky s Resizable BAR, ktoré majú v našich testoch grafických kariet u GeForce premiéru. Tak sa pohodlne usaďte a poďte sa tým prelúskať. Tie nárasty a poklesy výkonu v porovnaní s Radeonmi stoja za to.

Záver

Gigabyte Aorus RTX 3080 Xtreme 10G je trochu kontroverzná grafická karta. Podľa rozmerov a obrovského chladič by sa dalo očakávať, že pôjde o veľmi tichú grafiku, ale naopak je dosť hlučná. S „tichým“ BIOSom je to lepšie a pokles hlučnosti je citeľný (8–10 dBA), ale i tak sú niektoré ľahšie grafiky s podobným výkonom výrazne tichšie. A nie je to ani dané tým, že by mala RTX 3080 Xtreme predimenzované otáčkyvýr a teplotnú rezervu, tá je pomerne malá. Úzke hrdlo bude s najväčšou pravdepodobnosťou priamo nad GPU, v základni s výparníkovou komorou.

Historicky sa už niekoľkokrát ukázalo, že táto technológia funguje horšie, než sa môže zdať z marketingového opisu. Hoci kondenzát naozaj absorbované teplo v základni rozloží rovnomerne, ale prestup z neho do vnorených heatpipe je horší ako z tradičného medeného bloku, ktorý trubice zviera zo všetkých strán. A to je škoda, pretože chladiča tak neťaží zo všetkých tých skvelých vecí, ktoré Gigabyte doň zapracoval v iných miestach. Či už sa jedná o výborne navrhnuté ventilátory alebo veľký radiátor. Ten si v tomto prípade svoj objem neobháji.

Vyššie zahrievanie a hlučnosť v režime OC je na RTX 3080 Xtreme formované aj vyššou spotrebou. Tá je na úrovni MSI RTX 3090 Gaming X Trio a s aktívnym Resizable BAR ešte o pár wattov vyššia. V porovnaní s TUF RTX 3080 je to +30 až 40 W. V režime Silent je úspora podľa záťaže 22–30 W. A aj v takomto nastavení sú frekvencie GPU vysoké a pohybujú sa medzi 1830–1881 MHz, teda vždy vysoko nad rámec špecifikovanej hodnoty (1770 MHz). Pravý Xtreme je to ale až s BIOSom OC, s ktorým na pomery RTX 3080 dosahuje táto grafika karta mimoriadne vysokých frekvencií GPU, cez 2000 MHz.Chod karty je pritom pekne stabilný, bez pádov.

Vyššia hlučnosť a spotreba sú vykúpené vysokým výkonom. Tým, ktorí si nezakladajú na tichom počítači a prvoradý je čo najvyšší výkon, môžeme Aorus RTX 3080 Xtreme s čistým svedomím odporučiť aj na náročné hranie v 4K@60 Hz. V tomto rozlíšení Aorus RTX 3080 Xtreme 10G dosahuje podobné výsledky ako dvojnásobne drahší Sapphire Radeon RX 6900 XT Toxic.

ReBAR v službách Nvidie

Kapitola sama o sebe je Resizable BAR. Z pohľadu priemerného nárastu výkonu na väčšej vzorke hier, kde sú zahrnuté i tituly bez jeho podpory, je pomerne malý. V našom prípade sú to naprieč všetkými testovanými rozlíšeniami (1080p, 1440p a 2160p) iba 2 %.

Najviac výkonu ReBAR pridáva v Assassin’s Creed: Valhalla (8–10 %) a slušnejšie plusové fps dostanete i v Battlefield V (4–9 %), Borderlands 3 – v ňom je to +4–7 % rovnako ako v Cyberpunk 2077, kde je každé fps dobré, špeciálne s raytracingovou grafikou. S ReBARom zrýchlil pod DirectX 12 aj Red Dead Redemption 2 (do 7 %), výraznejšie ako pod Vulkanom (výkon pod týmto API ale i napriek tomu zostáva o chlp vyšší). Symbolické nárasty výkonu sú aj vo Forza Horizon 4, Mafii: DE či Total War Saga: Troy.

V mnohých testovaných tituloch nedošlo prakticky ku žiadnym výkonnostným zmenám a napríklad v DOOMe Eternal Resizable BAR výkon málinko znižuje (o 3–4 %). Tak či onak ale ReBAR na GeForce RTX 3080 pôsobí na výkon menej deštruktívne než trebárs na Radeon RX 6900 XT (alebo na Radeonoch RX 6000 vo všeobecnosti).

S výnimkou veľkého prepadu herného výkonu počas nahrávania obrazu v Xsplite (s H.264), ku ktorému dochádza aj na Radeonoch, je pre neherné aplikácie menej škodlivý a niekde nejaké tie percentá výkonu i pridáva. Lepšie výsledky s povoleným Resizable BAR sme namerali pri renderovaní animácie v Blenderi s rendererom Eevee. ReBAR výkon nikdy neznižuje ani v čiastkových úlohách CompuBench, SPECviewperf (3Ds Max, Maya, Creo, …) či pri dešifrovaní. O chlp lepší výsledok s vypnutým ReBARom sa síce niekde objaví, ale to v menšom počte ako na Radeonoch.

Na GeForce je zase tá nevýhoda, že nárasty herného výkonu sú stále pomerne malé, ale vzhľadom na to, koľko fungovanie s Resizable BAR ladí Nvidia a koľko AMD, sa to v tejto fáze asi dá ešte ospravedlniť.

Testovacie hry máme z Jamy levovej


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna

V testoch sme sa venovali základnej doske Mini-ITX. Nad tento formát sa zvykne v súvislosti s výkonnými procesormi dávať varovný prst, ale často neopodstatnene. To by bolo dokonca aj v prípade jedného z najlacnejších modelov pre platformu LGA 1700 – B760I Aorus Pro DDR4. „Odrezané“ je predovšetkým to, čo nemusíte potrebovať napríklad preto, že väčší počet slotov nielenže nevyužijete, ale ani nezapadá do vízie priestorovo úspornej PC zostavy. Celý článok „Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4: Malá, silná, cenou atraktívna“ »

  •  
  •  
  •  

Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX

Nové RTX 4080 vo variante Super konkurenčné Radeony (RX 7900 XTX) tvrdo atakujú vo všetkých smeroch. K ich posunu došlo nielen pre rýchlejšie GPU (oproti neSuper RTX 4080), ale aj pre vyššiu priepustnosť pamätí. Tie má RTX 4080 Super spomedzi všetkých GeForce postavených na architektúre Nvidia Ada Lovelace najrýchlejšie. RTX 4080 Super v testovanom variante Aorus Master 16G je pritom naozaj extrémna grafická karta. Celý článok „Aorus RTX 4080 Super Master 16G: Problém RX 7900 XTX“ »

  •  
  •  
  •  

Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20

Už v průběhu loňska se objevil první monitor (od Samsungu) využívající připojení přes DisplayPort 2.1, které je již podporováno na grafikách Intelu a AMD (u Nvidie, jak známo, ne). Ten ovšem ještě nejede na úplně maximální kapacitě tohoto rozhraní. Na CES 2024 se ale objevil první monitor, který toto nové rozhraní ždímá naplno a využije propustnost až 77 GB/s, kterou DisplayPort 2.1 nabízí. Díky tomu se vyhne dnes všudypřítomné kompresi. Celý článok „Herní monitor Gigabyte plně využije DisplayPort 2.1 s UHBR 20“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. krásna obsiahla recenzia Ľubo, všetka česť, ale prečo tam máš úplne zbytočné grafy výkon za euro, keď… však vieme čo… ale chýba ti tam najdôležitejší aktuálny parameter – výkon MHash/s pri ťažbe Etherea, lebo však vieme ako skončí najmenej polovica/dve_tretiny/tri_štvrtiny/päť_ šestín/…deväť_desatín kariet…

    1. Nejaká cena tam byť musí a stále považujem za lepšiu možnosť MSRP ako nejaký bazárový priemer, hoci je v túto chvíľu len v teoretickej rovine. Ťažbu kryptomien odsudzujem a žiadnymi testami ju nechcem podporovať. 🙂

      1. to bol len taký smutný ironický povzdych, ale pri sučasnom trende kurzu kryptomien nevyzerá byť situácia s grafikami nijako ružová. jakpak tohle skončí…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *