Megatest Sapphire RX 6900 XT Toxic LE: špička AMD „na vodě“

Sapphire RX 6900 Toxic LE v detailech

Radeon RX 6900 XT Toxic LE ve společnosti jiných grafik jen tak nepřehlédnete. 360-milimetrový vodník pro chlazení GPU je raritní záležitost, která rozhodně upoutá pozornost. Přesto jde o poměrně kontroverzní kus hardwaru. Existuje několik důvodů, proč se o tuto – v dobrém slova smyslu – šílenost ucházet. Ale je třeba vědět i o jistých nedostatcích, které má. V této cenové kategorii musíme být nároční a přísní.

Upozornenie: Text článku je na žiadosť obchodu, ktorý nám grafickú kartu zapožičal, výnimočne v Češtine.

Doplněním testů RX 6900 XT máme změřeny všechny Radeony ze série RX 6000. Sice z každého jen v jednom vyhotovení, ale i podle toho se rámcově dobře zorientujete ve výkonnostních rozdílech. Než se pustíme do Sapphire RX 6900 XT Toxic LE, tak upozorňujeme na změny ve struktuře testů grafických karet, jsou probrané níže ve vsuvce psané kurzivou. Kdo je už zachytil v minulém článku, může tuto část směle přeskočit.

Jak jsme avizovali v recenzi RX 6700 XT, už nebudeme test jedné grafické karty rozhazovat mezi dva články, kde nejprve vycházely výsledky s neaktivním Resizable BAR a potom s aktivním. Vše dostanete v rámci jedné publikace. Po přidání podpory ReBARu je již dosavadní model nepraktický. A přestože by se výsledky bez Resizable BAR už mohly zdát jako nerelevantní, tak je třeba znovu poznamenat tři hlavní důvody, proč je zachováváme a budeme i nadále rozšiřovat.

Jednak jsou situace, kde ReBAR výkon snižuje a je dobré o nich vědět (abyste se podle toho uměli správně zařídit a tuto funkci vypnout), jednak se s ním postupem doby rychle mění výkon (což platí nyní, ale nemusí platit za týden), rozšiřuje se podpora atp. Výkon bez ReBARu se v čase zase až tak dramaticky nemění a nevyvíjí. Třetí věc je, že stále výrazná část testů (her, aplikací) ReBAR zkrátka nepodporuje a proto jsou stále užitečné i starší výsledky GeForce.

Pro lepší orientaci jsou pruhy v grafech seskupené podle zapnutého či vypnutého ReBARu, ale se zachováním sestupného nebo vzestupného řazení podle hodnoty.

RX 6900 XT používá 16 GB paměti typu GDDR6 s efektivní frekvencí 16,0 GHz a připojením k 256-bitové sběrnici. Tyto parametry jsou stejné jako i u slabší RX 6800 XT. Nějaký rozdíl je ve výbavě jádra, ale poměrně malý. Ještě menší než mezi GeForce RTX 3090 a RTX 3080.

Grafické jádro Navi XTX (v RX 6900 XT) má oproti Navi 21 XT (v RX 6800 XT) k dobru pouze 8 CU a pro výraznější navýšení výkonu se výrobci snaží pracovat i s agresivnějším taktováním GPU. Kapalinové chlazení Sapphire RX 6900 XT Toxic LE (Limited Edition) je práve pro takové navýšení taktů příznivé prostředí.

Detaily Sapphire RX 6900 Toxic LE

Z pohledu celkové hmotnosti tato graficka karta láme všechny rekordy. Na váze si přečte až 2175 g. Je však důležité podotknout, že hmotnost se rozděluje mezi radiátor a samotnou kartu. A to víceméně rovným dílem. To znamená, že zátěž na slot základní desky je něco málo přes kilo.

Použitý radiátor má formát 360 mm při tloušťce 27 mm. Ta odpovídá drtivé většině radiátorů, se kterými se setkáváte při kapalinových AIO chladičích CPU. Trochu zklamání je, že má pouze hliníková žebra, což otevírá otázku, jak to u něj může časem být s galvanickou korozí, blok je totiž z mědi. Bez ohledu na kvality zpomalovače koroze by takové grafické kartě více svědčil měděný radiátor, o šetření na tomto místě by neměla být řeč.

Až na ohrádku s SMD součástkami v místě GPU je zadní strana PCB zakrytá backplate. Ten je vyroben z hliníku a v části za napájecí kaskádou je vypodložený teplovodivou vložkou. Kromě toho kartu pěkně zpevňuje a má i ochranný charakter před eventuálním mechanickým poškozením.

Vpředu je jediný ventilátor (95 mm), který vhání vzduch mezi žebra poměrně objemného pasivu VRM a pamětí. Grafické jádro je plně v režii „externího“ radiátoru. Jeho čerpadlo je přímo nad GPU a jeho chod může být rušivý pro uživatele náročné na tichost počítače. Čistě jeho hladinu hluku jsme v pasivním režimu naměřili až 43 dBA. Pro srovnání, to je přibližně dvojnásobná hlučnost, než dosahuje v plné zátěži RTX 3090 Gaming Trio. A toto vrčení pumpy bude pro většinu asi i otravnější než čistý aerodynamický hluk ventilátorů.

Hadice mají délku 44 cm, což je tak akorát. Dostatečně dlouhé budou i ve větších (a hlubších) skříních při montáži dopředu, za masku. Pochvalu zaslouží i slušné opletení textilií. Na straně karty však chybí kloub, použité zde mohli být alespoň spojky držící úhel 90°. Absence těchto prvků opět působí trochu nepřístojně. Prostorové požadavky do hloubky jsou minimálně 140 mm (130 mm po kryt chladiče + 10 mm potřebných na ohyb hadic) a nejlépe ještě o centimetr či dva více více, aby bočnice přes hadice působila na grafiku co nejmenší silou.

Tradičně jsou tu dva BIOSy a třípolohový přepínač. V levé pozici je nastaven na softwarovou volbu BIOSu přes aplikaci Sapphire TriXX, vpravo je režim „performance“, se kterým kartu testujeme. Druhá volba je „silent“ BIOS, který ale paradoxně hlučnost karty výrazně nesnižuje. Stejně tak, jak to nedělal ani ten na RX 6700 XT Nitro+.

   

Ventilátory na radiátoru jsou tři 120-milimetrové. Hloubku mají tradiční (25 mm) a celkově má ​​radiátor spolu s ventilátory a hlavičkami šroubů tloušťku 55 mm. Bližší specifikace k ventilátorům výrobce neuvádí, neznáme ani typ použitých ložisek. Označení ventilátorů je však FirstD FD1225H12D. Každopádně rámeček má v rozích gumové podložky a ani při vysokých otáčkách nikde nic nedrnčí.

Výstupy jsou v referenční výbavě, to znamená, že mezi nimi najdete i USB-C. To doplňují dva DisplayPorty (1.4a) a HDMI (2.1).

Grafická karta je poměrně nízká a výšku dvojslotové záslepky přesahuje pouze o slabé dva milimetry. To znamená, že třetí slot lze osadit rozšiřující kartou. Nejlépe však nějakou kratší do 150 mm, aby nezasahovala do prostoru nad ventilátor chladiče VRM. Přední část grafiky je uzavřená a nemá žádné chladící otvory, kterým by nějaká typicky zvuková či síťová karta překážela.

Kryt karty je charakteristický i světlovody pro RGB LED. Zboku na vás může všemi barvami svítit logo Sapphire, zepředu zase nápis Toxic s různými vzory kolem. Osvětlené jsou také ventilátory a to způsobem, že LED jsou soustředěny pouze při jejich středu, kde je intenzita jasu výraznější než na zbytku lopatek, ačkoli ty jsou čiré a vedou světlo. Komu by vestavěné LED nestačily, tak vzadu je vyveden ještě standardní konektor ARGB pro připojení externího svítidla, které si můžete synchronizovat se základní deskou.

   


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

AMD Radeon RX 6600 a 6600 XT: unikly parametry grafik s Navi 23

Po zprávě o oficiálním uvedení nových levných grafik Nvidia GeForce RTX pro notebooky tu máme i něco o konkurenčních kartách Radeon. Zde to ovšem bude o desktopových kartách. Z čínských zdrojů na Chiphellu teď máme únik parametrů Radeonu RX 6600 XT a Radeonu RX 6600, tedy možná příštích dvou modelů, které by AMD mohlo uvést na trh teď, když už se RX 6700 XT začal prodávat. Celý článok „AMD Radeon RX 6600 a 6600 XT: unikly parametry grafik s Navi 23“ »

 •  
 •  
 •  

GPU Ampere i pro levné notebooky: GeForce RTX 3050 a 3050 Ti

Herní grafiky GeForce RTX 3000 s architekturou Ampere a podporou ray tracingu a DLSS se teď dostanou už i do docela dostupných notebooků. Nové základní modely GeForce RTX 3050 a GeForce RTX 3050 Ti s čipem GA107, které teď Nvidia oficiálně uvádí na trh, se budou prodávat v laptopech začínajících už od 899 € či 24 999 Kč. První takové by se měly objevit během nadcházejícího léta. Celý článok „GPU Ampere i pro levné notebooky: GeForce RTX 3050 a 3050 Ti“ »

 •  
 •  
 •  

AMDLSS už v červnu? Objevily se nové informace k technologii FSR

S kartami GeForce RTX máte možnost použít upscaling DLSS, který výrazně zvyšuje snímkovou frekvenci, protože vykreslování běží na sníženém rozlišení, a tedy s menšími nároky. Před časem bylo oznámeno, že nějakou formu alternativy pro grafické karty Radeon chystá i AMD, má se jmenovat FidelityFX Super Resolution (FSR). Teď se objevilo tvrzení, podle kterého by naopak vydání mohlo být nečekaně blízko, možná už příští měsíc. Celý článok „AMDLSS už v červnu? Objevily se nové informace k technologii FSR“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *