RAM o dost zdraží. Ceny DDR4 toto čtvrtletí stoupnou o 25+ %

Vysoká poptávka po noteboocích u DDR4 zase odstartovala zdražovací cyklus

Je tu nepříjemná zpráva, která dál zkomplikuje stavbu PC pro ty, kteří ji musí v této neblahé době podstoupit. Vypadá to, že se zase rozjíždí zdražování pamětí (RAM), které cyklicky přichází co několik let. Kvůli COVIDu narostla poptávka po noteboocích a na trhu je málo pamětí DDR4. Jejich ceny kvůli tomu rostou a u pamětí pro PC má prý být ještě do konce tohoto čtvrtletí zdražení proti stavu v Q1 2021 i víc jak čtvrtinové.

Grafiky jsou předražené, procesory od AMD nejsou, hrozí prý nedostatek všudypřítomných síťovek a audio čipů Realtek, bez nichž se může zadrhnout výrob základních desek, a prý by dokonce mohly být problémy s disky. Bohužel přichází špatné zprávy i ze sektoru operačních pamětí, RAM pro počítače zdraží (a přeneseně se tím prodraží i zařízení, v kterých je integrovaná z výroby).

Podle analytiků TrendForce, které trhy s pamětí sledují, nás čeká, respektive už probíhá zvyšování cen operačních pamětí. Výrobci počítačů a další konzumenti čipů DRAM totiž zvýšili své výrobní plány proti předchozím předpokladům – například proto, že se kvůli pandemii COVIDu, práci a studiu z domova výrazně zvedla poptávka po noteboocích.

Tímto vznikla na trhu situace, kdy zásoba pamětí DRAM jako je DDR4 není dostatečná. Vlivem zákona poptávky a nabídky tím přirozeně stoupá cena, kterou výrobci počítačů (nebo třeba i samostatných paměťových modulů) platí výrobcům čipů. V situace, kdy je převis poptávky nad nabídkou, totiž vyšší cenou soutěží jednotliví zájemci o omezený zdroj, zatímco v situaci, kdy je nabídka silnější než poptávka, soutěží nižší cenou naopak výrobci o zákazníka.

Jak vysoké toto zdražení může být? TrendForce uvádí, že v případě operačních pamětí pro osobní počítače teď očekává, že v současném druhém kvartále paměti podraží o 23–28 % proti průměrným cenám v prvním čtvrtletí. Oblast osobních počítačů podle nich zřejmě bude ze různých sektorů postižena zdražením nejvíc. O něco méně, ale pořád dost značně, mají v Q2 2021 podražit paměti pro servery, tam se očekává zdražení o 20 až 25 %.

Je pravděpodobné, že zdražení bude pokračovat i poté v třetím kvartále, takové další zdražování samozřejmě bude s tím v Q2 kumulativní. Takže pokud váháte nad upgradem kapacity paměti RAM, pravděpodobně uděláte nejlépe, pokud nákup uspíšíte, než pokud byste čekali na druhou polovinu roku.

Nejsou to dobré zprávy, proto nafouklé ceny často vydrží dlouho, respektive zdražování se několik čtvrtletí nabaluje, dokud se nepodaří navýšit výrobu nebo z jiného důvodu neskončí převis poptávky.

V operačních pamětech asi ale aspoň nehrozí scénář z GPU, tedy že by se v obchodech vůbec nedaly rozumně sehnat. Objem tohoto trhu je naštěstí výrazně větší a tudíž by nerovnováha neměla mít tak drastické dopady jako v grafikách. Pocítíme tedy asi hlavně to zdražení.

Zdroj: TrendForce, via: techPowerUp

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Patriot Viper 4 Blackout: Stavané aj pre AMD

Prvá, ale aj druhá generácia Ryzenov trpeli na kompatibilitu s pamäťami. Tretia podporu výrazne zlepšila, no stále to nie je také dobré ako na Inteli. Výrobcovia preto začali prichádzať s pamäťami určenými pre Ryzen alebo obe platformy. Garantujú tak, že pamäte budú aj pri vyšších rýchlostiach bez problémov fungovať v XMP. A moduly Patriot Viper 4 Blackout spadajú do tejto kategórie. Celý článok „Patriot Viper 4 Blackout: Stavané aj pre AMD“ »

 •  
 •  
 •  

Patriot Viper 4 Steel: nenápadné RAM s frekvenciou nad 4 GHz

Je odvážne, keď firma dnes predstaví drahé pamäte bez osvetlenia RGB. Patriot s modulmi Viper 4 Steel však mieri na trochu iné publikum. Cieľom nie je ohurovať svetielkami a farbičkami, ale vysokým výkonom. Testovaný kit so 4133 MHz je zatiaľ najrýchlejší, aký sa nám do redakcie dostal. Má takto vysoká priepustnosť aj praktický význam? To sa už dozviete v tomto článku. Celý článok „Patriot Viper 4 Steel: nenápadné RAM s frekvenciou nad 4 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Adata XPG Spectrix D41: najlacnejšie rýchle pamäte s RGB

Firma Adata je v divízii produktov XPG v poslednej dobe veľmi aktívna. Novým prírastkom do portfólia „herných“ pamätí sú Spectrix D41. Okrem pôsobivého vzhľadu s podsvietením RGB a vysokej frekvencie (3200 MHz) v XMP ich charakterizuje aj mimoriadne priaznivá cena. Podobný profil majú Patriot Viper RGB, ktoré boli donedávna najlacnejšie. Teraz situácia trochu mení, Adata vás už výjde na menej.  Celý článok „Adata XPG Spectrix D41: najlacnejšie rýchle pamäte s RGB“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *