RAM o dost zdraží. Ceny DDR4 toto čtvrtletí stoupnou o 25+ %

Vysoká poptávka po noteboocích u DDR4 zase odstartovala zdražovací cyklus

Je tu nepříjemná zpráva, která dál zkomplikuje stavbu PC pro ty, kteří ji musí v této neblahé době podstoupit. Vypadá to, že se zase rozjíždí zdražování pamětí (RAM), které cyklicky přichází co několik let. Kvůli COVIDu narostla poptávka po noteboocích a na trhu je málo pamětí DDR4. Jejich ceny kvůli tomu rostou a u pamětí pro PC má prý být ještě do konce tohoto čtvrtletí zdražení proti stavu v Q1 2021 i víc jak čtvrtinové.

Grafiky jsou předražené, procesory od AMD nejsou, hrozí prý nedostatek všudypřítomných síťovek a audio čipů Realtek, bez nichž se může zadrhnout výrob základních desek, a prý by dokonce mohly být problémy s disky. Bohužel přichází špatné zprávy i ze sektoru operačních pamětí, RAM pro počítače zdraží (a přeneseně se tím prodraží i zařízení, v kterých je integrovaná z výroby).

Podle analytiků TrendForce, které trhy s pamětí sledují, nás čeká, respektive už probíhá zvyšování cen operačních pamětí. Výrobci počítačů a další konzumenti čipů DRAM totiž zvýšili své výrobní plány proti předchozím předpokladům – například proto, že se kvůli pandemii COVIDu, práci a studiu z domova výrazně zvedla poptávka po noteboocích.

Tímto vznikla na trhu situace, kdy zásoba pamětí DRAM jako je DDR4 není dostatečná. Vlivem zákona poptávky a nabídky tím přirozeně stoupá cena, kterou výrobci počítačů (nebo třeba i samostatných paměťových modulů) platí výrobcům čipů. V situace, kdy je převis poptávky nad nabídkou, totiž vyšší cenou soutěží jednotliví zájemci o omezený zdroj, zatímco v situaci, kdy je nabídka silnější než poptávka, soutěží nižší cenou naopak výrobci o zákazníka.

Jak vysoké toto zdražení může být? TrendForce uvádí, že v případě operačních pamětí pro osobní počítače teď očekává, že v současném druhém kvartále paměti podraží o 23–28 % proti průměrným cenám v prvním čtvrtletí. Oblast osobních počítačů podle nich zřejmě bude ze různých sektorů postižena zdražením nejvíc. O něco méně, ale pořád dost značně, mají v Q2 2021 podražit paměti pro servery, tam se očekává zdražení o 20 až 25 %.

Je pravděpodobné, že zdražení bude pokračovat i poté v třetím kvartále, takové další zdražování samozřejmě bude s tím v Q2 kumulativní. Takže pokud váháte nad upgradem kapacity paměti RAM, pravděpodobně uděláte nejlépe, pokud nákup uspíšíte, než pokud byste čekali na druhou polovinu roku.

Nejsou to dobré zprávy, proto nafouklé ceny často vydrží dlouho, respektive zdražování se několik čtvrtletí nabaluje, dokud se nepodaří navýšit výrobu nebo z jiného důvodu neskončí převis poptávky.

V operačních pamětech asi ale aspoň nehrozí scénář z GPU, tedy že by se v obchodech vůbec nedaly rozumně sehnat. Objem tohoto trhu je naštěstí výrazně větší a tudíž by nerovnováha neměla mít tak drastické dopady jako v grafikách. Pocítíme tedy asi hlavně to zdražení.

Zdroj: TrendForce, via: techPowerUp

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Levný BCLK OC Alder Lake: konečně i na B660 desce pro paměť DDR4

Intel u procesorů tradičně omezuje přetaktování jen na dražší odemčené modely označené K, ale občas se z toho objeví výjimka. U zamčených 65W procesorů Alder Lake se výrobcům desek povedlo zprovoznit přetaktování pomocí BCLK, které dokáže slušně zrychlit modely jako Core i5-12400F. Problém ale byl, že to šlo jen na drahých deskách. Vypadá to ale, že na trh konečně míří nějaké, kde by se to mohlo vyplatit – MSI má model pro paměti DDR4. Celý článok „Levný BCLK OC Alder Lake: konečně i na B660 desce pro paměť DDR4“ »

 •  
 •  
 •  

Ryzeny 9 v generaci Zen 4 pořád jen 16jádra. 170 W, podpora DDR4?

Někdy v druhé polovině roku by AMD mělo po šesti letech (socket AM4 měl premiéru už v roce 2016) konečně vydat novou desktopovou platformu AM5 už i s pamětí DDR5. S tou přijdou i očekávané 5nm procesory Ryzen 7000 s architekturou Zen 4 a už je docela na čase, abychom se k nim dozvídali nějaké podrobnosti z různých úniků. Teď takový přišel: informace o tom, kolik jader a kolik wattů by měly mít modely Ryzeny 9 v generaci 7000. Celý článok „Ryzeny 9 v generaci Zen 4 pořád jen 16jádra. 170 W, podpora DDR4?“ »

 •  
 •  
 •  

Asus vyrábí redukci, s kterou běží paměti DDR4 v DDR5 deskách

Dnešního dne a noci opět nastane čas, kdy nám národní zvyky velí trápit zdraví a jak se říká se zlískat, zbourat a zpařit jak jetel. Vypadá to, že se tomu přizpůsobil i stav mysli hardwarového světa a tak tu máme jednu k roční době ladící zprávu. Asus zřejmě chystá parádně bizarní kus hardwaru: adaptér z pamětí DDR4 na DDR5, tedy redukci, který by umožnila používat v deskách pro DDR5 staré dobré moduly DDR4, které už máte doma. Celý článok „Asus vyrábí redukci, s kterou běží paměti DDR4 v DDR5 deskách“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *