RAM o dost zdraží. Ceny DDR4 toto čtvrtletí stoupnou o 25+ %

Vysoká poptávka po noteboocích u DDR4 zase odstartovala zdražovací cyklus

Je tu nepříjemná zpráva, která dál zkomplikuje stavbu PC pro ty, kteří ji musí v této neblahé době podstoupit. Vypadá to, že se zase rozjíždí zdražování pamětí (RAM), které cyklicky přichází co několik let. Kvůli COVIDu narostla poptávka po noteboocích a na trhu je málo pamětí DDR4. Jejich ceny kvůli tomu rostou a u pamětí pro PC má prý být ještě do konce tohoto čtvrtletí zdražení proti stavu v Q1 2021 i víc jak čtvrtinové.

Grafiky jsou předražené, procesory od AMD nejsou, hrozí prý nedostatek všudypřítomných síťovek a audio čipů Realtek, bez nichž se může zadrhnout výrob základních desek, a prý by dokonce mohly být problémy s disky. Bohužel přichází špatné zprávy i ze sektoru operačních pamětí, RAM pro počítače zdraží (a přeneseně se tím prodraží i zařízení, v kterých je integrovaná z výroby).

Podle analytiků TrendForce, které trhy s pamětí sledují, nás čeká, respektive už probíhá zvyšování cen operačních pamětí. Výrobci počítačů a další konzumenti čipů DRAM totiž zvýšili své výrobní plány proti předchozím předpokladům – například proto, že se kvůli pandemii COVIDu, práci a studiu z domova výrazně zvedla poptávka po noteboocích.

Tímto vznikla na trhu situace, kdy zásoba pamětí DRAM jako je DDR4 není dostatečná. Vlivem zákona poptávky a nabídky tím přirozeně stoupá cena, kterou výrobci počítačů (nebo třeba i samostatných paměťových modulů) platí výrobcům čipů. V situace, kdy je převis poptávky nad nabídkou, totiž vyšší cenou soutěží jednotliví zájemci o omezený zdroj, zatímco v situaci, kdy je nabídka silnější než poptávka, soutěží nižší cenou naopak výrobci o zákazníka.

Jak vysoké toto zdražení může být? TrendForce uvádí, že v případě operačních pamětí pro osobní počítače teď očekává, že v současném druhém kvartále paměti podraží o 23–28 % proti průměrným cenám v prvním čtvrtletí. Oblast osobních počítačů podle nich zřejmě bude ze různých sektorů postižena zdražením nejvíc. O něco méně, ale pořád dost značně, mají v Q2 2021 podražit paměti pro servery, tam se očekává zdražení o 20 až 25 %.

Je pravděpodobné, že zdražení bude pokračovat i poté v třetím kvartále, takové další zdražování samozřejmě bude s tím v Q2 kumulativní. Takže pokud váháte nad upgradem kapacity paměti RAM, pravděpodobně uděláte nejlépe, pokud nákup uspíšíte, než pokud byste čekali na druhou polovinu roku.

Nejsou to dobré zprávy, proto nafouklé ceny často vydrží dlouho, respektive zdražování se několik čtvrtletí nabaluje, dokud se nepodaří navýšit výrobu nebo z jiného důvodu neskončí převis poptávky.

V operačních pamětech asi ale aspoň nehrozí scénář z GPU, tedy že by se v obchodech vůbec nedaly rozumně sehnat. Objem tohoto trhu je naštěstí výrazně větší a tudíž by nerovnováha neměla mít tak drastické dopady jako v grafikách. Pocítíme tedy asi hlavně to zdražení.

Zdroj: TrendForce, via: techPowerUp

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus vyrábí redukci, s kterou běží paměti DDR4 v DDR5 deskách

Dnešního dne a noci opět nastane čas, kdy nám národní zvyky velí trápit zdraví a jak se říká se zlískat, zbourat a zpařit jak jetel. Vypadá to, že se tomu přizpůsobil i stav mysli hardwarového světa a tak tu máme jednu k roční době ladící zprávu. Asus zřejmě chystá parádně bizarní kus hardwaru: adaptér z pamětí DDR4 na DDR5, tedy redukci, který by umožnila používat v deskách pro DDR5 staré dobré moduly DDR4, které už máte doma. Celý článok „Asus vyrábí redukci, s kterou běží paměti DDR4 v DDR5 deskách“ »

 •  
 •  
 •  

Aspoň něco zlevňuje. Ceny SSD a pamětí DDR4 i DDR5 mají klesat

Grafické karty zůstávají bohužel pořád silně předražené, aniž by byl konec tohoto problému v dohlednu. Vypadá to ale, že na to budeme mít aspoň malou náplast. Měly by totiž zlevnit paměti, a to operační paměti i paměti NAND, které jsou hlavní komponent úložišť – SSD, karet, klíčenek i úložišť v mobilech a podobných zařízeních. Trh s těmito čipy už totiž na rozdíl od celkového křemíkového průmyslu teď vyrábí víc, než kolik je třeba. Celý článok „Aspoň něco zlevňuje. Ceny SSD a pamětí DDR4 i DDR5 mají klesat“ »

 •  
 •  
 •  

I procesory Raptor Lake/Core 13. generace pořád půjdou s DDR4

Nová platforma Z690 se socketem LGA 1700 pro procesory Alder Lake od Intelu je teď první, která používá paměti DDR5. Volitelně lze ale tyto procesory pořád používat i s pamětí DDR4. Nicméně možná máte pochybnosti, zda třeba s deskou pro paměti DDR4 neuděláte chybu a nezabarikádujete si možnost upgradu na novější CPU později. Máme dobrou zprávu – Alder Lake nejsou poslední CPU s podporou DDR4, do těchto desek půjdou i další CPU. Celý článok „I procesory Raptor Lake/Core 13. generace pořád půjdou s DDR4“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *