Výroba PC a desek ohrožená: není dost síťovek a zvukovek Realtek

Nedostatek čipů a komponent se už rozšířil i na čipy Realtek nezbytné pro základní desky, PC a notebooky

Nedostupnost čipů už zachvátila další oblast. Nejnověji přichází zprávy, že Realtek nezvládá vyrábět síťovky a zvukovky. Tyto čipy jsou prakticky na všech nebo téměř všech deskách v roli integrovaného audia a/nebo Ethernetu, Teď ale Realtek nemá dost čipů pro všechny klienty, takže hrozí, že kvůli jejich nedostupnosti bude muset být výroba některých počítačů a desek zastavena nebo omezena.

Asi netřeba sdělovat, že zavládla krize dostupnosti hardwaru – jsou vyprodané procesory Ryzen 5000 i další, výrobcům chybí součástky, aby toho nebylo málo, přidaly se výpadky továren v tento nejhorší možný čas (prý kvůli tomu možná nebudou NVMe SSD Samsung, protože továrna vyráběla radiče). Ze všeho nejvíc pak chybí grafické karty, v nichž nastala opět kalamita kvůli těžařům kryptoměn, u nichž zase vznikla spekulativní bublina.

Nikdy nebylo tak zle, aby nemohlo být hůř, praví klasik, a tak se zdá, že máme na krku další problém. Nastává nedostatek čipů firmy Realtek, na kterých závisí drtivá většina notebooků i základních desek pro stolní PC.

Většina síťovek, skoro všechny zvukovky v PC

Realtek je Tchajwanská firma, která vyrábí řadu různých čipů, mezi nimiž na nás mají největší dosah dvě linie: první jsou síťovky Ethernet, které jsou na většině základních desek, vyjma nějaké modely s čipy Rivet Networks Killer a početnější menšiny se síťovkami Intel.

Druhá pak jsou integrované zvukovky, kde je to horší. Realtek má teď prakticky monopol na audio čip v desktopových PC a noteboocích, dříve aktivní VIA, Analog Devices a C-Media už se na deskách neobjevují (v noteboocích býval ještě Connexant,). Toto znamená, že každé PC dnes potřebuje dva, v některých případech jen jeden čip od Realteku. Například v noteboocích prý Realtek pokrývá 70 % spotřeby audio a Ethernetových čipů. Někdy ovšem zajišťuje i další hardware, třeba Wi-Fi nebo Bluetooth.

A bohužel teď přichází zprávy, že Reaktek nestíhá uspokojovat poptávku po těchto součástkách – sice je nepotřebují těžaři, ale poptávka po PC stoupá a zejména se asi zhoršuje dostupnost výrobních služeb – samotných továren vyrábějících čipy, ale i následného zpracování (pouzdření, testování) a zřejmě i používaných surovin. Protože se o jejich omezené kapacity teď všichni bijí, není jich dostatek na uspokojení poptávky.

Logo firmy Realtek (Zdroj: Realtek)

Podle tchajwanského webu DigiTimes nestíhá Realtek vyrábět a není schopen uspokojit poptávku několika klientů, což mohou být výrobci desek, nebo notebooků a celých PC. To, že výroba nestíhá, se zatím projevuje prodloužením dodacích lhůt (vytváří se tedy určitý dluh do budoucna), které se natahují s tím, jak aktuální objednávky musí saturovat šarže, které budou vyrobené dál a dál v budoucnosti. Nyní se údajně čekací doba na čipy Realteku prodloužila na 32 týdnů, tedy dejme tomu sedm a půl měsíce.

Kvůli čipům Realtek se může zastavit výroba notebooků, PC nebo desek

Výrobci počítačů patrně mají nějaké zásoby, ale až je vyčerpají, může kvůli odkladu dodávek nových síťovek a zvukovek dojít k tomu, že nebudou moci dál vyrábět a produkce části počítačů a desek tak třeba může být zastavena. Pravděpodobně by se pak se zastavila například výroba nejlevnějších noteboků, chromebooků a desktopových desek či mini PC, aby měli výrobci potřebné čipy pro dražší a výnosnější produkty.

Integrované audio Realtek ALC889 (Zdroj: Hardware Canucks)

Výrobci mohou také reagovat tím, že se pokusí chybějící čipy nahradit, takže například upřednostní výrobu desek, kde není Ethernet od Realteku, ale třeba od Intelu. Zejména ten by asi mohl pomoci u Ethernetových adaptérů, otázka ale je, zda by najednou dokázal začít dodávat masivně zvýšené objemy svých síťovek. A problém s nedostatkem zvukovek nevyřeší. Další problém je, že někdy nebude možné jednoduše nahradit ve výrobě desku s Realtekem jiným existujícím produktem s čipem odjinud, ale bude nutné nejdřív takovou alternativu navrhnout a provést všemi koly vývoje, což stojí peníze a hlavně hodně času.

Problém v celém průmyslu, na dlouhou dobu

To skutečně špatné na tom je, že již nejde o izolované problémy jedné firmy, ale systémovou krizi, kdy celková výrobní základna Foundry továren na čipy patrně nemá dost kapacity pro všechny. Pokud by Realtek dokázal vyjednat zvýšení výroby, zase to ubere z kapacity někomu jinému, takže se může stát, že by nakonec výrobcům těch samých počítačů zase chyběly nějaké jiné součástky (třeba pro napájení).

Vzhledem k tomu, jak mnoho různých produktů je nedostatkových, bude patrně trvat mnoho měsíců – ne-li roky – než se všechny takto vzniklé deficity podaří dohnat, zase vytvořit skladové zásoby různých komponent a dostat tak počítačový průmysl do normálního stavu.

Respektive, nejen počítačový. Na těchto stejných zdrojích dnes závisí spotřební elektronika, ale třeba i automobily, jejichž výrobci také možná budou muset zastavovat výrobu, protože jim budou chybět součástky (nedávno to zdá se již postihlo Teslu). A toto se postupně může objevovat v řadě dalších oblastech zboží, než celá ekonomika zareaguje navýšením výrobních kapacit a věci se ustálí.

Zdroje: Tom’s Hardware, DigiTimes

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Realtek RTL8126 trpí nestabilitou, 5,0Gb/s Ethernet letos nebude

V červnu jsme tu měli zprávu z Computexu 2023 o tom, že by se na základních deskách brzo měly objevit integrované ethernety s 5,0Gb/s rychlostí díky tomu, že Realtek vyvinul takovouto síťovku v levné podobě čipu RTL8126. Ten by šel ve stopách předchozího RTL8125, jenž zase umožnil masové rozšíření 2,5Gb/s rychlosti na deskách. Bohužel to vypadá, že nástup rychlejších sítí se pozdrží, protože RTL8126 trpí chybami a první generace nevyjde. Celý článok „Realtek RTL8126 trpí nestabilitou, 5,0Gb/s Ethernet letos nebude“ »

  •  
  •  
  •  

Integrované síťovky Realtek RTL8126 nesou levný 5Gb/s Ethernet

Z Computexu 2023 se donesly novinky o ekonomičtějších PCIe 5.0 SSD (na bázi řadiče Phison E31T), o kterých jsme psali v pátek. K tomu se ale objevila zpráva také o 5Gb/s síťovkách, které by se také mohly stát o dost dostupnějšími. Poté, co se podařilo docela zpopularizovat 2,5Gb/s Ethernet, chce totiž Realtek dostat na trh i dostupné Ethernetové adaptéry dvakrát rychlejšího standardu 5GBase-T. Pro rychlé (ale levné) sítě důležitá zpráva. Celý článok „Integrované síťovky Realtek RTL8126 nesou levný 5Gb/s Ethernet“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *