Ako sme merali počítačové zdroje. Akustická časť

Analýza hlučnosti PC zdrojov

Testy zdrojov, ktoré začnú onedlho vychádzať, budú obsahovať aj podrobný rozbor hlučnosti. Každý model má iný ventilátor, pred sebou inú mriežku, pracuje pri rovnakej záťaži s inou rýchlosťou, čo všetko formuje iný charakter hlučnosti. Aby bolo všetko jasné a presné, tak základom je spektrálna analýza zvuku. Tá hovorí o tom, ktoré frekvencie sú hlučnejšie a ako vlastne ktorý zdroj „znie“.

Minule sme vám ukázali, akým spôsobom získavame údaje elektrických veličín zdrojov, teraz si rozoberieme tie akustické. Ich záznam už prebieha v našom testlabe, hoci k nejakým podkladom sme sa dostávali už v externom testlabe Enermaxu. A síce k rýchlostiam ventilátorov, ktoré prináležia stanoveným záťažiam. Tie boli odčítavané na konci jednotlivých testov spolu s elektrickými veličinami.

Na rotore každého zdroja je nalepený malý reflexný štítok pre laserový tachometer UNI-T UT372. Vďaka tomu sme mohli zaznamenať hodnoty otáčok a zrekonštruovať ich u nás, v testlabe HWCooling. To ale, prirodzene, bez prúdovej záťaže, takže zvuk nezahŕňa zvuk cievok, ale iba interakciu ventilátora s mriežkou a štítok (deflektorom). Možno si poviete, že je to trochu škoda, ale na druhej strane zvuk cievok je ovplyvňovaný kvalitou napätia v sieti a výsledok môže byť tak vždy iný. Charakter aerodynamických meraní sa už ale rozchádzať nebude.

Mikrofón (na vytváranie spektrografov) a hlukomer od zdroja nakrátko, so snímačmi vzdialenými 15 centimetrov od špičky lopatiek ventilátora. Vertikálne sú snímače centrované. Aby bolo rozlíšenie čo najvyššie, s čo najväčšou citlivosťou, tak v kombinácii s tým je okolo snímačov ešte zosilňovací parabolický štít. Ten poznáte aj našich iných testov (ventilátorov či grafických kariet), nejedná sa o novinku.

Snímače prístrojov na záznam zvuku sú vzhľadom na ventilátor v radiálnej polohe. Inak (pri axiálnej polohe) by dochádzalo pri meraní takto nablízko k určitému skresleniu vplyvom intenzívnejšieho prúdenia vzduchu okolo mikrofónu či hlukomeru.

Okrem meraní normalizovaných podľa rovnakých elektrických výkonov sa testovacie režimy optimalizovali aj podľa rovnakej hlučnosti do 33; 39 a 45 dBA. Teda do rovnakých úrovní, aké máme aj v rámci testov ventilátorov. Jednotlivé režimy ladíme dovtedy, dokým sa na stanovené hodnoty (t.j. napríklad presne na 39,0 dBA) nedostanú v za sebou idúcich 30 vzoriek, ktoré v reálnom čase priemeruje riadne kalibrovaný hlukomer Reed R8080. Výsledkom rovnakého postupu (priemerovaním väčšieho množstva vzoriek) je aj hodnota v dBA uvádzaná pre jednotlivé výkonnostné úrovne zdrojov. Z priemeru 100 vzoriek vychádzajú aj spektrografy TrueRTA.

Merania prebiehajú pri veľmi nízkej hlučnosti pozadia v priestore obkolesenom akustickými panelmi na elimináciou odrazov zvuku. Na potlačenie sekundárneho hluku je potom každý zdroj na kartónovom podstavci, ktorého konštrukcia je vyhotovená s ohľadom na to, aby neprenášal vibrácie na podložku a zároveň sám sa nikdy nedostával do rezonančných frekvencií a tým umelo nezvyšoval hlučnosť pri meraniach.

Na nastavenie presných požadovaných otáčok slúži laboratórny zdroj Gophert CPS-3205 II. Ten je pasívny, veľmi tichý (navyše dobre odizolovaný od meracej scény), takže jeho aktivita merania neskresľuje. Ventilátory k zdroju sú pripojené káblami na mieru cez výstupnú mriežku.

Týmto článkom uzatvárame veci okolo metodiky testovania. Najbližšie na tému počítačových zdrojov vyjde konečne už prvý test.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Ako sme merali počítačové zdroje. Elektrická časť

Nastal čas si predstaviť testovaciu metodiku pre počítačové zdroje. Rozdelíme si to do dvoch článkov, kde prvý sa bude venovať postupom pre získanie kľúčových elektrických veličín (t.j. okolo účinnosti, regulácie napätia, jeho zvlnenia a podobne). Samostatné pokračovanie bude potom zamerané na analýzu akustických profilov. Teraz ale k tomu, za čím sme vycestovali do externého testlabu. Celý článok „Ako sme merali počítačové zdroje. Elektrická časť“ »

  •  
  •  
  •  

Metodická príprava: Čo chcete nájsť v testoch CPU?

Práce na testovacej metodiky pre procesory sú už v plnom prúde. Máme predstavu, ako budú vyzerať, avšak dôležité je, čo od nich očakávate vy. Teda to, aké testy sú užitočné pre našich čitateľov. Ak máte nejaké konkrétne úlohy, ktorých výkon (alebo príkon, respektíve čokoľvek) vás zaujíma napríklad preto, že sa s ním stretávate na dennej báze, dajte nám vedieť. A pokiaľ to bude čo i len trochu možné, všetko zaradíme. Celý článok „Metodická príprava: Čo chcete nájsť v testoch CPU?“ »

  •  
  •  
  •  

Pripravujeme veľký test ventilátorov. Čo vás zaujíma?

Onedlho to poriadne roztočíme, na redakčnej palube sa hromadia 120milimetrové ventilátory. Výber je od lacných po drahé, s rôznymi rozsahmi otáčok, ložiskami i tvarmi rotorov, optimalizovanými na systémové chladenie, ale i na rebrá pasívov. My predstavu o spôsobe vzájomného porovnania máme, podstatné však je, čo chcete nájsť v testoch vy. Svoje priania môžete uviesť do komentárov. Celý článok „Pripravujeme veľký test ventilátorov. Čo vás zaujíma?“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *