Pripravujeme veľký test ventilátorov. Čo vás zaujíma?

Ako na ventilátory?

Onedlho to poriadne roztočíme, na redakčnej palube sa hromadia 120milimetrové ventilátory. Výber je od lacných po drahé, s rôznymi rozsahmi otáčok, ložiskami i tvarmi rotorov, optimalizovanými na systémové chladenie, ale i na rebrá pasívov. My predstavu o spôsobe vzájomného porovnania máme, podstatné však je, čo chcete nájsť v testoch vy. Svoje priania môžete uviesť do komentárov.

V tomto krátkom avíze si opíšeme, ako bude vyzerať stavba základných testov, ktoré radi rozšírime o vaše špecifické tipy. Teda, ak to bude v našich možnostiach.

Testy budú prebiehať v prirodzenom prostredí, tj. s použitím ventilátorov na ochladzovanie PC skrinky, resp. v našom prípade veterného tunela, a potom priamo na pasíve. Obidvoma týmito konfiguráciami si prejdú tak ventilátory konštruované na systémové chladenie ako i na prefukovanie radiátorov. Bude tak zaujímavé sledovať, ako veľmi sa na efektivite podpíše použitie „nevhodného“ ventilátora.

Workplace s veterným tunelom. Ten bude na vstupe rozšírený o prachové filtre a nebudú chýbať ani špirálovité mriežky na výstupe, čo sú prvky, ktoré takisto ohýbajú efektivitu ventilátorov

Ako obvykle, ventilátory nastavíme na niekoľko rôznych fixných úrovní hladín hluku. Od takmer bezhlučného chodu s nízkymi otáčkami plynulo až po hlučný režim s vysokým prietokom. Efektivitu chladenia bude potom určovať zahrievanie CPU a GPU (+VRM), teda komponentov s najvyšším odberom.

Za kľúčové pri testoch ventilátorov považujeme i minimálne otáčky. A to tak pri lineárnej regulácii nastavením pevného napätia ako i pri regulácii impulznou moduláciou, ktorá umožňuje nastavenie nižších rýchlostí. Neochudobníme vás ani o meranie spotreby. I tá určuje kvalitu ventilátora a vedzte, že rozdiely môžu byť pomerne výrazné. Jednoduchá, ale veríme, že funkčná metodika, ktorá roztriedi zrno od pliev. Zabúdame na niečo podstatné, čo by sme nemali vynechať?


 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Ladíme metodiku na PC skrinky, zapojte sa aj vy!

Testy počítačových skriniek budú do budúcna jedným z hlavných pilierov HWCoolingu. Výrazný priestor v nich dostanú pravdaže merania efektivity airflow. V tomto článku vytvárame nejaký prvotný koncept, ako by mohli vyzerať. Snahou je zostaviť takú metodiku, s ktorou budete spokojní predovšetkým vy. Poďme teda nahlas premýšľať a spojme naše možnosti a predstavy s vašimi. Celý článok „Ladíme metodiku na PC skrinky, zapojte sa aj vy!“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pri CPU a iGPU meriame odteraz už i výkon. Takáto je metodika

Z tímovej porady vzišlo, že bude predsa len rozumnejšie, keď dáme trochu priestoru aj výkonnostným testom. Nájdete ich vo všetkých recenziách hardvéru s procesorom, respektíve s výpočtovým výkonom. Na prevádzkové vlastnosti sa špecializujeme a hĺbkovo ich analyzujeme samozrejme i naďalej. Symbolickú ilustráciu o výkone dopĺňame pre ucelenosť, aby ste na získanie prehľadu nemuseli bežať inde. Celý článok „Pri CPU a iGPU meriame odteraz už i výkon. Takáto je metodika“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (23) Pridať komentár

 1. Bude aj NB Multiframe? 🙂

  Nuž mne k dokonalosti všade chýbajú merania frekvenčného rozsahu, čiže nie len „hrubý hluk“, ale aj jeho charakter, čo sa na subjektívnom vnímaní hlučnosti tiež podpisuje do značnej miery, ale o tom sme sa už bavili. Snáď časom.

  Napadá ma ešte nejaká forma porovnania vibrácií za behu, ale metodiku vám k tomu neporadím.

  1. Noiseblockeri zatiaľ nemáme, no robíme všetko preto, aby sme sa k nim dostali. Tak snáď sa podarí 🙂

   Otestovať vibrácie by nemuselo byť zase až také zložité. Napadá mi meranie hlučnosti na mriežke s pevným kontaktným prichytením a s polmilimetrovým odstupom, keby budú predsadené ventilátory prichytené zo strán nejako na gumičkách. Rozdiel v nameraných hodnotách by potom mohol verne ukazovať na intenzitu chvenia/sekundárneho hluku.

   1. Zdar,
    Pro mereni vibraci se pouziva mince, stopky a volitelne kamera 😉
    Ten Vas pokusny testbench je teorie. Spis vemte neco jako je FD Rx, Silentium PC neco, klidne i nejaky trash okolo tisicovky, dejte do toho streva z „prumerneho PC roku 2017“ a hrajte si. Hladke steny atd, jsou o nicem. Protoze vetrak roztoci vzduch do vrtule, ta vrtule se zacne rozrazet o ruzny hrany, prohlubne, disky atd. Ted jde o to, jak ktery vetrak si poradi se spravnym tvarem vrtule. Stejne jako je dulezite jak „naformatovany“ vzduch vstupuje na vetrak, tzn je rozdil mezi tim, zda je pred vetrakem jemny filtr typu DF, nebo obyc molitan, nebo uhlikac a v nekterych pripadech i protibezny vetrak.
    Taky by bylo zajimavy sledovat jaky vliv ma na vetrak „X“ zpusob uchyceni – tady plati to samy, o cem jsme se bavili u DIY ulozeni disku, napr AKASA ma ty „gumovy spunty“, vetsina firem ma samorezy, NB zase jinaci…
    Fandim Vam at se poradne vyradite na tom najit holy grail. Ja se o to snazil a snazim 20 let a je to fuska, proto kazdy clanek na tohle tema s velkym diky prijmam.
    (Pozn pod carou: pro me asi nejefektivnejsi metodou chlazeni s co nejvetsim tichem je vytvoreni „turbo“ vyfuku, kde diky expanzi horkyho vzduchu dochazi k prirozenymu efektu odsavani horkyho vzduchu a nasledny snizeni otacek vetraku/ zvyseni prirozenyho odfuku – automotive 101 kapitola vyfuky u turba a atmosfery)

    1. Nad tým som často rozmýšľal aj ja, ale ani sám som si nedokázal odpovedať. 🙂 Pri použití bežnej skrine nastáva iný problém, a síce že už je to čiastočne test skrine a niekto môže naopak argumentovať, že sú výsledky skreslené konkrétnou konštrukciou a pri inej by sa mohli naprieč vzorkami líšiť (iná hustota filtrov, hustota perforácie na výfuku a pod.). A skriniek sú stovky…

     Je pravda, že testovanie v takomto tuneli sa nedá presne aplikovať na žiadny reálny produkt, ale zaručuje jednu vec – že otestuje ventilátor bez externých vplyvov. Mne nakoniec vyhovuje takéto referenčné testovanie, aj keď som si vedomý nedostatkov.

     Každopádne zafiltrovať intake pozície by asi stálo za úvahu, lebo to je dnes už štandard. Outtake mriežky by som asi neriešil, tých je kvantum od jemných až po veľmi reštriktívne a všteky do nejakej miery ovplyvňujú hluk aj prietok.

     Tam majú skôr maslo na hlave výrobcovia skríň, lebo ja nevidím problém v tom rezať tam čisté otvory a mriežky spraviť demontovateľné, každý nech si vyberie čo mu vyhovuje.

     1. Servus Mino,
      Namitat muzou co chtej. Jedna se o realny prumer, ne o laboratorni test. S tim si tu panove nemusi vubec zabyvat, protoze toho je trubkonet a obyc net plnej, aneb „Na kazdy vetrak co otestuji, najdu alespon tri recenze“ (brat s rezervou). V ten okamzik ztraci takovy test smysl. Proto jsem napsal, at posbiraji co najdou, cim vic odzkousenych moznosti, tim vetsi vzorek pro realitu. Skrine jsou stejne z drtivy vetsiny uvnitr stejny a teprve premiovy segment se o neco snazi.
      Pomalu nikdo nedela realny testy, kazdej vezme jakousi pseudolaboratorni sestavu (nejlepsi jsou ti, co maji otevreny test bench) a podle toho sesklada vysledky a pak se chudacek kupujici (ja, kuafix) nestaci divit, co to vlastne koupil.
      Chce se tenhle web odlisovat od ostatnich, nebo jen tupe kopirovat?
      Proc je problem komponovat do clanku o vetracich i „jak se chova vetrak X, v casu Y“? Napada me jeden jedinny duvod, protoze „by se to nemuselo libit vyrobcum a ti nam pak daj kulovy“, v ten okamzik se ale nejedna o recenzi/test, ale o reklamu.

      1. Hele, dneska už bych to neviděl tak dramaticky. 3,5″ pozicí je ve skříních pár a dají se vyndat. Většina uživatelů pak má jedno HDD + SSD, SSD prdnou za tray desky a pozice pro HDD bývá u zdroje, takže uživatel s klidem vytáhne všechny 5,25″, 3,5″ a 2,5″ pozice bránící v airflow – a v tenhle moment má skříň cca stejný interiér jako zdejší tunel. Jediný rozdíl by mohl dělat tunel pro zdroj, ale pochybuju, že bude mít měřitelný vliv.
       Co by podle mě mělo smysl řešit, jsou prachové filtry + to jak se ventilátor chová, když front panel klade vzduchu nějaký větší odpor (třeba jako front panel u Define Rx).

      2. Určite nie som proti testom v reálnej skrini, ale na druhej strane ako fanatik do vrtulí chcem vedieť aj kto si najlepšie poradil s dizajnom fanu bez vonkajších vplyvov. Som si istý, že výrobcovia pri návrhu berú do úvahy aj reštriktivitu PC skriniek, ale tých je toľko rôznych druhov, že sa nedá našiť niečo čo funguje univerzálne, teda aj návrh IMO prebieha v laboratórnych podmienkach a spoliehajú sa na čísla ktoré navrhnú a namerajú na holej vrtuli.

       Pre toto čo spomínaš skôr vidím priestor v testoch PC skriniek, napr. by ma zaujímala porovnávačka lowend/mid-end/high-end práve s ohľadom na reštriktivitu pozícií pre fany, teda ako sa s referenčnými ventilátormi mení akustika a účinnosť vzhľadom na výber skrinky. Pre mňa je toto aj prirodzenejšia cesta výberu zákazníka, lebo aj najlepšia vrtuľa v nevhodnej skrini stráca účinnosť, naopak ak zákazník požaduje kvalitný fa, tak výber skrinky prispôsobí tomu, aby bol výsledok čo najlepší.

       Možno som divný, ale ja nekupujem fany podľa čísiel, skôr podľa kvality /hlavne ak mám niečo dlhodobo overené/ a efektivitu chladenia sa snažím zvýšiť vhodným výberom skrinky.

 2. Zdravím,

  Možno by bolo fajn merať alebo uvádzať statický tlak daných ventilátorov a možno aj uviesť porovnania alebo vyhodnotenia typu : najlepší Fan v pomere statický tlak / cena , prietok vzduchu / cena, hlučnosť / cena. Teda , aby bolo jasné či sa vôbec oplatí priplácať za extra drahé kusy, teda či je ich cena ospravedlnitelna.
  Ďakujem

 3. Celkem by mne zajímalo, jakou by ventilátory měly hlučnost při 12V, 7V, 5V v porovnání s cenou. Jaké jsou reálné rozdíly teploty v case a také na chladiči (např. Fera 3), grafy hlučností, teplot a průtoků vzduchu. Díky

 4. Aj bez testu si dovolím odpovedať, že extra drahé fany sú skôr o kvalite spracovania než o výkone. Inými slovami 2x tak drahý fan nebude mať 2x taký výkon pri rovnakom hluku, jednoducho fyzika nepustí a optimalizácia dizajnu pri najlepšej snahe funguje len po určitú úroveň. Čiže kto hľadá najlepší pomer cena-výkon, top segment asi nebude pre neho, ale to platí aj u ostatných komponentov.

  Špičkové modely sú skôr o spoľahlivosti a absencii pazvukov motorčeka či ložísk. Či sa to oplatí je veľmi relatívne, niekomu je to úplne jedno, pre niekoho je ten rozdiel absolútne kľúčový. To už si musí každý ujasniť sám, v ktorej je kategórii. Ja osobne bohužiaľ v tej druhej. 😀

 5. Jak už bylo zmíněno výše, chtělo by to měřit i statický tlak. Zda i ty super tiché ventilátory jsou schopné profouknout prachový filtr bez výrazného poklesu výkonu. A zda se pak nesmaže rozdíl ve hluku oproti ostatním ventilátorům s větším statickým tlakem. Týká se to např. Noiseblocker eLoop, který je co se týče poměru dB/výkon absolutní špička, ale nemá žádný tlak a s filtrem má problémy.

 6. mna osobne by zaujimalo aj porovnanie napriklad verzie PWM vs standard vs silent (napriklad do vsetkeho pouzivam Arctic F12 Silent, obcas PWM aky maju staticky tlak pri filtroch)
  taktiez by ma zaujimal hluk pri plnych otackach a case spustenia, povedzme po 10min, 20min a 1hodine a po 3dnoch behu na tych plnych otackach.
  takto som totiz 1300rpm noctuu F12 odpalil po 30 hodinach

 7. Nemám ani tak nápad k metodice, spíš by mě jen zajímalo, jestli nělteré (obzvláště levnější) kousky nemají podobný problém s vyvážením lopatek/problém s ložiskem jako 200mm ventilátory od Cooler Master (jde to vidět ve 4:40 tady https://youtu.be/1HqFWnh8qmQ), myslím si, že to zvládne nezanedbatelně zvýšit hlučnost + nedivil bych se, kdyby ložiska nebyla úplně spokojená a odcházela pak brzo.

  1. S tým má problém veľa ventilátorov, v princípe o to mi išlo keď som písal či by sa dali nejak otestovať vibrácie, lebo tie sú dané hlavne vyosením rotora.

   1. Jo tak, v tom případě jsem taky za testování vibrací, pokud to půjde nějak kloudně otestovat (což určitě nebude jednoduchá práce).
    I když u 120mm ventilátorů nejspíš nebude vystředění rotoru nějak velký problém vzhledem k váze a rozměrům lopatek.
    Jen tak mimochodem – jsem jediný, kdo očekává příchod nových ventilátorů od Noctuy? Oznámily je loni na Computexu s tím, že se měly prodávat v listopadu. To co k nim řekli a ukázali znělo luxusně – jsou vytvořené z nového materiálu podobného kevlaru, který je lehčí a pevnější než dosud používané materiály, což snížilo deformace lopatek za běhu. Nižší deformace dovolila prodloužit lopatky – snížit mezeru mezi nimi a rámem. Hřebíček na hlavičku bylo to, že se má jednat o nejlepší fan jak v airflow, tak i co se týče statického tlaku. Publikovali křivku vztahu airflow a statického tlaku https://goo.gl/images/RmF8PS kdy má sice nižší maximální airflow při nulovém statickém tlaku (což v praxi neexistuje, to by musel být ventilátor ve vakuu) a nižší max statický tlak při nulovém airflow (zase, tohle by byl ventilátor proti zdi), ale v real usecase exceluje. Fakt jsem na ně dost zvědavý, ale to půl roční zpoždění dost smrdí…

    1. Ak si dobre vybavujem, tak prvý prototyp bol už na Computexe 2016 a na trhu to malo byť na prelome 2016/2017, takže už sa to naťahuje pekne dlho. Musí tam byť nejaký problém, ale hádam to vychytajú.

     Každopáde už sa pár mesiacov predáva slim verzia 120x120x15 mm a updateli ňou aj chladič L12. Neviem ale či tam použili ten nový kompzit na vrtuľu, asi skôr nie, lebo to nikde nepromujú. Možno v tom je problém…

  1. Viem, trvá to už dlho. No jednak prišlo viac ventilátorov, než sa čakalo + k tomu sme vyrábali na mieru tunel na najeké tie meranie prietoku, statického tlaku, vibrácií… ale hlavne, začiatkom mája HWCooling dosť nevhod postihli nejaké personálne straty, čo všetko zabrzdilo. Kažodpádne tento mesiac už tie testy určite výjdu a verím, že to čakanie bude stáť za to.

   1. Nevadí, hlavně, když bude. Já jsem už musel nakoupit, tak jsem nakonec vzal be quiet! Pure Wings 2 PWM (140mm). Snad jsem vybral dobře.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *