GeForce 466.11 GR: Lepší Mortal Shell či redukcia šumu v OBS

Vyšli nové ovládače Nvidia Game Ready. Čo od nich očakávať?

Najnovšie herné grafické ovládače (WHQL) Nvidie zo stredy (14. 4.) by mali konečne opraviť nízky výkon v starších hrách Supreme Commander 1 a 2. Optimalizované sú však predovšetkým smerom k novším titulom, ako je Mortall Shell, ktorý dostal podporu raytracingu i DLSS, Valorant zase Reflexu a 466.11 prichádzajú i s doplnkom pre „čistejší“ zvukový záznam broadcasteru OSB.

Sekačka Mortal Shell vyšla síce už v auguste minulého roka, ale bez avizovanej podpory ray tracingu, ktorá sa pridáva až teraz spolu s Nvidia DLSS 2.0. To znamená, že bude táto hra i s RT dosahovať vysoké fps i na grafických kartách z nižších radov, ako je RTX 2060(S), 2070(S) či 3060. A to snáď i v kombinácii s vyšším rozlíšením na rýchlych monitoroch. Pod DirectX 11 Mortal Shell nemal žiadne problémy s výkonom a bežal naopak veľmi svižne i na staršom hardvéri, Dx12 mu snáď neublíži.

Hra Mortal Shall už má raytracované tiene

Pre strieľačku Valorant zase vývojári zase zapracovali na podpore Rexlexu pre zníženie systémových oneskorení, ktoré vznikajú už na úrovni myši či klávesnice.

Nvidia Reflex podporuje ďalší titul, Valorant

Jedno z kľúčových rozšírení je i hardvérová podpora potláčania audio-šumu v nahrávacej aplikácii OBS na streamovanie. To prostredníctvom sily tensorových (AI) jadier GPU.

Redukcia šumu v OBS po novom akcelerovaná GPU grafických kariet GeForce RTX 3000

Mimo to oficiálnu podporu G-Sync s novými ovládačmi získali nové monitory MSI MAG301RF, LG 27GP950 a celý rad tohoročných televízorov LG 2021 4K (B1, C1, G1) a 8K (Z1).

Tradične je tu i zoznam známych vecí, ktoré ovládače opravujú, ale i možných porúch. Dobrá správa je, že i fanúšikova a hráči starších titulov Supreme Commander by už nemali bojovať s nízkymi fps a výkon v týchto hrách má byť po novom primeraný. Opravené má byť už aj zasekávanie obrazu v Microrosf Flight Simulator s vypnutým plánovačom GPU.

Korektne sa majú v Adobe Lightroom zobrazovať už aj nekomprimované fotografie (RAW). So staršími ovládačmi sa v niektorých prípadoch zobrazovala namiesto želaných snímok čierna plocha. A vždy správne majú byť i farby po štarte OS Windows, čo takisto nefungovalo vždy stopercentne.

Naopak stále nevyriešené je dlho pretrvávajúce náhodné blikanie v World of Warcraft: Shadowlands. Batman Arkham Knight s povoleným nastavením „turbulence smoke“ zase môže zlyhávať. Podobné správanie sprevádzané pádmi aplikácie by nemalo prekvapiť ani vývojárov v Prepar3D. V Steam VR game bolo pre zmenu zaznamenané trhanie obrazu a dlhšie spúšťanie pokiaľ na pozadí beží nejaký z nástrojov na monitorovanie GPU.

Jeden z nežiaducich javov nových ovládačov 466.11 je i eventuálne trhanie videa na YouTube pri scroolovaní stránky. A nakoniec pri niektorých notebookoch s GPU Pascal, ktoré sú vybavené vysokorýchlostnými panelmi LCD niekedy nevyspytateľné padá obnovovacia frekvencia počas hrania na 60 Hz. Nič z toho nemusí platiť vždy, ale ak na niektorú z týchto chýb narazíte, vedzte, že stoja za ňou aktuálne ovládače.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý. Celý článok „Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *