Nvidia ukázala plány. Nová architektura GPU v 2022, další 2024

Roadmapa Nvidie podle GTC 2021

Plány na několik let dopředu tento týden ukázala Nvidia na konferenci GTC 2021. Firma tyto akce věnuje hlavně serverovým a výpočetním produktům a umělé inteligenci, ale při této příležitosti představila i roadmapu. A ta je pro nás zajímavá i z hlediska hráčských grafických karet, protože ukazuje, na kdy se plánuje příchod nových architektur GPU, s nimiž bývají spojené velké skoky vpřed ve výkonu a nové funkce.

Plán Nvidie na budoucí roky můžete vidět na slajdu níž. Obsahuje tři linie produktů. Ta nejspodnější s produkty BlueField asi potřebuje vysvětlení: jde o DPU, neboli Data Processing Units. Nvidia BlueField jsou karty PCIe Express, které v sobě spojují výkonnou síťovku Ethernet nebo InfiniBand s procesorem obsahujícím procesorová jádra ARM a různé akcelerátory. Karta tím pádem nejen zajišťuje komunikaci dat, ale i jejich zpracování nebo analýzu. Jde o produkt pro servery a podobná nasazení, který jde (aspoň nyní) mimo oblast osobních počítačů.

Oblasti CPU pak představuje nový trh serverových procesorů, do nějž Nvidia právě teď oznámila vstup. Půjde o CPU s architekturou ARM určené zejména pro GPU servery Nvidie, kdy procesor bude posazený těsně k výpočetnímu akcelerátoru a bude s ním propojený velmi vysokou propustností. První generace procesorů se jmenuje „Grace“ a Nvidia oznámila, že vyjde v roce 2023.

Grace podle plánu bude nahrazeno druhou generací procesorů Nvidia (výkonných serverových, ponechme Tegru stranou) v roce 2025, tedy po dvou letech. Jaké je kódové či generační označení, zatím Nvidia neřekla – ono „Grace Next“ nebude asi reálné jméno, ale jen něco ve smyslu „následník Grace“.

2022 Hopper, 2024 Lovelace(?)

Tím se dostáváme k tomu hlavnímu, GPU. Roadmapa začíná GPU architekturou Ampere z roku 2020 a novou generaci podle ní také Nvidia vydá v dvouletém cyklu. Tento dvouletý rytmus, který Nvidia dlouhodobě držela, se tedy bude snažit zachovávat i do budoucna. Novou architekturu GPU tedy od Nvidie budeme očekávat v roce 2022.

Roadmapa GPU procesorů a DPU Nvidia pro servery HPC a datacentra (Zdroj: Nvidia)

Nicméně ukázaná roadmapa se ale zabývá výpočetními AI/serverovými GPU. Ta měla před nedávnem odlišné cykly (výpočetní Volta 2017, herní Turing 2018), takže je teoreticky možné, že rok 2022 nemusí pro herní grafiky platit. Architektura Ampere ale zase vývoj obou větví sladila (i když serverový Ampere se od herní verze architektury (věnovali jsem jí podrobný rozbor) docela podstatné liší například absencí dvojitého počtu FP32 jednotek), takže snad můžeme doufat, v roce 2022 vyjde i nová herní generace.

Jak se bude nová generace jmenovat, zatím nevíme. Teoreticky by mohlo jít o Hopper, o čemž se již před časem mluvilo. K tomuto jménu (Grace Hopper) odkazuje i kódové označení oné první generace procesorů Grace. Pokud tato architektura GPU bude párována právě s procesory Grace, dávalo by to smysl.

Pokud se náhodou nestalo to, že Hopper bylo původně označení právě pro procesor, což pak bylo změněno, a nikdy to nemělo být označení pro GPU? Mezitím se totiž začalo mluvit i o kódovém označení Lovelace (to byla další průkopnice informatiky). Také by tu asi mohlo být vysvětlení, že Nvidia přece jen zase rozdělí výpočetní a herní linii, takže Hopper bude výpočetní GPU (údajně je čipletové), zatímco Lovelace bude herní GPU, a nakonec to třeba oboje vyjde najednou. O GPU Lovelace se již začaly objevovat drby (jména čipů jsou prý AD102, AD104 a tak dále), takže by nemělo být až tak dalo.

A další novou GPU architekturu pak Nvidia zase chystá po dalších dvou letech, takže bude připadat na rok 2024. Opět platí to samé – pokud Nvidia nechystá rozštěpení architektur na výpočetní a herní linii, tak by to snad mělo znamenat i vydání herních grafik nové generace – možná GeForce RTX 5000, pokud novinka roku 2022 byla RTX 4000.

Kódové označení opět neznáme (roadmapa říká opět jen cosi jako „Ampere + 2“). Mohlo by to být Lovelace, ale z již přicházejících zmínek to spíš trochu vypadá, že Lovelace bude dřívější. Je pravda, že do roku 2024 je ještě dlouhá doba, takže možná kódové jméno bude ještě dlouho ponecháno v utajení.

GPU GA102,verze z GeForce RTX 3080 (Zdroj: techPowerUp)

Tempo Nvidie trvá

Dvouletý cyklus vývoje GPU byl pro Nvidii v poslední dekádě hodně úspěšný a určitě přispěl k jejímu posílení, AMD většinu času nebylo schopné inovovat podobně rychle. Uvidíme, zda se mu bude dařit držet krok s jeho novými architekturami RDNA, kde tento konkurent také nasadil poměrně rychlé tempo a vypadá to, že by třeba RDNA 3 také mohla vyjít v roce 2022. Zda ale bude vývoj Radeonů stačit na dynamiku Nvidie dlouhodobě, to ukáže až budoucnost.

Zdroj: Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Údajné parametry herních samostatných grafik Intel Xe HPG/DG2

Loni Intel vydal první samostatné grafiky Xe „DG1“, zatím ale byly dost skromné. Letos by ale už měl mít výkonnější GPU s architekturou Xe HPG pro hráče, která už podporují i ray tracing. Tyto karty by tedy měly být o dost zajímavější a z úniků na internetu už se rýsují parametry, které by měly mít. Půjde o 6nm čipy vyráběné u TSMC, s až 4096 shadery a 16 GB paměti GDDR6, Intel ale chystá i řadu dalších modelů. Celý článok „Údajné parametry herních samostatných grafik Intel Xe HPG/DG2“ »

 •  
 •  
 •  

Příští generace GPU Nvidia GeForce je Lovelace. 5 nm, až 144 SM?

Už před rokem, ještě před vydáním či oznámením GPU Ampere od Nvidie prosákly informace o tom, že by se architektura zřejmě následující po této 7nm/8nm generaci měla jmenovat Hopper. Vypadá to ale, že možná nastala změna plánu. Podle aktuálních průsaků prý Nvidia mění roadmapy a místo čipů Hopper by příští generace mohla být nazvaná Lovelace. Prý to už budou 5nm GPU a nárůst výkonu by mohl být hodně velký. Celý článok „Příští generace GPU Nvidia GeForce je Lovelace. 5 nm, až 144 SM?“ »

 •  
 •  
 •  

Rozbor GPU Ampere: co je nového v architektuře GeForce RTX 3000

Po stránce hardwaru byl tento měsíc obrazně řečeno celý zelený díky vydání nové generace grafických karet Nvidia, GeForce RTX 3000. Ty jsou založené na nové architektuře Ampere. Co přináší a v čem je nová proti Turingu, probereme v tomto článku: novou architekturu SM stojící za dvojnásobnými počty shaderů nebo výrobní proces nebo charakteristicky obou čipů, které zatím byly odhaleny. Celý článok „Rozbor GPU Ampere: co je nového v architektuře GeForce RTX 3000“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *