Minitest: Lacné zdroje vs. pískanie cievok grafických kariet

Fractal Design Anode a Zalman ZM-500GV

Veľkú analýzu vplyvu pískania cievok grafických kariet v závislosti od použitého zdroja už máte za sebou. Na to, aby za ňou šlo dať bodku, chýba ešte jedna vec. A tou je doplnenie správania sa lacných zdrojov s nižšou kvalitou súčiastok. V opačnom prípade by sa dalo stále špekulovať o tom, že naprieč triedami sa môže situácia výrazne odlišovať. Môže? Na to sa zameriame v meraniach so zdrojmi „80 Plus“, z ktorých jeden je už aj pomerne starý.

Lacný zdroj ATX má na pískanie cievok grafických kariet väčší vplyv ako drahší, postavený na kvalitnejších súčiastkach? Na to sa v tomto článku zameriame. Nebude to už toľko zdrojov v kombinácii s rôznymi grafickými kartami ako minule, ale to nepovažujeme za nevyhnutné. Z dôvodu, že pokiaľ bola použitá rovnaká grafická karta, tak závislosť zvuku od použitého zdroja bola vždy malá. Lacnejšie zdroje Fractal Design Anode (poznáte ho už z tohto článku) a staručký Zalman ZM-500GV sme otestovali už iba s MSI RTX 4070 Ti Super Ventus 3X. Obidva zdroje patria do nižšej triedy a z pohľadu účinnosti sú oznámkované 80 Plus Bronze.

Metodika testovania je rovnaká ako pri účinnejších zdrojoch z predošlej analýzy. To vrátane odfiltrovania externého vplyvu rušením elektrickou sieťou. Na to sú zdroje napájané čistým sínusovým napätím.

Výsledky testov

Hlučnosť nameraná hlukomerom reprezentovaná jednou hodnotou (mix všetkých frekvencií zvuku) sa ani u jedného zdroja nevymyká priemernej hodnote ostatných. Dokonca môžeme konštatovať, že jej zodpovedajú. S 37,5 dBA (Zalman ZM-500GV), respektíve s 38,0 dBA (Fractal Design Anode (550 W) je hlučnosť cievok s lacnými zdrojmi priemerná.


Zatiaľ čo Zalman ZM-500GV má tónovú špičku na vysokých 10540 Hz, tak pri Fractal Design Anode je to stále vysokých, ale nižších (než 10,5 kHz) 6267 Hz.

Dominantná frekvencia zvuku s Anode (6267 Hz) je taká istá ako pri ďalších dvoch zdrojoch, Chieftec Polaris 3.0 a Asus ROG Strix 850G Aura, pričom rozdiely v hlučnosti sú na tejto frekvencii zanedbateľné (na úrovni -1,6 dBu). Spoločná tónová špička (s ďalšími piatimi zdrojmi) je aj so Zalmanom, ktorý je najtichší. Nie celkovo (t.j. pri zohľadnení všetkých frekvencií zvuku), ale iba na tejto jednej, dominantnej.


Poznámka: Modrá plocha v grafoch znázorňuje celkové množstvo hluku. To je ale vždy veľmi podobné a na rozlíšenie hlučnejší/tichší sa zamerajte skôr na tvar grafu. Vyšší stĺpec znamená vyššiu hlučnosť na frekvencii zvuku, ktorá vám nerobí dobre. A to je už človek od človeka individuálne. Jednému môžu viac prekážať vyššie frekvencie, inému zase nižšie, hoci zvuk cievok charakterizujú vyššie tóny (ale aj tie majú rôzne „odtiene“).

Rozloženie hladiny hluku na jednotlivých frekvenciách dobre ilustrujú spektrografy nižšie. V nich sa môžete zamerať napríklad na dominantné frekvencie obidvoch zdrojov. Pri FD Anode je to teda 6267 Hz (-76,1 dBu), ktorú má Zalman ZM-500GV tichšiu o približne 2,4 dBu, teda minimálne.

     

Najotravnejší tón Zalman ZM-500GV (10540 Hz) je zase pri FD tichší o cca 3,8 dBu. To je viac, ale stále málo a rozdiel a väčšiu vzdialenosť či cez zavretú skrinku budete registrovať iba pomerne ťažko. Stále treba brať do úvahy to, že naše merania sú veľmi zblízka, k tomu ešte zosilnené (parabolickým golierom) a hlavne to, že pri inej scéne môže byť dosahovaná frekvencia zvuku úplne iná a eventuálne sa otočí aj poradie „tichšie/hlučnejšie“.

Všetko sú to iba veľmi jemné odtiene na hranici rozlíšiteľnosti ľudským sluchom. Na suverénne ukázanie zostavy s hlučnejším zdrojom, pokiaľ sa nepozeráte, vyžaduje naozaj veľmi špeciálne uši.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?

Alan Wake II je prvá hra, v ktorej sú od začiatku podporované Nvidia DLSS 3.5. Okrem technologickej stránky je tu aj vysoká popularita hráčov. Tým máme pokope základné dôvody na to, prečo sa podrobne pozrieť na fungovanie pri rôznych nastaveniach. V prieniku s herným výkonom sa budeme zaujímať nielen o vizuálnu stránku, ale aj spotrebu. Nielen grafickej karty, ale i procesora. Celý článok „Nvidia DLSS (3.5) v Alan Wake II. Kdy hra běží nejlépe?“ »

  •  
  •  
  •  

Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…

„Po výmene zdroja prestali pískať cievky grafickej karty“. Mimoriadne časté tvrdenie a pritom zostáva vždy iba na subjektívnej úrovni, čo je škoda. Ale aj preto sa teraz na veci pozrieme exaktným spôsobom, číselne. To otestovaním viacerých grafických kariet, kde sa pri každej sleduje hlučnosti cievok VRM v závislosti od použitého zdroja ATX (3.0). Ako je to s tým „pískaním“? Kedy je silnejšie a kedy slabšie? Celý článok „Aká kombinácia píska najmenej? 12 zdrojov, 3 grafické karty…“ »

  •  
  •  
  •  

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (10) Pridať komentár

  1. Zaujímavé, čakal by som väčšie rozdiely od zdroja s úplne inou architektúrou ako moderné. Ďakujem za testy, určite zaujímavé informácie, aj keď bohužiaľ sa z nich nedá vyvodiť žiadne všeobecné odporúčanie. Ale aj to je užitočná informácia.

    1. Všeobecný záver je, že zdroj ATX nemôže urobiť z objektívne hlučných cievok GK objektívne tiché. Pokiaľ sú dom od domu v rovnakej kombinácii väčšie rozdiely, tak to sa už vlastne testuje niečo iné – vplyv rušenia el. rozvodov.

      1. S tým záverom sa nedá nesúhlasiť 🙂
        Myslel som všeobecné odporúčanie typu aký zdroj/typ zdroja kúpiť aby boli cievky tichšie, ako sa tajne dúfalo 🙂

        Ešte že moja GPU píska len výnimočne a dosť potichu. Zdroj Adata XPG Core Reactor 650W.

        1. — „všeobecné odporúčanie typu aký zdroj/typ zdroja kúpiť aby boli cievky tichšie“

          Áno, to nejde. Od rušenia v el. sieti sa môže odvíjať aj rôzna hlučnosť cievok zdroja samotného… je to dosť neriešiteľná téma. 🙂

            1. To netvrdím. UPS navyše nerobí čistý, ale aproximovaný sínus? To už zaručene neviem, ale záložný zdroj automaticky neznamená čistý sínus. Ten je pomerne vzácny aj u záložných zdrojov. Mrknite sa na ten Kemot Kemot Prosinus. Či je to predražené neviem. Aj to bude asi individuálne v závislosti od toho, kto ako takéto zariadenie naozaj potrebuje. Ľudia to typicky kupujú k zariadeniam (napríklad ku kotlom), ktorých chod nechcú negatívne ovplyvňovať aktivitou iných spotrebičov pripájajúcich sa do siete.

              Netvrdím ale ani to, že „to píska menej“ s tým čistým sínusovým napätím. Môže asi nastať aj situácia, kedy bude mať charakter šumu v sieti pozitívny dosah na hlučnosť cievok, ktorá bude nižšia. Invertor pre čistý sínus sme použili iba preto, aby sa zamedzilo toho externého vplyvu el. siete, ktorý je vždy unikátny podľa toho, čo všetko v rámci rozvodov s tými zdrojmi koexistuje.

  2. Buď jsem hluchej nebo mi nic nepíská. Zdroj jsem neslyšel pískat nikdy a grafiku jednou, tak jsem jí hned vrátil. Grafiky přitom kupuju základní modely, ale zdroje jen Gold, obvykle Seasonic, SuperFlower, ale mám i BeQuiet od FSP.
    Co používám u každého PC je UPSka, obyčejná základní na 500W od Eatonu. Ale souvislost bych si kvůli tomu neodvozoval, nevím.

  3. — „… mi nic nepíská“

    V zmysle, že sú cievky nejakej výkonnejšej grafickej karty vždy bezhlučné? To nemôžu byť snáď nikdy (ani na GT 1030)…

    … a pravdepodobne ich máte subjektívne také tiché, že ich buď nepočujete alebo ich skrátka niečo prehluší.

    PS: Zaužívaná fráza „pískanie cievok“ mi príde dosť nepresná, v niektorých prípadoch situáciu lepšie vystihuje „šumenie cievok“.

      1. Ten šum môže splývať so zvukom ventilátorov s plastovým prachovým filtrom. Zvuk cievok znie eventuálne podobne, pokiaľ sa sústredí okolo 5 kHz.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *