Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu

Speciální Raptor Lake Refresh

Intel letos chystá vydání nové generace desktopových procesorů – čipletové 3nm Arrow Lake, které už bude pojmenované Core Ultra a bude mít novou platformu LGA 1851. Ještě předtím se ale firma rozloučí se socketem LGA 1700 už asi navždy nejvýkonnějším procesorem, jaký bude na jejím 7nm procesoru existovat: Core i9-14900KS. Tato speciální edice teď bude nejrychlejším, ale také zdaleka nejžravějším procesorem pro hráče od Intelu.

Core i9-14900KS je opět speciální edice, což znamená, že má trošku jiné balení a teoreticky by mohlo mít omezenější dostupnost proti základnímu Core i9-14900K. Jinak se ale proti němu liší jen frekvencemi (pročež v něm ovšem může být použitý kvalitnější výběrový křemík) a vyšším TDP. Má dokonce zachovanou i integrovanou grafiku UHD 770 s 256 shadery a taktem 1,65 GHz.

Core i9-14900KS má 8 jader P-Core v základu na 3,2 GHz a 16 jader E-Core v základu na 2,4 GHz plus 36 MB L3 cache (toto je beze změn). Avšak frekvence P-Core je zvýšená až na 6,2 GHz, což je dosažitelné na maximálně dvou jádrech současně při použití technologií Thermal Velocity Boost a Turbo Boost Max 3.0 (tedy preferovaných jader).

Intel uvádí Core i9-14900KS (Autor: Intel, via: AnandTech)

Na všech jádrech P-Core současně by měla být maximální frekvence 5,7 GHz dle databáze Intel Ark, i když v některých materiálech má Intel jen 5,6 GHz. Thermal Velocity Boost by ale měl v all-core zátěži umožnit až 5,9 GHz. Thermal Velocity Boost je teoreticky (dle Intelu) podmíněný teplotou do 70 °C, ale desky tento limit v praxi ignorují, a tyto maximální takty tak budou platit asi vždy, pokud nezakročí limity spotřeby.

Bez Thermal Velocity Boostu, nebo pokud by teplotní omezení nebylo vyřazeno z provozu, by all-core frekvence byla zřejmě těch 5,7 GHz a maximální jednojádrový boost 5,9 GHz (na preferovaném jádru).

U jader E-Core je to méně složité. Ta mají jedno maximum, kterým je frekvence boostu 4,5 GHz. Platí stejně pro jedno E-Core i pro všechna tato jádra zatížená současně.

Intel u speciální edice zvýšil TDP ze 125 na 150 W, ale toto číslo je prakticky bez významu. Procesor má totiž jak PL2, tedy takzvanou maximální turbo spotřebu, tak i PL1, což je spotřeba, kterou má dodržovat trvale (po uplynutí času „tau“, jenž je doporučeně 56 sekund), nastavené na stejných 253 W. Toto jinak platí pro všechny „125W“ procesory Raptor Lake, maximální turbo spotřeba je jediné číslo, které u nich má význam.

I tento limit ale výrobci desek mají svobodu navýšit a u dražších desek je to v podstatě norma. Specifikace Intelu jsou oficiálně doporučením, ale někdy to vypadá spíš, jako by neoficiální doporučení bylo je ignorovat pro vyšší výkon.

Intel uvádí Core i9-14900KS: Porovnání parametrů (Autor: Intel, via: AnandTech)

Extrémní 320W režim

U Core i9-14900KS nicméně samotný Intel definuje toto překročení ve specifikacích. Volitelně totiž desky mohou použít tzv. Extreme Config, který jak PL2 (maximální turbo spotřebu), tak PL1 (tedy trvalou spotřebu) nastavuje na 320 W. I zde to ovšem není strop, základní desky mohou tyto limity někdy odemykat kompletně.

Doporučené limity spotřeby pro Core i9-14900KS podle Intelu (Autor: Intel)

Pokud se boost nechá odemčením limitů pracovat úplně bez omezení, extrémně to opravdu vypadá, jak ukazuje recenze TechPowerUpu. Ten při spuštění Blenderu, což je zátěž používající všechna vlákna procesoru, naměřil v nepřetaktované ani nijak manuálně neodemykané konfiguraci spotřebu procesoru 374 W (je to s deskou Asus Z790 Maximus Hero). Při deaktivaci všech limitů spotřeby ale příkon dosáhl dokonce 508 W!

Je ale docela otázka, zda to CPU dlouhodobě přežije, nebo zda při těchto OC nebude nestabilní, protože nedávno proběhla zpráva, že při odemykání limitů spotřeby některé procesory Raptor Lake vykazují nestabilitu během kompilace shaderů ve hrách.

Více: Raptor Lake je nestabilní ve hrách. Příliš vysoké takty nebo PL2

Pokud byste procesor používali jen pro hraní, je typicky spotřeba výrazně nižší, v průměru okolo 160 W, nicméně část her více využívajících CPU už jde také přes 200 W. I pro čistě herní PC je dobré použít chladič, desku a zdroj dimenzované na maximální spotřebu, protože jak ukazují ty problémy s kompilací shaderů (kde nejspíš jsou využita všechna vlákna a spotřeba vystřelí), nikdy nevíte, co vám někde všech 32 vláken 100% zaměstná. Mimochodem – ve stejné sadě herních testů TechPowerUpu má konkurenční Ryzen 7 7800X3D průměrnou spotřebu 49 W a Ryzen 9 7950X3D 56 W.

V prodeji ode dneška

Ti, kdo na spotřebu nehledí a speciální extrémy si chtějí užít, mohou ode dneška. Core i9-14900KS vydal Intel dnes v 15:00 s okamžitou dostupností v obchodech. Cena je oficiálně 699 $ jako v předchozí generaci (Core i9-13900KS). To u nás teď vychází na 19 600 Kč či 777 €. Naše e-shopy ale, zdá se, ještě toto CPU v katalozích nemají.

Balení procesoru Intel Core i9-14900KS (Autor: Intel)

Poslední CPU pro platformu LGA 1700?

Sice jsme řekli, že je toto rozlučka se socketem LGA 1700 a nejvýkonnější extrémní procesor Raptor Lake, ale je zde určitá šance, že i po vydání Arrow Lake se ještě nějaká další CPU pro starší platformu objeví. Objevily se zprávy, že Intel jako jakýsi plán B nebo jako alternativní produkt pro levnější segmenty trhu vydá ještě procesory Bartlett Lake, což by byl asi další 7nm refresh Raptor Lake.

Nicméně Bartlett Lake nemusí výkonnostně překonat procesor Core i9-14900KS, právě proto, že má jít o levnější řešení. Takže si je možná třeba představit něco jako nedávnou snůšku nových modelů Ryzenů 5000 pro socket AM4.

I přímo samotná existence Bartlett Lake není jistá, primárně má jít o produkt divize embedded a síťových řešení (NEX), takže je možné, že jde v první řadě o adaptaci Raptor Lake pro tento sekundární trh a pro desktop není relevantní. Objevily se sice informace o tom, že by Bartlett Lake mohl být nový čip s 12 P-Core, ale jakkoli by to pak byl velmi zajímavý počin, toto je zatím silně nepotvrzené.

Zdroje: Intel (1, 2, 3), AnandTech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace

Od února se šíří zprávy o nestabilitě výkonnějších procesorů Intel Core 13. a 14. generace ve hrách. Intel teď udělal netypickou věc, která vyvolává otázku, zda třeba s problémem nesouvisí. Jen pár měsíců po vydání refreshových modelů Raptor Lake, tedy Core 14. generace, ukončuje výrobu předchozích modelů generace 13. Přitom obvykle firma nechávala starší generace dojíždět mnohem déle, takže by to teoreticky mohlo s aktuální chybou souviset. Celý článok „Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace“ »

 •  
 •  
 •  

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

 •  
 •  
 •  

Nové nejrychlejší CPU od Intelu: Core i9-14900KS vyjde za týden

AMD letos v druhé polovině roku vydá procesory Ryzen pro desktop s architekturou Zen 5, které by mohly slušně zvednout laťku výkonu, Intel zase nové 2nm 3nm čipletové Arrow Lake na platformě LGA 1851. Než se tak stane, ale vyjde ještě jedno CPU založené na 7nm čipech Raptor Lake: limitovaná edice Core i9-14900KS, které přinese rekordní frekvenci 6,2 GHz. Bude to nový nejvýkonnější model Intelu pro herní počítače. Celý článok „Nové nejrychlejší CPU od Intelu: Core i9-14900KS vyjde za týden“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (11) Pridať komentár

 1. „Je ale docela otázka, zda to CPU dlouhodobě přežije“ – ja by som sa skor spytal, ci to dlhodobo prezije doska.. Tento procesor je nonsense, ako vsetky K procesory daneho vyrobcu (a mozno aj x procesory konkurencie).

  1. Doska to prežije. Nech sa už použije akákoľvek, tak po dosiahnutí kritických teplôt na VRM dochádza k výraznému obmedzovaniu spotreby (dochladzovacím pauzám). To je prirodzene nežiaduce a indikátor toho, že je v daných podmienkach vhodnejšia doska s robustnejším napájaním alebo rovnaká doska s intenzívnejším ochladzovaním napríklad vyšším prietokom systémových ventilátorov. Najzložitejšie tu bude uchladiť výkon toho procesora tak, aby príplatok oproti Ci9-14900K nevyšiel nazmar.

   1. 🙂 procesor ma to iste, takze vo vysledku sa mozeme bavit maximalne o tom „aby príplatok oproti Ci9-14900K nevyšiel nazmar“ 14900ks je proste ubezpecenie sa intelu, ze docura dalej ako amd bez akehokolvek dalsieho zmyslu alebo pridanej hodnoty pre zakaznika. Ako 7triliard bilionov megapixelov v mobiloch/fotiakoch atd, 46 pruzkov na teniskach, ktore su viac adidas.

 2. –Při deaktivaci všech limitů spotřeby ale příkon dosáhl dokonce 508 W!

  Bolo by zaujímavé vedieť za koľko sekúnd im vystúpala teplota na 100°C, resp. koľko sekúnd to na tej záťaži išlo kým došlo k throttlingu. Používajú síce na tento typ testu Arctic Liquid Freezer II 420, ale to asi nebude lepšie ako najlepšie 360 AIO čo majú v databáze a ten dokáže uchladiť max 352W.
  …čisto len zo zvedavosti… nikdy by som si takúto monštrozitu nekúpil 🙂

  1. Presne nad tým som sa tiež zamylsel. Dlhodobo výkon zodpovedajúci 508 W nemôže udržať snáď žiadny z bežne dostupných hotových chladičov ani pri prevádzke v zime na balkóne. Teda, samzrejme, je zima a zima, ale… 🙂

   Špičkovú, veľmi krátku záťaž to asi reflektovať nebude, keď sú s Ci9-14900K „iba“ na 282 W.

   1. — „Šičkovú,…“

    sorry, … nemôžem si pomôcť … ale musím … však je piatok poobede 😉

    Ľubo, nechýba ti „Péčko“?
    🙂 🙂 🙂

   2. Jen si představte, že by k tomu ještě vydali nové chladiče s peltiery, které by návdavkem přirazily jednou tolik 😅

  2. ja mam otestovany napr. 13900k s NH-D15. Sekundu dve tam bolo 330W a dlhodoba zataz sa pohybovala na urovni 250W. Teplota kolisala 90-100°C, takze ten chladic neuchladi ani tych 250W. Zial bolo to v srackovej Zalman Z1 skrinke, takze extra zavery sa z toho vyvodit nedaju. Plus testeri testuju chladice mimo skrinku, takze aj to ma s beznou praxou prd spolocne.

   1. Testy aktívnych chladičov CPU mimo skrinku, vo voľnom priestore, sú podľa môjho názoru vhodné – v takomto prostredí sa eliminuje vplyv rôznorodosti systémového chladenia. Vy si síce poviete, že v „bežnej praxi“ sú v skrinke vždy nejaké ventilátory, ale problém je v tom „nejaké“. Každý systém charakterizuje iný prietok vzduchu a poradie výsledkov chladičov v jednej situácii nebude zodpovedať poradiu v 570. z možných scenárov a vždy bude iné. Dobre to môžete vidieť aj v týchto starých testoch, kde je všetko prakticky rovnaké a v rámci 1. a 2. grafu sa mení iba intenzita sys. chladenia.

    Horšie je, keď sa mimo skrinku testujú základné dosky, procesory, grafické karty, pri ktorých sú výsledky závislé od komponentov, ktoré majú pasívne chladiče. Napríklad procesorové VRM môže byť podstatne skôr úzkym hrdlom na benchtable, kde je odvod tepla (z pasívov) vlastne sálaním ako pri ochladzovaní prúdením vzduchu. Od prietoku vzduchu môže byť závislé aj chladenie pamätí a VRM grafických kariet a takisto SSD s pasívnymi chladičmi. Čiastočne tu platí to isté, čo opisujem v prvom odstavci, ale s tým rozdielom, že tu absencia prietoku vzduchu eventuálne znamená dosahovanie výrazne iných výsledkov oproti tým, ktoré sa dajú očakávať v prirodzenom prostredí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *