Core i9-13900KS vydán: speciální Raptor Lake je první 6GHz CPU

Speciální edice Raptor Lake je vydána, první procesor, který se dotýká 6 GHz

Minulý týden Intel vydal téměř celou nabídku procesorů Core 13. generace „Raptor Lake“ (část je nicméně založená na čipech předchozí generace Alder Lake). Tento týden ale přichází ještě jedna novinka – speciální edice a vůbec nejvýkonnější procesor Raptor Lake pro desktopovou platformu LGA 1700: Core i9-13900KS. Momentálně by měl být nejrychlejším herním CPU a je i historickým milníkem: prvním CPU, které dosáhlo frekvence 6 GHz.

Core i9-13900KS nebylo vydáno s 65W a 35W desktopovými modely minulý týden, ale nyní ho Intel vypustil na trh samostatně. Tento model je podobný dosavadní špičce nabídky Core i9-13900K (testovali jsme ho zde), ale posouvá parametry a výkon o kousek výš.

Core i9-13900KS poskytuje 8 velkých jader „P-Core“ Raptor Cove (jde o evoluci architektury Golden Cove, ale s 2MB L2 cache) a 16 jader „E-Core“ architektury Gracemont (také s rozšířenou 4MB L2 cache – zde je sdílená mezi čtyřmi E-Core). Celkem to dává 32 vláken, a tento procesor tak lze zhruba porovnávat s nehybridními procesory s 16 velkými jádry a 32 vlákny díky SMT/HT. Procesor obsahuje 36MB L3 cache.

Maximální boost 6 GHz

Hlavní atrakcí této speciality je maximální turbo frekvence 6,0 GHz (dosažená zcela poprvé – počítáme samozřejmě jen výchozí nastavení, kdy procesor není přetaktovaný). Na této frekvenci je procesor patrně schopen pracovat na dvou preferovaných jádrech, je to samozřejmě užitečné hlavně pro jednovláknové aplikace a zátěže. Pro takovéto programy může Core i9-13900KS teoreticky přinést až o 3,5 % lepší výkon proti Core i9-13900K.

Intel upozorňuje, že dosažení tohoto taktu může záviset na okolnostech. Vedle toho, že na tuto rychlost nelze vytočit víc jader najednou a je třeba použít preferovaná jádra (technologie Turbo Boost Max 3.0), je zřejmě také použitý Thermal Velocity Boost. Ten by měl znamenat, že tato frekvence bude dostupná jen do určité teploty. Nad teplotní limit by maximum zřejmě mělo být 5,8 GHz.

Stejně jako maximální boost P-Core má procesor zvýšenou o 200 MHz také jejich základní frekvenci na 3,2 GHz (proti i9-13900K s takty 3,0–5,8 GHz). Maximální boost, který osm P-Core může mít při zatížení všech najednou, by měl být 5,6 GHz – toto je proti Core i9-13900K zlepšení o 100 MHz. Násobič procesoru je nicméně odemčený, takže přetaktovávači se mohou pokusit to změnit. Intel to oficiálně neřekl, ale je možné, že v těchto procesorech jsou výběrové křemíky vytříděné z výroby všech CPU Raptor Lake právě dle schopnosti dosahovat nejvyšších taktů.

Balení procesoru Intel Core i9-13900KS

U 16 malých jader E-Core Intel již specifikace nezměnil a takty jsou stejné jako u Core i9-13900K: základ je 2,2 GHz a jejich maximum je 4,3 GHz, což by mělo být dosažitelné na všech 16 jádrech najednou.

Core i9-13900KS má 150W TDP a maximální turbo spotřebu 253 W – nebo alespoň dle specifikací. Je možné, že desky ji často budou odemykat a procesor pak v mnohovláknovém softwaru typu Cinebench, Blender asi půjde výš. Intel například před pár dny ukázal „teaser“ Core i9-13900KS na YouTube, kde byla maximální turbo spotřeba (PL2, ale i PL1) podle všeho nastavená na 300 W (a současně bylo řečeno, že jde o tovární nastavení). Podle dalších informací má procesor ale také oficiálně podporovanou extrémní 320W konfiguraci (která na tuto hodnotu nastaví jak PL2, tak PL1).

Ač jde o speciální edici procesoru pro nadšence, má zachovánu integrovanou grafiku (UHD 770 s 256 shadery). V konektivitě by měl odpovídat Core i9-13900K, podporuje tedy PCIe Express 5.0 ×16 pro GPU a PCIe 4.0 ×4 pro SSD. A dvoukanálové paměti DDR5-5600 a DDR4-3200 (pokud je instalován do desky používající DDR4).

Cena je jako za Ryzen 9 7950X

Intel nyní procesor uvedl na trh (zdá se, že s okamžitou dostupností) a sdělil konečně také cenu. Ta je 699 $, což je překvapivě o trošku méně, než kolik stál před rokem předchůdce Core i9-12900KS (739 $). Procesor má tedy stejnou oficiální cenu jako Ryzen 9 7950X od AMD, ten se ovšem nyní prodává se značnou slevou proti oficiální doporučené částce. Těchto 699 dolarů nyní u nás odpovídá ceně 18 800 Kč / 783 €. Nárůst výkonu asi nebude úplně odpovídat rozdílu v ceně proti Core i9-13900K, ale tak už to u této třídy chodí.

Core i9-13900KS je označené jako speciální edice a je možné, že ho bude vyrobené omezené množství nebo bude dostupný jen po omezenou dobu. Nic k takovýmto podmínkám ale zatím Intel nesdělil.

Zdroje: AnandTech, Intel

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Procesory Intel Bartlett Lake s 12 jádry bez big.LITTLE nebudou

V první polovině letošního roku se objevily překvapivé zprávy o tom, že přes blížící se příchod nové generace desktopových procesorů Arrow Lake a platformy LGA 1851 chystá Intel také novou generaci pro socket LGA 1700. Tou měly být procesory označené Bartlett Lake, které by převzaly 7nm proces i architekturu ze starší generace Raptor Lake, ale odvrhly by hybridní technologii a místo toho nabídly 12 velkých jader bez E-Core. Celý článok „Procesory Intel Bartlett Lake s 12 jádry bez big.LITTLE nebudou“ »

  •  
  •  
  •  

Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake

Od zimy sílí kauza vadných procesorů Intel Raptor Lake, které postupně odcházejí kvůli vysokým napětím, což se typicky projeví nestabilitou ve hrách. Intel přislíbil opravu mikrokódu, která má problém eliminovat (nebo aspoň výrazně zpomalit?), již vzniklé existující poškození ale zůstane. Intel nehodlá procesory plošně vyměnit, ale udělá alespoň jeden pozitivní krok – prodlouží jejich záruku, aby majitelé měli větší jistotu do budoucna. Celý článok „Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Víc k degradaci procesorů Raptor Lake: Čipy se ničí i mimo zátěž?

Minulý týden Intel přišel s vysvětlením, co se děje s procesory Raptor Lake (Core 13. a 14. generace) pro desktop, u nichž je široce hlášena nestabilita, pády her a postupná ztráta fungování. Podle vyšetřování Intelu dochází k tomu, že do procesoru se dostává příliš vysoké napětí, které ho postupně poškozuje (nevratně, bohužel), až přestane být stabilní. Intel k tomu neřekl moc detailů, ale ty teď prosákly na internet a konečně víme víc. Celý článok „Víc k degradaci procesorů Raptor Lake: Čipy se ničí i mimo zátěž?“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *