Dark Power 13 alebo ako vyzerajú nové zdroje ATX 3.0 od BeQuiet!

BeQuiet! Dark Power 13 (750–1000 W)

Hardvérový rok 2023 bude charakteristický aj nástupom napájacích zdrojov s podporou štandardu ATX 3.0. Svoje želiezka v ohni aktuálne predstavil BeQuiet! Pre prísnejšie kritéria na kvalitatívne vlastnosti, začala táto nemecká firma s modelmi z najvyššieho radu Dark Power 13. To v troch variantoch, s menovitým výkonom 750, 850 a 1000 W. Všetky majú certifikáciu účinnosti 80 Plus Titanium.

BeQuiet! nadviazal na sériu zdrojov Dark Power novými modelmi. Posunulo sa nielen číslovanie v označení modelového radu (na 13), ale aj v ich štandarde. Jedná sa o prvé zdroje BeQuiet! s podporou ATX 3.0. Čo všetko musia zdroje ATX 3.0 spĺňať sme podrobne rozoberali v tomto článku. Tých detailov je mnoho, od vyššej účinnosti (oproti ATX 2.x) cez zvládanie vyšších prúdových špičiek, Connected/Modern Standby prirodzene až po natívnu podporu 16-pinového konektora (12VHPWR) PCIe.

So zdrojmi BeQuiet! Dark Power 13 už grafické karty GeForce RTX 4000 a novšie nebudú potrebovať adaptéry, ktoré sa zrejme postupne vytratia podobne, ako tomu bolo kedysi u „molexových“ adaptérov na 6-piny PCIe. Tieto zdroje BeQuiet! umožňujú však stále aj prepojenie tradičných 6+2-pinových konektorov, a to v plnohodnotnom počte (štyroch) pri všetkých výkonnostných variantoch. To znamená, že zdroje sú plne kompatibilné aj s Radeonmi, ktoré konektor 12VHPWR na napájanie nepoužívajú.

K 16-pinu PCIe je vhodné dodať, že sa jedná o konštrukciu, ktorá je spôsobilá napájať 600 W. To je nakoniec i jedna z podmienok pre špecifikácie ATX 3.0 u zdrojov nad 450 W. Teda u modelov s dostatočne silnou 12-voltovou vetvou na napájanie veľmi výkonných grafických kariet.

Zdroje Dark Power 13 by mali byť naprieč celým spektrom zaťaženia o trochu účinnejšie než ich predchodcovia (Dark Rock 12), ktoré majú takisto nálepku 80 Plus Titanium. Najvýraznejší rozdiel má byť pri nízkej záťaži. O koľko presne špecifikácie neprezrádzajú, keďže u starších zdrojov je uvádzaná účinnosť „až“ od 20 % zaťaženia. Zlepšenie pri spotrebe rádovo v desiatkach wattov bude niekde medzi 2–3 %. Vyššia účinnosť je sľubovaná aj pre maximálnu záťaž, kde je to síce iba do 1 % (s 94 % pre Dark Power 13), ale za predpokladu, že zdroj permanentne žmýkate na maximum, tak sa to na prevádzkových nákladoch prejaví viac ako výraznejšie zvýšenie účinnosti pri nízkej spotrebe. V najefektívnejšom spektre, okolo 50 %, je štítková hodnota účinnosti v závislosti od výkonnostného variantu 95,2–95,8 %.

Prehľad dostupných konektorov s dĺžkami kabeláže nájdete na obrázku nižšie. 1000-wattový variant má oproti 850 a 750 W k dobru jeden konektor SATA, inak sa zdá byť všetko rovnaké. Minimálne čo sa týka možností pripojenia, konštrukcia káblov sa môže eventuálne líšiť v priereze, ale aj ten bude pravdepodobne rovnaký. Túto informáciu ešte overíme a neskôr do tejto správy doplníme minimálne to, aký prierez majú vodiče konektora 12VHPWR.

BeQuiet! u zdrojov Dark Rock zachoval možnosť výberu (dvojpolohovým prepínačom alebo alternatívne jumperom) medzi tým, či bude 12-voltová vetva rozdelená na štyri (východiskové nastavenie, multi-rail) alebo pôjde v režime jednej (single-rail), čo je atraktívne najmä na pretaktovanie, keďže odpadá obmedzenie v dodávke elektrického prúdu typicky pre napájaciu kaskádu CPU. V praxi, mimo extrémne OC, je ale z hľadiska elektromagnetickej kompatibility (EMC) multi-rail lepšia možnosť. Výrazná zmena záťaže jedného zariadenia (napríklad grafickej karty) totiž tak výrazne neovplyvňuje napájacie napätie iného zariadenia, ktoré je pripojenie k druhej 12 V vetve, napríklad procesor.

Použitý ventilátor je vo formáte 135 mm. Ten nikdy nevypína, ani pri najnižšej záťaži, ale do polovičnej záťaže by mal byť chod veľmi tichý. Rozdiel medzi 20 a 50 % je iba 0,5 dBA. Podľa grafov BeQuiet! je agresívnejší vývoj hlučnosti až od 70-percentného zaťaženia.

Odporúčané koncové ceny za zdroje Dark Power 13 sú 215 eur (BN333/750 W), 250 eur (BN334/850 W) a 295 eur (BN335/1000 W). Prvé kusy v obchodoch majú byť dostupné od 24. januára.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory

V kompletne bielom vyhotovení sú po novom dostupné 120 aj 140 mm ventilátory BeQuiet! zo sérií Silent Wings (Pro) 4 a Pure Wings 3. Teda drahšie aj lacnejšie ventilátory, ktoré majú spoločný veľmi vysoký prietok na jednotku hlučnosti. Naprieč celým cenovým spektrom tak máte dočinenia s jednými z najefektívnejších ventilátorov, aké sa dajú do počítačov kúpiť. A to nielen medzi bielymi. Celý článok „BeQuiet! dostal do bielej všetky moderné ventilátory“ »

 •  
 •  
 •  

BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?

Letošní rok zahájím testy chladičů opravdovou lahůdkou. Nachystal jsem si pro vás recenzi chladiče Dark Rock Elite, tedy naprostou špičku nabídky společnosti BeQuiet!. Jedná se o prémiový chladič nabízející velmi vysokou účinnost při nízké hladině hluku díky své propracované konstrukci ve spojení se špičkovými ventilátory. Jsem velmi zvědavý, jak si povede proti špičkovým chladičům, které jsem měl možnost otestovat v uplynulém roce. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Elite – Nový král chladičů?“ »

 •  
 •  
 •  

BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm

Veľká prestávka skončila, naspäť k ventilátorom. BeQuiet! nedávno aktualizoval svoj najnižší rad – Pure Wings – a minimálne pomalšie 140-milimetrové modely musíte mať na radare. Ventilátory Pure Wings 3 vo variante BL108 predstavujú do niektorých situácií mimoriadne efektívnu nízkorozpočtovú možnosť, ktorá zároveň netrpí častými nedostatkami svojej cenovej triedy. Tichá je tu nielen aerodynamická, ale i motorická zložka. Celý článok „BeQuiet! Pure Wings 3 (BL108): Efektívne a „lacno“ v 140 mm“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (11) Pridať komentár

 1. jj, 750W zdroj za 215€, no nekup to! 🙂 Zda sa, ze damy a pani v BQ maju rovnakych dodavatelov fetu ako v Nvidii a oddeleni zakladovych dosiek AMD..

  1. Tie vysoké ceny zdrojov ATX 3.0 budú čiastočne dané menšou konkurenciou, možno menšími výrobnými sériami? a v neposlendom rade aj potrebou kvalitnejších (a tým padom drahších) súčiastok na dosahovnaie tých zvýšených nárokov na špecifikácie.

  2. BeQuiet dalo rovnakú cenovku akú už má Dark Power 12 a ani konkurenciu lacnejšie nezoženieš, práve naopak, konkurencia je ešte drahšia, daj si do Heureky vyhľadať Titanium zdroje 😉

   1. nvidiu este dlho bude mrziet pouzitie 16pin aj na mensich kartach ako 4090.. a ta cena je tak vysoka, ze sa vykaslem na platinum certifikat a za 131€ kupim 850W corsair RMe. Osobne mam doma vyse 3 roky Seasonic prime ultra 650W titanium, ale kupoval som ho za 146€, co bol tiez riadny overkill. Dnes by som urcite nekupil a bral by som ten corsair..

    1. Jasné, s tým zdrojom uvažujete asi dobre. Pri týchto titánových modeloch ATX 3.0 treba rešpektovať, že sú podstatne drahšie na výrobu. Rozhodne sa nepovažujem za experta na počítačové zdroje, to vôbec. Ale s diskusií s ľudmi, čo ich vyrábajú viem, že je oveľa náročnejšie posunúť účinnosť zo 94 na 95 % ako zo 70 na 85 % a potom sú pri ATX 3.0 ešte aj ďalšie požiadavky (vrátane toho, že musia krátkodobo ustáť prúdové špičky, ktoré štítkové hodnoty výrazne presahujú), ktoré kladú extrémne nároky na kvalitu súčiastok, celkového návrhu a nízke tolerancie výroby. Tá cena špičkových zdrojov bude preto pri rovnakom výkone výrazne vyššia ako u modelov ATX 2.x, ktoré dosahujú na 4–5 % nižšiu účinnosť.

  1. Zdá sa, že áno. V grafoch ilustrujú nejakú hlučnosť aj pri zatazi 5 %. A skôr než elektrické zvuky to bude, predpokladám, ten ventilátor. Zistíme, prečo sa vyhýbajú pasívnemu režimu pri nízkej záťžai. Možno to bude mať dočinenia s vyššou životnosťou. Aj keď pri nízkom výkone v takýchto zdrojoch musí byť všetko „chladné“ aj bez ventilátora. 🙂

   1. Otázka je, jak to měřili, páč těch 8dB je papírově úžasných.
    Co se tak měří “to PC/VGA apod“ tak všude je nějakých 30dB hluk pozadí. Tak nevím, jak hlučná ta vrtule je.
    Přitom ta efektivita je tak velká, že nějakých 200W dodávaných jen pár wattů odpadních a to musí vyzářit ty pasivy jak nic.
    Můj Corsair RM550x je do tuším 220W fanstop a to prostě chci (neslyšet 🙂 )
    Nicméně, pokud je ta jejich vrtule na úrovni, řekněme sterrox Noctuy (hluk motoru, vibrace, ne vítr), tak bych s toho nebál.

    1. Pozor, tých 30 dBA je spodná hranica meracieho rozsahu drvivej väčšiny hlumomerov, skrátka nula. S tými udávanými hodnotami v parametroch je to trochu zložitejšie. Neskôr sa chcem tejto téme venovať v rámci samostaného článku… 🙂

     1. Rád si to pak přečtu. Pak se lze domnívat, že oni to měřili, něčím “profi v odhlučněném prostoru“.

      1. Hlavne ide o trochu iný spôsob analýzy a spracovania dát. Budeme sa tomu venovať, teraz by to bolo neefektívne načínať. 🙂

       Ešte k tomu porovnaniu so sterroxovou Noctuou…

       …skoro by som dal ruku do ohňa za to, že chod ventilátora týchto zdrojov bude mimoriadne tichý, otáčky nízke, a výsledok v bežnej praxi akusticky porovnateľný s pasívnym režimom. Napriek tomu je vypnutý ventilátor pri nízkej záťaži určite plus z toho pohľadu, že z okolia nevysáva prach, no. To som pôvodne myslel, že by bolo fajn ošetriť, aby sa zdroj nešpinil aspoň počas tej nízkej záťaže.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *