Intel Core i9-13900K: Najväčší dravec v jazere – 24 jadier, 350 W

Intel Core i9-13900K v detailoch

Kompletne aktívny čip procesorov Intel Raptor Lake, to je ohromný výkon do všetkých situácií, ale aj veľa starostí. Tie sa točia okolo toho, ako tento veľký potenciál využívať a ničím nebrzdiť. Tých bŕzd je tu viac než obvykle. Keď k tomu práve nedochádza na softvérovej báze, tak je to pre zmenu boj s chladením. To, že je 13. generácia CPU Intel Core niekedy efektívnejšia ako Ryzen 7000, už viete.

Intel Core i9-13900K v detailoch

Procesory Intel Raptor Lake majú toho so staršími Alder Lake veľa spoločného, ale v niektorých detailoch sa pritom líšia. V každom prípade sa jedna evolučnú generáciu procesorov, v poradí druhú od Intelu, ktorá je postavená na koncepcii big.LITTLE, teda symbióze veľkých jadier (Golden Cove)malých (Gracemont).

Výrobný postup je použitý síce stále 7 nm (Intel 7), tak ako u procesorov Alder Lake, ale jedná sa o jeho vylepšenú verziu. Kedysi by ju Intel býval označil znamienkom „+“, ale teraz tento výrobný postup označuje ako Intel 7 Ultra. Intel pritom uvádza, že pri rovnakom napätí sú dosahované o 200 MHz vyššie frekvencie alebo rovnaké frekvencie sú dosahované pri napätí nižšom o 50 mV.

Aj vďaka tomu má Raptor Lake výrazne vyššie takty. Procesor Core i9-13900K, ktorý je predmetom testov tohto článku, je oproti svojmu predchodcovi (Ci9-12900K) na všetkých jadrách (t.j. na „P“ aj „E“) o 600 MHz rýchlejší tak v jednovláknovej (5,8 GHz) ako i v mnohovláknovej záťaži (5,5 GHz).

Navýšenie frekvencií neznamená jediný dôvod pre výrazne vyšší výkon. Ten z pohľadu aplikácií, ktoré dokážu využiť všetky vlákna, spočíva najmä v navýšení počtu „efektívnych“ (E) jadier. Tých má Ci9-13900K oproti Ci9-12900K dvakrát toľko – 16. Spolu s 8 „výkonnými“ jadrami s Hyper Threading (dve vlákna na jedno jadro), to dáva spolu 32 vlákien. A okrem nich eventuálne aj 350 W.

TDP/PL1 sa nezmenilo, to zostáva na 125 W, ale benevolentnejší napájací limit (PL2), na ktorý sa viaže 5,5 GHz, je o trochu vyšší (253 W), než u Ci9-12900K a papierovo s vracia ku Core i9 Rocket (11900K – 251 W) a Comer Lake (10900K – 250 W). Z generácie Rockert Lake sa vracia aj podpora Adaptive a Thermal Velocity Boostu, ktorý na základe zahrievania riadia frekvencie vo viacvláknovej (ABT) a jednovláknovej záťaži (TVB).

Core i9-13900K tak ako aj všetky ostatné „125 W“ procesory Intel Raptor Lake majú pre P jadrá väčšiu cache L2. Namiesto 1,25 MB (Alder Lake) má na jedno jadro 2 MB. Pri malých E jadrách je zväčšenie dvojnásobné, na 4 MB. V prípade E jadier však ide o zdieľanú cache, ktorá je spoločná pre štyri jadrá.

Novinka je aj oficiálna podpora rýchlejších pamätí DDR5, z DDR5-4800 (Alder Lake) na DDR5-5600 (Raptor Lake). Tak ako vždy budú na vybraných doskách vybrané moduly fungovať aj pri vyšších rýchlostiach s vyššou priepustnosťou. Výhoda oproti procesorom AMD Ryzen 7000 je z zachovaní duálneho pamäťového radiča, ktorý podporuje aj pomalšie, ale najmä stále výrazne lacnejšie pamäte typu DDR4.

Jednou z vecí, ktorá sa nezmenila, je i konektivita. Aj procesory Intel Raptor Lake majú v sebe radič s podporou PCI Express 5.0 ×16, ktorý je určený na pripojenie grafických kariet. Tieto linky sa dajú rozdeliť na ×8/×8 pre dva sloty. Zvlášť rozhranie PCIe 5.0 na SSD (NVMe) Raptor Lake nemá a na ich pripojenie je vyvedené rovnaké rozhranie ako u procesorov Alder Lake – PCIe 4.0 ×4.

Windows 10 môže byť, ale aktuálny

Tradičná, veľmi prepieraná téma – podpora operačných systémov. Správca vlákien vo Windows 11 je zrejme lepšie optimalizovaný pre big.LITTLE a pre konkrétne úlohy prideľuje vhodnejšie konkrétne typy jadier. To ale neznamená, že by ste pod Windows 10 nutne museli trpieť nejaké ujmy na výkone tým, že plánovač správne nerozozná jadrá a náročnejšie úlohy pridelí pomalším, efektívnym. To sa, samozrejme, niekedy deje, ale tieto prípady sú v drvivej menšine.

V stovkách testov, na ktorých je postavená naša metodika, sú to situácie pri kódované videa kodérom x264 v HandBrake (týka sa to aj v čase písania najnovšej verzie 1.5.1), výpočtov šachových kombinácii Stockfish 13 a celá záťaž sa iba E jadrám prideľuje aj v yCruncher. Tieto testy preto s big.LITTLE vynechávame, aby v grafoch nezavádzali. Vynútením vyššej afinity sa to dá obísť a procesor pôjde na plný výkon, ale to je pomerne neštandardná operácia mimo používateľský komfort a preto to berieme tak, že pod Windows 10 sú tieto aplikácie „nepoužiteľné“.

Možno ste postrehli, že riešením je zmeniť v ovládacom paneli plán napájania z „vyváženého“ na plán „maximálneho výkonu“, ale na základne našej skúsenosti musíme poznamenať, že nejde o riešenie a celé sa to správa veľmi zvláštne. Chvíľu, po zahájení testu, to si to ten výkon na P jadrách vydupe, ale iba ne veľmi krátky čas. Priebeh vývoju výkonu dobre reflektuje aj tento priebeh spotreby pri kódovaní x264 (HandBrake), kde je síce dobrý nábeh (zapojené naplno sú aj P jadrá), ale po pár sekundách výron dramaticky klesá a končí na úrovni E jadier.

Budeme to ešte podrobnejšie skúmať, zatiaľ je ale priebežné stanovisko také, že plán napájania s maximálnym výkonom príliš nepomáha. Ale znovu, väčšinou procesory na plný výkon bežia aj pod Windows 10. Aj keď je dôležité poznamenať určité zhoršenie oproti Core i9-12900K. To typicky so starším zostavením OS a v hrách.

So zostavením W10 vo verzii 21H2 bol výkon v niektorých hrách ďaleko za očakávaniami a s verziou 22H2 je výrazné výkonnostné zlepšenie (najmä v CS:GO a v DOOMe Eternal). Napriek tomu to vyzerá, že k nejakému obmedzeniu v hrách pod Windows 10 predsalen dochádza. To pri postupnom prechode na W11 zistíme a všetko podrobne zmapujeme.

Dôvod, prečo procesory stále testujeme pod Windows 10 je v tom, že preferujeme stabilnejšiu platformu, do ktorej réžie naprieč časom výrazne nezasahujú aktualizácie, ako tomu môže byť v prípade Windows 11. To je, samozrejme, hypotéza, ale pomerne logická. Z pohľadu big.LITTE je síce nevýhoda, že práce na W10 „sú už dokončené“, ale aspoň sa tak výrazne nemení testovacie prostredie a konzistencia výsledkov je určite podstatne lepšia, než začať na W11, ktorú ešte čaká veľa zásadných uprav, ktoré z pohľadu procesorov menia režijné nároky.

Meteor Lake budeme už ale testovať na Windows 11 s tým, že postupne premeriame aj Raptor Lake a uvidíme, ako zmena operačného systému postihne výsledky iných procesorov, čo bude a čo nebude treba z porovnávajúcich grafov vyhodiť a podobne. Toľko teda z našej strany k problematike okolo toho, ako to vidíme s operačným systémov v rámci testov procesorov. Ešte prehľad kompletných parametrov Core i9-13900K a môžete prejsť k meraniam, o ktoré stojíte.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace

Od února se šíří zprávy o nestabilitě výkonnějších procesorů Intel Core 13. a 14. generace ve hrách. Intel teď udělal netypickou věc, která vyvolává otázku, zda třeba s problémem nesouvisí. Jen pár měsíců po vydání refreshových modelů Raptor Lake, tedy Core 14. generace, ukončuje výrobu předchozích modelů generace 13. Přitom obvykle firma nechávala starší generace dojíždět mnohem déle, takže by to teoreticky mohlo s aktuální chybou souviset. Celý článok „Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace“ »

  •  
  •  
  •  

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

  •  
  •  
  •  

Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu

Intel letos chystá vydání nové generace desktopových procesorů – čipletové 3nm Arrow Lake, které už bude pojmenované Core Ultra a bude mít novou platformu LGA 1851. Ještě předtím se ale firma rozloučí se socketem LGA 1700 už asi navždy nejvýkonnějším procesorem, jaký bude na jejím 7nm procesoru existovat: Core i9-14900KS. Tato speciální edice teď bude nejrychlejším, ale také zdaleka nejžravějším procesorem pro hráče od Intelu. Celý článok „Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (11) Pridať komentár

  1. Diky Ľubo! Chcem sa opýtať stále platí ako pri Alder Lake, že musím mať vo Win 11 azapnutý aspoň jeden P-core aby som mohol používať „len“ 16c E-corov?

    Opravte si cit. + “ Moderný 5 nm výrobný postup“
    Pls doplniť absentujúce výsledky do grafov Numerické výsledky Y-cruncher a Stockfish 13.

    1. Áno, bez ohľadu na OS musí jedno P jadro zostať aktívne tak ako pri Alder Lake. Ci9-13900K tak môže s komplet E jadrami pri maximálnom potlačení P môže fungovať ako 18-vláknový procesor (16 E jadier a 1+1 na P). V BIOSe je ich síce možné všetky P jadrá manuálne vypnúť, ale táto voľba sa po uložení nijako neprejaví a aktívnych je všetkých 24 jadier.

      Chyba s výrobným postupom v tabuľke +/- opravená, ďakujem za upozornenie.

      Výsledky Y-crunchera, Stockfish 13 a do tretice ešte aj x264 kódovania HandBrakom nie sú v grafoch zámerne. Vysvetlenie je v prvej kapitole (druhý podnadpis, druhý odstavec).

    2. Diky.
      Aha, až teraz som si teda všimol zdesenie, že ste testovali pod Win 10…
      V úcte k Vám to radšej ďalej ani nekomentujem…

      1. A to som sa v tom texte k tomu, prečo je to tak (testované na W10), fakt snažil. Verím, že to nebola úplne márna snaha (a niekomu to bude dávať dobrý zmysel). Tiež Vás mám rád, ale niekde je fakt mlčať nad zlato. 🙂 Počítam, že uspokojivo nevysvetlíte dôvod toho „zdesenia“. Nepoviem, keby to je zo starším buildom, než je 22H2. V čom konkrétne je problém okrem tých prípadov, ktoré sú rozobraté a tvoria možno tak 1 % z celkového počtu testov? Alebo je vhodnejšie testovať procesory Intel pod W11 a AMD pod W10? Prípadne mal byť už na W11 otestovaný aj AL, aby nám teraz (v testovacím prostredím v úplne inej podobe W11, s inými režijnými nárokmi), aby boli výsledky nekonzistentné. Priebežné re-testovanie procesorov je nemožné nielen z dôvodov, že toho testujeme naozaj veľa, ale aj preto, že otestované procesory nevlastníme.

        1. Prečo Intel odkazuje na? :

          Intel® Thread Director sends the right workload to the right core at the right time. It helps prioritize and manage the distribution of workloads, sending tasks to the most optimized thread. This feature is on by default and works in tandem with the operating system for intelligent workload distribution. To get the full capabilities of Intel Thread Director, pair a select 13th Gen Intel® Core™ desktop processor with Windows 11.

          Built into the hardware, Intel® Thread Director is provided only in performance hybrid architecture configurations of 12th Gen and newer Intel® Core™ processors; OS enablement is required. Available features and functionality vary by OS.

          Lebo ten červík pochybností tkvie v tom, že a čo všetky iné benchmarky s Windows 10 trebars aj s posledným buildom zbehli rovnako ako s Windows 11 trebars aj s posledným buildom s +/- odchylke chyby merania ? Spravodlivé by som si vedel predstaviť testovať tieto jesenné novinky Ryzen 7000 a 13. gen. s rovnakým Windows 11 a rovnakým buildom v danom prípade s tým, ktorý bol použitý pri testovaniach o cca 3-týzdne skôr s Ryzen 7000. Rozhodne nie s Windows 10 byť aj s posledným buildom.

          Keď je mlčat nad zlato tak ten tvoj úvod diskusného príspevku aj vzhľadom na vyššie uvedené by mohol evokovať prácu chvatnú málo platnú(y-crunchera, Stockfish 13 a do tretice ešte aj x264 kódovania HandBrakom) byť si sa s tou recenziou narobil ako kôň takže ak na tom mám vidieť tú divergentnosť (inakosť), ktorú milujem tak nie je na škodu vidieť aj recenziu pod Windows 10 a z tohto pohľadu mi to teda dáva zmysel.

          1. Jo, jo, je to nespravedlivé. Raptor Lake od Intelu sedí víc Windows 11, tak by se mělo testovat v něm a je jedno, že Microsoft optimalizoval betu Windows 11 zatím jen pro Intel a Zen 4 od AMD by vyšel o to hůře, protože na něj ještě nejsou Windows 11 optimalizované. Prostě jediný správný test je ten, kde vyjde Intelův procesor lépe.
            Tralalák jako vždy pobavil.

            1. Možná byl ve druhém příspěvku příliš ofenzivní, ale za speciál věnovaný tomuhle problému se přimlouvám. Zajímalo by mě jestli jde tradičně jen o nálepku reklamující novou verzi Windows, nebo jestli se za těmi prohlášeními skutečně skrývá prakticky využitelná optimalizace Task Manageru (samozřejmě i co do spotřeby).

              1. Pre správnu funkčnosť Intel Thread Directora je potrebné mať Windows 11. Riešili to recenzisti už cca pred 11 mesiacmi pri Alder Laku a teda naozaj sa nejedná o nálepku.

                Zároveň pri Raptor Lake Intel tiež aktualizoval Thread Director, ktorý poskytuje softvéru určitý stupeň povedomia o hybridnej architektúre a pokúša sa zabezpečiť, aby bol správny druh pracovného zaťaženia priradený správnemu druhu jadra CPU. Intel dal Thread Directoru väčšie povedomie o triede vlákien prostredníctvom techník strojového učenia (procesor sa časom naučí, aká by mohla byť povaha pracovnej záťaže). Procesor tiež využíva nové funkcie plánovania aktualizácie Windows 11 22H2, ktoré zavádzajú PID QoS pre systémové úlohy na pozadí a úlohy na pozadí spúšťané používateľom.
                link: https://www.techpowerup.com/img/Rkt4TlbAKYtNCmcl.jpg

                1. Tralalák: Beru, ale je dopad optimalizací tak významný, aby je v aktuálním stavu mohl uživatel skutečně prakticky využít (navíc v uvažovaném desktopu, kde návrh big.LITTLE hraje druhé housle)? Určitě bych přitom nechal stranou přísliby budoucnosti, jakkoli blízké.

          2. Prečo na to Intel odkazuje? Okrem eventuálne obchodných/reklamných dôvodov asi pre to, je pod W11 zrejme menšie riziko výskytu toho minimálneho počtu prípadov/aplikácií, kde je W10 naozauj obmedzujúci a buď sa vôbec nevyužívjaú P jadrá alebo iba v obmedzenej miere. Tieto prípady sme však objavili, jasne na ne upozornilo a nedávame ich do grafov. Je to teda užitočné aj pre tých, ktorí majú záujem o big.LITTLE pod W10.

            Samozrejme, že sa dá diskutovať o tom, či by nebolo lepšie testovať pod W11, ale iba v prípade, že by dochádzalo k pravideľnému praideľnému pretestovavániu všetkých procesorov vo všetkých testoch. A to sa realizovať nedá, v takomto rozsahu testov ani v prípade, že by sme mali všetky procesory a dosky nastohované v redakcii vedľa seba. Je to časovo nemožné.

            W11 sa vyhýbame ako čert krížu dokým to ide pre to, že ten systém jednoducho stále nepovažujem za stabilný. A testovať niečo na nestabilnej platforme, kde môže v priebehu času dochádzať k zmenám režíjných nárokov, je hlúpe a vo finále by bola tá konzistencia o dosť horšia. S Meteor Lake to už ale riskneme a uvidíme. Zatiaľ to vidím správne takto a už s RL sa budeme venovať tomu, aký a v čom môže byť vplyv na výkon. Popol na hlavu si ale sypať zrejme nebudem. Z dôvodu, že pri všetkých testoch sledujeme aj spotrebu CPU a pokiaľ je tá v dostatočnej výške (a v MT nie je výrazne pod 300 W), tak je nepravdepodobné, aby bol pod W11 dosahovaný iný výkon.

            PS: V redakčnom systéme vidím ešte visieť príspevok (je to kvoli tým linkom, čo tam boli. To musíme s webmastrom neajko doladiť, pretože na automatickej úrovni sa to vyhodnocuje ako „spam“ a neprejde to), ktorý začína: „Prečo asi veľká väčšina testuje a testovala Raptor Lake 13. gen. s Windows 11 (build 22H2)?“ S väčšinou na mňa prosím nechoďte. Väčšina aj mimo ohlasť testovania hardvéru nevie, čo robí a priorita je pre ňu čo najväčší zisk za každú cenu.

            O chvatnej práci by som nehovoril. Testy sme vydali trochu enskôr aj pre to, aby sme si boli všetkým istý. Chvatná práca s veľkou ukážkou toho, ako veci nemajú vôbec pod kontrolou, predviedli na Hardware Unboxed, kde si v BIOSe zastropovali power limit a ani im nenapadlo, že reálna spotreba procesora môže byť iná (na to, mimochodom, pouzkazujú aj naše merania v testoch základnych dosiek). A na základe tohto robiť nejaké škálovanie výkonu podľa spotreby CPU, ktorú ani nemerajú, tomu hovorím pri tom ich dosahu odvaha. Ale to je fuk, ukazuje sa len to, čo dlhé roky tvrdím. A síce, že je medzi YT len veľmi málo odborníkov. Tých naozajstní sú pomerne neznámi, pretože svoje snaženie nevkladajú do formy , ale do toho, aby boli veci správne.

            Takže tak. W11 v porovnaní s W10 sa venovať budeme, ale spochybňovať testy s W10 s ohľadom na to, čo som uviedol vyššie, je odvážne a nepôsobí to príliš s nadhladom. Porovnanie výkonu W10 s W11 sa v čase vydania AL zaoberal napríklad ComputerBase, tak mrknite, čo zistili. Tých považujem za jendých z mála, ktorí sú fundovaní na testovanie (a hodnotenie) CPU.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *