Prvé výsledky Raptor Lake: Rozprávka v jednom vlákne a…

Minitest procesora Intel Core i9-13900K

Kompletné testy procesora Intel Core i9-13900K (Raptor Lake) vydáme až zajtra. Vzorka sa do redakcie dostala po šibeničnom termíne a v plnom rozsahu testy nebolo možné stihnúť, ale zatiaľ máme pre vás aspoň niečo, čo vás môže vhodne naladiť. Jedno z príjemných prekvapení je vyšší jednovláknový výkon pri nižšej spotrebe, než majú procesory AMD Ryzen 7000. A to aj pri rekordných 5,8 GHz.

Najvýkonnejší procesor z 13. generácie Core má v porovnaní s Core i9-12900K jednak dvojnásobný počet E jadier (16) a na ôsmich výkonných, „P“ jadrách má zase +600 MHz. V jednovláknovej záťaži sa jedno jadro taktuje až na 5,8 GHz, podobne, ako to je u Ryzen 9 7950X. Tento procesor otestovaný ešte nemáme, ale nad o 100 MHz pomalším Ryzenom 9 7900X procesor Core i9-13900K obvykle víťazí so zhruba 7-percentným náskok a predstavte si, to pri spotrebe nižšej o približne 8 % (cca 4,5 W). Pri kódovaní zvukovej nahrávky, čo je jednovláknová úloha, má Core i9-13900K spotrebu 48,6 W a Ryzen 9 7900X má 53,0 W.



Core i9-13900K je v grafoch priebežne na prvom mieste aj v súhrne testov Speedometer 2.0, ktoré merajú výkon vo webovom prostredí. Niektoré čiastkové úlohy zamestnajú síce aj viac jadier než jedno, ale tieto výsledky hovoria aj tak prevažne o jednovláknovom výkone.


Z herných testov sme na ukážku vytiahli merania zo Shadow of the Tomb Raider. Výkon je tu vyšší ako u Core i9-12900K a znovu pri o trochu nižšej spotrebe, ale napriek tomu je tu v porovnaní s Ryzen 9 7900X slabšia efektivita.

Core i9-13900K dosahuje porovnateľný výkon pri spotrebe vyššej o 15 % (132 vs. 115 W). V hernej záťaži sa frekvencie držia na 5,5 GHz aj s priemerným chladičom. Rýchlejšie o 600 MHz, než bývali (u Ci9-12900K) sú aj „efektívne“ jadrá.


V mnohovláknovej záťaži s 5500 MHz príliš nepočítajte (touto problematikou sa budeme podrobnejšie zaoberať v pripravovanom veľkom teste). Napriek tomu je výkon často veľmi pôsobivý. Pri kódovaní videa kodérom AV1 je o 30 % rýchlejší ako cenový konkurent Ryzen 9 7900X.

Drahší Ryzen 9 7950X s rovnakým počtom vlákien (32) ako má Core i9-13900K to, čo sa týka pomeru cena/výkon často nemá vôbec jednoduché.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Trpí degradací čipů Raptor Lake i mobilní procesory Intel?

V poslední době jsme několikrát psali o problémech s nestabilitou projevující se nejčastěji padáním her, kterou jsou stižené procesory Intel Core 13. a 14. generace a která je možná spojená i s fyzickým degradováním jejich čipů. Vynořuje se k tomu hodně údajných informací, ale často není jasné, jak podložené jsou a zda opravdu souvisejí. V posledních dnech přišla zpráva, že mimo desktopových chybou trpí dokonce i procesory pro notebooky. Celý článok „Trpí degradací čipů Raptor Lake i mobilní procesory Intel?“ »

  •  
  •  
  •  

Potvrzeno: Procesory Raptor Lake degradují, Intel chystá opravu

Krátce poté, co se Intel oficiálně vyjádřil k zprávám, že vadami či nestabilitou procesorů Raptor Lake jsou postižené i procesory v noteboocích (což podle firmy není pravda), konečně přichází také s novými informacemi k hlavnímu problému. Totiž k široce hlášeným problémům procesorů Core 13. a 14. generace pro desktop, které jsou nestabilní ve hrách a co hůř, vykazují symptomy postupného selhávání (degradace). To je zřejmě skutečností. Celý článok „Potvrzeno: Procesory Raptor Lake degradují, Intel chystá opravu“ »

  •  
  •  
  •  

Potvrzeno: Intel vydá nové procesory na LGA 1700, bez big.LITTLE

Včera jsme psali, že Intel bude v oblasti desktopových procesorů mít příští dva roky stále jen Arrow Lake s 8 velkými a 16 efektivními jádry, protože zrušil desktopovou verzi následující 1,8nm generace Panther Lake i refresh Arrow Lake, který měl alespoň výrazně přidat na počtu jader. Ovšem zdá se, že realita je složitější. Intel totiž paralelně bude udržovat při životě socket LGA 1700 a vydá pro něj úplně nové procesory. Celý článok „Potvrzeno: Intel vydá nové procesory na LGA 1700, bez big.LITTLE“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

    1. Jasné, regulácia all-core boostu funguje trochu inak ako u AL. Tych 5500 MHz to ani bez obmedzení (napájania a napríklad negatívneho offsetu násobiča pre zátaž AVX) pri 360 W dlhodobo nefunguje. Naše kompletné testy sa snáď poradí vydať ešte dnes. Okrem neskorého obdržania vzoriek sme museli ešte pretestovávať naprieč buildami OS a tak… je to oštara s tými procesormi. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *