Prvé výsledky Raptor Lake: Rozprávka v jednom vlákne a…

Minitest procesora Intel Core i9-13900K

Kompletné testy procesora Intel Core i9-13900K (Raptor Lake) vydáme až zajtra. Vzorka sa do redakcie dostala po šibeničnom termíne a v plnom rozsahu testy nebolo možné stihnúť, ale zatiaľ máme pre vás aspoň niečo, čo vás môže vhodne naladiť. Jedno z príjemných prekvapení je vyšší jednovláknový výkon pri nižšej spotrebe, než majú procesory AMD Ryzen 7000. A to aj pri rekordných 5,8 GHz.

Najvýkonnejší procesor z 13. generácie Core má v porovnaní s Core i9-12900K jednak dvojnásobný počet E jadier (16) a na ôsmich výkonných, „P“ jadrách má zase +600 MHz. V jednovláknovej záťaži sa jedno jadro taktuje až na 5,8 GHz, podobne, ako to je u Ryzen 9 7950X. Tento procesor otestovaný ešte nemáme, ale nad o 100 MHz pomalším Ryzenom 9 7900X procesor Core i9-13900K obvykle víťazí so zhruba 7-percentným náskok a predstavte si, to pri spotrebe nižšej o približne 8 % (cca 4,5 W). Pri kódovaní zvukovej nahrávky, čo je jednovláknová úloha, má Core i9-13900K spotrebu 48,6 W a Ryzen 9 7900X má 53,0 W.Core i9-13900K je v grafoch priebežne na prvom mieste aj v súhrne testov Speedometer 2.0, ktoré merajú výkon vo webovom prostredí. Niektoré čiastkové úlohy zamestnajú síce aj viac jadier než jedno, ale tieto výsledky hovoria aj tak prevažne o jednovláknovom výkone.


Z herných testov sme na ukážku vytiahli merania zo Shadow of the Tomb Raider. Výkon je tu vyšší ako u Core i9-12900K a znovu pri o trochu nižšej spotrebe, ale napriek tomu je tu v porovnaní s Ryzen 9 7900X slabšia efektivita.

Core i9-13900K dosahuje porovnateľný výkon pri spotrebe vyššej o 15 % (132 vs. 115 W). V hernej záťaži sa frekvencie držia na 5,5 GHz aj s priemerným chladičom. Rýchlejšie o 600 MHz, než bývali (u Ci9-12900K) sú aj „efektívne“ jadrá.


V mnohovláknovej záťaži s 5500 MHz príliš nepočítajte (touto problematikou sa budeme podrobnejšie zaoberať v pripravovanom veľkom teste). Napriek tomu je výkon často veľmi pôsobivý. Pri kódovaní videa kodérom AV1 je o 30 % rýchlejší ako cenový konkurent Ryzen 9 7900X.

Drahší Ryzen 9 7950X s rovnakým počtom vlákien (32) ako má Core i9-13900K to, čo sa týka pomeru cena/výkon často nemá vôbec jednoduché.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?

Od února se začaly veřejně ventilovat problémy s nestabilními procesory Intel Core 13. a 14. generace (přičemž panují i obavy, zda u nich nedochází k degradaci). Intel dlouho k věci nepodával informace a zdá se, že si s reakcí ještě chce dát chvíli na čas. Nicméně teď poskytl podrobnější předběžné vyjádření, které budí spíš otázky než odpovědi. Všechnu vinu totiž připisuje přetaktování a výrobcům desek, což je poněkud alibismus. Celý článok „Intel se vyjádřil k nestabilním procesorům. Vina výrobců desek?“ »

 •  
 •  
 •  

Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace

Od února se šíří zprávy o nestabilitě výkonnějších procesorů Intel Core 13. a 14. generace ve hrách. Intel teď udělal netypickou věc, která vyvolává otázku, zda třeba s problémem nesouvisí. Jen pár měsíců po vydání refreshových modelů Raptor Lake, tedy Core 14. generace, ukončuje výrobu předchozích modelů generace 13. Přitom obvykle firma nechávala starší generace dojíždět mnohem déle, takže by to teoreticky mohlo s aktuální chybou souviset. Celý článok „Intel spěšně ukončí prodej 125W procesorů Core 13. generace“ »

 •  
 •  
 •  

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. Jasné, regulácia all-core boostu funguje trochu inak ako u AL. Tych 5500 MHz to ani bez obmedzení (napájania a napríklad negatívneho offsetu násobiča pre zátaž AVX) pri 360 W dlhodobo nefunguje. Naše kompletné testy sa snáď poradí vydať ešte dnes. Okrem neskorého obdržania vzoriek sme museli ešte pretestovávať naprieč buildami OS a tak… je to oštara s tými procesormi. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *