Intel Core i9-12900K v tisícke testov: AMD je zase dvojka

Intel Core i9-12900K v detailoch

Dvanásta generácia procesorov Intel Core – Alder Lake je vonku a my máme pre vás už plnohodnotné testy. Tieto procesory sa oproti predošlým v mnohých aspektoch výrazne odlišujú a veľa vecí je použitých „prvýkrát“. Medzi ne patrí aj podpora pamätí DDR5, PCI Express 5.0, 7 nm výrobný postup či hybridná koncepcia malých a veľkých jadier. Čas na podrobnú analýzu začína práve teraz!

Intel Core i9-12900K v detailoch

O všetkých novinkách procesorov Intel Alder Lake sme informovali prostredníctvom správ tak, ako sa počas roka objavovali. Ale ak ste niečo náhodou minuli, nevadí. Od toho je táto prvá kapitola, aby každý získal rýchly prehľad o tom, čím sa budeme ďalej zaoberať.

Alder Lake-S ako prvé desktopové procesory upúšťajú od 14 nm výrobného postupu a prechádzajú na modernú 7 nm technológiu (predtým označovaný ako 10 nm Enhanced SuperFin). Táto technológia by mala byť veľmi podobná 7 nm procesu TSMC, ktorý sa používa na výrobu procesorov AMD. Takže po šiestich rokoch (od procesorov Intel Skylake) je tu konečne veľká zmena v použití výrobného postupu.

Výrazne zmenená je i návrh procesorov ako takých. Jedná sa vôbec o prvé procesory, ktoré používajú hybridnú koncepciu malých a veľkých jadier. Teda niečo ako big.LITTLE u ARM. Najvýkonnejší z procesorov Alder Lake (teda ten, ktorým sa budeme zaoberať v týchto testoch) Core i9-12900K má osem jadier označovaných písmenami „P“ (Performance) a „E“ (Efficient). Výkonné jadrá majú vysokú taktovaciu frekvenciu a vysoký výkon (o 19 % vyššie než u procesorov Rocket Lake a Tiger Lake) a podporujú HyperThreading – dve vlákna na jedno jadro.

Detaily architektúry Golden Cove sme podrobne rozobrali v tomto článku. Úloha týchto P jadier je zabezpečiť výkon v hrách a v jednovláknových aplikáciách. Doplňujúce E jadrá majú potom zaistiť aj vysoký viacvláknový výkon a sekundárne sa podieľajú na behu nenáročných procesov, ako sú služby a úlohy na pozadí. Tieto jadrá majú stále relatívne dobrý výkon (podľa Intelu je IPC podobné ako u procesorov Skylake), ale stačí im výrazne menšia plocha. Čo sa týka priestoru na kremíkovom čipe, tak na jedno jadro P sa zmestia štyri jadra E, preto sa v rámci rozdelenia o nich hovorí aj ako o „malých“ jadrách, ku ktorým máme aj architektonický rozbor.

Menší výrobný postup znamená aj menšiu plochu celého čipu ~209 mm² (to je oproti Rocket Lake zmenšenie o viac než 24 %), s čím prirodzene súvisí aj horší odvod tepla z povrchu. Čip je k tepelnému rozvádzaču spájkovaný, ale to by pre dostatočné chladenie nemuselo stačiť. Preto aby bol prestup tepla do chladiča čo najvyšší, Intel stenčil čip, zúžil TIM a naopak zväčšil hrúbku tepelného rozvádzača. Ten sa zároveň aj trochu predĺžil, čo síce nie je primárne kvôli lepším chladiacim vlastnostiam, ale to takisto neuškodí. Kontaktná plocha IHS má na výšku 38 mm, ktoré ale drvivá väčšina základní chladičov kompletne pokryje.

Nová je pre tieto procesory aj pätica (LGA 1700), pri ktorej sa fyzické rozmery menia po 12 rokoch (od LGA 1156 určenej pre procesory Lynfield). Takže do LGA 1200 procesory Alder Lake bohužiaľ nedáte a je potrebná nová doska. Tá môže podporovať buď staršie pamäte DDR4 (to sa obvykle týka lacnejších dosiek) alebo teraz najaktuálnejší štandard pamätí DDR5. S nimi sme i my testovali a budeme testovať aj do budúcna. Až takého strašiaka, ako sa prepiera po diskusných fórach, rozhodne nejde. Časovanie sa javí byť vysoké, ale dôležitý je vždy koncový výkon, ktorý je naprieč všetkými tými aplikácií veľmi slušný.

   

Pri pamätiach DDR5 vás môže zaraziť, že diagnostické nástroje hlásia štvorkanálové zapojenia aj keď máte fyzicky iba dva moduly. Je to spôsobené tým, že zatiaľ čo pri pamätiach DDR4 má jeden modul DIMM dátovú šírku 64 bitov a správa sa ako jeden kanál, tak u pamätí DDR5 nastala v tomto zmena. Každý modul je interne rozdelený na dva kanály po 32 bitoch. Ak teda osadíte „dvojkanálovo“ dva moduly DDR5, je to z pohľadu pamäťového radiča zapojenie so štyrmi kanálmi po 32 bitoch (namiesto s dvoma po 64 bitoch). nemusíte si tým ale lámať hlavu, funkčne je to viac-menej ako dvojkanál u DDR4. S procesormi Alder Lake sa zavádza aj podpora PCI Express 5.0. Túto novú zbernicu bude možné používať na slotoch ×16 (nebo ×8) pre grafickú kartu.

Upozornenie: Ešte predtým, než sa pustíme na testy, je dôležité zdôrazniť, že všetky testy prebiehali pod operačným systémom Windows 10. Je to z viacerých dôvodov. Jednak preto, že je Windows 11 stále neodladené prostredie a akékoľvek merania sú veľmi rýchlo neaktuálne, jednak preto, že naprieč inštaláciami rôznych procesorov na rovnakej inštalácii OS údajne dochádza k výkonnostným skresleniam (aj keď to mže byť spôsobené aj nedôkladným čistením pozostatkov zo starej platformy) a do tretice všetky doteraz otestované procesory namerané pod Windows 10 a pri našom rozsahu testoch je samozrejme nereálne v tak krátkom čase, aký máme k dispozícii, pretestovať všetky procesory. Ale aj keby to bolo možné, ten dôvod s veľmi premenlivým správaním sa W11 je pomerne silný a v rámci čo najvyššej presnosti a životnosti výsledkov ešte nejaký čas na Windows 10 zotrváme. Isteže, na Windows 11 sa môže Alder Lake správať trochu inak, pretože má špeciálny plánovač (Intel Thread Director), ktorý využíva spätnú väzbu z procesora. To je ale momentálne jeden z mála kladov W11, aj keď o tom môžeme pravdaže diskutovať.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Herní CPU bez E-Core? Intel Bartlett Lake prý má 12 velkých jader

Minulý týden přišla nečekaná zpráva, že ačkoliv letos Intel vydá čerstvou desktopovou platformu LGA 1851 se zbrusu novými procesory Arrow Lake, jako zálohu nebo doplněk k tomu chystá i další refresh procesorů Raptor Lake. Tyto čipy nazvané Bartlett Lake ale ještě mohou být mnohem zajímavější, než by se z toho čekalo. Možná je v nich totiž úplně nový výkonnější čip bez E-Core zaměřený na herní výkon, který by stále běžel na socketu LGA 1700. Celý článok „Herní CPU bez E-Core? Intel Bartlett Lake prý má 12 velkých jader“ »

 •  
 •  
 •  

Technologie Intel APO bude i pro procesory Core 12. a 13. generace

Na CES 2024 oznámilo AMD rozšíření podpory funkce AFMF v grafických ovladačích i na integrované grafiky Ryzenů 7040 a 8000. Také Intel vedle nových procesorů pro notebooky i pro desktop přišel se softwarovou novinkou, která se týká funkce Intel Application Optimization. Ta zatím měla omezený význam, respektive aplikovatelnost, to by se ale mohlo změnit. Brzo by z ní totiž mohli profitovat majitelé mnohem širší skupiny počítačů. Celý článok „Technologie Intel APO bude i pro procesory Core 12. a 13. generace“ »

 •  
 •  
 •  

Test: Vypíname malé (E) a veľké (P) jadrá Core i9-12900K

Koncepcia big.LITTLE u procesorov Intel Alder Lake nabáda k rôznym „re-konfiguráciám“ jadier. Špeciálne v kontexte horšieho škálovania či nastavení priority, ktorá niektorým aplikáciám nesvedčí. Používateľské zásahy v tomto smere však budú viesť častejšie k medvedej službe než k prospechu vecí. Že má zmysel obchádzať E jadrá v hrách? Nemá. Takýto zásah ženie procesory do ťažkej neefektivity. Celý článok „Test: Vypíname malé (E) a veľké (P) jadrá Core i9-12900K“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (18) Pridať komentár

 1. Pekne, Intelu sa konečne podarilo dobehnúť AMD. AMD by teraz mohlo zareagovať znížením cien kým nevydajú Zen3D, a aj to asi nebudú môcť naceniť príliš vysoko lebo cache nepomôže všade, iba niekde 🙂
  Zaujímavé bude ešte porovnanie DDR5 vs DDR4 a potom ako bude vyzerať výkon a cena/výkon mainstreamu i5 proti 5600X.

  1. Jo a ne 🙂 puvodne to byl 10nm+++ ci kolik plus ale Intel to pak marketingove posunul na 7 at to lepe odrazi skutecnost, ze je defakto srovnatelny s TSMC 7nm procesem … ono stejne jsou to spise marketingova hatmatilka nez realita, takze osobne nemam problem ten Intelovskej 10nm+++ nove brat jako 7nm

  2. Dlouho tak byly prezentovaný, ale letos Intel rozhodl, že ty novější procesy přečísluje tak, aby číslo sedělo zhruba s tím, co uvádí TSMC. Takže nakonec je Alder Lake oficiálně 7nm, proces se jmenuje „Intel 7“.

   Taky s tím nemám problém a přijde mi to spíš jako ve výsledku pozitivní zjednodušení. Sice to vypadá trošku trapně, ale výsledek je, že už se nemusí vysvětlovat, že sice Tiger Lake/Alder Lake je jenom 10nm, ale ta ten proces Intelu celkem odpovídá 7nm procesu TSMC u AMD, takže obě firmy mají teď celkem srovnatelné podmínky.
   Psali jsme o tom tady : https://www.hwcooling.net/intel-plan-vyrobni-procesx-7nm-4nm-3nm-20a-18a-ribbonfet-powervia-precislovani/

   1. Příliš jim to ale v konkurenci nekoresponduje s praktickou realizací AL, která původně nakračovala s příslibem výrazného pokroku v efektivitě.

    1. Ten pokrok v efektivite pri AL je. Dobre to bude vidieť v zajtrajších testoch Ci9-12900K bez E jadier: 8C/16T Alder Lake vs. 8/16T Rocket Lake (11900K).

 2. Žádné překvapení, budou to mít těžké. Kdyby limity napájení více zohledňovaly efektivitu, dojem by imho byl o chlup lepší. DDR5 zatím nikdo střízlivě zvažovat nebude, to bude AL v úspěchu bránit asi nejvíce, architektura (sheduler) až v druhé řadě.

  1. Na druhou stranu napájení si může každý upravit po svém. Na jednom webu se tím více zabývali a zjistili, že i když i9 z původních max. 241W zamkneš na 60, či 88W tak ve hrách neztratíš prakticky žádný výkon. Reálně nedává smysl povolovat jim víc než 150W. Tych 241W jsou dobré jen na honění trika v benchmarcích.

   1. To je bez debat, spíš je otázkou, jestli obchodně vypadá lépe nejvyšší možný výkon, nebo rozumná spotřeba. Na mě jednotky procent navíc za cenu neúměrné spotřeby nepůsobí dvakrát „solidním“ dojmem. Argument, jak tyto čipy necílí na podnikovou sféru, je už s tolika jádry lichý.

     1. intel v 12. gen zatial neukazal nic, co by pri aktualnych cenach celych platforiem intel vs amd dokazalo amd konkurovat.

 3. pekny test, zaujimave vysledky by boli s pouzitim DDR4. Chapem ze je to najvyssi vykon co vyzmikaju, jednovlakno super len nelogicke nahanat sa v tomto procesore s jednovlaknom, nikto si nekupi viac ako 8 jadier na jednovlakno.. ale ukazuje to potencial

  1. Výkonu s DDR4 sa určite budeme venovať pri lacnejších procesoroch Core i5-12400(F), ktoré výjdu budúci rok. Pri týchto modeloch to bude dávať zmysel aj z toho dôvodu, že budú pre ne vhodné hlavne tie lacnejšie dosky bez podpory pamätí DDR5.

 4. píšete že :Intel Core i9-12900K – Oproti Ryzenom 9 slabšia efektivita (výkon na watt) pri viacvláknových úlohách
  Ale srovnáváte s paticí AM4 ,mě by zajímalo srovnání I9-12900K vs AMD Ryzen Threadripper 3970X ,( 24 JADER/ 48 VLÁKEN, zákl.takt 3.8) rozhoduji se mezi těmito dvěma procesory,chci rendering videa i hry .Poradí někdo prosím??Děkuji Mirek

  1. Ďakujeme za dotaz. Threadripper 3970X je iná trieda než Core i9-12900K. Nielen na úrovni procesorov ako takých, ale aj naprieč platfromami (Z690 vs. TRX40). Ten je trikrát drahší a mnohovláknový výkon bude mať výrazne vyšší. Herný výkon bude zase jasne na strane Core i9. Pokiaľ zvažujete 3970X a nemáte jasno v tom, či ten správny procesor je od AMD, tak by bolo asi lepšie dať do porvanania platformu Intel X299 a Core i9-10980XE.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *