Fluid Motion Frames už i pro integrované Radeony a mimo preview

AMD Fluid Motion Frames míří z preview ovladačů do stabilního vydání, už i pro integrované grafiky na bázi RDNA 3

Loni AMD vydalo technologii generování snímků FSR 3, jejíž zjednodušená verze nevyužívající data o vektorech ze hry je použitelná i globálně v rámci ovladačů jako tzv. funkce AMD Fluid Motion Frames, takže se dá použít ve všech možných hrách, aniž by musely FSR 3 (nebo DLSS 3 od Nvidie) podporovat. Tato technologie se brzo dostane z betatestu do standardních ovladačů, a navíc teď už funguje i na integrovaných GPU, včetně herních handheldů.

Integrované grafiky

První část zpráv okolo AFMF (AMD Fluid Motion Frames) je, že AMD rozšířilo podporu i na integrovaná GPU. Nejprve měly betapodporu jen grafiky s architekturou RDNA 3 (tedy Radeony RX 7000), poté se na základě ohlasu přidala podpora Radeonů RX 6000 s architekturou RDNA 2.

Od začátku se ale volalo po podpoře integrovaných grafik v APU Ryzenech, protože zrovna v noteboocích a mobilních zařízeních by se snímková frekvence navíc (byť uměle interpolovaná, a ne skutečná) hodila. AMD ale tuto funkci na integrovaných GPU nejdřív zpřístupněnu nemělo, ani na těch iGPU, která mají architekturu RDNA 3.

Už na konci října se podpora funkce HYPR-RX (jejíž součástí AFMF je) objevila speciálně v ovladačích pro zařízení Asus ROG Ally. To je handheld založený na Ryzenu Z1 Extreme, což je verze Ryzenu 7040. Ale tento ovladač byl určený jen čistě pro handheld Asusu (byl ke stažení od Asusu).

Teď naštěstí byla tato podpora zobecněna na všechny integrované grafiky architektury RDNA 3, tedy ty označené Radeon 700M (780M, 760M, 740M). Tato grafika je v Ryzenech 7040H/HS a 7040U a také v mobilních Ryzenech 8000 a desktopových APU Ryzen 8000G. Dělá to nový ovladač s preview funkce Fluid Motion Frames, který nyní vyšel. Stále jde o vydání sloužící tak trochu na zkoušku a stojící mimo hlavní sérii aktualizací ovladačů – asi by se na tyto ovladače dalo pohlížet jako na betaverze.

Tento ovladač (AMD Software 23.40.01.10 Preview Driver for AMD Fluid Motion Frames) se dá stáhnout na webu AMD (viz odkaz pod článkem) a podporuje grafiky sérií Radeon RX 7000, Radeon RX 6000 a ony integrované Radeony 700M (písmeno M mají v názvu i verze desktopových APU, takže by měly být také zahrnuté).

Podporovány jsou i hybridní konfigurace, tedy systémy se samostatnou grafickou kartou a současně i integrovaným GPU. U takových musí AFMF podporovat ta grafika, ke které je fyzicky připojený monitor. Možná tedy budete moci funkci zapnout, i pokud k Ryzenu 8000G připojíte nepodporovanou samostatnou kartu, hru budete pouštět na ní, ale monitor a AFMF pojede přes iGPU.

Volba AMD Fluid Motion Frames v nastaveních pro HYPR-RX

AFMF vyžaduje hraní v režimu celé obrazovky a se zapnutým V-Sync (alespoň momentálně, možná, že časem se požadavek změní), pod Windows 11 je u her používajících režim „borderless fullscreen“ doporučeno zapnout volbu „Optimizations for windowed games“. Momentálně je AFMF podporováno ve hrách běžících nad DirectX 11 nebo DirectX 12.

Ostré vydání ve standardních ovladačích

Po této novince přišla ve spojení s AFMF ještě druhá. Zatímco zmíněný driver je pořád v oné fázi separátního „Preview vydání“, už bylo oznámeno, kdy se funkce HYPR-RX a s ní AFMF dostane do standardního vydání ovladačů, a budete ho tedy moci používat s automatickými aktualizacemi bez přechodu na tyto nestandardní ovladače. Má to nastat tento měsíc 24. 1., tedy ve stejný den, kdy AMD vydá Radeon RX 7600 XT. Ten jako grafika s architekturou RDNA 3 bude AFMF samozřejmě mít k dispozici.

Prezentace AMD AFMF a HYPR-RX na Gamescomu 2023

Pro připomenutí: technologie AMD Fluid Motion Frames bude podávat o něco méně kvalitní výstup kvůli tomu, že nemá k dispozici informace ze hry či jakoukoli jinou asistenci (generování snímků AFMF tedy funguje, v podstatě jako kdyby pracovalo na běžném video obsahu). Na druhou stranu je možné ho používat u jakékoli hry (tedy za splnění podmínky, že běží na podporovaném API DirectX 11 či 12), protože je to celé implementované na úrovni ovladačů, nikoliv ve hře.

U Nvidie zatím takováto forma generování snímků (mimo podporované hry) není, i když technicky jí nic nebrání vyrobit obdobu AFMF. Je možné, že něco podobného bude časem oznámeno. Trochu se i nabízelo, aby Nvidia takovou funkci odhalila s grafikami GeForce RTX 4000 Super na CES 2024, ale tam se to nestalo. Uvidíme ale v budoucnu.

Zdroje: VideoCardz (1, 2, 3), AMD

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely

Do nabídky grafik Radeon se zařadí další model stojící mezi Radeonem RX 7800 XT a Radeonem RX 7900 XT. Do této mezery AMD loni ještě před vydáním samotného Radeonu RX 7800 XT pustilo Radeon RX 7900 GRE, který zpočátku vypadaly jako speciální model pro Čínu. Poté se ale stejně jako Ryzen 5 7500F začaly objevovat na běžném trhu. Teď to AMD celé zoficializovalo – Radeon RX 7900 GRE vychází globálně a s větším výběrem modelů. Celý článok „Radeon RX 7900 GRE vychází globálně. S nižší cenou a víc modely“ »

 •  
 •  
 •  

Zen 6 konečně přinese pokročilejší 2.5D čiplety, má RDNA 5 GPU

Zatím se objevilo jenom málo informací o tom, co přinesou procesory AMD Ryzen s architekturou Zen 6. Samotné jádro by mělo být evolucí Zenu 5, protože AMD používá cosi jako „tick-tock“ model, kdy sudé architektury jsou méně agresivní a rozvíjejí novinky uvedené v lichých. Ale vypadá to, že vše ostatní v SoC okolo jádra by naopak mohlo být docela radikální posun, který úplně změní stárnoucí koncepci „uncore“ u desktopových Ryzenů. Celý článok „Zen 6 konečně přinese pokročilejší 2.5D čiplety, má RDNA 5 GPU“ »

 •  
 •  
 •  

Microsoft zpřísnil požadavky Windows 11, už nepojedou na Core 2

Když vyšly Windows 11, měly poměrně striktní hardwarové požadavky například s povinným TPM2, což chvíli dělalo spoustě lidí vrásky. Oficiálně navíc podporují jen velmi omezený seznam nových procesorů s nejasnou hrozbou, že na starších nemusí například fungovat budoucí aktualizace. Nyní Microsoft potichu utáhl šrouby. Naštěstí ne tak, že by opravdu začal vymáhat tento seznam, ale systém přestane fungovat na řadě starších procesorů. Celý článok „Microsoft zpřísnil požadavky Windows 11, už nepojedou na Core 2“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *