Intel Core i9-12900K v tisícke testov: AMD je zase dvojka

Záver

Dvanásta generácia procesorov Intel Core – Alder Lake je vonku a my máme pre vás už plnohodnotné testy. Tieto procesory sa oproti predošlým v mnohých aspektoch výrazne odlišujú a veľa vecí je použitých „prvýkrát“. Medzi ne patrí aj podpora pamätí DDR5, PCI Express 5.0, 7 nm výrobný postup či hybridná koncepcia malých a veľkých jadier. Čas na podrobnú analýzu začína práve teraz!

Záver

Alder Lake posunul smerom nahor herný výkon naprieč všetkými rozlíšeniami. Zvýšil sa aj v tých nižších (1080p) a veľmi nízkych (720p), v ktorých Rocket Lake s Ryzenmi 5000 prehrával. Tam, kde Rocket Lake za procesormi AMD najviac zaostával (720p a 1080p), má však Alder Lake navrch najvýraznejšie. Síce 720p (+5 % oproti Ryzen 9 5900/5950X) s najnižšími detailmi je taká „akademická“, respektíve nepraktická aplikácia, ale poukazuje na to, ako si procesor poradí s hrou takmer bez pričinenia GPU. Vo Full HD má Ci9-12900K nad Ryzenmi 9 v hrách priemerný náskok 4 %, v QHD sú to už iba 2 % a v UHD potom zanedbateľné 1 %.

Dobré je, že vyšší herný výkon neznamená ďalšie navýšenie spotreby oproti Rocket Lake. Spotreba Ci9-12900K v hrách je oproti Ci9-11900K nižšia o 5–6 %, a to teda súčasne pri vyššom výkone. Alder Lake tak do špičkových herných počítačov prináša vyššiu efektivitu aj v segmente najvýkonnejších procesorov. Dlhé to bude čakanie na procesor Ci5-12400(F), ktorý by mohol byť v tomto smere ešte zaujímavejší, pretože už Rocket a Comet Lake v tejto triede vynikali výbornou efektivitou.

Zlepšila sa aj efektivita (výkon na jednotku spotreby) v hrách. Core i9-12900K sa v tomto smere už môže rovnať aj s Ryzenmi 9. Spotreba Core i9 je tu síce stále vyššia, ale primerane tomu je vyšší aj výkon. Takže je už dosť na zváženie, čo bude lepšia voľba do zostáv s monitormi s rozlíšeniami 1440p a 2160p. V prospech Ryzenov hrá takisto nižšia cena zvyšku platformy (lacnejšia doska, lacnejšie pamäte). Dosky sú ale drahé práve pre vyššie nároky na napájanie, keďže má Ci9-12900K pri plnom výkone výrazne vyššiu spotrebu než ekvivalentné procesory AMD.

Bez obmedzení PL1/PL2 spotreba vo viacvláknovej záťaži je okolo 300 W. Takýto výsledok platí aj pre Cinebench, na ktorý je Alder Lake podstatne lepšie optimalizovaný než staršie procesory Intelu, ktoré v ňom dosahovali vždy nižšiu spotrebu, než bola maximálna. To sa teraz mení a CB R23 z Core i9-12900K žmýka v špičkách takmer 350 W (v priemere je to ale okolo tých 300 W). Tieto optimalizácie prebehli zrejme z dôvodov vysokej popularity tohto benchmarku. Nakoniec v ňom tesne (o 4 %) poráža aj Ryzen 9 5950X.

Sú ale aj prípady, v ktorých je výkon Alder Lake pod očakávania. Typicky pri transkódovaní 4K videa v HandBraku kodérom x264 je spotreba z maximálnej tretinová a tomu zodpovedá aj tretinový výkon oproti tomu, aký by mal byť. S použitím x265 je už ale všetko poriadku. Z trochu iného dôvodu je nízky výkon dosahovaný aj numerických testoch, ako je Y-Cruncher či počítanie šachových kombinácií Stockfish 13. Tieto aplikácie totiž nepracujú s P jadrami a výkon sa zvýši až po vypnutí malých E jadier. Ich odstavenie je momentálne stále nevyhnutné aj pre niektoré hry s ochranou Denuvo. Medzi ne patrí aj Assassin’s Creed: Valhalla, čo je jediná hra, pre ktorú sme museli takto upraviť (vypnutým E jadier v BIOSe) nastavenia procesora.

Na viac situácií, v ktorých by sa Alder Lake nesprával optimálne, sme nenarazili. Naopak priam až nepochopiteľné zlepšenie je v FFTW (2/3D), kde Core i9-12900K zdoláva všetky Ryzeny 5000 o poriadny kus (a doterajšie procesory museli mať niekde úzke hrdlo). K výraznému výkonnostnému zlepšeniu došlo aj v Lightroome, kde staršie procesory Intelu za procesormi AMD zaostávali. Core i9 Alder Lake sa ale teraz zaradil na samotný vrchol s najkratšími časmi exportov i generácie náhľadov. Tento procesor sa celkovo javí ako veľmi dobrá voľba na prácu s fotkami, videom i 3D grafikou. Nad Ryzenmi 9 má obvykle navrch, či už ide o čiastkové úlohy vo Photoshope, Premiere Pro, DaVinci Resolve Studio alebo aj v Blenderi (Cycles). Býva to síce vždy iba o chlp a za cenu vyššej spotreby.

Vyšší výkon Ci9-12900K však nemusí ísť vždy ruka v ruke s vyššou spotrebou. Pri viacvláknových úlohách to tak býva, ale jednovláknovo vie byť Core i9-12900K dokonca efektívnejší než Ryzeny 9. Napríklad pri kódovaní zvukových nahrávok je Alder Lake vždy rýchlejší aj úspornejší. Pri kódovaní FLACu je výkon vyšší o 5 % súčasne pri o 3 % nižšej spotrebe. Pôsobivý jednovláknový výkon sa ukazuje aj pri práci vo webovom prehliadači. V tomto prostredí Intel dominoval už predtým, ale ešte to o dobrých 20–30 % výkonu (oproti Core i9-11900K) posunul. Vyzdvihnúť treba aj suverénne najnižší pokles fps pri hraní a súčasne nahrávaní obrazu (x264) v broadcastingových aplikáciách OBS a Xsplit. Ak ale niekde Ci9-12900K na Ryzeny 9 nestačí, tak je to (de)šifrovanie a (de)kompresia, v čom je rýchlejší aj R9 5900X.

Najväčšia slabina Core i9 je znovu vo vysokej spotrebe. Ale pozor, priepastné rozdiely v efektivite oproti Ryzenom sú iba v rámci mnohovláknových aplikácií, ktoré z procesora vytiahnu maximum. V takýchto situáciách je už i celkom zložité 12900K chladiť na nižšie než vysoké teploty. Dobrá správa je ale aspoň to, že ani pri 100 °C na jadre procesor neznižuje násobič a drží si stabilné frekvencie. V záťaži, ktorá využíva inštrukcie AVX2, je to pre všetky jadrá 4,7 GHz a mimo to až 4,9 GHz. To sú pomerne slušné frekvencie na to, že 7 nm výrobný postup Intelu je ešte len na začiatku svojej cesty. Jednojadrový boost dosahuje 5,2 GHz, ale táto frekvencia je pomerne nestabilná a väčšinu času tiká na 5,1 GHz.

TL;DR: Celkovo je Core i9-12900K výkonnejší procesor než drahší Ryzen 9 5950X. Aj keď po zohladnení vyšších cien dosiek Z690 a pamätí DDR5 už viac zaplatíte za platformu Intel. Tak či onak najvýkonnejší z rodu Alder Lake poráža najvýkonnejší procesor AMD do pätice AM4. Herne i neherne, vo výpočtových aplikáciách. Efektivita (výkon na jednotku spotreby) Alder Laku je ale v mnohovláknovej záťaži je slabšia. To neplatí pre jednovláknové aplikácie, pre ktoré má Core i9 Alder Lake typicky viac výkonu pri nižšej spotrebe a čo sa týka herného výkonu na jednotku spotreby je súboj Core i9-12900K vs. Ryzen 9 5900X/5950X vzácne vyrovnaný.


A ešte jedna poznámka pod čiarou. Zdá sa, že výrobcovia základných dosiek nebudú príliš pracovať s PL1 podľa TDP (125 W) a aj tieto hodnoty (PL1) sú v prednastavených profiloch vyhnané pomerne vysoko. Testovacia doska MSI MEG Unify ich zarovnáva podľa PL2 postupne od 241 W (odporúčané nastavenie pre slabšie chladiče) cez 288 W (výkonnejšie chladiče) až po úplne odomknutie PL1/2 (4096 W) pre najvýkonnejšie chladiče.

Týmto článkom testami Core i9-12900K nekončíme. Na pondelok pripravujeme porovnanie východiskového nastavenia (t.j. s 8+8 jadier/24 vlákien) s vypnutými E jadrami (teda len s P jadrami s HT) a povypínanými P jadrami. Tie sa však nedajú vypnúť úplne všetky a minimálne jedno musí byť aktívne. Po manuálnom vypnutí všetkých P jadier sa táto vaša voľba anuluje a systém sa nabootuje so všetkými 8 jadrami.

Testovacie hry máme z Jamy levovej

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio), Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI) a Zoneru (za licenciu k Photo Studio X)


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Herní CPU bez E-Core? Intel Bartlett Lake prý má 12 velkých jader

Minulý týden přišla nečekaná zpráva, že ačkoliv letos Intel vydá čerstvou desktopovou platformu LGA 1851 se zbrusu novými procesory Arrow Lake, jako zálohu nebo doplněk k tomu chystá i další refresh procesorů Raptor Lake. Tyto čipy nazvané Bartlett Lake ale ještě mohou být mnohem zajímavější, než by se z toho čekalo. Možná je v nich totiž úplně nový výkonnější čip bez E-Core zaměřený na herní výkon, který by stále běžel na socketu LGA 1700. Celý článok „Herní CPU bez E-Core? Intel Bartlett Lake prý má 12 velkých jader“ »

  •  
  •  
  •  

Technologie Intel APO bude i pro procesory Core 12. a 13. generace

Na CES 2024 oznámilo AMD rozšíření podpory funkce AFMF v grafických ovladačích i na integrované grafiky Ryzenů 7040 a 8000. Také Intel vedle nových procesorů pro notebooky i pro desktop přišel se softwarovou novinkou, která se týká funkce Intel Application Optimization. Ta zatím měla omezený význam, respektive aplikovatelnost, to by se ale mohlo změnit. Brzo by z ní totiž mohli profitovat majitelé mnohem širší skupiny počítačů. Celý článok „Technologie Intel APO bude i pro procesory Core 12. a 13. generace“ »

  •  
  •  
  •  

Test: Vypíname malé (E) a veľké (P) jadrá Core i9-12900K

Koncepcia big.LITTLE u procesorov Intel Alder Lake nabáda k rôznym „re-konfiguráciám“ jadier. Špeciálne v kontexte horšieho škálovania či nastavení priority, ktorá niektorým aplikáciám nesvedčí. Používateľské zásahy v tomto smere však budú viesť častejšie k medvedej službe než k prospechu vecí. Že má zmysel obchádzať E jadrá v hrách? Nemá. Takýto zásah ženie procesory do ťažkej neefektivity. Celý článok „Test: Vypíname malé (E) a veľké (P) jadrá Core i9-12900K“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (18) Pridať komentár

  1. Pekne, Intelu sa konečne podarilo dobehnúť AMD. AMD by teraz mohlo zareagovať znížením cien kým nevydajú Zen3D, a aj to asi nebudú môcť naceniť príliš vysoko lebo cache nepomôže všade, iba niekde 🙂
    Zaujímavé bude ešte porovnanie DDR5 vs DDR4 a potom ako bude vyzerať výkon a cena/výkon mainstreamu i5 proti 5600X.

    1. Jo a ne 🙂 puvodne to byl 10nm+++ ci kolik plus ale Intel to pak marketingove posunul na 7 at to lepe odrazi skutecnost, ze je defakto srovnatelny s TSMC 7nm procesem … ono stejne jsou to spise marketingova hatmatilka nez realita, takze osobne nemam problem ten Intelovskej 10nm+++ nove brat jako 7nm

    2. Dlouho tak byly prezentovaný, ale letos Intel rozhodl, že ty novější procesy přečísluje tak, aby číslo sedělo zhruba s tím, co uvádí TSMC. Takže nakonec je Alder Lake oficiálně 7nm, proces se jmenuje „Intel 7“.

      Taky s tím nemám problém a přijde mi to spíš jako ve výsledku pozitivní zjednodušení. Sice to vypadá trošku trapně, ale výsledek je, že už se nemusí vysvětlovat, že sice Tiger Lake/Alder Lake je jenom 10nm, ale ta ten proces Intelu celkem odpovídá 7nm procesu TSMC u AMD, takže obě firmy mají teď celkem srovnatelné podmínky.
      Psali jsme o tom tady : https://www.hwcooling.net/intel-plan-vyrobni-procesx-7nm-4nm-3nm-20a-18a-ribbonfet-powervia-precislovani/

      1. Příliš jim to ale v konkurenci nekoresponduje s praktickou realizací AL, která původně nakračovala s příslibem výrazného pokroku v efektivitě.

        1. Ten pokrok v efektivite pri AL je. Dobre to bude vidieť v zajtrajších testoch Ci9-12900K bez E jadier: 8C/16T Alder Lake vs. 8/16T Rocket Lake (11900K).

  2. Žádné překvapení, budou to mít těžké. Kdyby limity napájení více zohledňovaly efektivitu, dojem by imho byl o chlup lepší. DDR5 zatím nikdo střízlivě zvažovat nebude, to bude AL v úspěchu bránit asi nejvíce, architektura (sheduler) až v druhé řadě.

    1. Na druhou stranu napájení si může každý upravit po svém. Na jednom webu se tím více zabývali a zjistili, že i když i9 z původních max. 241W zamkneš na 60, či 88W tak ve hrách neztratíš prakticky žádný výkon. Reálně nedává smysl povolovat jim víc než 150W. Tych 241W jsou dobré jen na honění trika v benchmarcích.

      1. To je bez debat, spíš je otázkou, jestli obchodně vypadá lépe nejvyšší možný výkon, nebo rozumná spotřeba. Na mě jednotky procent navíc za cenu neúměrné spotřeby nepůsobí dvakrát „solidním“ dojmem. Argument, jak tyto čipy necílí na podnikovou sféru, je už s tolika jádry lichý.

          1. intel v 12. gen zatial neukazal nic, co by pri aktualnych cenach celych platforiem intel vs amd dokazalo amd konkurovat.

  3. pekny test, zaujimave vysledky by boli s pouzitim DDR4. Chapem ze je to najvyssi vykon co vyzmikaju, jednovlakno super len nelogicke nahanat sa v tomto procesore s jednovlaknom, nikto si nekupi viac ako 8 jadier na jednovlakno.. ale ukazuje to potencial

    1. Výkonu s DDR4 sa určite budeme venovať pri lacnejších procesoroch Core i5-12400(F), ktoré výjdu budúci rok. Pri týchto modeloch to bude dávať zmysel aj z toho dôvodu, že budú pre ne vhodné hlavne tie lacnejšie dosky bez podpory pamätí DDR5.

  4. píšete že :Intel Core i9-12900K – Oproti Ryzenom 9 slabšia efektivita (výkon na watt) pri viacvláknových úlohách
    Ale srovnáváte s paticí AM4 ,mě by zajímalo srovnání I9-12900K vs AMD Ryzen Threadripper 3970X ,( 24 JADER/ 48 VLÁKEN, zákl.takt 3.8) rozhoduji se mezi těmito dvěma procesory,chci rendering videa i hry .Poradí někdo prosím??Děkuji Mirek

    1. Ďakujeme za dotaz. Threadripper 3970X je iná trieda než Core i9-12900K. Nielen na úrovni procesorov ako takých, ale aj naprieč platfromami (Z690 vs. TRX40). Ten je trikrát drahší a mnohovláknový výkon bude mať výrazne vyšší. Herný výkon bude zase jasne na strane Core i9. Pokiaľ zvažujete 3970X a nemáte jasno v tom, či ten správny procesor je od AMD, tak by bolo asi lepšie dať do porvanania platformu Intel X299 a Core i9-10980XE.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *