Intel Core i9-12900K v tisícke testov: AMD je zase dvojka

Fotky 2/2: Affinity Photo, AI aplikácie Topaz Labs, ZPS X, ...

Dvanásta generácia procesorov Intel Core – Alder Lake je vonku a my máme pre vás už plnohodnotné testy. Tieto procesory sa oproti predošlým v mnohých aspektoch výrazne odlišujú a veľa vecí je použitých „prvýkrát“. Medzi ne patrí aj podpora pamätí DDR5, PCI Express 5.0, 7 nm výrobný postup či hybridná koncepcia malých a veľkých jadier. Čas na podrobnú analýzu začína práve teraz!

Affinity Photo (benchmark)

Testovacie prostredie: vstavaný benchmark.

AI aplikácie Topaz Labs

Topaz DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI. Tieto jednoúčelové aplikácie slúžia na reštauráciu nekvalitných fotiek. Či už z pohľadu vysokého šumu (keď sú fotené pri vyššom ISO), hrubého rasteru (typicky po výrezoch) alebo keď treba niečo doostriť. Využíva sa pritom vždy sila AI.

Pracovné nastavenia aplikácií Topaz Labs. Postupne zľava DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI. Každej aplikácii prináleží jedno z troch okien

Testovacie prostredie: V rámci dávkových úprav sa spracováva 42 fotiek v nižšom rozlíšení 1920 × 1280 px. To pri nastaveniach zo snímok vyššie. DeNoise AI pre zachovanie čo najvyššej presnosti držíme vo verzii 3.1.2, Gigapixel v 5.5.2 a Sharpen AI v 3.1.2.Ako akcelerátor máme nastavený procesor (a vysokú alokáciu RAM), vy si môžete ale prepnúť i na GPU

XnViewMP

Testovacie prostredie: XnViewMP je konečne foto-editor, za ktorý nemusíte platiť. A pritom hardvér využíva veľmi efektívne. Na dosiahnutie rozumnejších porovnávajúcich časov sme tak museli vytvoriť archív s až 1024 fotkami, ktoré z pôvodného rozlíšenia 5472 × 3648 px zmenšujeme na 1980 × 1280 px a počas tohto procesu sa ešte aplikujú filtre s automatickým vylepšením kontrastu a redukcia šumu. Používame 64-bitovú portable verziu 0.98.4.

Zoner Photo Studio X

Testovacie prostredie: V Zoner Photo Studio X konvertujeme 42 fotiek vo formáte .CR2 (RAW Canonu) do JPEGu so zachovaním pôvodného rozlíšenia (5472 × 3648 px) a pri najnižšej možnej kompresii, s profilom ZPS X pre „archivačnú kvalitu“.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Test: Vypíname malé (E) a veľké (P) jadrá Core i9-12900K

Koncepcia big.LITTLE u procesorov Intel Alder Lake nabáda k rôznym „re-konfiguráciám“ jadier. Špeciálne v kontexte horšieho škálovania či nastavení priority, ktorá niektorým aplikáciám nesvedčí. Používateľské zásahy v tomto smere však budú viesť častejšie k medvedej službe než k prospechu vecí. Že má zmysel obchádzať E jadrá v hrách? Nemá. Takýto zásah ženie procesory do ťažkej neefektivity. Celý článok „Test: Vypíname malé (E) a veľké (P) jadrá Core i9-12900K“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (18) Pridať komentár

 1. Pekne, Intelu sa konečne podarilo dobehnúť AMD. AMD by teraz mohlo zareagovať znížením cien kým nevydajú Zen3D, a aj to asi nebudú môcť naceniť príliš vysoko lebo cache nepomôže všade, iba niekde 🙂
  Zaujímavé bude ešte porovnanie DDR5 vs DDR4 a potom ako bude vyzerať výkon a cena/výkon mainstreamu i5 proti 5600X.

  1. Jo a ne 🙂 puvodne to byl 10nm+++ ci kolik plus ale Intel to pak marketingove posunul na 7 at to lepe odrazi skutecnost, ze je defakto srovnatelny s TSMC 7nm procesem … ono stejne jsou to spise marketingova hatmatilka nez realita, takze osobne nemam problem ten Intelovskej 10nm+++ nove brat jako 7nm

  2. Dlouho tak byly prezentovaný, ale letos Intel rozhodl, že ty novější procesy přečísluje tak, aby číslo sedělo zhruba s tím, co uvádí TSMC. Takže nakonec je Alder Lake oficiálně 7nm, proces se jmenuje „Intel 7“.

   Taky s tím nemám problém a přijde mi to spíš jako ve výsledku pozitivní zjednodušení. Sice to vypadá trošku trapně, ale výsledek je, že už se nemusí vysvětlovat, že sice Tiger Lake/Alder Lake je jenom 10nm, ale ta ten proces Intelu celkem odpovídá 7nm procesu TSMC u AMD, takže obě firmy mají teď celkem srovnatelné podmínky.
   Psali jsme o tom tady : https://www.hwcooling.net/intel-plan-vyrobni-procesx-7nm-4nm-3nm-20a-18a-ribbonfet-powervia-precislovani/

   1. Příliš jim to ale v konkurenci nekoresponduje s praktickou realizací AL, která původně nakračovala s příslibem výrazného pokroku v efektivitě.

    1. Ten pokrok v efektivite pri AL je. Dobre to bude vidieť v zajtrajších testoch Ci9-12900K bez E jadier: 8C/16T Alder Lake vs. 8/16T Rocket Lake (11900K).

 2. Žádné překvapení, budou to mít těžké. Kdyby limity napájení více zohledňovaly efektivitu, dojem by imho byl o chlup lepší. DDR5 zatím nikdo střízlivě zvažovat nebude, to bude AL v úspěchu bránit asi nejvíce, architektura (sheduler) až v druhé řadě.

  1. Na druhou stranu napájení si může každý upravit po svém. Na jednom webu se tím více zabývali a zjistili, že i když i9 z původních max. 241W zamkneš na 60, či 88W tak ve hrách neztratíš prakticky žádný výkon. Reálně nedává smysl povolovat jim víc než 150W. Tych 241W jsou dobré jen na honění trika v benchmarcích.

   1. To je bez debat, spíš je otázkou, jestli obchodně vypadá lépe nejvyšší možný výkon, nebo rozumná spotřeba. Na mě jednotky procent navíc za cenu neúměrné spotřeby nepůsobí dvakrát „solidním“ dojmem. Argument, jak tyto čipy necílí na podnikovou sféru, je už s tolika jádry lichý.

     1. intel v 12. gen zatial neukazal nic, co by pri aktualnych cenach celych platforiem intel vs amd dokazalo amd konkurovat.

 3. pekny test, zaujimave vysledky by boli s pouzitim DDR4. Chapem ze je to najvyssi vykon co vyzmikaju, jednovlakno super len nelogicke nahanat sa v tomto procesore s jednovlaknom, nikto si nekupi viac ako 8 jadier na jednovlakno.. ale ukazuje to potencial

  1. Výkonu s DDR4 sa určite budeme venovať pri lacnejších procesoroch Core i5-12400(F), ktoré výjdu budúci rok. Pri týchto modeloch to bude dávať zmysel aj z toho dôvodu, že budú pre ne vhodné hlavne tie lacnejšie dosky bez podpory pamätí DDR5.

 4. píšete že :Intel Core i9-12900K – Oproti Ryzenom 9 slabšia efektivita (výkon na watt) pri viacvláknových úlohách
  Ale srovnáváte s paticí AM4 ,mě by zajímalo srovnání I9-12900K vs AMD Ryzen Threadripper 3970X ,( 24 JADER/ 48 VLÁKEN, zákl.takt 3.8) rozhoduji se mezi těmito dvěma procesory,chci rendering videa i hry .Poradí někdo prosím??Děkuji Mirek

  1. Ďakujeme za dotaz. Threadripper 3970X je iná trieda než Core i9-12900K. Nielen na úrovni procesorov ako takých, ale aj naprieč platfromami (Z690 vs. TRX40). Ten je trikrát drahší a mnohovláknový výkon bude mať výrazne vyšší. Herný výkon bude zase jasne na strane Core i9. Pokiaľ zvažujete 3970X a nemáte jasno v tom, či ten správny procesor je od AMD, tak by bolo asi lepšie dať do porvanania platformu Intel X299 a Core i9-10980XE.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *