Test: Vypíname malé (E) a veľké (P) jadrá Core i9-12900K

Prečo (ne)vypínať E/P jadrá?

Koncepcia big.LITTLE u procesorov Intel Alder Lake nabáda k rôznym „re-konfiguráciám“ jadier. Špeciálne v kontexte horšieho škálovania či nastavení priority, ktorá niektorým aplikáciám nesvedčí. Používateľské zásahy v tomto smere však budú viesť častejšie k medvedej službe než k prospechu vecí. Že má zmysel obchádzať E jadrá v hrách? Nemá. Takýto zásah ženie procesory do ťažkej neefektivity.

Prečo (ne)vypínať E/P jadrá?

Prvá várka testov, nazvime ju „základná“, priniesla mnoho informácií o tom, ako sa procesor správa v prirodzenom, východiskovom nastavení. Je dobré ale vedieť i to, ako efektívna alebo neefektívna je skladba dvoch typov jadier – „výkonných“ (P) a efektívnych/malých (E).

Často sa hovorí najmä o vypínaní E jadier. To z dôvodu, že pre aplikácie, ktoré nezaťažujú viac než 8 jadier/16 vlákien (takúto výbavu má testovaná Core i9 na P jadrách) bude výkon vyšší, spoľahlivejší. Skrátka, že sa nedostanete do situácie, kedy majú vyššiu prioritu E jadrá. Vtedy je aj najvýkonnejší Alder Lake prirodzene mimoriadne pomalý. Pre takéto prípady je možné E jadrá vypínať aj priamo „za behu“ z prostredia operačného systému klávesom Scroll Lock. To je rýchle riešenie aj pre hry s ochranou Denuvo, ktoré popri aktívnych E jadrách nebudú fungovať.

   

Či a kedy má zmysel vypínať E jadrá si rozanalyzujeme v tomto článku a porovnáme si fungovanie Core i9-12900K v plnej výbave 16 jadier a 24 vlákien (v grafoch označované ako 8P+8E/24T) s konfiguráciou bez E jadier (8P+0E/16T) a do tretice aj s povypínanými P jadrami.

Jedno P jadro však musí byť aktívne, aby procesor fungoval. Respektíve on bude fungovať vždy, aj keď sa v BIOSe odstavíte zakáže všetkých osem P jadier, ale takáto voľba bude bez želaného výsledku. Ak sa nenechá aspoň jedno P jadro aktívne (a vypnú sa všetky), tak sa procesor po reštarte prihlási so všetkými ôsmimi jadrami. Preto aj v našich testoch „E jadier“ to jedno P jadro beží, ale bez HT, aby bol vplyv na výkon čo najnižší. Aktívnych je teda osem E jadier a jedno P v deviatich vláknach (1P+8E/9T).

   

Na zistenie výkonu je síce možnosť k procesu prideliť iba E jadra, aj keď je to trochu skresľujúce, pretože to jedno P jadro sa bude značne podieľať na behu aplikácií na pozadí, čo je oproti iným procesorom (s jedným druhom jadier) vnáša E jadrám vietor do plachiet. Ale napriek tomu by sme i takéto merania na porovnania spracovali, keby to bolo v našich časovým možnostiach.

Bohužiaľ sme mali testovací procesor a vôbec celú platformu (s doskou a pamäťami) k dispozícii mimoriadne krátko a aj tieto doplnkové merania s rôznymi konfiguráciami jadier sú preto iba na jeden priechod (inak meriame všetko na trie priechody a z nich do grafov vynášame priemery), takže trochu slabšia, než je náš štandard, je aj presnosť výsledkov. Tie sú však na plnohodnotné závery stále dostatočne presné.

Na čom testujeme? MSI MEG Z690 Unify, …

Testovacia konfigurácia je rovnaká ako v základných testoch a jej jednotlivé komponenty nájdete v tomto odkaze. Zaostrime si ale bližšie na použitú základnú dosku. Za ňu a vlastne za celú súpravu s procesorom a pamäťami DDR5 vďačíme firme MSI, ktorá zabezpečila všetko potrebné aj na realizáciu testov Core i9-12900K. Preto by bolo vhodné upozorniť na základnú dosku MSI MEG Z690 Unify. Špeciálne o ňu sme stáli. V prvom rade preto, že s podobne robustnými doskami, čo sa týka VRM, testujeme aj procesory na iných platformách (Intel Z590, Z490 a AMD X570), takže máme rovné podmienky celým spektrom testovaných procesorov. A potom je tu ešte jeden dôvod, prečo Z690 Unify.

Vo svojej triede je táto doska jedinečná tým, že nemá žiadne osvetlenie, čím osloví aj odporcov RGB LED. Absencia osvetlenia znamená potom aj to, že je v porovnaní s konkurenčnými doskami s podobnou funkčnou výbavou lacnejšia. A veruže pri cenách dosiek Intel Z690 a drahých pamätiach DDR5 je každá úspora zvýhodňuje pomer cena/výkon pre celú platformu.

Všetky testy prebiehali na základnej doske MSI MEG Z690 Unify

Článok pokračuje ďalšími kapitolami.

 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Herní CPU bez E-Core? Intel Bartlett Lake prý má 12 velkých jader

Minulý týden přišla nečekaná zpráva, že ačkoliv letos Intel vydá čerstvou desktopovou platformu LGA 1851 se zbrusu novými procesory Arrow Lake, jako zálohu nebo doplněk k tomu chystá i další refresh procesorů Raptor Lake. Tyto čipy nazvané Bartlett Lake ale ještě mohou být mnohem zajímavější, než by se z toho čekalo. Možná je v nich totiž úplně nový výkonnější čip bez E-Core zaměřený na herní výkon, který by stále běžel na socketu LGA 1700. Celý článok „Herní CPU bez E-Core? Intel Bartlett Lake prý má 12 velkých jader“ »

 •  
 •  
 •  

Technologie Intel APO bude i pro procesory Core 12. a 13. generace

Na CES 2024 oznámilo AMD rozšíření podpory funkce AFMF v grafických ovladačích i na integrované grafiky Ryzenů 7040 a 8000. Také Intel vedle nových procesorů pro notebooky i pro desktop přišel se softwarovou novinkou, která se týká funkce Intel Application Optimization. Ta zatím měla omezený význam, respektive aplikovatelnost, to by se ale mohlo změnit. Brzo by z ní totiž mohli profitovat majitelé mnohem širší skupiny počítačů. Celý článok „Technologie Intel APO bude i pro procesory Core 12. a 13. generace“ »

 •  
 •  
 •  

Intel Core i9-12900K v tisícke testov: AMD je zase dvojka

Dvanásta generácia procesorov Intel Core – Alder Lake je vonku a my máme pre vás už plnohodnotné testy. Tieto procesory sa oproti predošlým v mnohých aspektoch výrazne odlišujú a veľa vecí je použitých „prvýkrát“. Medzi ne patrí aj podpora pamätí DDR5, PCI Express 5.0, 7 nm výrobný postup či hybridná koncepcia malých a veľkých jadier. Čas na podrobnú analýzu začína práve teraz! Celý článok „Intel Core i9-12900K v tisícke testov: AMD je zase dvojka“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (4) Pridať komentár

 1. krása Ľubo, fantastické testy!!!
  neviem si predstaviť, koľko času toto všetko zabralo…
  a tá posledná veta, toľko práce a vo výsledku… detská porcia výkonu navyše, pobavilo he-he 😀

  1. Spomenúť v zmysle potvrdiť, že to v praxi naozaj funguje? Keď táto informácia vyšla, tak som už ten hardvér k Alder Lake viac ako týžden nemal. Ale v texte na ten článok so Scroll Lockom odkazujem, v druhom odstavci prvej kapitoly. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *