Intel Core Series 1 pro notebooky: 7nm ne-Ultra bratr Meteor Lake

Odvrácená strana Core Ultra: Refresh U-řady procesorů Alder Lake a Raptor Lake

Po novinkách Nvidie a AMD odhalil na CES 2024 svoje také Intel. Firma sice ještě před Vánoci vypustila na trh své nové čipletové 4nm procesory Core Ultra první generace „Meteor Lake“, ale na CES 2024 k nim přidává více konvenční modely založené na 7nm čipech Raptor Lake. Ty budou v noteboocích paralelně, ale na rozdíl od Meteor Lake ponesou označení jen „Core“. Už ale bez označení s písmenem „i“ a ne jako 14. generace.

Stejně jako během první 10nm generace Ice Lake (pokud se nepočítá „nulté“ zkrachovalé Cannon Lake), kdy Intel paralelně prodával možná i ve větším množství dál 14nm procesory Comet Lake, také první 4nm generace Meteor Lake bude mít starší zkušenější garde v podobě refreshe 7nm procesorů Raptor Lake-U (respektive Alder Lake-U, protože by mělo jít o tentýž návrh). A možná tak opět budou vznikat podezření, kdo je ten hlavní produkt a kdo doplněk.

Tyto procesory jsou označené jako „Intel Core (Series 1)“, což je dost matoucí vzhledem k tomu, kolik různých Core už existovalo (markeťáci bohužel mají takovéto vymykající se nesmyslné názvy rádi). Nabídka těchto procesorů ale aspoň bude celkem jednoduchá. Jde o 15W modely řady U založené na křemíku Alder Lake-U / Raptor Lake-U s 2+8 jádry (který pochází ještě ze začátku roku 2022), čili jde o následníky předchozích procesorů, jako bylo Core i7-1265U či i7-1365U. Jen tentokrát bez toho íčkového značení. Modely jsou všeho všudy tři, takže to není nijak složité.

Tři modely, až 5,4 GHz

Nejvýkonnější varianta je Core 7 150U. Má dvě velká jádra P-Core, osm efektivních E-Core (celkem tedy 12 vláken, podobně jako šestijádro s HT) s 12MB L3 cache. Takty jsou 1,8–5,4 GHz na velkých jádrech a 1,2–4,0 GHz na E-Core. Procesor má integrované GPU se 768 shadery (96 EU) architektury Xe LP (stejná jako v Tiger Lake a Alder Lake). Takt GPU je 1300 MHz, beze změny proti předchozí generaci, takže výkon iGPU bude stejný.

Jde tedy o mírně zrychlenou verzi Core i7-1365U, proti kterému tento model má o 200 MHz vyšší jednovláknové turbo u P-Core a o 100 MHz vyšší maximální frekvence E-Core. U těch se ale paradoxně o 100 MHz snížila základní frekvence (že by kvůli použití čipů s vyšší leakage pro dosažení vyšších taktů?). Maximální turbo spotřeba je stejná, až 55 W.

Dále bude existovat levnější alternativa Core 5 120U, která má také 2+8 jader a 12 vláken i 12 MB L3 cache, ale je pomalejší. Takty jsou jen 1,4–5,0 GHz pro P-Core a 0,9–3,8 GHz pro E-Core. Tento procesor má grafiku jen s 80 EU / 640 shadery. Frekvence GPU je 1250 MHz. I tento procesor má maximální turbo spotřebu 55 W.

Poslední model Core 3 100U využívá částečně defektní čipy a má jen 2+4 jádra (celkem 8 vláken) a 10 MB L3 cache. Takty jsou 1,2–4,7 GHz pro P-Core a 0,9–3,3 GHz pro E-Core, opět s 55W maximální turbo spotřebou. Grafika má u tohoto modelu stále slušných 512 shaderů (64 EU) s taktem 1250 MHz. Poněkud nešikovné je, že u všech tří modelů se tyto různé konfigurace grafiky jmenují stejně „Intel Graphics“ bez dalšího rozlišení.

Specifikace procesorů Intel Core (Series 1), 15W řada U pro notebooky (Autor: Intel, via: AnandTech)

Výbava by se neměla měnit proti předchozí generaci, procesory podporují paměti DDR4-3200, DDR5-5200, LPDDR4X-4267 i LPDDR5X-6400 (s výjimkou Core 3, to smí jen LPDDR5X-5200), Wi-Fi 6E, Thunderbolt 4 (i USB4) a až dvě rozhraní PCIe 4.0 ×4 pro NVMe SSD. Grafika podporuje HDMI 2.0 a DisplayPort 1.4. Vyšší dva modely procesoru podporují vPro, a budete je tedy vídat ve firemních noteboocích, zatímco Core 3 100U je jen spotřebitelský model bez vPro.

Platforma procesorů Intel Core (Series 1), 15W řada U pro notebooky

Proti Meteor Lake (nebo Ryzenům 7040 a 8040/8045) tyto procesory postrádají specializovaný akcelerátor umělé inteligence, takže se moc nemůžou vézt na vlně AI PC, kterou teď firmy propagují. Ale ve většině věcí by zas tak zaostávat neměly, zvlášť když Meteor Lake samo poněkud zklamalo výkonnostní očekávání a například v jednovláknovém výkonu u něho není pokrok.

Podle Intelu se notebooky s těmito procesory mají na trhu objevovat během aktuálního kvartálu (tedy Q1 2024) od obvyklých výrobců. Je pravděpodobné, že je budou nabízet opět prakticky všechny značky.

Zdroje: Intel, AnandTech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Corsair MP700 Elite: První netopící Gen5 SSD se 7nm řadičem je tu

Od chvíle, kdy na trh přišla první SSD využívající PCI Express 5.0, byly jejich přínosy v sekvenčních přenosových rychlostech zkalené závažnou nevýhodou: vysokou spotřebou řadiče Phison E26, na němž byly všechny založené. Ta vede k vysokým teplotám, zpomalování nebo dokonce u některých SSD k pádům systému. Toto se naštěstí začíná měnit a na trh konečně přichází energeticky efektivní „Gen 5 SSD“, která tak budou užitečná v noteboocích. Celý článok „Corsair MP700 Elite: První netopící Gen5 SSD se 7nm řadičem je tu“ »

  •  
  •  
  •  

Procesory Intel Bartlett Lake s 12 jádry bez big.LITTLE nebudou

V první polovině letošního roku se objevily překvapivé zprávy o tom, že přes blížící se příchod nové generace desktopových procesorů Arrow Lake a platformy LGA 1851 chystá Intel také novou generaci pro socket LGA 1700. Tou měly být procesory označené Bartlett Lake, které by převzaly 7nm proces i architekturu ze starší generace Raptor Lake, ale odvrhly by hybridní technologii a místo toho nabídly 12 velkých jader bez E-Core. Celý článok „Procesory Intel Bartlett Lake s 12 jádry bez big.LITTLE nebudou“ »

  •  
  •  
  •  

Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake

Od zimy sílí kauza vadných procesorů Intel Raptor Lake, které postupně odcházejí kvůli vysokým napětím, což se typicky projeví nestabilitou ve hrách. Intel přislíbil opravu mikrokódu, která má problém eliminovat (nebo aspoň výrazně zpomalit?), již vzniklé existující poškození ale zůstane. Intel nehodlá procesory plošně vyměnit, ale udělá alespoň jeden pozitivní krok – prodlouží jejich záruku, aby majitelé měli větší jistotu do budoucna. Celý článok „Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *