Intel Core Series 1 pro notebooky: 7nm ne-Ultra bratr Meteor Lake

Odvrácená strana Core Ultra: Refresh U-řady procesorů Alder Lake a Raptor Lake

Po novinkách Nvidie a AMD odhalil na CES 2024 svoje také Intel. Firma sice ještě před Vánoci vypustila na trh své nové čipletové 4nm procesory Core Ultra první generace „Meteor Lake“, ale na CES 2024 k nim přidává více konvenční modely založené na 7nm čipech Raptor Lake. Ty budou v noteboocích paralelně, ale na rozdíl od Meteor Lake ponesou označení jen „Core“. Už ale bez označení s písmenem „i“ a ne jako 14. generace.

Stejně jako během první 10nm generace Ice Lake (pokud se nepočítá „nulté“ zkrachovalé Cannon Lake), kdy Intel paralelně prodával možná i ve větším množství dál 14nm procesory Comet Lake, také první 4nm generace Meteor Lake bude mít starší zkušenější garde v podobě refreshe 7nm procesorů Raptor Lake-U (respektive Alder Lake-U, protože by mělo jít o tentýž návrh). A možná tak opět budou vznikat podezření, kdo je ten hlavní produkt a kdo doplněk.

Tyto procesory jsou označené jako „Intel Core (Series 1)“, což je dost matoucí vzhledem k tomu, kolik různých Core už existovalo (markeťáci bohužel mají takovéto vymykající se nesmyslné názvy rádi). Nabídka těchto procesorů ale aspoň bude celkem jednoduchá. Jde o 15W modely řady U založené na křemíku Alder Lake-U / Raptor Lake-U s 2+8 jádry (který pochází ještě ze začátku roku 2022), čili jde o následníky předchozích procesorů, jako bylo Core i7-1265U či i7-1365U. Jen tentokrát bez toho íčkového značení. Modely jsou všeho všudy tři, takže to není nijak složité.

Tři modely, až 5,4 GHz

Nejvýkonnější varianta je Core 7 150U. Má dvě velká jádra P-Core, osm efektivních E-Core (celkem tedy 12 vláken, podobně jako šestijádro s HT) s 12MB L3 cache. Takty jsou 1,8–5,4 GHz na velkých jádrech a 1,2–4,0 GHz na E-Core. Procesor má integrované GPU se 768 shadery (96 EU) architektury Xe LP (stejná jako v Tiger Lake a Alder Lake). Takt GPU je 1300 MHz, beze změny proti předchozí generaci, takže výkon iGPU bude stejný.

Jde tedy o mírně zrychlenou verzi Core i7-1365U, proti kterému tento model má o 200 MHz vyšší jednovláknové turbo u P-Core a o 100 MHz vyšší maximální frekvence E-Core. U těch se ale paradoxně o 100 MHz snížila základní frekvence (že by kvůli použití čipů s vyšší leakage pro dosažení vyšších taktů?). Maximální turbo spotřeba je stejná, až 55 W.

Dále bude existovat levnější alternativa Core 5 120U, která má také 2+8 jader a 12 vláken i 12 MB L3 cache, ale je pomalejší. Takty jsou jen 1,4–5,0 GHz pro P-Core a 0,9–3,8 GHz pro E-Core. Tento procesor má grafiku jen s 80 EU / 640 shadery. Frekvence GPU je 1250 MHz. I tento procesor má maximální turbo spotřebu 55 W.

Poslední model Core 3 100U využívá částečně defektní čipy a má jen 2+4 jádra (celkem 8 vláken) a 10 MB L3 cache. Takty jsou 1,2–4,7 GHz pro P-Core a 0,9–3,3 GHz pro E-Core, opět s 55W maximální turbo spotřebou. Grafika má u tohoto modelu stále slušných 512 shaderů (64 EU) s taktem 1250 MHz. Poněkud nešikovné je, že u všech tří modelů se tyto různé konfigurace grafiky jmenují stejně „Intel Graphics“ bez dalšího rozlišení.

Specifikace procesorů Intel Core (Series 1), 15W řada U pro notebooky (Autor: Intel, via: AnandTech)

Výbava by se neměla měnit proti předchozí generaci, procesory podporují paměti DDR4-3200, DDR5-5200, LPDDR4X-4267 i LPDDR5X-6400 (s výjimkou Core 3, to smí jen LPDDR5X-5200), Wi-Fi 6E, Thunderbolt 4 (i USB4) a až dvě rozhraní PCIe 4.0 ×4 pro NVMe SSD. Grafika podporuje HDMI 2.0 a DisplayPort 1.4. Vyšší dva modely procesoru podporují vPro, a budete je tedy vídat ve firemních noteboocích, zatímco Core 3 100U je jen spotřebitelský model bez vPro.

Platforma procesorů Intel Core (Series 1), 15W řada U pro notebooky

Proti Meteor Lake (nebo Ryzenům 7040 a 8040/8045) tyto procesory postrádají specializovaný akcelerátor umělé inteligence, takže se moc nemůžou vézt na vlně AI PC, kterou teď firmy propagují. Ale ve většině věcí by zas tak zaostávat neměly, zvlášť když Meteor Lake samo poněkud zklamalo výkonnostní očekávání a například v jednovláknovém výkonu u něho není pokrok.

Podle Intelu se notebooky s těmito procesory mají na trhu objevovat během aktuálního kvartálu (tedy Q1 2024) od obvyklých výrobců. Je pravděpodobné, že je budou nabízet opět prakticky všechny značky.

Zdroje: Intel, AnandTech

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Potvrzeno: Intel vydá nové procesory na LGA 1700, bez big.LITTLE

Včera jsme psali, že Intel bude v oblasti desktopových procesorů mít příští dva roky stále jen Arrow Lake s 8 velkými a 16 efektivními jádry, protože zrušil desktopovou verzi následující 1,8nm generace Panther Lake i refresh Arrow Lake, který měl alespoň výrazně přidat na počtu jader. Ovšem zdá se, že realita je složitější. Intel totiž paralelně bude udržovat při životě socket LGA 1700 a vydá pro něj úplně nové procesory. Celý článok „Potvrzeno: Intel vydá nové procesory na LGA 1700, bez big.LITTLE“ »

 •  
 •  
 •  

Nestabilitou či degradací trpí velká část 125W Intel Raptor Lake

Brzo to bude půl roku, co vešly ve větší známost problémy procesorů Intel Core 13. a 14. generace s nestabilitou ve hrách, přinejmenším u 125W modelů s vyššími takty. Intel se k němu moc nevyjadřuje a stále ještě hledá hloubkovou příčinu. Ač se o problému neobjevuje moc nových zpráv, bohužel stále trvá a není vůbec vzácný. To teď doložilo šťourání youtubového kanálu Level1Techs, podle kterého mají problémy až desítky procent procesorů. Celý článok „Nestabilitou či degradací trpí velká část 125W Intel Raptor Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Nestabilní procesory Intel mají chybu TVB, ale řešení stále není

Ještě než veletrh Computex strhl pozornost na nové procesory AMD, Intelu a Qualcommu, měli jsme tu jednu táhnoucí se kauzu: nestabilní procesory Intel Raptor Lake. Intel měl původně přinést nějaké veřejné vyjádření k této věci do konce května, což se však nestalo. Intel teď prozradil, že nalezl chybu, která může přispívat k nestabilitě, ale stále to není hlavní ani definitivní příčina a řešení problémů těchto CPU stále chybí. Celý článok „Nestabilní procesory Intel mají chybu TVB, ale řešení stále není“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *