Intel vydal 13. generaci procesorů Core pro notebooky, až 24 jader

Raptor Lake (a refresh Alder Lake) pro notebooky

Už jsme psali o nově vydaných desktopových procesorech Intelu pro desktopovou platformu. Na CES 2023 ale firma vydala také nové mobilní procesory – a to celou nabídku Core 13. generace pro notebooky. Ta přichází do nejmobilnější řady U, do výkonnější řady P i do nejrychlejšího segmentu procesorů H a HX, kde jsou novinky nejvýznamnější. Podle Intelu budou procesory Raptor Lake-HX teď vůbec nejrychlejší CPU pro notebooky.

Core 13. generace jsou jen částečně novou generací procesorů. Stejně jako v desktopu přebírají stejnou architekturu integrovaného GPU a plus minus stejnou architekturu CPU jako předchozí generace Alder Lake. Část procesorů je dokonce založená na stejném křemíku, a má tedy i původní 7nm výrobní proces.

Část procesorů je založená na novém čipu Raptor Lake, který má o něco vylepšený výrobní proces (neoficiálně zvaný „Intel 7 Ultra“) a vyšší takty a také vyšší počet jader. Čip Raptor Lake má také upravená jádra CPU, kde se zvětšila L2 cache, jak jsme probírali zde. Architektonicky se ale pořád zas tak výrazně neliší od Alder Lake.

Z tohoto vyplývá, že v 13. generaci bude jen část procesorů výrazněji inovovaná. Všechny nové procesory třídy U, P a H jsou podle všeho založené ještě na starším čipu Alder Lake a bude to platit i pro nižší modely procesorů HX. Až nejvyšší třída čipů HX s 20 a 24 jádry je úplně nová, založená na onom čipu Raptor Lake (primárně desktopovém) se zvětšenými L2 cache.

Procesory Intel Core 13. generace pro notebooky (zdroj: Intel)

Core 13. generace pro notebooky: 55W řada HX

Nejvýkonnějšími procesory tedy začneme. Modely HX jsou částečně založené na čipu Raptor Lake. Platí to pro model Core i7-13850HX s 20 jádry a 28 vlákny (8 velkých jader P-Core, 12 malých jader E-Core) a pro modely Core i9-13900HX, i9-13950HX a i9-13980HX, které mají 24 jader (8 P-Core, 16 E-Core) a 32 vláken.

Tyto procesory mají vysoké takty boostu velkých jader – od 5,1 až do 5,6 GHz (což je s Thermal Velocity Boostem a Turbo Boost Max 3.0). Základní takty velkých jader jsou ale o dost nižší, jen 2,1–2,2 GHz. Malá jádra E-Core mají základní takty 1,5–1,6 GHz a top frekvence 3,8–4,0 GHz. Tyto procesory podporují paměti DDR5-5600.


Procesory Intel Core 13. generace řady HX pro notebooky: modely a parametry (zdroj: Intel)

Zbytek modelů této řady je ale již založený na křemíku starší generace. Platí to pro Core i7-13700HX (8+8 jader), Core i7-13650HX (6+8 jader), Core i5-13600HX a i5-13500HX (také 6+8 jader) a Core i3-13450HX (6+4 jader). Tyto čipy mají maximální boosty jen 4,5–5,0 GHz a také podporují oficiálně jen paměti DDR5-4800, což právě prozrazuje použití staršího křemíku. Nicméně, všechny modely lze přetaktovat – modely založené na Alder Lake ale budou vykazovat o něco nižší taktovací potenciál.

Všechny tyto procesory mají integrovanou grafiku UHD 770 stejnou jako v minulé generaci (a v desktopu), s 32 EU (256 shadery) na taktu 1,45 až 1,65 GHz. TDP všech těchto modelů je 55 W, ale skutečná maximální spotřeba v boostu (Maximum Turbo Power alias PL2) je až 157 W.

Procesory Intel Core 13. generace řady HX pro notebooky: platforma (zdroj: Intel)

Tyto procesory mají konektivitu velmi podobnou desktopovým CPU, z nichž vycházejí (používají například stále samostatný přídavný čipset). Nabízejí rozhraní PCIe 4.0 ×4 (jedno z CPU, další z čipsetu) pro SSD a rozhraní PCI Express 5.0 ×16 pro GPU.

Procesor Intel Core 13. generace řady HX pro notebooky, čip Raptor Lake s 8+16 jádry (zdroj: Intel)

Core 13. generace, řada H: 45–115 W

Zbývající řady již Intel vyrábí zřejmě jen na bázi staršího křemíku Alder Lake. Vypadá to totiž, že nebyl vyvinutý žádný nový a architektura Raptor Lake dala vzniknout jen jednomu čipu, jenž je pouze pro desktop a řadu HX.

Zatímco řada HX je založená na desktopovém křemíku, nejvýkonnějšími procesory, které jsou od začátku do konce koncipované jen jako mobilní platforma, jsou procesory řady H a HK (45W TDP) a P (28 W). Až na spotřebu jsou tyto dvě řady velmi podobné a jsou založené na stejném křemíku, který má 6+8 jader a GPU se 768 shadery. Toto je konfigurace, která je stejná jako v předchozí generaci, protože zde nejsou použité nové čipy.

Procesory Intel Core 13. generace řady H, P a U pro notebooky: platforma (zdroj: Intel)

Mezi modely řady H je nejvýkonnější 6+8jádro s 20 vlákny Core i9-13900H a jeho verze i9-13900HK, která má odemčený násobič pro přetaktování (u modelů H není OC podporováno). Tento procesor má takty P-Core 2,6–5,4 GHz a takty E-Core 1,9–4,1 GHz; frekvenci iGPU až 1,5 GHz. Znamená to slušné zrychlení pro jednovláknové programy, protože maximální boost je to o 400 MHz vyšší (+8 %) ve srovnání s loňským předchůdcem. V mnohovláknovém výkonu už ale moc velký rozdíl být nemusí, protože ten bude limitován spotřebou.

Procesory Intel Core 13. generace řady H pro notebooky: modely a parametry (zdroj: Intel)

Spotřeba modelů H a HK je potenciálně hodně vysoká. TDP je sice 45 W, což je už pro výkonné notebooky tradice, ale opět je to jen při základních taktech. V boostu může notebook jít mnohem výš. Modely s 6+8 nebo 6+4 jádry mají Maximum Turbo Power 115 W. Osekané modely s 4+8 nebo 4+4 jádry mají maximální spotřebu „jen“ 95 W.

Procesor Intel Core 13. generace řady H či P pro notebooky (zdroj: Intel)

Core 13. generace, řada P: 28–64 W

Modely řady P jsou hardwarově prakticky totéž, ale s nižší spotřebou, a také od nich existuje menší počet modelů – existují konfigurace s 4+8 jádry (většina nabídky) a jeden procesor s 6+8 jádry, představující špičku. Tím je Core i7-13700P a tento model asi můžeme vnímat jako to „nej“ ve více mobilní a úsporné části notebookové nabídky Intelu. Má takty P-Core 1,9–5,2 GHz a E-Core 1,4–3,9 GHz a jeho GPU se 768 shadery má takt až 1,5 GHz. Maximální boost je zde také o 400 MHz vyšší než u předchozí generace, takže také dostanete zhruba 8% zlepšení jednovláknového výkonu.

Procesory Intel Core 13. generace řady P pro notebooky: modely a parametry (zdroj: Intel)

Modely řady P mají sice 28W TDP, ale skutečná maximální spotřeba je opět vyšší. Maximum Turbo Power je pro ně 64 W. Pokud je rozjedete na plný mnohovláknový výkon, příliš „mobilně“ už se nechovají, byť toto maximum budou obvykle držet jen po krátkou chvíli a pak asi spadnou blíže k 28W TDP.

Core 13. generace, řada U: 15–55 W

O něco úspornější alternativou k nim je řada U, která také dostává nové modely 13. generace. Tyto mají už nízké tradiční mobilní TDP 15 W, ale pozor – při krátkodobější zátěži je jejich příkon opět mnohem vyšší – Maximum Turbo Power je 55 W. Takto vysoký příkon asi budou notebooky obvykle držet opět jen krátkou dobu, než se podtaktují, ale je dobré s tím počítat (a bude to asi stejně jako u řady P mít dopady na chlazení a výdrž na baterie).

Procesor Intel Core 13. generace řady U pro notebooky (zdroj: Intel)

Tyto modely mají 2 velká jádra P-Core a 8 malých jader E-Core (takže celkem 12 vláken, lze je brát jako ekvivalent procesoru s šesti velkými jádry). Levnější osekané modely mají jen 2+4, nebo dokonce jen 1+4 jádra u lowendu. Integrované GPU má 96 EU / 768 shaderů a takty od 1,1 do 1,3 GHz, ale u levnějších modelů je grafika osekaná na 640, 512, nebo jen 384 shaderů. Ale pro všechny platí 15W TDP s 55W limitem spotřeby v turbu.

Takty jsou opět celkem vysoké – alespoň u top modelů. Nejvýkonnější špičkou nabídky je Core i7-1365U s plnou konfigurací 2+8 jader na taktu 1,8–5,2 GHz (P-Core) a 1,3–3,9 GHz (E-Core). I zde se tedy maximální jednojádrový boost navýšil o 400 MHz. Obecně si tedy od notebooků s procesory Core 13. generace můžete slibovat o několik procent vyšší jednovláknový výkon.

Procesory Intel Core 13. generace řady U pro notebooky: modely a parametry (zdroj: Intel)

9W TDP už ne?

Pokud se ptáte po ještě úspornějších procesorech, zdá se, že nepřijdou. V 12. generaci měl Intel ještě modely řady U se sníženým TDP 9 W, jejichž Maximum Turbo Power bylo „jen“ 29 W. Takovéto modely ale v 13. generaci, zdá se, chybí, nebo alespoň zatím chybí. Na druhou stranu to možná Intel bere tak, že sice tyto modely neaktualizuje, ale bude dál prodávat ty z 12. generace, avšak v nějaké budoucí generaci (například s 4nm či 3nm čipy) zase nové 9W procesory vydá.

Nové notebooky s těmito procesory by se nyní měly začít objevovat na trhu, nebo aspoň v předběžně oznámených modelech, které se začnou prodávat v nadcházejících měsících. Jako obvykle by asi měla přístroje s těmito procesory nabízet drtivá většina výrobců.

Zdroje: Intel (1, 2)

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje

Před nedávnem jsme psali o tom, jak mají procesory Intel Raptor Lake problémy se stabilitou ve hrách. Zprávy o pádech často provázených zavádějící hláškou o nedostatku grafické paměti, zdá se, neutichají a naopak se spíš množí, stejně jako počty her, ve kterých jsou tyto problémy hlášené. Intel zatím k věci nezaujal nějaké oficiální stanovisko, ale problém analyzuje. Jde možná o největší takové problémy s procesory Intel v poslední době. Celý článok „Nestabilních procesorů Raptor Lake přibývá, Intel věc analyzuje“ »

 •  
 •  
 •  

Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu

Intel letos chystá vydání nové generace desktopových procesorů – čipletové 3nm Arrow Lake, které už bude pojmenované Core Ultra a bude mít novou platformu LGA 1851. Ještě předtím se ale firma rozloučí se socketem LGA 1700 už asi navždy nejvýkonnějším procesorem, jaký bude na jejím 7nm procesoru existovat: Core i9-14900KS. Tato speciální edice teď bude nejrychlejším, ale také zdaleka nejžravějším procesorem pro hráče od Intelu. Celý článok „Poslední Core i9: Speciální i9-14900KS má i extrémní spotřebu“ »

 •  
 •  
 •  

Nové nejrychlejší CPU od Intelu: Core i9-14900KS vyjde za týden

AMD letos v druhé polovině roku vydá procesory Ryzen pro desktop s architekturou Zen 5, které by mohly slušně zvednout laťku výkonu, Intel zase nové 2nm 3nm čipletové Arrow Lake na platformě LGA 1851. Než se tak stane, ale vyjde ještě jedno CPU založené na 7nm čipech Raptor Lake: limitovaná edice Core i9-14900KS, které přinese rekordní frekvenci 6,2 GHz. Bude to nový nejvýkonnější model Intelu pro herní počítače. Celý článok „Nové nejrychlejší CPU od Intelu: Core i9-14900KS vyjde za týden“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *