Otestovali sme Qnap QHora 322, router pre firmy

Analýza

Sieťové prvky sa vo väčšine domácností obmedzia na nejaký modem a router, zvyčajne v podobe jedného zariadenia od poskytovateľa internetu, prípade ešte nejaký menší switch alebo NAS. V podnikoch je ale situácia iná a najmä so zmenou pracovných návykov musia zamestnávatelia umožniť prístup do firemnej siete aj ľuďom z ich domov. Nielen tieto úlohy sa snaží riešiť nový smerovač QHora-322 od Qnap.

Balenie a analýza

Hneď na úvod je potrebné spomenúť, že QHora-322 nie je určená pre použitie v domácnosti a pre 99 % používateľov budú jej funkcie nevyužiteľné a naopak to, čo by od smerovača do domácnosti očakávali, bude chýbať. V tomto prípade preto nepôjde o rovnaký formát testu, na aký ste u nás zvyknutí z testov zariadení Asus, D-Link a pod. Dôvodom je aj absencia bezdrôtového pripojenia, teda WiFi. Áno, QHora-322 je v pravom slova zmysle len smerovač, nie bezdrôtový smerovač, čo bol doteraz jediný typ routrov, s akým ste sa u nás stretli. Aj toto je jeden z dôvodov, prečo som povedal, že použitie v domácnosti nie je priorita. Pre poskytnutie bezdrôtovej siete pre mobilné zariadenia tak budete potrebovať ďalšie zariadenie, či už AP alebo ďalší router.

   

Prejdime k baleniu, ktoré je pomerne kompaktné. V kartónovej škatuli nájdete 36 W napájací adaptér, dvojmetrový Cat-6A ethernet kábel pre 10 Gbit pripojenie a dokumentáciu. Celé balenie je možné rozložiť a zrecyklovať. Chválim tiež vizuálne vyhotovenie škatule, ktoré ponúka všetky podstatné informácie o produkte a vo forme nálepky. Isto ide o jednoduchšie riešenie ako tlačiť grafiku na kartón, ako vídame pri iných produktoch. Výrobca tak očividne myslí aj na environmentálne zaťaženie.

   

QHora-322 je podobne ako zvyšné dva smerovače výrobcu dostupné len v bielom vyhotovení.  Vonkajšia konštrukcia sa skladá z kombinácie väčšej matnej bielej časti a druhej menšej, ktoré pripomína brúsený hliník. Zo spodnej časti je kovová základňa s pomerne vysokými gumovými nožičkami.

   

Čo sa ukrýva vo vnútri smerovača? V prvom rade je to štvorjadrový procesor  ARMv8 Marvell CN9130 s jadrami Cortex-A72. Doteraz sme vídali najmä Qualcomm procesory, rozhodne tak ide o spestrenie. Procesor dostal tiež 4 GB pamäte typu DDR4 a 4-gigabajtové vnútorné úložisko eMMC. Na pomery doteraz testovaných domácich smerovačov ide o nevídané parametre. Tradične sme sa stretli len s 1 GB RAM a 256 MB ROM pri tých lepších konfiguráciách.

Vpredu vidieť štvoricu indikátorov LED, ktoré informujú o stave zapnutia, systéme, pripojenie ku QuWAN Orchestrator a nakoniec stav VPN mesh siete. Zadná strana je o čosi zaujímavejšia, nakoľko všetky porty a konektory sa nachádzajú práve tu. Celkovo ide až o 9 RJ-45 konektorov, jeden 5 Gb USB a napájací konektor. Biznisové zameranie je vidieť na počte ale hlavne type portov.

Kým doteraz sme videli smerovače s podobným či dokonca väčším počtom portov, nikdy nie v takomto zložení. Drvivá väčšine domácich smerovačov ponúka len 1 Gb konektory a občas sa niekde objaví 2,5 Gb či dokonca 10 Gb port, ale to naozaj len výnimočne a zvyčajne pri tých drahších top modeloch. Tu nájdete až šesticu 2.5 Gb a trojicu 10 Gb portov. Všetky porty tak ponúkajú vyššiu ako bežnú, gigabitovú rýchlosť, čo rozhodne chválim. Ďalšia špecialita je rozdelenie portov na WAN a LAN.

Isto ste si všimli, že drvivá väčšina domácich smerovačov má dedikovaný WAN port a nie je možné ho zmeniť. Niektoré Asus modely ponúkli možnosť prepnúť WAN na niektorý iný vybraný port, prípade či prípadne dva porty agregovať. To čo ponúka QHora-322 sme ale ešte nevideli. Každý jeden z 9 portov môže byť nezávisle konfigurovaný ako WAN alebo LAN a je len na vás ak si porty zorganizujete. V základnej konfigurácii je port 1 určený pre WAN, ale to sa dá následne v softvére zmeniť. Rozdielne WAN/LAN použitie následne indikuje oranžová alebo zelená kontrolka nad každým portom. Takisto každý port je nezávislý a ponúka vlastný subnet na sieti. Toto sa tiež dá v prípade potreby zmeniť. Aby však nebolo všetko ružové a len sme nechválili, dovolím si aj jednu kritickú poznámku. Vzhľadom na silno biznisové využitie tohto smerovača nerozumieme prečo úplne chýbajú optické porty SFP+, ktoré sa vo veľkom používajú v biznisovom prostredí, či už vo switchoch alebo NAS. Takisto už aj veľa zariadení pre domácnosť začína ponúkať aspoň jeden SFP+ port, preto ich absencia u QHora-322 nedáva zmysel.

Na zadnej strane okrem ethernet konektorov nájdeme aj jedno 5 Gb USB, ktoré však slúži len ako server FTP, čo je trochu škoda. Asus dokáže ponúkané porty USB využiť lepšie, opäť ale ide o rozdiel v použití. Neočakáva sa, že by QHora-322 slúžila ako NAS alebo cloudové úložisko. Na to má byť dedikované zariadenie.

Vonkajšiu obhliadku zariadenia ukončíme pohľadom na bočné strany, ktoré pozostávajú zo štvorcovej mriežky a dvojice otvorom, pričom ten menší ukrýva ventilátor. Smerovač tak disponuje aktívnym chladením a nie je úplne tichý. Pri používaní som ale okrem štartu zariadenia ventilátor takmer nepočul, pravdou ale tiež je, že som potenciál routra využil len z malej časti. Plná záťaž určite bude ovplyvňovať hlučnosť vzhľadom na potreby chladenia vnútorných komponentov.

Použitie v podniku – teória

Výbava smerovača nám potvrdila, že jeho použitie je smerované do podnikov a firiem. Ako však také použitie vyzerá a aký je rozdiel oproti použitiu v domácnosti? Zatiaľ čo v domácom prostredí sa očakáva jedno pripojenie k internetu a zopár zariadení v domácnosti, v malej kancelárii už môže byť potreba oddeliť zamestnancov od NAS či iných kancelárskych zariadení a prípadne zabezpečiť redundantné internetové pripojenie od dvoch poskytovateľov.

V malom podniku už požiadavky narastajú a okrem oddelenia zamestnancov a kancelárskych zariadení už pribudli aj AP, teda bezdrôtová sieť. Pomocou VLAN taggingu tiež oddelíme SSID pre zamestnancov a hostí.

V stredných podnikoch je situácia ešte komplikovanejšia a a tu už oddeľujeme aj jednotlivé skupiny zamestnancov – napríklad vývojárov od predajcov či produktových manažérov. Zároveň je potrebné aby sa pobočka pripojila na ústredňu či ponúkala pripojenie niekam inam cez VPN.

Takáto komunikácia medzi jednotlivými časťami firmy v rámci jednej budovy ale aj medzi viacerými pobočkami predstavuje výzvu čo sa týka správy prístupov a predovšetkým bezpečnosti. Potreby malého podniku sa dramaticky líšia od firmy so sieťou pobočiek či predajní. Malý podnik bude chcieť operatovať ako jedna entita, aj keď môže mať dve pobočky, musí však vyriešiť rýchly prístup k NAS a dátam v rámci kancelárie, ale aj pre zamestnancov pracujúcich z domu, na čo použijú firemnú VPN. Pre sieť firiem a prevádzok bude zase potrebné mať zabezpečené spojenie na centrálu a pravidelne synchronizovať dáta. Zároveň pobočka sa môže stať hubom pre daný región či krajinu a zdieľať tak požiadavky kladené na centrálu.

Testovaný smerovač QHora-322 je jedným z trojice zariadení z rodiny QHora, ktoré umožnia realizáciu spomínaných príkladov. Spolu s QHora-321 ide o novinky, zatiaľ čo QHora-301W bol prvým produktom série a tento ako jediný ponúka aj bezdrôtové pripojenie – WiFi.

Poďme sa pozrieť na zopár konkrétnych inštalácii s použitím QHora a ďalších Qnap zariadení. Opäť bude príkladom malý/stredný podnik, ktorý má dve pobočky a zároveň zamestnancov pracujúcich z domu ale aj v teréne. Bezpečnosť dát je potrebné zabezpečiť vo všetkých smeroch aj v rámci oboch pobočiek.

V jednej pobočke bude testovaná QHora-322 a v druhej QHora-301W pričom smerovače sú spojené cez QuWAN. Zamestnanci z domu sa do prvej pobočky pripájajú cez QVPN a to isté platí aj pri zamestnancov druhej pobočky v teréne. V tomto prípade sú všetky spojenie káblové.

Pre bezdrôtové pripojenie sa dá využiť až zvolený QHora-301W a používatelia v domácnosti  môžu použiť zase QMiro-201W, vďaka čomu zo siete vznikne QuWAN mesh.

Možnosti QuWAN rozširujú aj ďalšie produkty Qnap na obrázku nižšie.

Toľko k teórii, v ďalšej kapitole si router QHora-322 spustíme, nastavíme a ukážeme si čo dokáže.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Qnap TS-435XeU – kompaktný a tichý NAS do racku 1U

Sieťové úložiská sú primárne používané v podnikoch a serverových farmách, no svoje využitie si nájdu aj v domácnosti. Predsa len kto z nás nemá stovky fotografií a videí v smartfónoch či fotoaparátoch. Takisto netreba zabúdať na pravidelné zálohy a externé HDD v tomto nie sú úplne praktické. Čo však robiť ak hľadáte úsporný a tichý NAS, no s prémiovou konektivitou a šiestimi pozíciami? Celý článok „Qnap TS-435XeU – kompaktný a tichý NAS do racku 1U“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *