Qnap TS-435XeU – kompaktný a tichý NAS do racku 1U

Analýza

Sieťové úložiská sú primárne používané v podnikoch a serverových farmách, no svoje využitie si nájdu aj v domácnosti. Predsa len kto z nás nemá stovky fotografií a videí v smartfónoch či fotoaparátoch. Takisto netreba zabúdať na pravidelné zálohy a externé HDD v tomto nie sú úplne praktické. Čo však robiť ak hľadáte úsporný a tichý NAS, no s prémiovou konektivitou a šiestimi pozíciami?

Balenie a analýza

V úvode je potrebné spomenúť, že s TS-435XeU sa ešte stretnete v sérii článkov o 10 Gb sieti v domácnosti a jej formát do serverovej skrine (racku) je tomu uspôsobený. Väčšina nasiek pre domácnosť má formát tower, alebo maličkej veže, kde sú HDD/SSD umiestnené vertikálne. Testovaný kúskok je však typický 1U vysoký a 19″ široký kúsok určený do drvivej väčšiny rackov. Zaujímavosť je ale krátka hĺbka, ktorá je len 29 cm a celé zariadenie tak môžete osadiť do menšej skrine, čo v domácnosti určite oceníte. Toľko na úvod, poďme sa bližšie pozrieť na NAS a obsah jeho balenia.

   

NAS dostanete v kartónovej škatuli s penovou výplňou vo vnútri, ktorá chráni pred eventuálnym poškodením (typicky pri preprave). Vonkajší obal nemá žiadnu zaujímavú grafiku, ide o surový jednofarebný kartón. Vnútri balenia okrem NAS nájdete napájací kábel a maličkú škatuľku s príslušenstvom.

Konkrétne sú tu skrutky pre montáž 3,5″ HDD (16 ks), a 2,5″ SSD (12 ks), dvojica uší na uchytenie v racku so skrutkami a oblé držiaky, ktoré umožnia jednoduchšie vyberanie, ethernetový kábel Cat-6A na 10-gigabitové pripojenie a nakoniec už spomínaný napájací kábel.

Rozloženie portov a šuflíkov je jednoduché, vpredu je štvorica 3,5″ pozícií pre HDD a SSD, zvyšok konektivity je vzadu. Konkrétne uprostred je to dvojica konektorov 10 Gb SFP+ a štvorica portov USB, pričom dva sú 5 Gb štandardu 3.2 Gen 1 a zvyšné dva sú klasické USB 2.0.

   

Ďalej tu máme ešte dvojicu 2.5 Gb ethernetových portov RJ-45 na jednej strane a napájací konektor na druhej. Zabudnúť nesmieme ani na trojicu 40 mm ventilátorov, ktoré sú rovnomerne umiestené pozdĺž zadnej strany.

   

Zopár detailov na výbavu a indikátory LED, ktoré zobrazujú aktivitu a obsadenosť diskov či stav systému.

Štvorica 3,5″ šuflíkov pre disky umožňuje jednoduché vyberanie bez nástrojov, inštalácia úložísk však už vyžaduje skrutky a skrutkovač. Šuflíky sa žiaľ nedajú zamknúť, čo môže byť v podnikovom prostredí problém. Než sa ale budeme venovať inštalácii HDD a SSD, poďme sa pozrieť na vnútornosti NASu.

Na odobratie vrchného krytu stačí odstrániť niekoľko skrutiek a jemne ho vysunúť smerom dozadu. Následne máme možnosť sa pozrieť do útrob TS-435XeU. Tie sú z polovice tvorené práve pozíciami pre 3,5″ HDD v prednej časti, vzadu potom vidieť zelené PCB s niekoľkými komponentami. Vpravo dole je zdroj, uprostred sú dve pozície pre M.2 SSD.

Čo NAS poháňa? V prvom rade je to štvorjadrový procesor ARMv8 Marvell OCTEON TX2 CN9131 s jadrami Cortex-A72. Ide o podobný až priam zhodný procesor, aký sme videli v routri Qnap Qhora-322. Okrem neho je tu tiež 4 GB operačnej pamäte, rovnako ako v spomínanom routri. Tu je ale voľne dostupná a vďaka notebookovému formátu SODIMM je aj vymeniteľná za maximálne 32 GB modul. To sa zíde najmä pri virtualizácií. 4 GB pamäť je určená pre operačný systém s ochranou Dual Boot OS.

Okrem už spomínaných komponentov je tu aj trojica 40 mm ventilátorov, ktoré si viete v prípade poruchy tiež vymeniť. Na rozdiel od väčších či drahších modelov tu ale nenájdeme možnosť rozšírenia pomocou PCIe kartiet a vstavaná konektivita je tak maximum, čo z NAS dostanete.

Poďme k inštalácii pamäťových úložísk. Vzhľadom na to, že mám NAS otvorený, prvým bude M.2 SSD WD Red SN700. Montáž prebieha bez použitia nástrojov, základná doska má akýsi plastový zúbok na uchytenie SSD na mieste. Upozorniť treba však na fakt, že oba konektory M.2 sú len PCIe 3.0 a obmedzené len na jednu linku. Nemá tak význam inštalovať rýchle SSD PCIe 4.0, ktoré by boli zbytočne brzdené. Pred vysokou rýchlosťou tak radšej preferujte vyššiu kapacitu.

Nasleduje inštalácia palcových HDD a SSD, ktoré tiež máme od WD. Konkrétne ide o WD Red SA500 v prípade 2,5″ SSD a WD Red Plus pri 3,5″ HDD.

Inštalácia HDD a SSD zaberie len pár minút, no mohla by byť aj rýchlejšia. Úložiská palcovýhc formátov musíte priskrutkovať k šuflíkom, nie je tu teda mechanizmus bez použitia nástrojov, s akým som sa stretol už pri iných modeloch. Rýchlosti, ktoré ponúkajú pevné úložiská v jednotlivých rozhraniach si samozrejme otestujeme a takisto sa pozrieme na možnosti konfigurácie a rozdelenia diskov a softvérových funkcií, ktoré NAS ponúka.

Než sa pustíme do testov a softvérovej stránky, je tu ešte jedna hardvérová zaujímavosť. NAS je vzhľadom na kompaktné rozmery a úsporný procesor prekvapivo tichý a úsporný. Podľa výrobcu má spotrebu tesne na 30 W pri bežnom chode a len 17 W pri uspatých diskoch. Výrobca tiež udáva, že hlučnosť v metrovej vzdialenosti je len 20 dB(A). Toto je jeden z dôvodov, prečo ma práve toto zariadenie zaujalo. Nikto nechce mať doma hlučný NAS, čo sa však serverovýhc sieťových úložísk často týka. TS-435XeU je však výnimka potvrdzujúca pravidlo.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Seagate má 22TB HDD bez SMR pro NASy, vypadá to na dobré ceny

Před časem jsme psali o tom, že Seagate by letos měl vypustit na volný trh disky s technologií HAMR. To tu zatím není, ale firma teď vydala jako mezistupeň pevné disky s kapacitou 22 TB. A to disky s konvenčním zápisem a bez technologie SMR. Jsou tedy vhodné i pro NAS, což je přesně jejich cílové určení, jelikož jde o 22TB modely řady IronWolf Pro. Byly oznámeny nyní na konferenci NAB 2023 a již se objevily v prodeji za ne úplně špatnou cenu. Celý článok „Seagate má 22TB HDD bez SMR pro NASy, vypadá to na dobré ceny“ »

  •  
  •  
  •  

Víc SATA pro mini desky: Silverstone má pětiportový řadič do M.2

Čím dál víc SSD přechází na rozhraní NVMe a provedení v modulu M.2, takže klasickým portům SATA možná v budoucnosti hrozí ústup. Na druhou stranu se do slotů M.2 díky jejich v podstatě standardní konektivitě PCI Express dají nainstalovat i jiná zařízení než SSD a může to být právě i řadič pro SATA disky. Silverstone teď vyrobil M.2 adaptér, kterým lze přidat několik portů SATA pro HDD nebo SSD, což by se mohlo hodit třeba u malých NASů. Celý článok „Víc SATA pro mini desky: Silverstone má pětiportový řadič do M.2“ »

  •  
  •  
  •  

Asustor AS3102T v2 – univerzálne úložisko pre všetkých

Na HWCoolingu sa vám pokúsime v blízkej dobe priniesť viac nového obsahu so zameraním na rôzne počítačové príslušenstvo, gadgety či mobilnú techniku. A čím lepším začať túto sériu ako sieťovým úložiskom. Niektorí z vás ho už možno majú, no predpokladáme, že väčšina ľudí nie. A práve preto sme sa pozreli na NAS od Asustor určenýmasám, pre ktoré má centrále zdieľanie dát takisto zmysel. Celý článok „Asustor AS3102T v2 – univerzálne úložisko pre všetkých“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. toto by si mali precitat pani zo synology, aby videli ako vyzera HW pre 4bay NAS v roku 2023. Zial bola vydana DS723+ a ziadne SFP/2,5Gbit sloty tam niesu a velmi pravdepodobne stale nieje oficialne mozne z M2 diskov spravit oddiel. Mali by sa zamyslist, vazne.

    1. tak syno vydali DS1823xs+. 2x 1GBit, 1x10Gbit, 0 SFP 🙂 2000€. Ok, je 8 diskovy, ale 2000 je trochu dost overkill

      1. Ahoj, do budúcna sa plánujem určite pozrieť aj na nejaké NAS od Synology, mali sme tu už aj niečo od Asustor: https://www.hwcooling.net/asustor-as3102t-v2-univerzalne-ulozisko-pre-vsetkych/ a ani s Qnap sme rozhodne neskončili, len začíname 🙂 Musíme ešte doladiť metodiku, bolo by asi fajn vyskúšať aj nejaký RAID, ak máš nejaké konkrétne nápady alebo je niečo, čo by ťa zaujímalo, budem rád za každý podnet…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *