První 30TB HDD už v létě. Seagate konečná vydá HAMR disky

Dlouho odkládaná technologie HAMR se má konečně dostat na trh, kapacity HDD porostou

Trošku jako příslovečná jaderná fúze, pevné disky s technologií HAMR jsou permanentně jeden či dva roky od uvedení a nezměnilo se to posledních deset let. Ale možná, že v tomto případě pro změnu spustí příslovečná motyka. Firma Seagate nyní zveřejnila finanční výsledky a s nimi také ohlásila plány nových disků, které mají vyjít. A poprvé to mají být disky s technologií HAMR i pro běžné zákazníky. Možná tedy hodina H konečně nastane.

Podle těchto informací letos Seagate znatelně zvedne kapacity pevných disků. Už brzo, v prvním kvartálu, mají vyjít 22TB disky. Poté v druhém kvartálu vyjdou ještě 24TB modely. Tato HDD mají být ještě založená na běžné stávající technologii CMR. První model používá 10 ploten o kapacitě 2,2 TB, zatímco 24TB model má také 10 ploten, ale se záznamem SMR.

Ale už v druhém až třetím kvartálu (zmíněný je červen) by se měly poprvé objevit disky s technologií HAMR (Heat-Assisted Magnetic Recording) – tedy se zápisem využívajícím laserové nahřívání záznamové stopy, které dovoluje vytvořit stabilní záznam s vyšší hustotou. CEO Seagate uvádí, že přípravy na vydání těchto disků jsou teď dokonce o něco napřed před plánem.

Tyto disky mají již představovat druhou generaci technologie HAMR a kapacita zřejmě už prvních vydaných modelů má začínat na 30 TB (uvedeno je „30TB+“). Tyto disky již mají být uvedené na běžný trh, na rozdíl od těch první generace. Ty doteď sice v nějaké formě byly ve výrobě nebo aspoň dostupné jako vzorky, ale Seagate je zpřístupnil jen některým svým obchodním partnerům, běžně se koupit nedají a ani nikde nebyly k vidění neoficiálně.

Nyní mají pevné disky typu HAMR přijít i do běžných řad HDD. Z počátku to ovšem mají být modely s vysokými kapacitami pro datacentra. Půjde zřejmě o zařízení s devíti či deseti plotnami využívající héliovou náplň. Ale postupně se má technologie HAMR údajně dostávat i do levnějších modelů, takže by se snad mělo dostat i na běžnější disky pro NAS a domácí úložiště.

Technologie HAMR při zápisu plotnu zahřívá laserem, což dovoluje zvýšit hustotu záznamu za limity běžného zápisu PMR (zdroj: Western Digital)

V letošním roce nemají tyto disky tvořit nějakou závratnou část produkce Seagate, jejich rozjezd bude asi spíš pozvolný. Objem výroby disků HAMR bude podle Seagate růst během let 2024 a 2025. Každopádně ale má praktický začátek této technologie a moment, kdy se poprvé takovéto disky budou dát běžně koupit, nastat již letos.

5 TB na jednu plotnu během několika let

Seagate mimo tohoto také uvedl, že se již povedlo experimentálně vyrobit i plotny s kapacitou 5 TB, což by dovolilo vyrobit 3,5palcové disky s kapacitou 50 TB, pokud by obsahovaly 10 ploten. To by se týkalo héliem plněných modelů, zatímco konvenční HDD mívají maximálně šest ploten (což by dovolilo kapacitu 30 TB).

Tyto 5TB plotny zatím jsou jen v experimentálním stádiu a ještě nejsou integrované do standardní mechaniky a diskového pouzdra. Momentálně je Seagate chce dotáhnout do komerčně dostupné podoby zhruba v roce 2026, nicméně u těchto dat asi může dojít k prodlevám a odkladům.

Tip: HDD na odchodu? Prodeje mechanických disků se loni propadly skoro na polovinu

Zdroj: Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

HAMR disky jsou tu. Seagate uvádí Mozaic 3+, HDD s laserem

Původně se očekávaly ještě v minulém roce, ale asi by to nebyla technologie HAMR, kdyby vždy nebyla dál od uvedení, než se čeká. Teď nicméně konečně přichází oficiální oznámení prvních těchto „laserových“ HDD – disků používajících technologii HAMR, jejíž příchod byl očekáván a stále odkládán posledních deset let, či ještě déle. HAMR disky jsou výsledkem podivuhodné nanotechnologie, podle Seagate ale byla pečlivě ověřená jejich spolehlivost. Celý článok „HAMR disky jsou tu. Seagate uvádí Mozaic 3+, HDD s laserem“ »

  •  
  •  
  •  

První HAMR HDD je na cestě s kapacitou 32 TB. Pak 36 a 40 TB

Pevné disky s technologií HAMR, která má výrazně zvednout kapacitu pevných (mechanických / magnetických) disků a umožnit její další růst má extrémní zpoždění. Mluvilo se o ní jako blízké věci už před deseti lety, ale teď by konečně měla dorazit během příštích čtyř měsíců. Firma Seagate, která ji zřejmě bude mít nasazenou jak první, vydá v létě první HAMR disk, kterým skoková zvýšení kapacity začnou. Další zvýšení pak má být hned následující rok. Celý článok „První HAMR HDD je na cestě s kapacitou 32 TB. Pak 36 a 40 TB“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *