NA-FG1 alebo ako Noctua zdokonalila kruhovú mriežku

Mriežka Noctua NA-FG1

Že sa to či ono už nedá zlepšiť? To sa môže zdať iba do momentu, kým niekto nepoukáže na možné rezervy. Týka sa to aj kruhovej mriežky pred ventilátory, na ktorej Noctua našla zopár slabých miest, ktoré s ich riešením (oproti tradičným kruhovým mriežkam) vedú k vyššej efektivite – pokles prietoku má byť ešte nižší pri ešte menšom náraste hlučnosti. A všetko dáva hlavu a pätu.

Noctua má vo svojej ponuke už aj mriežky pred ventilátory. Tie, prirodzene, stavajú na aerodynamickej konštrukcii, ktorá prakticky neovplyvňuje vlastnosti ventilátora. Na rozdiel od mriežok, kde je do plechu vyrazený iba určitý vzor (typicky včelie plásty, šesťuhoľníky) konštrukcia Noctuy pozostáva z drôtov s kruhovým prierezom. Už len vďaka tomu, že hrany nie sú ostré (ale zaoblené), vzniká na mriežke výrazne menej turbulencií a tým pádom je dosahovaná nižšia hlučnosť pri súčasne vyššom prietoku – čím turbulentnejšie prúdenie na vstupe, tým menej vzduchu ventilátorom pretečie.

Pred rotorom je dôležité, aby boli prúdnice vzduchu čo najlaminárnejšie. Turbulentné prúdenie (na efektívne miešanie teplých molekúl vzduchu so studenými) je z pohľadu chladenia dôležité až na výstupe ventilátora.

Kruhová mriežka je vo svojej podstate „stará vec“. V minulosti sa používala veľmi často aj v skrinkách a zdrojoch a za jej ústupom stojí to, že je výrobne „drahá“, respektíve oproti mriežkam, ktoré vznikajú po strete s raznicou, je podstatne drahšia. A pre niekoho možno i vzhľadovo menej atraktívna. Pri NA-FG1 Noctua zapracovala aj na tomto aspekte a namiesto „nemodernej“ striebornej, sú v čiernej farbe.

Mriežky Noctua sú dostupné pre takmer všetky formáty ventilátorov, od 40 mm, cez 50, 60, 70, 80, 90, 120, 140 až po 200-milimetrové formáty. Čím väčší formát, tým má mriežka viac sústredných kružníc, Noctua ich rozstupy nezhusťuje. Zatiaľ čo najväčšia mriežka pozostáva až z deviatich kružníc, tak najmenšia má iba jednu.

Zásadným vylepšením oproti doterajším mriežkam podobnej konštrukcie je spôsob uchytenia a väčší odstup od rotora. Namiesto skrutiek sa na inštaláciu používajú push-piny. Kontakt mriežky s ventilátorom je cez mäkkú vložku, čo eliminuje prenos vibrácií a nežiaduci sekundárny hluk (z rozdrnčania mriežky vibráciami). Nižšia hlučnosť oproti tradičným kruhovým mriežkam má byť ale aj z aerodynamických dôvodov. Mriežka NA-FG1 je totiž ďalej od rotora, Noctua uvádza vzdialenosť 5 mm.

Jedna z vecí, ako redukovať vstupné mikroturbulencie, je okrem samotnej konštrukcie prekážky aj jej väčším oddialením. Oproti mriežkam s menšou medzerou Noctua píše zvýšení prietoku 2–3 % pri poklese hlučnosti o 0,6–1,2 dBA. Jedná sa o rozptyl priemerných hodnôt, ktorú sú u každého ventilátora (i s ohľadom na jeho rýchlosť) prirodzene iné.

Ak sa vám zdajú, že tieto zlepšenia sú príliš malé, tak vedzte, že aj rozdiel medzi tradičnou mriežkou a použitím ventilátora bez nej, je minimálny. To viete aj z našich testov, kde sme sa týmto porovnaním podrobne zaoberali a rozdiel v prietoku sme namerali do 2 % a v hlučnosti do 1,1 dBA (a aj to už pri pomerne vysokých rýchlostiach mimo bežnú prax systémových ventilátorov). Noctua tak evidentne pracovala s tým, aby vplyv mriežky dostala na hranicu fyzikálnych možností a zároveň tak, aby bola stále plnená hlavná (ochranná) funkcia.

Maloobchodná cena sa líši v závislosti od formátu a počtu mriežok v balení. Tie môžu byť dve (varianty s Sx2 v označení), ale i päť (Sx5). Menšie balenie je v predaji za 12,90 eur/cca 307 Kč – 19,90/cca 474 Kč, väčšie potom 19,90/cca 474 Kč (za najmenšie mriežky) – 29,90 eur/cca 712 Kč.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Novinka, ktorú by ste nemali počuť – Asus RTX 4080 Super Noctua

Najnovšiu spoločnú grafickú kartu Asusu a Noctuy sa tentokrát podarilo uviesť skôr ako kedykoľvek predtým. Asus RTX 4080 Super Noctua Edition vychádza súbežne s ostatnými modelmi. Noctua svoj chladič evidentne už k spokojnosti optimalizovala na staršom variante RTX 4080 a situácia na RTX 4080 Super sa nezmenila natoľko, aby bol potrebný zásah do konštrukcie. Všetko je pripravené na produkciu. Celý článok „Novinka, ktorú by ste nemali počuť – Asus RTX 4080 Super Noctua“ »

 •  
 •  
 •  

Noctua NF-A14 PWM: V kurze aj dekádu po vydaní

Neexistuje veľa 140-milimetrových ventilátorov, ktoré by sa tešili väčšej popularite ako NF-A14 (PWM). Tú si drží tento model Noctuy dlhodobo, už viac ako desať rokov. Medzičasom prirodzene pribudol zástup novších konkurenčných riešení a otázka je, ako zatiaľ stále vlajková loď 140 mm ventilátorov Noctua oproti nim obstojí v súčasnosti. Rozborom NF-A14 si trochu skrátime aj to nekonečné čakanie na ich nástupcov. Celý článok „Noctua NF-A14 PWM: V kurze aj dekádu po vydaní“ »

 •  
 •  
 •  

Posledné oneskorenie 140 mm LCP ventilátorov Noctua?

Táto správa nepoteší nikoho, kto si robil začiatkom roka 2024 zálusk na novú generáciu 140-milimetrových ventilátorov Noctua. Na tú si budete musieť počkať trochu dlhšie, hoci plánovaný posun vo vydaní je pomerne malý, s januárovým dátumom ale nepočítajte. Vyzerá to ale tak, že obdobie, v ktorom tieto ventilátory vyjdú, bude veľmi výživné. Na rovnaký štvrťrok je totiž písaný aj nástupca chladiča NH-D15. Celý článok „Posledné oneskorenie 140 mm LCP ventilátorov Noctua?“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *