NA-FG1 alebo ako Noctua zdokonalila kruhovú mriežku

Mriežka Noctua NA-FG1

Že sa to či ono už nedá zlepšiť? To sa môže zdať iba do momentu, kým niekto nepoukáže na možné rezervy. Týka sa to aj kruhovej mriežky pred ventilátory, na ktorej Noctua našla zopár slabých miest, ktoré s ich riešením (oproti tradičným kruhovým mriežkam) vedú k vyššej efektivite – pokles prietoku má byť ešte nižší pri ešte menšom náraste hlučnosti. A všetko dáva hlavu a pätu.

Noctua má vo svojej ponuke už aj mriežky pred ventilátory. Tie, prirodzene, stavajú na aerodynamickej konštrukcii, ktorá prakticky neovplyvňuje vlastnosti ventilátora. Na rozdiel od mriežok, kde je do plechu vyrazený iba určitý vzor (typicky včelie plásty, šesťuhoľníky) konštrukcia Noctuy pozostáva z drôtov s kruhovým prierezom. Už len vďaka tomu, že hrany nie sú ostré (ale zaoblené), vzniká na mriežke výrazne menej turbulencií a tým pádom je dosahovaná nižšia hlučnosť pri súčasne vyššom prietoku – čím turbulentnejšie prúdenie na vstupe, tým menej vzduchu ventilátorom pretečie.

Pred rotorom je dôležité, aby boli prúdnice vzduchu čo najlaminárnejšie. Turbulentné prúdenie (na efektívne miešanie teplých molekúl vzduchu so studenými) je z pohľadu chladenia dôležité až na výstupe ventilátora.

Kruhová mriežka je vo svojej podstate „stará vec“. V minulosti sa používala veľmi často aj v skrinkách a zdrojoch a za jej ústupom stojí to, že je výrobne „drahá“, respektíve oproti mriežkam, ktoré vznikajú po strete s raznicou, je podstatne drahšia. A pre niekoho možno i vzhľadovo menej atraktívna. Pri NA-FG1 Noctua zapracovala aj na tomto aspekte a namiesto „nemodernej“ striebornej, sú v čiernej farbe.

Mriežky Noctua sú dostupné pre takmer všetky formáty ventilátorov, od 40 mm, cez 50, 60, 70, 80, 90, 120, 140 až po 200-milimetrové formáty. Čím väčší formát, tým má mriežka viac sústredných kružníc, Noctua ich rozstupy nezhusťuje. Zatiaľ čo najväčšia mriežka pozostáva až z deviatich kružníc, tak najmenšia má iba jednu.

Zásadným vylepšením oproti doterajším mriežkam podobnej konštrukcie je spôsob uchytenia a väčší odstup od rotora. Namiesto skrutiek sa na inštaláciu používajú push-piny. Kontakt mriežky s ventilátorom je cez mäkkú vložku, čo eliminuje prenos vibrácií a nežiaduci sekundárny hluk (z rozdrnčania mriežky vibráciami). Nižšia hlučnosť oproti tradičným kruhovým mriežkam má byť ale aj z aerodynamických dôvodov. Mriežka NA-FG1 je totiž ďalej od rotora, Noctua uvádza vzdialenosť 5 mm.

Jedna z vecí, ako redukovať vstupné mikroturbulencie, je okrem samotnej konštrukcie prekážky aj jej väčším oddialením. Oproti mriežkam s menšou medzerou Noctua píše zvýšení prietoku 2–3 % pri poklese hlučnosti o 0,6–1,2 dBA. Jedná sa o rozptyl priemerných hodnôt, ktorú sú u každého ventilátora (i s ohľadom na jeho rýchlosť) prirodzene iné.

Ak sa vám zdajú, že tieto zlepšenia sú príliš malé, tak vedzte, že aj rozdiel medzi tradičnou mriežkou a použitím ventilátora bez nej, je minimálny. To viete aj z našich testov, kde sme sa týmto porovnaním podrobne zaoberali a rozdiel v prietoku sme namerali do 2 % a v hlučnosti do 1,1 dBA (a aj to už pri pomerne vysokých rýchlostiach mimo bežnú prax systémových ventilátorov). Noctua tak evidentne pracovala s tým, aby vplyv mriežky dostala na hranicu fyzikálnych možností a zároveň tak, aby bola stále plnená hlavná (ochranná) funkcia.

Maloobchodná cena sa líši v závislosti od formátu a počtu mriežok v balení. Tie môžu byť dve (varianty s Sx2 v označení), ale i päť (Sx5). Menšie balenie je v predaji za 12,90 eur/cca 307 Kč – 19,90/cca 474 Kč, väčšie potom 19,90/cca 474 Kč (za najmenšie mriežky) – 29,90 eur/cca 712 Kč.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vyšla Asus RTX 4080 Noctua Edition. Chladič skvelý, čo cievky?

Nereferenčné grafické karty s chladičmi Noctua už znáte z generácie Nvidia Ampere (GeForce RTX 3000), teraz je tu ale prvé vyhotovenie s GPU AdaLovelace na RTX 4080. Hlavné vylepšenie chladiča tkvie v použití Vapor Chamber a chladiaca efektivita sa zdá byť naozaj špičková. O cievkach toho vieme už ale menej – v testoch sa pri nich nikto príliš nezaoberal, ale nejaké informácie sme získali aj z komunikácie s Noctuou. Celý článok „Vyšla Asus RTX 4080 Noctua Edition. Chladič skvelý, čo cievky?“ »

 •  
 •  
 •  

Nízky chladič Noctua NH-L9a(-AM5) je už aj pre Ryzeny 7000

Veľa malých chladičov určených do systémov SFF, ktoré sú kompatibilné s platformou AMD AM4, na AM5 nenainštalujete. Na tento zoznam sa dostal top-flow chladič NH-L9a(-AM4), ktorého montážny systém musela Noctua upraviť. Realizácia je vcelku šikovná, práca je už hotová a staro-nové chladiče, ktorých konštrukcia sa v základe nezmenila, idú do predaja. Máme aj informácie o tom, ktoré procesory a za akých okolností podporujú. Celý článok „Nízky chladič Noctua NH-L9a(-AM5) je už aj pre Ryzeny 7000“ »

 •  
 •  
 •  

Očakávané 140 mm ventilátory Noctua postihli výrobné komplikácie

Ešte nedávno to vyzeralo, že keď sa Noctue nepodarí vydať novú generáciu 140 mm ventilátorov do konca roka (2022), tak tu bude tesne po ňom. Momentálne je ale dokonca v ohrození aj tohtoročné vydanie. Príčinou je chyba, s ktorou, zdá sa, Noctua príliš nepočítala. Týmto oneskorením sa mimochodom výrazne posúva aj plánovaný predaj nástupcu procesorového chladiča NH-D15. Celý článok „Očakávané 140 mm ventilátory Noctua postihli výrobné komplikácie“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *