Analýza
Pokračujeme v rozširovaní obzorov na poli sieťových zariadení a tentokrát sa pozrieme na dvojicu smerovačov od jedného z najväčších hráčov na trhu, od MikroTik. Do rúk sa nám dostali novinky v podobe bezdrôtového hAP ax2 s WiFi 6 a biznisovo orientovaného PoE routra RB5009UPr+S+IN, ktorý ponúka až tri možnosti napájania a všetky porty majú PoE In aj Out.
Balenie a analýza
Smerovače sú dodávané v kartónových škatuliach s podobným dizajnom, hoci v logu výrobcu sa líšia. Veľkosť škatule nám už napovedá, že sa smerovače budú dramaticky odlišovať vo veľkosti.
V balení prvého smerovača nájdeme napájací adaptér, stojan na uchytenie o stenu ale aj vertikálne postavenie, skrutky na montáž o stenu a samozrejme dokumentáciu.
Väčší súrodenec ponúka okrem stojanu prakticky rovnaké balenie, teda dokumentáciu, skrutky a napájací adaptér, ktorý je ale výrazne väčší v porovnaní s hAP.
Kým napájací adaptér hAP modelu má maximálny výkon 28 W, väčší adaptér pre RB5009 ponúka až 96 W. Poďme sa pozrieť na routre podrobnejšie.
hAP ax2
Prvým testovaným je maličký router hAP ax2, ktorý je určený do domácností (home Access Point) a ako už názov napovedá, ponúka WiFi 6 802.11 ax. Výrobca tvrdí, že tento model je prefektným riešením pre 99 % domácností. V porovnaní s predchodcom hAP ac2 má dosahovať až 40 % vyššie prenosové rýchlosti v 5 GHz sieti a až 90 % v 2,4 GHz. Tieto tvrdenia síce nevieme otestovať, nakoľko sme predchodcu u nás na test nemali, no to, čoho je novinka schopná, si určite vyskúšame.
Nový štandard WiFi nie je jedinou zmenou, ktorú router ponúka. Vylepšený bol aj procesor, konkrétne sa jedná o 4-jadrový 64-bitový ARM procesor IPQ-6010 od Qualcomm, ktorý pracuje na 864 MHz frekvencii. Procesoru asistuje 1 GB operačnej pamäte a 128 GB úložisko.
Maximálne bezdrôtové rýchlosti sú 1200 Mbps pri 5 GHz sieti a 574 Mbps pri 2,4 GHz. V oboch prípadoch ide o 2×2 konfiguráciu a celkovo je router označený ako AX1800. Nejde teda o žiadneho šprintéra, skôr entry level na úrovni Asus RT-AX53U. Pre zaujímavosť, konkrétne bezdrôtové čipy pre 5 a 2,4 GHz siete sú QCN-5052 a QCN-5022.
O káblové pripojenie sa stará pätica 1G RJ-45, pričom prvý ponúka PoE In aj Out. V preklade teda môžete router napájať cez ethernet alebo naopak, z routra napájať nejaké ďalšie sieťové zariadenie. Jednotlivé porty sú k procesoru pripojenie cez 5-gigabitový switch QCA8075.
Router je pasívne chladený a jeho maximálna spotreba by mala byť len 12 W, prípade 27 W pri využití PoE Out. Výrobca udáva, že smerovač je stavaný na 100 000 hodín prevádzky (vyše 11 rokov) v 25 stupňovom prostredí.
Smerovaču nechýba ani niekoľko indikátorov LED na prednej aj zadnej strane, či tlačidlo Mode na jednej z bočných strán. Na jeho využitie v praxi sa pozrieme o chvíľu, najskôr ale príde na rad väčší brat.
RB5009UPr+S+IN
Druhým testovaným smerovačom je novinka s komplikovaným názvom – RB5009UPr+S+IN. Tu si žiaľ netrúfam odhadnúť, čo jednotlivé skratky znamenajú. Radšej si povedzme čo smerovač prináša a na čo je určený. Na rozdiel od hAP ax2 ide „len“ o router v pravom slova zmysle bez podpory bezdrôtových sietí, teda niečo podobné, ako sme videli pri Qnap Qhora-322. Rozdielne je tiež zameranie, ktoré je tentokrát do firemného prostredia, kde do serverovej skrine na 1U pozície je možné nainštalovať až 4 takéto smerovače.
Firemné zameranie môžeme vidieť hneď na počet portov a možností napájania. 8 ethernet konektorov ponúka PoE In aj Out a jeden z nich je dokonca 2.5 Gb, ostatné 1 Gb. Keby sa vám to málilo, nechýba ani SFP+ konektor pre 10 Gb pripojenie.
Spomenuli sme si tiež viaceré možností napájania, konkrétne sú tri. Prvým je už zmienený PoE In, ktorý dopĺňa DC konektor s napájacím adaptérom v balení. Posledným je 2-pin terminal. Router dokáže inteligentne využívať jednotlivé napájania podľa potreby a v prípade zlyhanie jedného zo zdrojov prepnúť na iný. Priorita je vždy zdroj s vyšším napätím, teda 57 V pre PoE In, 48 V pre 2-pin terminal a 24 V pre DC.
Router dokáže napájať ďalšie zriadenia so všetkých osem portov, pričom maximálny výkon na jeden port predstavuje 25 W a celkových výkon 130 W. Bez problémov by ste tak mohli napájať kamery či AP. V prípade, že dôjde k prerušeniu napájania z 2-pin terminalu, router prepne na DC konektor a obmedzí napájanie ďalších zariadení podľa priority, ktorú si môžete určiť. Takisto si vždy ponechá 20 W pre vlastných chod.
Vyšší výkon v porovnaní s menším súrodencom zabezpečuje SoC Marvell ARMADA 7040 (88F7040) so štvorjadrovým ARMv8 Cortex-A72 procesorom o takte až 1,4 GHz. Procesoru asistuje opäť 1 GB operačnej pamäte ale tentokrát až 1 GB úložisko.
K procesoru je pripojený 10 Gb switch Marvell 88E6393X. Okrem sieťových konektorov smerovač ponúka aj 5 Gb konektor USB 3.2 gen 1.
Pracovné zameranie môžeme vidieť aj na garantovanej živnostnosti, ktorá je až dvojnásobná oproti hAP ax2.
Rovnako ako menší súrodenec, aj RB5009 je pasívne chladený. Vzhľadom na vyšší výkon a potrebu napájania všetkých Ethernet portov je ale zadná strana výrazne orientovaná na chladenie pomocou hrubých rebier heatsinkov.
Toľko na úvod, poďme sa pozrieť na routre v praxi.
Jako byste četli myšlenky 😀 Poslední měsíc se už docela poohlížím, kde hAP ax2 naskladní.
Mám doma dva kusy z distribúcie, opýtam sa na jeden pre teba? 🙂
Tyjo, můžu si dovolit odmítnout? Chtěl jsem tím hlavně sdělit, že se těším na rozborku RouterOS 🙂
Samozrejme, ale keď už tu mám tie dva kusy tak mi to nedalo neponúknuť 🙂 Tému RouterOS som už nadhodil, tak snáď sa niečo podarí, ale zatiaľ nič nesľubujem…
Ľubo má na mě kontakt, tak se pak blíže určitě domluvíme 🙂
S MKT sú skúsenosti celkom fajn, len tá konfigurácia nie je o preklikaní 4 okienok pre domáceho používateľa. Keď sa ale nastaví, tak funguje bezproblémovo.
Fungoval som doma s kombináciou RB750Gr3 + CRS326-24G-2S+RM + 2x CAP ac bez problému 3 roky, potom posunul ďalej v rodine do domu RB750Gr3 a 2x CAP ac. S wifi bol zo začiatku problém s roamingom, ale to sa dalo vyriešiť tým, že pri poklese signálu vzdialenejšie AP pustilo pripojené zariadenie a to sa chytilo rovno na druhé AP.
wAP LTE funguje ako backup od začiatku predaja dodnes 🙂
Pomer cena / výkon určite fajn a plusom je aj slušná komunita.
Chlapi to su nejake divne vysledky wifi rychlosti… niekde tam bude drobna „chyba“.
Ahoj, nižšie čísla budú spôsobené zmenou metodiky, ktorú ešte nemám odladenú. Mám tušenie, že dôvodom bude veľkosť základná veľkosť packetu, ktorú som nemenil. Chystám sa to pretestovať znovu so zmenenými parametrami a pridám do porovnania aj nejaký ďalší router, nech je to zaujímavejšie. Musím však najskôr dokončiť nejaké iné články, kde ma tlačia termíny, tak poprosím trochu trpezlivosti 🙂