Asus RT-AX53U: Lacný router v teste alebo WiFi 6 pre masy

Balenie a parametre

WiFi 6 je tu s nami už nejaký ten mesiac, ale adaptácia tohto nového bezdrôtového štandardu trochu pokrivkáva. A nie je to nedostatkom klientov, WiFi 6 v nových zariadeniách je. Za hlavný dôvod považujem horšiu dostupnosť, nakoľko WiFi 6 sa doteraz objavovala najmä v top modeloch smerovačov za stovky eur, po ktorých siahne len fajnšmeker. S príchodom cenovo dostupného RT-AX53U sa ale táto situácia mení.

Balenie a exteriér

Dizajn balenia na prednej strane zachytáva podobu smerovača ako aj zopár hlavných funkcií, ktoré sú podrobnejšie rozpísané na zadnej strane. Vyobrazenie sa zhoduje s dizajnovým jazykom, aký sme videli u predchádzajúcich modelov.

Vnútri nájdete samotný router, kábel LAN, napájací adaptér a dokumentáciu. Pre jednoduché prvé spustenie a nakonfigurovanie routra poslúži aplikácia, na ktorú sa tiež v krátkosti pozrieme.

Novinka si zachovala kompaktné rozmery, aké poznáme z modelov RT-AC53/58U, no dizajnom sa viac podobá na väčšie modely vďaka ostrým líniám a rebrovaniu.

RT-AX53U ponúka štvoricu externých antén, ktoré je možné polohovať, no nie odskrutkovať ako sme zvykli vidieť pri AX88U a AC88U.

Okrem dizajnových zmien sme sa dočkali aj aktualizácie konektorov. Počet LAN portov sa oproti RT-AC53 zvýšil z dvoch na tri, no naopak oproti RT-AC58U o jeden znížil. Dôvodom je prítomnosť konektoru USB 2.0 na zadnej strane. Všetky porty LAN aj WAN porty majú štandardnú 1 Gb rýchlosť.

Za pomerne zvláštne v porovnaní s predchodcom RT-AC58U V3 považujem downgrade portu USB z verzie 3.0 na 2.0, čo vzhľadom na vyššiu cenu smerovača nedáva príliš logiku. Takisto ani to, že port USB zobral jednu pozíciu LAN pozíciu, keď ich predchodca mal štyri a port USB bol umiestnený vpredu. Za nevyužitú príležitosť považujem aj nepoužitie 2,5 Gb portu, ktorý by sa pri WiFi 6 zišiel, nakoľko router dokáže bezdrôtovo prenášať vyššie rýchlosti ako káblom, čo sme videli už pri AX88U a čo AX89X s 10 Gb portmi napravil. Samozrejme 10 Gb porty v entry level smerovači zatiaľ očakávať nemôžeme, no aspoň 2,5 Gb port by bol príjemným spestrením. Hlavne, keď už veľa základných dosiek bežne používa 2,5/5 Gb konektory LAN.

     

Novinka si oproti predchodcom výrazne polepšila v oblasti pamäte a to so 128 MB Flash a 256 MB RAM. Pre porovnanie, AC-58U V3 ponúkal len 32 MB Flash a 128 MB RAM. Novinka je stále len dual band a 2 × 2 konfiguráciu ponúka v 2,4 aj 5 GHz pásme. Maximálne teoretické rýchlosti sú 574 Mbps pri 2,4 GHz a 1201 Mbps pri 5 GHz. Jedna z najdôležitejších funkcií WiFi 6 a to 160 MHz pásmo tu chýba, spoľahnúť sa tak budete musieť len na bežných 80 MHz.

     

Z WiFi 6 noviniek RT-AX53U ponúka OFDMA a TWT, čo je určite pozitívne, no ide len o zlomok z toho, čo WiFi 6 ponúka. Absencia vyšších rýchlostí v 160 Hz pásme by sa pri nižšej cenovke ešte dala pochopiť, ale čo naozaj nedáva zmysel je absencia Asus AiMesh technológie, ktorá by z RT-AX53U robila skvelý node, prípadne úvodný krok do ekosystému. Opäť, AC58U V3 AiMesh mal a novinka nie? Azda jediný komentár, ktorý mi k tomu napadá je: „Soudruzi z NDR někde udělali chybu“.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vyšla Asus RTX 4080 Noctua Edition. Chladič skvelý, čo cievky?

Nereferenčné grafické karty s chladičmi Noctua už znáte z generácie Nvidia Ampere (GeForce RTX 3000), teraz je tu ale prvé vyhotovenie s GPU AdaLovelace na RTX 4080. Hlavné vylepšenie chladiča tkvie v použití Vapor Chamber a chladiaca efektivita sa zdá byť naozaj špičková. O cievkach toho vieme už ale menej – v testoch sa pri nich nikto príliš nezaoberal, ale nejaké informácie sme získali aj z komunikácie s Noctuou. Celý článok „Vyšla Asus RTX 4080 Noctua Edition. Chladič skvelý, čo cievky?“ »

 •  
 •  
 •  

Asus TUF Gaming TF120: Lacný, osvetlený a efektívny ventilátor

Snaženie Asusu na poli samostatných počítačových ventilátorom má vzrastajúcu tendenciu. Po premiére v podobe ROG XF120 existuje už aj o polovicu lacnejší TUF TF120, ktorý v niektorých aplikácia podáva i atraktívnejšie výsledky. A to aj v porovnaní s inými, podobnými ventilátormi s ARGB LED. Geometria TF120 je pomerne rozumná, preto vo svojej cenovej kategórii svojich konkurentov často poráža. Celý článok „Asus TUF Gaming TF120: Lacný, osvetlený a efektívny ventilátor“ »

 •  
 •  
 •  

Za polovičnú cenu: Akcia na dosku ROG Crosshair VIII Dark Hero

Pokiaľ sa pri stavbe počítača neupínate na najnovšie generácie hardvéru a preferujete staršie, ale osvedčené komponenty, mohla by vás zaujímať výrazne zlacnená doska Asusu s čipsetom X570. Crosshair VIII Dark Hero by ste ešte nedávno kúpili za dvojnásobok, teraz sa do vypredania zásob cenovo prepadla do strednej triedy. Lacnejšiu a zároveň lepšie vybavenú základnú dosku len tak nezoženiete. Celý článok „Za polovičnú cenu: Akcia na dosku ROG Crosshair VIII Dark Hero“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *