Asus RT-AX88U – nová generácia WiFi 6 je tu!

WiFi 6 - čo prináša?

Nedávno sme vám priniesli recenziu herného routra Asus, ktorý zaujal podsvietením RGB. Dnes sa pozrieme na ďalší smerovač od tejto spoločnosti, ktorý je zase unikátny v inom smere. Ide totiž o jeden z prvých routrov WiFi 6 alebo teda takých, čo podporujú nový štandard 802.11 ax. Poďme sa pozrieť, aké vylepšenia novinka prináša a aké reálne rozdiely uvidíte oproti doteraz používaným routrom 802.11 ac.

WiFi 6, OFDMA, TWT a viac

Po niekoľkých rokoch sme sa konečne dočkali nového štandardu WiFi. Doteraz sme poznali najmä 802.11n, čo bola historicky používaná 2,4GHz sieť a 802.11ac, čo bola novšia, 5GHz sieť. Boli tú pokusy a zavedenie 60GHz WiFi 802.11ad, no tá sa akosi nerozšírila pre malú adaptáciu výrobcami. Asus ju stále používa, napríklad pri smartfóne ROG Phone na bezdrôtový prenos obrazu z telefónu na televízor.

Čo je teda WiFi 6 a čím je výnimočná? WiFi 6 je nový názov je štandard 802.11ax, ktorý rovnako ako 802.11ac funguje na 5 GHz, no ponúka aj 2,4 GHz, čo bolo doteraz len pri starej 802.11n sieti.  802.11ax je tak vylepšením oboch najpoužívanejších frekvencií. WiFi 6 je nový názov, ktorý bol zavedený, aby sa bežní používatelia vedeli medzi jednotlivými druhmi WiFi lepšie orientovať. WiFi 6 je teda 802.11ax, WiFi 5 je 802.11ac a WiFi 4 802.11n.

Okrem nového názvu a však WiFi 6 prináša niekoľko funkčných vylepšení a nejde len o rýchlosť.

OFDMA

WiFi doteraz fungovala veľmi neefektívne až je to zarážajúce. To, že dokážete doma používať viac zariadení naraz je spôsobené rýchlosťou a technológiou MU-MIMO. Keď však pomyslene zoberiete iba jednu anténu a smerovača, signál ide vždy jedným kanálom jednému zariadeniu, potom druhému, tretiemu atď. Kanál má pritom rôznu veľkosť a zariadenie nemusí využívať celú jeho šírku. Napriek tomu dostane celý kanál. Predstavte si, že po diaľnici ide len jedno auto. Šialené že? A presne takto neefektívne doteraz WiFi fungovala.

OFDMA alebo Orthogonal frequency-division multiple access umožňuje rozdeliť tento kanál na menšie kanáliky (pruhy na diaľnici) a komunikovať s viacerými zariadeniami naraz. Vďaka tomu sa výrazne zlepší pripojenie WiFi najmä v nákupných centrách, letiskách, konferenciách či fabrikách, kde sú desiatky až stovky zariadení pripojených naraz. Router dostal kontrolu nad šírkou jednotlivých pruhov na diaľnici a môže tak lepšie a efektívnejšie využívať prenosový kanál. Zároveň nie je nijako potrebné meniť klientov, teda smartfóny, notebooky atď. Nový router je spätne kompatibilný so všetkými doterajšími zariadeniami.

TWT

Target Wake Time bude využiteľný najmä pri IoT zariadeniach, ktoré zbierajú dáta a potom raz za deň ich pošlú routru. Doteraz museli tieto IoT zariadenia byť neustále pripojené k smerovaču a tým pádom ich antény WiFi aktívne, čo spotrebúva veľa energie. TWT umožní routru a klientovi dohodnúť si čas, v akom budú poslané dáta a zvyšný čas bude môcť klient napríklad aj vypnúť svoje WiFi antény a šetriť tak batériu. Toto bude mať veľký dopad na výdrž batérie rôznych senzorov IoT.

BSS Coloring

Váš smerovač neustále počúva žiadosti zo zariadení, aj keď to nie sú vaše zariadenia ani vaša sieť. Opäť nepredstaviteľné mrhanie zdrojmi a efektivitou ale je to tak. BSS Coloring umožňuje zafarbiť vašu sieť a vaše zariadenia a ignorovať všetky ostatné okolité siete. Predíde sa tak rušeniu známemu ako CCI – common channel interference. Váš smerovač tak bude využívaný oveľa efektívnejšie a len pre vaše potreby.

Toto bolo len zopár zaujímavých zmien, ktoré prináša WiFi 6. Je až nepredstaviteľné, ako sme dokázali doteraz fungovať, keď sa mrhal celý kanál pre jedného klienta, počúvali sa žiadostí iných sietí či keď IoT zariadenia museli byť neustále v spojí s Access Point. WiFi 6 je tak doslova revolučná a výrobcovia si to uvedomujú. Na trh tak postupne prichádzajú smartfóny, notebooky, základné dosky a ďalšie zariadenia, ktoré už sú vybavené WiFi 6. Príkladom sú rozhodne základné dosky AMD X570 alebo novo prestavené procesory Intel Ice Lake, ktoré majú WiFi 6 už integrovanú. Pri kúpe nového zariadenia tak určite sledujte, akou WiFi je vybavený. Pre majiteľov notebookov môžeme odporučiť ľahkú výmenu karty WiFi, akú sme použili aj my na testovanie.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

50 dosiek s čipsetom Intel Z490 v porovnávajúcich tabuľkách

Po skončení informačného embarga na základné dosky Z490 sa spustila poriadna smršť. Kľúčoví výrobcovia modelmi rozhodne nešetrili a výber je mimoriadne bohatý už takto od začiatku. Niektoré série nadväzujú na tradíciu predošlých, iné majú nielen na platforme Intel premiéru. Aby ste sa mohli zorientovať čo najrýchlejšie, pripravili sme pre vás súhrnný prehľad parametrov. Celý článok „50 dosiek s čipsetom Intel Z490 v porovnávajúcich tabuľkách“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Asus Zenbook UX431F – Comet Lake pre masy

V posledných testoch notebookov sme sa zamerali na konfigurácie s Ice Lake, ktoré sme otestovali vo vyhotoveniach od Dell, Lenovo a Acer. Vo všetkých troch prípadoch išlo o najmodernejšie procesory Intelu postavené už na 10 nm architektúre. Avšak v rámci rovnakej 10. generácie sú obsiahnuté i označované CPU Comet Lake, čo je i prípad tohto ultrabooku? Ako bude profitovať z ostrieľaných 14 nm? Celý článok „Asus Zenbook UX431F – Comet Lake pre masy“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Asus ZenWiFi AX – nová WiFi do celej domácnosti

WiFi 6 sa pomaly stáva štandardom a vidíme ju v čím ďalej viac zariadeniach. V základných doských X570 pre procesory AMD, nových smartfónoch Samsung, Apple a pod, či v notebookov s Ice Lake. Na to, aby ste mohli využiť funkcie novej WiFi však potrebujete aj nový smerovač. Už sme jeden testovali, no čo ak vám len jeden nestačí, pretože signálom chcete pokryť celý dom? V tom prípade je zaujímavý ZenWiFi AX. Celý článok „Asus ZenWiFi AX – nová WiFi do celej domácnosti“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

 1. Tak kolik jste nameril? Pokud ma clovek velky dum a potrebuje takoveto routry dva, tri, sezerou pri spotrebe okolo 15W klidne i pres sto korun/4€ za mesic

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *