Asus RT-AX88U – nová generácia WiFi 6 je tu!

WiFi 6 – čo prináša?

Nedávno sme vám priniesli recenziu herného routra Asus, ktorý zaujal podsvietením RGB. Dnes sa pozrieme na ďalší smerovač od tejto spoločnosti, ktorý je zase unikátny v inom smere. Ide totiž o jeden z prvých routrov WiFi 6 alebo teda takých, čo podporujú nový štandard 802.11 ax. Poďme sa pozrieť, aké vylepšenia novinka prináša a aké reálne rozdiely uvidíte oproti doteraz používaným routrom 802.11 ac.

WiFi 6, OFDMA, TWT a viac

Po niekoľkých rokoch sme sa konečne dočkali nového štandardu WiFi. Doteraz sme poznali najmä 802.11n, čo bola historicky používaná 2,4GHz sieť a 802.11ac, čo bola novšia, 5GHz sieť. Boli tú pokusy a zavedenie 60GHz WiFi 802.11ad, no tá sa akosi nerozšírila pre malú adaptáciu výrobcami. Asus ju stále používa, napríklad pri smartfóne ROG Phone na bezdrôtový prenos obrazu z telefónu na televízor.

Čo je teda WiFi 6 a čím je výnimočná? WiFi 6 je nový názov je štandard 802.11ax, ktorý rovnako ako 802.11ac funguje na 5 GHz, no ponúka aj 2,4 GHz, čo bolo doteraz len pri starej 802.11n sieti.  802.11ax je tak vylepšením oboch najpoužívanejších frekvencií. WiFi 6 je nový názov, ktorý bol zavedený, aby sa bežní používatelia vedeli medzi jednotlivými druhmi WiFi lepšie orientovať. WiFi 6 je teda 802.11ax, WiFi 5 je 802.11ac a WiFi 4 802.11n.

Okrem nového názvu a však WiFi 6 prináša niekoľko funkčných vylepšení a nejde len o rýchlosť.

OFDMA

WiFi doteraz fungovala veľmi neefektívne až je to zarážajúce. To, že dokážete doma používať viac zariadení naraz je spôsobené rýchlosťou a technológiou MU-MIMO. Keď však pomyslene zoberiete iba jednu anténu a smerovača, signál ide vždy jedným kanálom jednému zariadeniu, potom druhému, tretiemu atď. Kanál má pritom rôznu veľkosť a zariadenie nemusí využívať celú jeho šírku. Napriek tomu dostane celý kanál. Predstavte si, že po diaľnici ide len jedno auto. Šialené že? A presne takto neefektívne doteraz WiFi fungovala.

OFDMA alebo Orthogonal frequency-division multiple access umožňuje rozdeliť tento kanál na menšie kanáliky (pruhy na diaľnici) a komunikovať s viacerými zariadeniami naraz. Vďaka tomu sa výrazne zlepší pripojenie WiFi najmä v nákupných centrách, letiskách, konferenciách či fabrikách, kde sú desiatky až stovky zariadení pripojených naraz. Router dostal kontrolu nad šírkou jednotlivých pruhov na diaľnici a môže tak lepšie a efektívnejšie využívať prenosový kanál. Zároveň nie je nijako potrebné meniť klientov, teda smartfóny, notebooky atď. Nový router je spätne kompatibilný so všetkými doterajšími zariadeniami.

TWT

Target Wake Time bude využiteľný najmä pri IoT zariadeniach, ktoré zbierajú dáta a potom raz za deň ich pošlú routru. Doteraz museli tieto IoT zariadenia byť neustále pripojené k smerovaču a tým pádom ich antény WiFi aktívne, čo spotrebúva veľa energie. TWT umožní routru a klientovi dohodnúť si čas, v akom budú poslané dáta a zvyšný čas bude môcť klient napríklad aj vypnúť svoje WiFi antény a šetriť tak batériu. Toto bude mať veľký dopad na výdrž batérie rôznych senzorov IoT.

BSS Coloring

Váš smerovač neustále počúva žiadosti zo zariadení, aj keď to nie sú vaše zariadenia ani vaša sieť. Opäť nepredstaviteľné mrhanie zdrojmi a efektivitou ale je to tak. BSS Coloring umožňuje zafarbiť vašu sieť a vaše zariadenia a ignorovať všetky ostatné okolité siete. Predíde sa tak rušeniu známemu ako CCI – common channel interference. Váš smerovač tak bude využívaný oveľa efektívnejšie a len pre vaše potreby.

Toto bolo len zopár zaujímavých zmien, ktoré prináša WiFi 6. Je až nepredstaviteľné, ako sme dokázali doteraz fungovať, keď sa mrhal celý kanál pre jedného klienta, počúvali sa žiadostí iných sietí či keď IoT zariadenia museli byť neustále v spojí s Access Point. WiFi 6 je tak doslova revolučná a výrobcovia si to uvedomujú. Na trh tak postupne prichádzajú smartfóny, notebooky, základné dosky a ďalšie zariadenia, ktoré už sú vybavené WiFi 6. Príkladom sú rozhodne základné dosky AMD X570 alebo novo prestavené procesory Intel Ice Lake, ktoré majú WiFi 6 už integrovanú. Pri kúpe nového zariadenia tak určite sledujte, akou WiFi je vybavený. Pre majiteľov notebookov môžeme odporučiť ľahkú výmenu karty WiFi, akú sme použili aj my na testovanie.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Tak kolik jste nameril? Pokud ma clovek velky dum a potrebuje takoveto routry dva, tri, sezerou pri spotrebe okolo 15W klidne i pres sto korun/4€ za mesic

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *