Asus RT-AX88U – nová generácia WiFi 6 je tu!

Výsledky testov

Nedávno sme vám priniesli recenziu herného routra Asus, ktorý zaujal podsvietením RGB. Dnes sa pozrieme na ďalší smerovač od tejto spoločnosti, ktorý je zase unikátny v inom smere. Ide totiž o jeden z prvých routrov WiFi 6 alebo teda takých, čo podporujú nový štandard 802.11 ax. Poďme sa pozrieť, aké vylepšenia novinka prináša a aké reálne rozdiely uvidíte oproti doteraz používaným routrom 802.11 ac.

Pár slov na úvod

V nasledujúcich grafoch uvidíte až tri hodnoty k testovanému routru AX88U. Prečo? Pretože naozaj prebiehali tri testovania, ktorých cieľom bolo ukázať rozdiel v rýchlostiach. Prvý test je pripojenie klienta WiFi 5 alebo 802.11ac, teda spomínaného Lenovo notebooku s Intel WiFi 8265 802.11ac kartou WiFi. Následne bola karta WiFi vymenená za Intel WiFi AX200 802.11ax a všetky testy prebehli nanovo. V základe je však router nastavený využívať maximálne 80Hz pásmo a 160Hz treba explicitne povoliť. Preto sme otestovali obe frekvencie, aby bolo jasné, aký je rozdiel v základnom stave a pri maximálnom využití novej WiFi 6, ktorá 160Hz pásmo prináša.

Dodatočne sme testovali aj pripojenie medzi dvomi WiFi 6 802.11ax klientami a to už spomínaným Lenovo notebookom a desktopom, ktorého srdcom bol nový AMD Ryzen 9 3900X a základná doska Asus ROG Strix X570-E Gaming, ktorá je tiež vybavená WiFi 6 kartou.

Desktop opäť slúžil ako server a notebook ako klient. Rýchlosti však neboli také konzistentné ako pri káblovom pripojení a výsledkom tohto testu tak je len poznatok, že v takejto konfigurácií je možné pozorovať prenosy o rýchlosti až 2 Gb/s.

Toľko k úvodu, poďme na samotné testy.

V bezprostrednej blízkosti





Zo vzdialenosti desať metrov





Upload a download cez port USB


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou. Celý článok „Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

  •  
  •  
  •  

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Tak kolik jste nameril? Pokud ma clovek velky dum a potrebuje takoveto routry dva, tri, sezerou pri spotrebe okolo 15W klidne i pres sto korun/4€ za mesic

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *