Asus ROG Rapture GT-AC2900 – herný router s LED RGB

Balenie a parametre

Firmu Asus u nás poznáme najmä ako výrobcu herných komponentov, príslušenstva či notebookov. Vedeli ste však, že majú aj pomerne silnú sieťovú divíziu? Osobne používam ich routre už dlhšiu dobu. Dnes sa pozrieme na najnovší „herný “ router tohto výrobcu. Čo vôbec herný router znamená a aký rozdiel prináša oproti bežným smerovačom výrobcu? Poďme sa na to pozrieť.

Základné parametre


Balenie a exteriér

Asus si dáva záležať na dizajne, ale aj obsahu ich balení a ani tu tomu nie je inak. Škatuľa s peknou grafikou zobrazuje smerovač aj zopár jeho funkcií.

   

Vnútri nájdeee samotný router, antény, stojan , skrutkovač, kábel LAN, napájací adaptér a dokumentáciu.

Dizajn routru je jednoduchý a bez zapnutia vyzerá až fádne. Čierny plast je kvalitne spracovaný a má jemnú textúru, no je doslova magnetom na odtlačky. Ak si nechcete router zašpiniť hneď po vybalení, odporúčam použiť rukavice, ináč budete z neho odstraňovať mastné fľaky jedna radosť.

   

Na prednej strane m§žete vidieť logo ROG aj s nápisom Republic of Gamers. Vpredu budú tiež indikátory interentu a WiFi sietí. Zadná strana ukrýva všetku konektivitu a vetranie. O konektivite si povieme viac  o chvíľu.

   

Spodná strana je zaujímavá len základnými informáciami o routri na štítkoch a dierou uprostred, kde sa pripevňuje stojan. Hore sú tri konektory pre antény, ktoré si musíte nainštalovať sami.

Poslednou stranou, na ktorú sa pozrieme, je pravý bok, kde je viacero tlačidiel. Nachádzajú sa tu typické WPS, reset do továrenksých nastavení, LED a WiFi na vypnutie a zapnutie podsvietenia a sietí WiFi a tlačidlo ROG, ktorého funkciu si môžete prispôsobiť.

Konektivita patrí medzi ľahkí nadštandard. Nechýba samozrejme WAN a štvorica konektorov LAN, všetko samozrejme RJ-45 koncovky a 1 GB/s. Drahšie modely mávajú až 8 portov, príkladom je RT-AC88U, s ktorým budeme router neskôr porovnávať. Na 10-gigabitový smerovač od Asus si ešte musíme počkať, ale je možné, že sa objaví už tento rok. Toľko k stavu na trhu a poďme späť ku GT-AC2900.

Nadštandardná výbava preto, že má dvojicu portov USB, z čoho jeden je USB 3.1 Gen 1 s priepustnosťou 5 Gb/s. Vzadu je ešte tlačidlo napájania a napájací konektor.

Exteriér routra patrí medzi najlepšie na trhu, presa len dizajnom smerovačov sa veľa firiem nezaoberá a poskytovatelia internetu vám väčšinou dajú nejakú lacnú bielu haraburdu, ktorú strčíte niekde do skrine alebo za televízor.

Výrobca zrejme chcel, aby ROG Rapture GT-AC2900 bol na očiach a pôsobil aj ako dizajnový prvok domácnosti. Vzhľadom na herné zameranie niesmie chýbať jedna vec, a to podsvietenie RGB! Vážne, tento router ponúka podsvietenie Asus Aura, ktoré poznáte z príslušenstva, notebookov a komponenotov.

Podvietené je logo ROG a pás tiahnuci sa cez celý smerovač. Svetelné efekty si môžete prispôsobiť v softvéri alebo úplne vypnúť tlačidlom na pravom boku, o ktorom sme si už hovorili. Ak malo RGB spôsobiť WOW efekt, Asusu sa to určite podarilo, veď koľko vašich známych má podsvietený smerovač? Samozrejme, táto funkcia je predovšetkým zameraná na hráčov a mladšie publikum, nie pre starších a biznisových klientov. Prečo by si ale bežný človek kupoval herný router?

Router okrem zovňajšku ponúka aj množstvo softvérových funkcií podobne ako iné routre Asusu. Nájsť však niekde zobrazené a popísané všetky možnosti routrov Asus je veľmi asi nemožné, lebo to nikto nezvereňuje. My sa preto zameráme aj na túto softvérovú časť a aspoň vám ukážeme všetky nastavenia, ktoré smerovač ponúka.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Vyšla Asus RTX 4080 Noctua Edition. Chladič skvelý, čo cievky?

Nereferenčné grafické karty s chladičmi Noctua už znáte z generácie Nvidia Ampere (GeForce RTX 3000), teraz je tu ale prvé vyhotovenie s GPU AdaLovelace na RTX 4080. Hlavné vylepšenie chladiča tkvie v použití Vapor Chamber a chladiaca efektivita sa zdá byť naozaj špičková. O cievkach toho vieme už ale menej – v testoch sa pri nich nikto príliš nezaoberal, ale nejaké informácie sme získali aj z komunikácie s Noctuou. Celý článok „Vyšla Asus RTX 4080 Noctua Edition. Chladič skvelý, čo cievky?“ »

 •  
 •  
 •  

Asus TUF Gaming TF120: Lacný, osvetlený a efektívny ventilátor

Snaženie Asusu na poli samostatných počítačových ventilátorom má vzrastajúcu tendenciu. Po premiére v podobe ROG XF120 existuje už aj o polovicu lacnejší TUF TF120, ktorý v niektorých aplikácia podáva i atraktívnejšie výsledky. A to aj v porovnaní s inými, podobnými ventilátormi s ARGB LED. Geometria TF120 je pomerne rozumná, preto vo svojej cenovej kategórii svojich konkurentov často poráža. Celý článok „Asus TUF Gaming TF120: Lacný, osvetlený a efektívny ventilátor“ »

 •  
 •  
 •  

Za polovičnú cenu: Akcia na dosku ROG Crosshair VIII Dark Hero

Pokiaľ sa pri stavbe počítača neupínate na najnovšie generácie hardvéru a preferujete staršie, ale osvedčené komponenty, mohla by vás zaujímať výrazne zlacnená doska Asusu s čipsetom X570. Crosshair VIII Dark Hero by ste ešte nedávno kúpili za dvojnásobok, teraz sa do vypredania zásob cenovo prepadla do strednej triedy. Lacnejšiu a zároveň lepšie vybavenú základnú dosku len tak nezoženiete. Celý článok „Za polovičnú cenu: Akcia na dosku ROG Crosshair VIII Dark Hero“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *