Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4 v detailoch

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci.

Označenie BTF Asus používa pri takých základných doskách, kde sú konektory namiesto tradičného umiestnenia na prednes strane PCB, situované dozadu. Nedávno sme tu mali správu k základnej doske ROG Maximus Z790 Hero BTF, teraz sa budeme podrobne venovať TUF B760M-BTF WiFi D4. Vo svojej podstate sa jedná o cenovo dostupnú základnú dosku s podporou procesorov platformy LGA 1700 (od Alder Lake po Raptor Lake Refresh) a pamätí typu DDR4. Oproti väčšine je iná predovšetkým v tom, že káble zo zdroja alebo z iných komponentov (skrinka, ventilátory atď.) sa k nej pripájajú z opačnej strany.

Výhoda takého toto riešenia má spočívať predovšetkým v tom, že cez skrinku s presklenou bočnicou nebudú vidieť káble a na takýto počítač (so základnou doskou Asus BTF) bude krajší pohľad. Zjavná nevýhoda tohto konceptu je v užšej až veľmi úzkej kompatibilite s počítačovými skrinkami. Inštalácia do bežných skriniek je nemožná už len pre to, že doska BTF vyžaduje buď výrazne väčšie odsadenie PCB od dištančných stĺpikov alebo, a to sa javí ako rozumnejšie, otvory v plechu podnosu, ktoré zamedzia kolíziám skrinky s konektormi či následne jej kabelážou.

Medzi podporovanými skrinkami je napríklad Asus A21 a je predpoklad, že ďalšie budú pribúdať. Schému s konektormi zozadu pri svojich základných doskách využíva aj Gigabyte či MSI. Na margo toho je to tak atraktívna téma aj pre výrobcov skriniek tretích strán. Máme informácie, že do konca roka svoje nové modely s podporou takýchto netradičných základných dosiek, uvedie ešte aj Cooler Master, Corsair či Phanteks. So stopercentnou istotou to však potvrdiť nevieme. Tieto firmy nám momentálne nedokázali v podstate nič potvrdiť a nemáme v tejto veci ani žiadne podrobnosti. Každopádne to nič nemení na tom, že podpora skriniek je momentálne slabšie, ale je tu do budúcna ten prísľub zlepšenia. Uvidíme, ako sa to nakoniec vyvinie…


Asus TUF B760M-BTF WiFi D4

Kategoricky možno písať o základnej doske nižšej strednej triedy. Cenovo i výbavou. Použitý je tu čipset Intel B760 a variant s „D4“ v názve je charakteristický podporou štandardu pamätí DDR4. Tie sú pri lacnejších zostavách stále atraktívne, pretože sa s nimi dá dosiahnuť na lepší pomer cena/výkon, hoci morálnou životnosťou sú už tieto staršie pamäte (DDR4) na konci. Alternatívne má ale Asus v ponuke variant tejto dosky aj pre pamäte DDR5 – TUF B760M-BTF WiFi. Cena je už ale vyššia. Nielen za samotnú základnú dosku, ale potom následne i za pamäte. Ako vždy je to o prioritách.

Formát PCB zodpovedá rozmerom Micro ATX, pričom sa využíva väčšia šírka (244 mm). Vďaka nej sú k dispozícii až štyri sloty DIMM na inštaláciu pamäťových modulov, čo pri menších základných doskách ako ATX nebýva samozrejmosť. Menšia je (s 244 mm) TUF B760M-BTF WiFi D4 hlavne na výšku, pre ktorú sa ponúka kombinácia s nižšími skrinkami, medzi ktoré patrí aj spomínaná Asus A21. Napriek tomu, že sa teda jedná o krajšiu základnú dosku, tak má stále tri sloty PCI Express, z čoho dva sú fyzicky vo formáte ×16, hoci spodný funguje iba v režime PCIe 4.0 ×16. Vrchný je ale plnohodnotný a s podporou najrýchlejšieho dostupného rozhrania PCIe 5.0.

Tretí slot PCIe je ×1, vhodný na inštaláciu jednoduchých rozširujúcich kariet. V rámci dvoch spodných slotov PCIe je priestor iba na jednoslotové karty a relatívne menšia je aj vzdialenosť medzi päticou CPU a prvým slotom PCIe ×16. Od stredu procesorovej pätice po stred pätice slotu PCIe, je to „iba“ 80 mm. V určitých situáciách tak širšie vežovité chladiče môžu kolidovať (napríklad pretŕčajúcimi) sponami s grafickými kartami. Na to si dajte pozor. Tri sloty PCIe sa síce podarilo dostať aj na formát mATX, ale za cenu takýchto kompromisov, ktoré vás ale nemusia zaujímať ani v prípade použitia najvýkonnejších chladičov CPU, pokiaľ máte už vybratého vodníka.

Spredu na základnej doske nenájdete jediný konektor, ku ktorému by bolo treba viesť kábel. Sú tu ale ešte dva z troch slotov M.2 s podporou SSD PCIe 4.0 ×16. Tretí slot (M.2 na SSD) je už zozadu. V prípade, že do neho osadíte SSD, tak sa automaticky vypne posledný slot PCIe na prednej strane. To pre zdieľanie rovnakých liniek PCI Express.

   

Konektory sú zarovnávané čo najbližšie k hrane PCB. Nestane sa tak, že by ste museli nejaký pripájať zo stredu, ako to niekedy býva pri konektoroch na ventilátory. Jediný konektor, ktorý je hlbšie ponorený k stredu základnej dosky, je slot M.2. Jeho fungovanie však pripojenie kábla nepotrebuje, keďže je pripojený vodičmi v PCB základnej dosky.

   

Zozadu sú aj konektory na napájanie procesora. Priaznivý efekt tejto pozície je aj v tom, že môžu byť o trochu väčšie pasívy VRM. Ich konštrukcia aj na TUF B760M-BTF WiFi D4 zasahuje do priestoru, do ktorého by pri konektoroch spredu pre vzájomnú kolíziu nemohli.

   

Využívanie miesta na pasívy VRM, v ktorých by boli inak napájacie konektory, dobre vidieť aj pri čelnom pohľade.  Hliníkové rebrá zvrchu prikrývajú polovicu z celkom 12 pinov dvoch napájacích konektorov.

TUF B760M-BTF WiFi D4 má 14-fázovú (12+1+1) napájaciu kaskádu, kde gro (Vcore) integrovaných obvodov s MOSFETmi je tvorené čipmi SiC639 (Vishay). Ovládačom PWM je potom ASP2100R (OnSemi).

   

Vedľa slotov DIMM je už iba napájacia kaskáda a pocínované nožičky 24-pinového konektora ATX. Ten je fyzicky už ale na druhej strane základnej dosky.

Zadný panel s externými I/O konektormi je pozoruhodný napríklad trojicou porto USB-C. Takáto zostava je v tejto cenovej relácii je pomerne neobvyklá, hoci treba poznamenať, že 20-gigabitový je iba jeden. Celkovo je na zadnom paneli až desať portov USB, čo je dosť, ale naozaj rýchlych je z toho iba zopár, keď zoberiete do úvahy, že štyri sú štandardu 2.0 a tri sú „iba“ 5-gigabitové (štandard 3.2 gen. 1).

Zvukový výstup je jednoduchší, na pripojenie sú tri 3,5 mm jacky a kodekom je Realtek ALC897.

Upozornenie: Článok pokračuje ďalšími kapitolami.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí

V posledních letech Asus i další výrobci desek zkoumají nápad přesunout konektory na základních deskách, do kterých se zastrkávají nejrůznější kabely, na zadní stranu PCB. To by u speciálních skříní s otvory v daných místech umožnilo vést všechny kabely zadním prostorem pro „cable manglement“, primárně asi z estetických důvodů. Asus teď vydal desku řady Advanced BTF, která toto spojuje i s bezkabelovým napájením GPU. Celý článok „Asus uvádí BTF desku řady Maximus: Všechny konektory pryč z očí“ »

 •  
 •  
 •  

Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz

Okolo najnovšieho a zároveň najvýkonnejšieho desktopového procesora Intel (Core i9-14900KS) sa zišla skúsená partia extrémnych overclockerov, ktorým sa podarili nevídané veci. A síce dosiahnuť na jadrách tohto procesora cez 9 GHz. To je dosť vysoká frekvencia na to, aby padlo aj niekoľko svetových rekordov, čo sa týka rýchlostných meraní. V krátkom hlásení nájdete, čo konkrétne sa podarilo. Celý článok „Na doske Asus sa lámali rekordy: Core i9-14900KS s 9,1 GHz“ »

 •  
 •  
 •  

Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?

Asus má medzi grafickými kartami RTX 4060 Ti multifunkčné vyhotovenia so slotom M.2 pre SSD NVMe. Tie na rozdiel od iných modelov nemrhajú tak výrazne potenciálom rozhrania PCI Express ×16. Na posúdenie tohto návrhu sa teraz náramne hodia čiastkové výsledky z testov základných dosiek. Tie výsledky, ktoré odkazujú na rýchlosti slotov M.2 a efektivitu chladičov SSD. V oboch disciplínach totiž súťaží aj Asus Dual RTX 4060 Ti SSD. Celý článok „Vzácny hostiteľ: Ako v Asus Dual RTX 4060 Ti funguje SSD?“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Jedno malé upozornenie k podporovaným skrinkám. Dosky Asus BTF podporujú aj predávajúce sa skrinky Corsair zo sérií 6500 a 2500. Modely 2500D Airflow, 2500X a 2500X RGB sa k TUF B760M-BTF WiFi D4 pekne hodí aj formátovo, keď sa uváži kombinácia dosky mATX so skrinkou midi-tower.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *