Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Ako to vyzerá v BIOSe

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci.

Ako to vyzerá v BIOSe

Grafické rozhranie BIOSu základných dosiek Asus TUF si drží osvedčené rozloženie prvkov. Naprieč generáciami sa prakticky nič nezmenilo a zostáva sa pri relatívnej jednoduchosti (ale zahŕňajúcej napríklad tlačidlo na de/aktívaciu ReBaRu, ktoré v EZ Móde vždy nebýva) s rýchlymi voľbami na aktiváciu pamäťového profilu/XMP, Intel RST či s rozcestníkom do prostredia Q-Fan na správu ventilátorov.

Do pokročilého režimu sa dostanete tradične cez kláves F7, kde napríklad na karte Advanced v sekcii CPU configuration je možné upraviť počet aktívnych P alebo E jadier (a tu stále platí, že minimálne jedno P jadro musíte ponechať zapnuté) či vypnúť Hyper-Threading alebo sa len pozrieť na technologické detaily vášho procesora, čo v jeho nastavení podporuje a čo nepodporuje.

Prehľad nastavení násobiča pre boostovacie frekvencie P jadier CPU je zase dostupný na karte Ai Tweaker, kde môžete v prípade potreby trebárs aj vypnúť inštrukcie AVX2. Tým sa v niektorých prípadoch zníži spotreba (a s ňou spojené vyššie požiadavky na chladenie), ale takisto klesne výpočtový výkon.

 

Karta Ai Tweaker, respektíve jej podsekcia Internal CPU Power Management vás bude zaujímať pre úpravy napájacích limitov.

Keď budete predvolené nastavenie považovať za nevhodné, tak vpísaním hodnoty, ktorej číslo bude predstavovať limit spotreby, ho môžete zmeniť. A to napríklad aj tak, že pre kratšiu záťaž zachováte vyšší výkon (trebárs na úrovni PL2) a pre dlhodobú záťaž to bude menej. Alebo pre krátkodobú aj dlhodobú záťaž nastavíte rovnakú hodnotu, napríklad 125 W, pri ktorých bude väčšina výkonnejších procesorov vo vysokej záťaži úspornejšia než s továrenskými nastaveniami. Tie sú napríklad s Core i9-13900K „4095 W“ (t.j. bez obmedzení, PL2) pre dlhodobú záťaž a 253 W pre krátkodobú záťaž 96 s.

Pri nižšej záťaži sa obmedzenia napájania nemusia vôbec prejaviť, keďže napríklad pri hraní hier ani v úspornejšom nastavení nemusí narážať na vrchnú hranicu limitov spotreby. V tvrdej mnohovláknovej záťaži sa už ale prísnejšie limity spotreby na výpočtovom výkone prejavia. S novšími BIOSmi navyše sledujeme trend, pri ktorom na platforme Intel nedochádza k vyváženému prerozdeleniu spotreby, kde na P jadra zostáva menej, než by bolo pre optimálne výsledky vhodné. Vidieť to aj na nižších taktovacích frekvenciách jadier CPU.

Frekvencia pamäťového radiča je na „auto“. V praxi to môže znamenať rôzne nastavenia, ktoré sú závislé od rýchlosti použitých pamätí. S testovacími modulmi s XMP 3600 MHz, respektíve 3600 MT nastavenia zodpovedajú Gear 1, teda plnej priepustnosti.

   

Okrem sledovania napätí či otáčok ventilátorov má TUF B760M-BTF WiFi D4 aj niekoľko teplotných snímačov. Ich zapracovanie do Q-Fanu však oproti doskám iných značiek pri Asuse trochu pokrivkáva. Respektíve v drag and drop rozhraní chyba možnosť zmeny teplotného zdroja. Dá sa to, ale v inom prostredí – Monitor\Q-Fan Configuration\Chassis Fan(s)\Configuration.

   

Rozhranie Q-Fan Control, kde si môžete nastaviť tvar priebehových kriviek zmenou polohy bodov na grafe, je chudobnejšie. Krivku PWM (alebo DC, môžete si vybrať…) si však stále môžete prispôsobiť na každý z piatich konektorov. A to či už úplne (v manuálnom režime) alebo formou prednastavených profilov (Standard, Silent, Turbo, Full Speed).

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus ROG Strix B860-G Gaming WiFi: Micro ATX? Tiež možnosť

Menší formát, ale stále dobrá pripravenosť aj na najvýkonnejšie procesory. Základná doska ROG Strix B860-G Gaming WiFi má dostatočne robustnú napájaciu kaskádu aj pre Core Ultra 9 285K a jej výhoda je napríklad v menšej výške. To túto základnú dosku predurčuje na použitie v nižších a celkovo v priestorovo úspornejších skrinkách, ktorých je na trhu poskromne podobne ako slušnejších základných dosiek μATX. Celý článok „Asus ROG Strix B860-G Gaming WiFi: Micro ATX? Tiež možnosť“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF GeForce RTX 5070 12GB OC Ed.: perfekcionismus

Zatímco výkonnější modely GeForce RTX 50 nemají přímou konkurenci, proti RTX 5070 postavilo AMD hned dva tvrdé soupeře – Radeon RX 9070 a RX 9070 XT. Oba jsou o něco výhodnější a oba nabízejí i více pamětí. Při rozhodování bude záležet spíše na tom, jestli pořizujete grafickou kartu pouze na hraní, nebo i na práci v aplikacích a na tom, do jaké míry dokážete postrádat větší a propracovanější ekosystém zahrnující i proprietární technologie Nvidia. Celý článok „Asus TUF GeForce RTX 5070 12GB OC Ed.: perfekcionismus“ »

  •  
  •  
  •  

Asus představil mini PC řady NUC 15 Pro

Modely NUC 15 Pro jsou vybaveny nejnovějšími procesory Intel Core Ultra (Series 2), pamětí DDR5 o frekvenci 6400 MHz a grafickou kartou Intel Arc, díky čemuž nabízejí rychlé a efektivní výpočetní procesy. Pokročilá Intel WiFi 7 navíc zaručuje mimořádně rychlé připojení pro bezproblémovou spolupráci. NUC 15 Pro představuje bezkonkurenční kombinaci výkonu a inovativního designu, která vylepší úroveň různých pracovních postupů. Celý článok „Asus představil mini PC řady NUC 15 Pro“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. Jedno malé upozornenie k podporovaným skrinkám. Dosky Asus BTF podporujú aj predávajúce sa skrinky Corsair zo sérií 6500 a 2500. Modely 2500D Airflow, 2500X a 2500X RGB sa k TUF B760M-BTF WiFi D4 pekne hodí aj formátovo, keď sa uváži kombinácia dosky mATX so skrinkou midi-tower.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *