Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Záver

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci.

Záver

V prípade TUF B760M-BTF WiFi D4 máte dočinenia so solídnou základnou doskou mATX, ktorej pridaná hodnota je v atypickom umiestnení konektorov na zadnej strane. Z pohľadu kompatibility so skrinkami to možno brať ako nevýhodu, predsa len takúto dosku všade nenainštalujete. Ak si ale nájdete podporovanú skrinku, ktorá vám bude vyhovovať, tak TUF B760M-BTF WiFi D4 je atraktívna do zostáv, pri ktorých sa hľadí aj na čo najatraktívnejší pomer cena/výkon. V tomto prípade neexistujú žiadne prirážky, ktoré sú pri netradičných komponentoch bežné. A nepreplatíte to ani na kompatibilnej skrinke, kde i napríklad Asus A21 sa vyznačuje dobrou cenovou dostupnosťou.

Pre tých používateľov, ktorým prekáža pohľad na káble bežných dosiek, tak je toto pre segment lacnejších počítačových zostáv dobrá voľba. TUF B760M-BTF WiFi D4 zvládne fungovať aj s procesormi pri spotrebe cez 300 W, ale s úspornejšími modelmi dosiahnete na efektívnejšiu prevádzku.

VRM je dostatočne robustné aj pre Core i9-14900K(F) bez limitov napájania. Aj s takto výkonným procesorom budú v kritické miesta pod hranicou 100 °C (a teda ďaleko od throttlingu VRM), a to aj v skrinka s priemerným prietokom vzduchu. Na našich termovíznych mapách sa síce sto stupňov Celzia ukazuje, to ale situácia bez pasívnych chladičov a s nimi to také dramatické nebude.

V rámci rozsiahlych výpočtových a herných testov sme nezaznamenali žiadne anomálie a ani nič, čo by BTF doska Asus nezvládala. Medzi výsledkami síce narazíte na také, kde B760M-BTF WiFi D4 končí na chvoste grafov, to ale s minimálnymi rýchlostnými stratami, ktoré môžu byť určované napríklad aj relatívne pomalšími pamäťami. Znovu treba poznamenať, že testovaný variant tejto základnej dosky podporuje pamäte typu DDR4. Tie sú oproti pamätiam DDR5 výrazne lacnejšie a ak je niekedy dosahovaná nižšia rýchlosť, tak rozdiely v nej rozhodne nezodpovedajú rozdielom v sume, ktorá sa pri tejto doske šetrí (pamäťami DDR4 namiesto drahších DDR5).

Rýchlostne sa z priemeru nijako nevymykajú ani sloty M.2, kde aj ten, čo je na PCB vzadu, dosahuje očakávané výsledky. To isté platí pre porty USB či ethernetové pripojenie – obojsmerne cez 280 MB/s. Zľahka podpriemerné sú iba chladiče SSD, ktoré sú pomerne malé. Na chladiče VRM už ale Asus použil viac materiálu, ktorý i pomerne pekne pozdĺžne i priečne narezal a zväčšil tým celkovú vyžarovaciu plochu a tým aj efektivitu chladenia.

Interná konektivita je pomerne bohatá, tri sloty PCI Express a tri sloty M.2 na SSD sú na doske mATX v tejto cenovej triede rozhodne nadštandard. Ostatné je už priemerné, či už ide o štyri sloty SATA alebo jeden 19-pin na dva porty USB na predný panel skrinky.

Ako základná dosku do lacnejšej hernej zostavy, ktorá má pomôcť k tomu, aby počítač vyzeral čo najvábnejšie aj vizuálne, môžeme TUF B760M-BTF WiFi D4 s čistým svedomím odporučiť. A s prihliadnutím na svoju jedinečnosť jej i udeľujeme ocenenie „Smart buy!“. Na záver ešte raz a naposledy – do každej skrinky túto základu dosku neosadíte a je potrebná kompatibilita, ktorá reaguje na netradičné umiestnenie konektorov vzadu, respektíve na opačnej strane PCB, ako je bežné.


Niektoré z testovaných dosiek sú dostupné aj v e-shope Datacomp

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio) a Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI)


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok

Počet otestovaných grafických kariet za uplynulé obdobie sa dostal na číslo 30, po ktorom sa môžeme trochu zastaviť a špeciálne sa zamerať na hlučnosť cievok. Tá bola v rámci štandardných meraní zaznamenávaná vždy, ale vo veľkých testoch s kopou iných informácií, sa tieto unikátne údaje strácali. Aj preto to bude teraz, v rámci tohto článku iba k nim. Ktorá z moderných grafických kariet má teda tichšie cievky? Celý článok „„Všetky“ grafické karty v analýze hlučnosti cievok“ »

 •  
 •  
 •  

Asus TUF Gaming TR120 (ARGB) Reverse: Krajší vzhľad? Aj, ale…

Toto sme tu ešte nemali – ventilátor s nábežnými hranami lopatiek rotora na opačnej strane, ako bežné. Primárne sa to robí pre lepší výhľad na „ventilátory bez statorových vzpier“ v skrinkách s presklenými bočnicami. Okrem toho má takýto netradičný návrh aj celkom jasné a merateľné výhody a takisto nevýhody, aj čo sa týka funkčných vlastností. Poďme si všetko postupne rozobrať. Celý článok „Asus TUF Gaming TR120 (ARGB) Reverse: Krajší vzhľad? Aj, ale…“ »

 •  
 •  
 •  

ROG Strix B760-I Gaming WiFi: Na Mini-ITX s DDR5 za 200 eur

Medzi lacnejšími základnými doskami Mini-ITX pre platformu Intel LGA 1700 je iba zopár modelov. Po teste variantu Gigabyte, je tu teraz na preverenie Asus ROG Strix B760-I Gaming WiFi. Táto základná doska je určená pre pamäte typu DDR5 a zároveň v súvislosti s ňou môžeme stále poznamenať dobrú cenovú dostupnosť. Preštudujte si, čo všetko prináša a ako sa doske Asus darí v testoch. Celý článok „ROG Strix B760-I Gaming WiFi: Na Mini-ITX s DDR5 za 200 eur“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. Jedno malé upozornenie k podporovaným skrinkám. Dosky Asus BTF podporujú aj predávajúce sa skrinky Corsair zo sérií 6500 a 2500. Modely 2500D Airflow, 2500X a 2500X RGB sa k TUF B760M-BTF WiFi D4 pekne hodí aj formátovo, keď sa uváži kombinácia dosky mATX so skrinkou midi-tower.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *