EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Klíčové vlastnosti

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti.

Klíčové vlastnosti chladiče

Celý název tohoto chladiče zní EK-Nucleus AIO CR360 Lux D-RGB White, ale čtenář mi jistě promine, pokud tento malý jazykolam v následujícím textu trochu zredukuji na EK-Nucleus CR360 Lux. Že se jedná o AIO je asi každému jasné při prvním pohledu, D-RGB také není třeba příliš rozebírat a označení White slouží k prostému odlišení od základní černé verze tohoto chladiče. Konstrukčně se EK-Nucleus CR360 Lux příliš neliší od většiny ostatních AIO chladičů na trhu, ale je zde několik zajímavých detailů, kterými se odlišuje od svých soupeřů.

Jak je obvyklé u drtivé většiny AIO chladičů na trhu, tak základ zde tvoří chladicí blok s pumpou, která zajišťuje cirkulaci chladicí kapaliny celým okruhem. Pumpu lze regulovat pomocí PWM a při rozumném nastavení křivky otáček tak můžete dosáhnout velmi tichého chodu. Vrchní kryt chladicího bloku slouží jako rozptylka pro sestavu D-RGB LED pod ním a díky magnetickému uchycení v kombinaci se symetrickým tvarem jím lze otáčet po 90° krocích, takže je logo výrobce orientované vždy ve správné pozici. Jedná se sice jen o drobný detail, ale právě pozornost k detailům odlišuje průměrné věci od těch špičkových.

   

Kontaktní teplosměnná plocha chladicího bloku je vyrobena z mědi a již z výroby je zde aplikována vrstva teplovodivé pasty pro co nejjednodušší instalaci chladiče. Kapalina proudí skrze okruh dvojicí hadic, které jsou do chladicího bloku uchyceny pomocí dvojice 90° otočných fitinek pro snadnější vedení hadic ve vaší sestavě. Tyto fitinky mají příjemně tuhý chod a nedochází tak k příliš snadné změně jejich polohy tahem za hadice. Délka hadic je 400 mm a jejich povrch chrání velmi odolné nylonové opletení, což současně zlepšuje jejich vzhled.

   

Hadicemi proudí kapalina do 27 mm silného radiátoru, kde je ochlazována trojicí ventilátorů. Radiátor je „pouze“ hliníkový, to je však dnes u AIO chladičů naprosto běžným standardem, najít dnes měděný radiátor u AIO je prakticky nemožné. Jedním ze zajímavých detailů na radiátoru je plastový kryt v místě uchycení hadic do radiátoru, což nejen slouží jako jejich ochrana před nadměrným namáháním v místě jejich uchycení, ale zároveň to dodává chladiči jednolitý vzhled, protože tento kryt lícuje s dodávanými ventilátory. Pro zdůraznění celkové estetiky chladiče jsou obě delší strany radiátoru osazeny ozdobným krytem z kartáčovaného hliníku, takže ještě více vynikne D-RGB podsvícení celého chladiče. Jistě vám tak z předchozího textu neunikl důraz na hlavní designové motivy chladiče, kterými jsou elegance, jednoduché linie, čistý vzhled a pozornost k detailům. Vizuální stránku tohoto chladiče tak nemohu hodnotit jinak než jako perfektní ve všech ohledech.

   

Dodávané ventilátory jsou vybaveny konektorem EK-OmniLink (micro-fit 8-pin), který sjednocuje vedení PWM a RGB signálů a také umožňuje ventilátory zapojit do jedné série, což značně usnadňuje vedení kabelů. V příslušenství chladiče samozřejmě najdete redukci pro propojení ventilátorů se standardními PWM a D-RGB konektory na základní desce.

Dojem luxusního produktu získáte ihned po otevření krabice. Chladič je bezpečně uložen ve velkoryse pojatém balení ochranné pěny a jako první vás uvítá jasně oranžová papírová obálka s nápisem „Welcome“ ve které se ukrývá velmi detailní a dobře zpracovaný manuál spolu s dalšími doprovodnými dokumenty. Tuto obálku pak doplňuje krabička stejné barvy s logem výrobce, kde najdete velmi přehledně uložené díly pro montáž chladiče spolu se šroubky pro uchycení ventilátorů k radiátoru chladiče, respektive pro montáž radiátoru do počítačové skříně.

   

Nechybí zde ani tuba s náhradní teplovodivou pastou nebo již zmiňovaná kabelová redukce pro EK-OmniLink konektory na ventilátorech. Také zde najdete speciální nástroj pro snadnější utahování montážních sloupků k backplate pod základní deskou. Zbytečně tak nebudete neriskovat svojí kůži na kloubech prstů v marném souboji s ostrými hranami hliníkových chladičů napájecí kaskády okolo patice procesoru.

   

V balení lze dále najít dvojici montážních rámečků pro procesory AMD nebo Intel. K montáži chladiče na procesory značky Intel pak navíc využijete jeden ze dvou dodávaných backplate pro patice LGA 115x/1200 respektive LGA 1700. Samotná instalace chladiče je velmi snadná, k čemuž dopomáhá dobře zpracovaná a přehledná uživatelská příručka.

   

Parametry pumpy, radiátoru a ventilátorů

Chladič EK Nucleus CR360 se nijak zvlášť neliší od svých soupeřů, co se rozměrů týče. Neměli byste tak narazit na nečekaný problém s nekompatibilitou vaší počítačové skříně, pokud podporuje AIO chladiče až do velikosti 360 mm. Rozměry chladicího bloku s pumpou jsou také vcelku kompaktní, takže byste ani neměli řešit konflikt fitinek na chladicím bloku s nadrozměrnými hliníkovými chladiči napájecí kaskády okolo procesorové patice. Příjemným bonusem nakonec je pětiletá záruka, čímž výrobce ukazuje, že svému produktu skutečně důvěřuje.Výrobce chladič vybavil trojicí ventilátorů z řady FPT, které se pyšní působivými hodnotami maximálního průtoku a maximálního statického tlaku. Po svých zkušenostech se staršími ventilátory od EK se však obávám, že to bude vykoupeno vyšší než průměrnou hlučností, což by mohlo v našich testech s normalizovanou hladinou hlučnosti představovat určitou nevýhodu. Ventilátory jsou nicméně po stránce použitých materiálů velmi dobře zpracované, robustní a možnost sériového zapojení veškeré kabeláže je užitečný detail, který zamezí chaotické změti kabelů ve vaší sestavě.
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua

Pre používateľov, ktorý nesympatizujú s tradičnou hnedo-béžovou farebnou schémou Noctuy, chladič NH-D12L vychádza vo variante chromax.black. Ten sa od väčšiny konkurenčných modelov odlišuje nižšou výškou (pritom rebier má stále dosť). A ako jeden z mála dvojvežových procesorových chladičov NH-D12L chromax.black pri vertikálnej orientácii nikdy nekoliduje s pamäťovými modulmi na základnej doske. Celý článok „Už aj v čiernej… je najnižší výkonný chladič Noctua“ »

 •  
 •  
 •  

High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S

Mínus jeden ventilátor robí z  Assassin 4S o dvadsať eur lacnejší chladič, než akým je Assassin IV, z ktorého vychádza. Pasív je, zdá sa, rovnaký, a jediný rozdiel je v počte ventilátorov – jeden namiesto dvoch. Chladiaci výkon bude síce celkom určite nižší, ale očakávame, že jeho pokles nebude taký výrazný ako čiastka, ktorá sa dá s týmto lacnejším modelom ušetriť. Okrem toho je tu aj širšia kompatibilita. Celý článok „High-end s nižšou cenou. DeepCool vydáva chladič Assassin 4S“ »

 •  
 •  
 •  

Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu

Do nadpisu sa už nezmestil dovetok „aj napriek komplikáciám s rámčekom“. Hoci v pokročilejšej fáze prototypov Noctua prišla na to, že lopatky ventilátorov môžu za nepriaznivých okolností vplyvom deformácie rámčeka kolidovať, zdá sa, že opravy tejto nepríjemnosti neboli na dlho. Znovu sme v bode, keď to vyzerá, že 140-milimetrové LCP ventilátory Noctua sú za dverami maloobchodného trhu. Celý článok „Vydanie 140 mm next-gen ventilátorov Noctua sa drží plánu“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (5) Pridať komentár

 1. Vodník na Veľkú noc…v tom bude asi nejaká symbolika 🙂
  Tak taký výrazný rozdiel s použitím nf-a12x25 na nižších zvukových hladinách som nečakal … EK by na tom mali zapracovať.
  …Inak, spektrogramy mi zatiaľ nejdú načítať.

  1. Opravené. Vďaka za upozornenie. V kóde grafov pri chladičoch CPU bola prednastavená ešte „stará šírka“. Už by to malo byť ale všade v poriadku, pokiaľ ide o ten väčší záber zobrazenia na smartfónoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *