Metodika měření
Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti.
Metodika testování
Jako testovací procesor a generátor tepla využívám Intel Core i7-11700K v základní desce Asus TUF Gaming Z590-Plus WIFI. Teplovodivou pastu používám vždy tu, která se nachází v balení, protože i ta je součástí rovnice účinnosti daného chladiče. Každý chladič je tedy testován tak, jak jej dodal výrobce. Celá sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Okolo testovací sestavy je instalováno akustické stínění (akustická pěna na OSB deskách) pro eliminaci okolních ruchů. Kalibrovaný hlukoměr Voltcraft SL-100 je umístěn kolmo na chladič v pevné pozici vůči základní desce ve vzdálenosti cca 35 cm od procesorové patice.
Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Prime95 s trváním 30–35 minut. Chladiče jsou testovány na čtyřech normalizovaných úrovních hlučnosti (39, 42, 45 a 48 dBA) a při maximálních otáčkách. Údaje pro hladiny hluku 45 a 48 dBA jsem z počátku neměřil, byly začleněny do metodiky až později v průběhu času. Kvůli tomu jsou výsledky pro tyto hladiny hluku k dispozici jen pro některé (obvykle novější) chladiče. Testy probíhají ve dvou sadách dle tepelného výdeje procesoru.
První sada testů je s výdejem 125 W, tedy vynucený limit procesoru PL1. Druhá sada příkonu je poté cca 210 W (4500 MHz při 1.285 V). Tato úroveň však představuje velmi vysokou koncentraci tepla vzhledem k celkově malé ploše křemíku. Nelze tedy očekávat, že by všechny chladiče prošly touto sadou testů na všech úrovních hlučnosti.
Po skončení testu je zaznamenána vždy nejvyšší dosažená teplota. Veškeré údaje ohledně teplot a tepelném výdeji procesoru jsou získávány z aplikace HWiNFO64. Naměřené hodnoty jsou poté korigovány proti teplotě v místnosti, jako výsledná hodnota Delta T. Limit úspěšnosti testu je stanoven na hodnotu 75 °C. Jakákoliv vyšší hodnota znamená riziko teploty procesoru nad 95–100 °C a riziko thermal throttlingu. Pokud tedy chladič neprojde zátěží s hodnotou Delta T pod 75 °C, je takový test označen jako neúspěšný.
- Contents
- Klíčové vlastnosti
- Metodika měření
- Výsledky – 39 dBA
- Výsledky – 42 dBA
- Výsledky – 45 dBA
- Výsledky – 48 dBA
- Výsledky – maximální otáčky
- Spektrální analýza hluku
- Závěr a hodnocení
Vodník na Veľkú noc…v tom bude asi nejaká symbolika 🙂
Tak taký výrazný rozdiel s použitím nf-a12x25 na nižších zvukových hladinách som nečakal … EK by na tom mali zapracovať.
…Inak, spektrogramy mi zatiaľ nejdú načítať.
Spektrografy už fungujú. Pôvodne k nim viedli nesprávne cesty (ešte s marcovým dátumom), preto sa nezobrazovali.
Opět, grafy uříznuté po prvním čísle. To samé co tehdy u grafik.
Opravené. Vďaka za upozornenie. V kóde grafov pri chladičoch CPU bola prednastavená ešte „stará šírka“. Už by to malo byť ale všade v poriadku, pokiaľ ide o ten väčší záber zobrazenia na smartfónoch.
ano, mobilní Brave – grafy OK
děkuji