DeepCool AK700 Digital NYX: Jedna hrubšia veža (s displejom)

Relatívne hrubšia veža a až sedem trubíc na odvod tepla. Vyžarovacia plocha rebier chladiča DeepCool AK700 Digital NYX je pomerne veľká, hoci na jej ochladzovanie slúži jediný ventilátor. Atraktívne to môže byť pre tých, ktorý uprednostňujú (typicky nad vodníkmi) chladiče typu veža, ale zároveň stoja o čo najlepšiu kompatibilitu s pamäťami, ktoré mnohé dvojvežové konštrukcie blokujú.

Máme tu reprezentanta konštrukcie, ktorý ma potenciál chladenia aj výkonných procesorov a zároveň sa vyznačuje s nadštandardnou podporou okolitých komponentov.

Na úvod je vhodné poznamenať, že tento článok neobsahuje žiadne teplotné merania, ako by ste očakávali. To z technických dôvodov, ktoré nám ich momentálne neomožňujú, respektíve ich nedokážeme urobiť. Ale zvukové spektrografy, pokiaľ ide o nejaké merania, máme (úplne na konci, dole). Tie sme urobili už pomerne dávno, v januári 2026, odkedy sa niektoré veci zmenili, čo je i dôvod k tom, prečo namiesto mnoho výsledkov je ich k dispozícii iba zopár. Spektrografy sú zaznamenané podľa testovacej metodiky uvedenej v tomto článku.
Wordpress Table Plugin
* Tento rozmer udáva šírku pasívu spolu s ventilátorom typicky smerom k slotom DIMM. Teda za predpokladu, že je chladič nainštalovaný vertikálne.
** Vzdialenosť medzi kratšími stranami rebier chladiča. Čím väčšia je, tým bližšie je v prípade symetrických pasívov chladič k prvému slotu PCIe ×16. Alebo v horizontálnej polohe eventuálne k pamäťovým slotom, ktoré už chladič zakrýva.

Detaily chladiča DeepCool AK700 Digital NYX

Dočinenia máte s chladičom typu veža, ktorého pasív, resp. jeho rebrá sú široké cca 70 mm. Inými slovami, chladič je na pomery jednovežových konceptov pomerne široký. Ventilátor čelí výzve prúdenia vzduchu po dlhšej trase, takže by sa dalo napísať, že môže profitovať s vyššieho statického tlaku. A taký, vyšší statický tlak, model FD12 V1 má. Ani hrubší pasív by pre neho nemal byť prekážka a hoci nejaký tlak sa z jednej strany na druhú strácať bude (aj preto, že zámky medzi rebrami sú priedušné…), tak táto kombinácia (ventilátora a pasívu) vyzerá technicky rozumne.

Ventilátor sme už testovali aj v samostatných testoch, do ktorých sa môžete pozrieť. Hoci v súčasnosti, v čase písania článku, existuje už aj druhá revízia (alebo verzia…) ventilátora FD12, tak aj tento, použitý v rámci chladiča AK700 Digital NYX sa vyznačuje atraktívnymi aerodynamickými vlastnosťami.

Rebrá pasívu majú pre DeepCool častý šachovnicový vzor., Ten vzniká tak, že sa striedajú rebrá s rôzne umiestnenými výrezmi. Prevažne ide o estetickú záležitosť, ktorá by nemala mať prakticky žiadny dosah na fungovanie chladiča.

Rebrá pasívu majú pre DeepCool častý šachovnicový vzor., Ten vzniká tak, že sa striedajú rebrá s rôzne umiestnenými výrezmi. Prevažne ide o estetickú záležitosť, ktorá by nemala mať prakticky žiadny dosah na fungovanie chladiča.

Fotografia nižšie (a ešte potom aj na tej úplne poslednej) vytvára lepši predstavu o tom, ako chladič vyzerá ako celok.

Montáž k základnej doske je cez pevný kovový blackplate. Pre platformy Inte tento kríž dostanete ako súčasť príslušenstva. Čo sa týka procesorov AMD, tak ich základné dosky majú backplace, cez ktorý sa chladič  AK700 Digital NYX inštaluje.

Podpora pamätí je naozaj dobrá. Ventilátor nezasahuje nad sloty DIMM, čo znamená, že je možné použiť aj moduly s naozaj vysokými pasívmi.

Dôležitou súčasťou chladiča je displej, ktorý sa pripája k základnej doske cez rozhrnie USB 2.0. Týmto spôsobom sú čerpané zobrazovacie.

A tými údajmi je napríklad teplota PCU či jeho využitie. Typicky cez temperované sklo skrinky sa tak ponúka rýchly prehľad o základných parametroch procesora.

Pohľad na displej chladiča DeepCool AK620 Digital

Čo hovoria spektrografy?

Pri chladiči sa objavujú tónové špičky v pásme 100–200 Hz. To kopíruje i situáciu samotného ventilátora (bez prekážky), čo znamená, že pasív je v tomto prakticky nevinne. A čo to znamená pre používateľa? V podstate nič zásadné, akurát tí, čo sú citlivejší na nižšie frekvencie zvuku, tak môžu akustický prejav chladiča môžu vyhodnotiť ako „dunivejší“.

    

     


Contents

Ako funguje chladič CPU. Určené pre stredné školy

Úloha chladiča CPU je previesť z procesora také množstvo tepla, aby ten (procesor) mohol pracovať na optimálnych parametroch. Tým mienime napríklad taktovacie frekvencie. Tie sú dosahované v očakávanom rozmedzí iba vtedy, ak sa procesor v kombinácii s použitým chladičom nezahrieva viac, ako potrebuje na dosahovanie atraktívnych výsledkov. Áno, obvykle sa všetko točí okolo rýchlostí, s ktorou sa však spája napríklad aj spotreba. Celý článok „Ako funguje chladič CPU. Určené pre stredné školy“ »

Computex 2026: Zaujímavé novinky mimo hlavného reflektora

Computex nie je iba o zvučných menách. Popri najväčších výrobcoch sa na výstavisku pravidelne objavujú aj menej známe značky, ktoré sa snažia zaujať netradičnými konštrukciami či dizajnom. Niekedy ide iba o slepé vetvy vývoja, inokedy o nápady, ktoré si neskôr nájdu cestu aj do mainstreamových produktov. Hoci nie všetky majú šancu uspieť, viaceré z nich stoja za pozornosť. Celý článok „Computex 2026: Zaujímavé novinky mimo hlavného reflektora“ »

Veľa svetla? CPS PCCooler DC360 Pro ARGB Display

CPS PCCooler DC360 Pro ARGB Display asi možno označiť za vizuálne atraktívny. Toto tvrdenie sa opiera o ventilátory s rozsiahlym osvetlením. Za prirodzených okolností (teda, keď sa dostanete k bezchybnému kusu) možno zrejme konštatovať aj vysoký chladiaci výkon. A potom, samozrejme, prechádzame k niečomu, čo by bolo možné označiť za spájanie „príjemného“ (vzhľadu) s „užitočným“ (vysoká efektivita chladenia). Celý článok „Veľa svetla? CPS PCCooler DC360 Pro ARGB Display“ »

Komentáre (13) Pridať komentár

  1. mne sa vseobecne chladice DeepCool pacia.. Takze chcelo by to taky domaci test.. kde by urcite bol AK620 ako nizsie pomenovany.. by ma zaujimalo, ci nahodou nieje silnejsi ako AK700. To by potom to pomenovanie nedavalo zmysel.

          1. Inaq rovnakú schému používa okrem DeepCool aj ID-Cooling a CPS PCCooler …no a samozrejme aj Sudokoo …a asi aj ďalší 😉
            …bez tej nuly na konci aj Ocypus 😛

  2. Nechci provokovat, ale počet heatpipe by bylo vhodné uvádět v základních parametrech chladiče, takto musím hledat obrázek, kde je lze spočítat
    Ď

    1. Hej, súhlasím. Uvádzanie počtu heatpipe v prehľadovej tabuľke špecifikácií dáva zmysel. 🙂

      1. Pozor; totiž nevím, jak to chcete dělat, až dojde na větvené heatpipe po vzoru 3DHP od Cooler Master. Považuju to za zbytečné, mohli bychom pak uvádět i počet žeber (lamel) atd.

        1. Je to asi uhol pohľadu. Každý môže, samozrejme, považovať za dôležité niečo iné a cieľ je, aby tá tabuľka na konci nebola… neprehľadná, no. 🙂

          1. Podstatné jsou podle mě jen rozměry/hmotnost/patice/cena. Zbytek raději rozepsat v textu; každý výrobce si ty fíčury a parametry pojmenovává po svém, kvalitativně bývají naprosto odlišné (tradičně např. provedení základny).

            1. Hej, to aj podľa mňa. Teda, podstatné… no, asi by som to tak úplne nenazval, ale sú to tie parametre, ktoré osobne považujem tiež za najdôležitejšie do tabuľky špecifikácií. 🙂

              1. Ještě by se dalo uvádět cílené TDP a délka záruky podstatná zejména u AIO. Dalším parametrům bych se vyhýbal jak čert kříži.

                1. No, TDP niektorí výrobcovia neuvádzajú vôbec a napríklad Noctua má svoje vlastné označenie NSPR… dĺžka záruky je určite dobrý nápad, ktorú? U výrobcu, u predajcu (tam to bude asi obchod od obchodu „lietať“…)? 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *