ID-Cooling IS-50X: 57mm top-flow chladič s oknem pro ofuk VRM

Top-flow model IS-50 s kapacitou 130 W v černém provedení

Na trh se dostává nový chladič pro kompaktní SFF počítače s top flow orientací, kdy ventilátor profukuje pasiv směrem k socketu, a vytváří tak průvan i pro napájecí kaskádu. Chladič ID-Cooling IS-50X slibuje, že uchladí až 130 W tepla z procesoru, přičemž se včetně 120mm ventilátoru vejde do profilu 5,7 cm díky nízkému pasivu. Ten je asymetrický kvůli slotům pro paměti na Mini-ITX deskách a zvlášť počítá i s chlazením VRM.

ID-Cooling IS-50X má hliníkový pasiv s černou povrchovou úpravou, kterou dostala i základna a heatpipe – ze základny vede celkem pětice 6mm heatpipe, které mají přímý kontakt s procesorem, respektive s rozvaděčem tepla, Podle fotky jsou mezi nimi v základně mezery z hliníku, spodky trubek nejsou hned vedle sebe.

Pasiv je značně asymetrický kvůli tomu, že se vyhýbá slotům pro paměti a grafickou kartu, ve spodu mají žebra menší půdorys než v „druhém patru“ přímo pod ventilátorem. Docela atypické ale je, že pasiv není roztažený po celém prostoru pod 120mm ventilátorem. Na té straně, u které se počítá s umístěním nad porty základní desky, ventilátor o pěkných pár centimetrů přesahuje, a fouká tak do prázdna.

Zde je vidět vynechaná část pasivu, kterou může ventilátor vát přímo na chladič VRM

Toto na první pohled nevypadá rozumně, ale pravděpodobně je za tím záměr, který objasňují ilustrační fotky výrobce. Pod touto zónou by typicky měly být obvody napájecí kaskády a jejich pasiv. Toto okno tedy umožňuje, aby na pasiv nad VRM chladič foukal přímo bez překážek. Po průchodu pasivem CPU chladiče by se totiž jednak vzduch ohřál, ale také by ztratil rychlost a přímý směr proudění, takže jeho dopadání na pasiv napájecí kaskády by pak mohlo být méně účinné. Zvlášť přínosný by asi tento přímý proud vzduchu mohl být na deskách, které pohříchu na VRM žádné pasivy nemají. Přímý ofuk by mohl teploty zachránit, zatímco nepřímý ofuk skrz pasiv nad CPU by nemusel stačit.

Celý chladič má hmotnost 385 g a rozměry 120 × 122 × 57 mm, přičemž v této výšce by měl být zahrnutý i ventilátor. Ten má tloušťku 15 mm, hydraulická ložiska a otáčky 600–1600 RPM s PWM regulací. Při regulaci napětím by měl údajně startovat od 7 V (proud je 0,22 A). Průtok vzduchu pro ventilátor je uváděný 53,6 stop krychlových za minutu a statický tlak 1,36 mm vodního sloupce, oboje asi platí pro maximální otáčky. Hlučnost je udávána 1,8–30,2 dB.

Upevnění má ID-Cooling kompatibilní jen s mainstreamovými sockety AMD a Intelu – tedy AM2–AM3+/FM1-FM2+ a AM4 pro AMD a LGA 1156 až LGA 1151 pro Intel. V případě AMD se podle fotek upevňuje do výchozího backplatu přítomného na deskách, v Intelů zřejmě jen do otvorů, bez backplate.

Pokud byste chtěli speciálně černý nízký top-flow chladič, mohl by se tento model hodit. Zdá se ovšem, že není úplně nový, respektive nové je na něm to barevné provedení. Podle specifikací by totiž zřejmě jinak měl být identický s již existujícím chladičem ID-Cooling IS-50, jenž má stejné rozměry a parametry ventilátoru, stejně jako výkon dle specifikací až 130 W – jen má hliníkové a měděné součástky holé. Pokud by tedy nešlo o vzhled, měla by verze IS-50 být rovnocenná s modelem IS-50X. Zatím nebyla sdělena cena, takže nevíme, jestli černé „Xko“ bude za nějaký výrazný příplatek.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Že teploty CPU už efektívne neškálujú s chladením? Ale kdeže…

Pasta, v lepšom prípade indiová pájka a pri AMD prestup tepla zneefektívňujú ešte i 7 nm tranzistory a celkovo malá plocha čipletov, ktorá pre ochladzovanie takisto predstavuje úzke hrdlo. To sú dôvody, pre ktoré sa často v diskusiách objavujú názory, že za výkonné chladiče nemá veľmi zmysel priplácať. Rozdiel teplôt oproti lacnejším modelom však nie je taký malý, ako sa to všade možne často prezentuje. Celý článok „Že teploty CPU už efektívne neškálujú s chladením? Ale kdeže…“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Noctua NH-U12A vs. NH-D15S – souboj rakouských titánů

Noctua nepatří mezi výrobce, který by vydával každou chvíli nějaké novinky. Ale pokud už uvede nějakou novinku, vždy to stojí za to. Když před pár měsíci uvedli na trh chladič Noctua NH-U12A, okamžitě mě to zaujalo. Tento chladič nabízí špičkový chladící výkon bez nutnosti gigantických rozměrů dvouvěžových obrů. Postavil jsem tedy proti sobě nový chladič NH-U12A a léty prověřený chladič NH-D15S ve všech možných konfiguracích. Celý článok „Noctua NH-U12A vs. NH-D15S – souboj rakouských titánů“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Scythe v spolupráci s Asus dáva Mugen 5 do rovnošatu TUF

Estetické ladenie komponentov na čele s RGB LED je už tvrdý mainstream. Ak ale stavia na solídnom základe, tak čert to ber… Jedna vec je totiž zostrojiť produkt spôsobom „hlavne aby vyzeral“ v duchu „vzhľad predáva“ a iná vec doplniť osvetlenie na funkčne schopný návrh ako dekoráciu. Najnovší prírastok, ktorý vznikol po dohode dvoch rozumných firiem, ide našťastie tou druhou cestou. Celý článok „Scythe v spolupráci s Asus dáva Mugen 5 do rovnošatu TUF“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *