ID-Cooling IS-50X: 57mm top-flow chladič s oknem pro ofuk VRM

Top-flow model IS-50 s kapacitou 130 W v černém provedení

Na trh se dostává nový chladič pro kompaktní SFF počítače s top flow orientací, kdy ventilátor profukuje pasiv směrem k socketu, a vytváří tak průvan i pro napájecí kaskádu. Chladič ID-Cooling IS-50X slibuje, že uchladí až 130 W tepla z procesoru, přičemž se včetně 120mm ventilátoru vejde do profilu 5,7 cm díky nízkému pasivu. Ten je asymetrický kvůli slotům pro paměti na Mini-ITX deskách a zvlášť počítá i s chlazením VRM.

ID-Cooling IS-50X má hliníkový pasiv s černou povrchovou úpravou, kterou dostala i základna a heatpipe – ze základny vede celkem pětice 6mm heatpipe, které mají přímý kontakt s procesorem, respektive s rozvaděčem tepla, Podle fotky jsou mezi nimi v základně mezery z hliníku, spodky trubek nejsou hned vedle sebe.

Pasiv je značně asymetrický kvůli tomu, že se vyhýbá slotům pro paměti a grafickou kartu, ve spodu mají žebra menší půdorys než v „druhém patru“ přímo pod ventilátorem. Docela atypické ale je, že pasiv není roztažený po celém prostoru pod 120mm ventilátorem. Na té straně, u které se počítá s umístěním nad porty základní desky, ventilátor o pěkných pár centimetrů přesahuje, a fouká tak do prázdna.

Zde je vidět vynechaná část pasivu, kterou může ventilátor vát přímo na chladič VRM

Toto na první pohled nevypadá rozumně, ale pravděpodobně je za tím záměr, který objasňují ilustrační fotky výrobce. Pod touto zónou by typicky měly být obvody napájecí kaskády a jejich pasiv. Toto okno tedy umožňuje, aby na pasiv nad VRM chladič foukal přímo bez překážek. Po průchodu pasivem CPU chladiče by se totiž jednak vzduch ohřál, ale také by ztratil rychlost a přímý směr proudění, takže jeho dopadání na pasiv napájecí kaskády by pak mohlo být méně účinné. Zvlášť přínosný by asi tento přímý proud vzduchu mohl být na deskách, které pohříchu na VRM žádné pasivy nemají. Přímý ofuk by mohl teploty zachránit, zatímco nepřímý ofuk skrz pasiv nad CPU by nemusel stačit.

Celý chladič má hmotnost 385 g a rozměry 120 × 122 × 57 mm, přičemž v této výšce by měl být zahrnutý i ventilátor. Ten má tloušťku 15 mm, hydraulická ložiska a otáčky 600–1600 RPM s PWM regulací. Při regulaci napětím by měl údajně startovat od 7 V (proud je 0,22 A). Průtok vzduchu pro ventilátor je uváděný 53,6 stop krychlových za minutu a statický tlak 1,36 mm vodního sloupce, oboje asi platí pro maximální otáčky. Hlučnost je udávána 1,8–30,2 dB.

Upevnění má ID-Cooling kompatibilní jen s mainstreamovými sockety AMD a Intelu – tedy AM2–AM3+/FM1-FM2+ a AM4 pro AMD a LGA 1156 až LGA 1151 pro Intel. V případě AMD se podle fotek upevňuje do výchozího backplatu přítomného na deskách, v Intelů zřejmě jen do otvorů, bez backplate.

Pokud byste chtěli speciálně černý nízký top-flow chladič, mohl by se tento model hodit. Zdá se ovšem, že není úplně nový, respektive nové je na něm to barevné provedení. Podle specifikací by totiž zřejmě jinak měl být identický s již existujícím chladičem ID-Cooling IS-50, jenž má stejné rozměry a parametry ventilátoru, stejně jako výkon dle specifikací až 130 W – jen má hliníkové a měděné součástky holé. Pokud by tedy nešlo o vzhled, měla by verze IS-50 být rovnocenná s modelem IS-50X. Zatím nebyla sdělena cena, takže nevíme, jestli černé „Xko“ bude za nějaký výrazný příplatek.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty

Dnešním dnem vstupuje na trh nová verze oblíbeného chladiče Endorfy Fera 5 s přívlastkem Black. Název napovídá, že je tento chladič opatřen matně černou povrchovou úpravou, což ocení především příznivci minimalistických PC sestav. Bude samozřejmě potřeba otestovat, zda nemá tato povrchová úprava negativní vliv na účinnost chlazení nebo zda nedošlo ke zhoršení akustiky. Pojďme se tedy společně vydat do temné budoucnosti chladičů Endorfy. Celý článok „Endorfy Fera 5 Black – Bestseller na cestě do temnoty“ »

  •  
  •  
  •  

Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital

DeepCool pre niektoré chladiče (ale aj skrinky) s prívlastkom Digital robí nadstavbu s displejom. Jeho implementácia je v minimalistickom duchu, cenu výrazne nezvyšuje a asi sa dá považovať za užitočnú. Vzhľadom na monitorovanie teplôt a intenzity záťaže CPU je to tematická pridaná hodnota, na ktorú sa teraz pozrieme v kontexte s výkonným dvojvežovým chladičom AK620 (Digital). Celý článok „Displej na chladiči CPU: Náhľad DeepCool AK620 Digital“ »

  •  
  •  
  •  

EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník

Společnost EK Water Blocks zde nejspíš nemusím blíže představovat. Jedná se o výrobce špičkových komponent pro vodní okruhy a poslední roky zúročuje své zkušenosti z této oblasti také při navrhování AIO chladičů. EK-Nucleus CR360 Lux představuje vrchol současné nabídky a zaujme vás především svým čistým a elegantním designem. Při dobrých výsledcích v testech lze s ohledem na jeho cenu očekávat atraktivní poměr ceny, kvality a účinnosti. Celý článok „EK-Nucleus CR360 Lux White – Jednoduše nádherný vodník“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *