ID-Cooling IS-50X: 57mm top-flow chladič s oknem pro ofuk VRM

Top-flow model IS-50 s kapacitou 130 W v černém provedení

Na trh se dostává nový chladič pro kompaktní SFF počítače s top flow orientací, kdy ventilátor profukuje pasiv směrem k socketu, a vytváří tak průvan i pro napájecí kaskádu. Chladič ID-Cooling IS-50X slibuje, že uchladí až 130 W tepla z procesoru, přičemž se včetně 120mm ventilátoru vejde do profilu 5,7 cm díky nízkému pasivu. Ten je asymetrický kvůli slotům pro paměti na Mini-ITX deskách a zvlášť počítá i s chlazením VRM.

ID-Cooling IS-50X má hliníkový pasiv s černou povrchovou úpravou, kterou dostala i základna a heatpipe – ze základny vede celkem pětice 6mm heatpipe, které mají přímý kontakt s procesorem, respektive s rozvaděčem tepla, Podle fotky jsou mezi nimi v základně mezery z hliníku, spodky trubek nejsou hned vedle sebe.

Pasiv je značně asymetrický kvůli tomu, že se vyhýbá slotům pro paměti a grafickou kartu, ve spodu mají žebra menší půdorys než v „druhém patru“ přímo pod ventilátorem. Docela atypické ale je, že pasiv není roztažený po celém prostoru pod 120mm ventilátorem. Na té straně, u které se počítá s umístěním nad porty základní desky, ventilátor o pěkných pár centimetrů přesahuje, a fouká tak do prázdna.

Zde je vidět vynechaná část pasivu, kterou může ventilátor vát přímo na chladič VRM

Toto na první pohled nevypadá rozumně, ale pravděpodobně je za tím záměr, který objasňují ilustrační fotky výrobce. Pod touto zónou by typicky měly být obvody napájecí kaskády a jejich pasiv. Toto okno tedy umožňuje, aby na pasiv nad VRM chladič foukal přímo bez překážek. Po průchodu pasivem CPU chladiče by se totiž jednak vzduch ohřál, ale také by ztratil rychlost a přímý směr proudění, takže jeho dopadání na pasiv napájecí kaskády by pak mohlo být méně účinné. Zvlášť přínosný by asi tento přímý proud vzduchu mohl být na deskách, které pohříchu na VRM žádné pasivy nemají. Přímý ofuk by mohl teploty zachránit, zatímco nepřímý ofuk skrz pasiv nad CPU by nemusel stačit.

Celý chladič má hmotnost 385 g a rozměry 120 × 122 × 57 mm, přičemž v této výšce by měl být zahrnutý i ventilátor. Ten má tloušťku 15 mm, hydraulická ložiska a otáčky 600–1600 RPM s PWM regulací. Při regulaci napětím by měl údajně startovat od 7 V (proud je 0,22 A). Průtok vzduchu pro ventilátor je uváděný 53,6 stop krychlových za minutu a statický tlak 1,36 mm vodního sloupce, oboje asi platí pro maximální otáčky. Hlučnost je udávána 1,8–30,2 dB.

Upevnění má ID-Cooling kompatibilní jen s mainstreamovými sockety AMD a Intelu – tedy AM2–AM3+/FM1-FM2+ a AM4 pro AMD a LGA 1156 až LGA 1151 pro Intel. V případě AMD se podle fotek upevňuje do výchozího backplatu přítomného na deskách, v Intelů zřejmě jen do otvorů, bez backplate.

Pokud byste chtěli speciálně černý nízký top-flow chladič, mohl by se tento model hodit. Zdá se ovšem, že není úplně nový, respektive nové je na něm to barevné provedení. Podle specifikací by totiž zřejmě jinak měl být identický s již existujícím chladičem ID-Cooling IS-50, jenž má stejné rozměry a parametry ventilátoru, stejně jako výkon dle specifikací až 130 W – jen má hliníkové a měděné součástky holé. Pokud by tedy nešlo o vzhled, měla by verze IS-50 být rovnocenná s modelem IS-50X. Zatím nebyla sdělena cena, takže nevíme, jestli černé „Xko“ bude za nějaký výrazný příplatek.

 •  
 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Arctic Freezer 7 Pro končí. Má levnější, výkonnější i tišší náhradu

Levný věžový chladič Arctic Freezer 7 Pro asi často budete znát, na světě je už hodně dlouho a běhá asi v bezpočtu počítačů. Tato dalo by se říct legenda bude teď po víc než deseti letech na trhu nahrazena novou verzí. Ta se jmenuje Arctic Freezer 7 X a zachovává – respektive by ji měla ještě zlepšit – nízkou cenu, má podobné rozměry, ale přináší novější technologie, díky čemuž má mít chladící výkon lepší o desetinu při menší hlučnosti. Celý článok „Arctic Freezer 7 Pro končí. Má levnější, výkonnější i tišší náhradu“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Chladič AMD Wraith Prism s šesti heatpipe? Je to jinak (update)

S procesory Ryzen (a vlastně už chvíli před nimi) AMD přineslo jednu přímo nesouvisející změnu: boxované chladiče, které byly lepší proti tomu, co se k CPU typicky přibalovalo předtím. Ty běžné měly objemnější (účinnější) pasivy, zejména to ale platilo o heatpipovém top-flow chladiči Wraith max, později Wraith Prism. Právě u tohoto se teď možná nastane další zlepšení, protože AMD zdá se chystá jeho výkonnější verzi. Celý článok „Chladič AMD Wraith Prism s šesti heatpipe? Je to jinak (update)“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Akasa Venom R20 – mají levné vodníky smysl?

Již dlouho se vede neutichající debata o tom, zda má smysl kupovat levné AIO chladiče. Naskytla se mi příležitost otestovat cenově zajímavý chladič Akasa Venom R20, což je kapalinový AIO chladič se 240 mm radiátorem. Cenovka je na první pohled atraktivní a nechybí samozřejmě ani podsvícení RGB. U chladiče však především záleží, jak si povede v zátěžových testech, a také jak je hlučný při provozu. Pojďme jej tedy otestovat. Celý článok „Akasa Venom R20 – mají levné vodníky smysl?“ »

 •  
 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *