Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II: Nielen najefektívnejšia

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II v detailoch

V pomere k výpočtovému (či hernému) výkonu má pri továrenských nastaveniach najnižšiu spotrebu. A ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II sa takisto radí k modernejším základným doskám, ktoré sú pre platformu Intel LGA 1700 dostupné. Je už z „druhej vlny“, v rámci ktorej sa modernizovala sieťová konektivita (s WiFi 7) a nová je napríklad aj podpora funkcie DIMM Flex užitočnej pre pamäte s mimoriadne vysokou priepustnosťou.

Základná doska Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II patrí medzi modely s čipsetmi Z790, ktoré vyšli až neskôr, v prvom rade pre 14. generáciou procesorov Intel Core (Raptor Lake Refresh). Pre tie základné dosky s novými čipsetmi nie sú, ale použili sa „staré“ (Z790, dostupné už s procesormi Intel Core 13. generácie), ku ktorým sa pridali nové technológie. Prirodzene také, ktoré nepodmieňujú žiadne zmeny na úrovni čipsetu a sú nejakým spôsobom vyvedené externe. Tak, ako napríklad aj bezdrôtový modul s WiFi 7. Ten je prítomný už aj na doskách MSI MAG Z790 Tomahawk Max WiFi a Gigabyte Z790 Aorus Pro X, ktoré sme už testovali dávnejšie.

Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II je ale zase iná doska, ktorá má svoje špecifiká, ktorými sa od spomínaných dvoch konkurenčných modelov odlišuje.


Asus ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II

Pri hľadaní tejto základnej dosky si dajte pozor na to, aby bola na konci označenia rímska číslovka „II“ (ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II). Existuje totiž aj starší variant bez nej (ROG Strix Z790-A Gaming WiFi), ktorý napríklad nemá WiFi 7 a chýbajú mu aj niektoré iné veci, ktorá ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II má k dobru.

ROG Strix Z790-A Gaming WiFi II je základná doska formátu ATX (305 × 244 mm), kde okrem prvého slotu PCIe 5.0 ×16 (z CPU) sú pripojené ešte dva k južnému mostíku čipsetu, slot PCIe 3.0 ×1 pre jednoduché rozširujúce karty a dole je potom ešte jeden slot PCI Express 4.0 fyzicky vo formáte ×16, ale s kontaktmi iba pre štyri linky.

   

Na prvý slot PCI Express ×16, obvykle na inštaláciu grafickej karty, sa viaže tlačidlo Q-release. To umožňuje povolenie poistky skraja základnej dosky, čo značne uľahčuje demontáž. Najmä, pokiaľ máte veľký vežovitý chladič. Vtedy sa k slotu, respektíve k jeho poistke, dostáva veľmi ťažko a takýto „diaľkový“ prístup dokáže veci uľahčiť.

Oproti ROG Strix Z790-A Gaming WiFi je tu o jeden slot PCIe menej, ale to pre to, aby mohol pribudnúť jeden slot M.2 na SSD. Tých je celkovo až päť, pričom všetky podporujú PCI Express 4.0. Posledný, piaty slot (M.2_5) vpravo dole, je pripravený aj na M.2 SSD s podporou rozhrania SATA. PCI Express 5.0 pre slot M.2 je však bohužiaľ nepodporované, čo v tejto cenovej relácii nepoteší. Pri Gigabyte Z790 Aorus Pro X za podobnú a skôr nižšiu cenu je.

Do dvoch slotov osadíte aj SSD s nadštandardnou dĺžkou 110 mm. Súčasne je nad každým slotom za všetkých okolností, než kdekoľvek použijete akékoľvek SSD, k dispozícii chladič. Tie pútajú pozornosť na tejto základnej doske aj svojim kontrastom voči tmavému PCB. Celková hmotnosť chladičov SSD je cez 200 gramov (58 + 74 + 79), aj keď sa z materiálu neťaží maximum. Žiadne rebrá na nich nenájdete, sú to iba rovné profily, hoci teda aj tak s veľkou plochou.

Rebrá a tunely sú až na chladičoch VRM, ktoré ochladzujú 19 fáz (z toho 16 Vcore). Na jednu (fázu) je teoretická zaťažiteľnosť až do 70 A. V praxi to musí byť samozrejme výrazne menej, aby sa dala doska vôbec uchladiť a odhliadnuc od toho aj preto, aby bola dosahovaná optimálna energetická efektivita. Napriek tomu môžete do Strix Z790-A Gaming WiFi nainštalovať a pri maximálnom výkone prevádzkovať aj najvýkonnejší procesor určený pre platformu LGA 1700 – Intel Core i9-14900KS. Aj po pretaktovaní cez MCE (Multi Core Enhancement) bude preň úzkym hrdlom skôr jeho chladič ako samotná doska.

   

Zvukový adaptér je postavený na čipe Realtek ALC4080 s nadstavbou SupremeFX. Navyše je tu výkonnejší zosilňovač Savitech, ale napríklad aj tienenie/kovový obal filtrujúci elektromagnetický šum iných častí základnej dosky. Výsledkom má byť potom, samozrejme, čo najčistejší zvuk v slúchadlách či reproduktoroch.

Zadná strana základnej dosky je jednoduchá (bez konektorov a bez backplate), ale zdobí ju veľké biele grafické logo ROG. Vidieť ho však nebude ani v skrinkách s obidvoma presklenými bočnicami. Umiestnené je totiž v spodnej časti PCB, ktorá je zakrytá podnosom skrinky.

Medzi externými portami, na paneli I/O, je až dvanásť portov USB, z ktorých dva sú typu C (a zvyšok typu A). Štyri z toho sú však iba štandardu 2.0. Tie sú na prenos dát pomalé, ale zase sú vhodné na pripojenie periférií, ktoré rýchlejšie rozhranie nevyžadujú. Teda napríklad myši, klávesnice, zvukového headsetu alebo trebárs multifunkčného zariadenia. Jeden z s portov USB(-C) má pritom podporu 20-gigabitového štandardu 3.2 gen. 2 a je tak vhodný aj pre nadštandardne rýchle externé SSD.

Chudobnejšia, než ste možno zvyknutí, je výbava zvukových konektorov. Vedľa optického výstupu S/PDIF sú iba dva 3,5-milimetrové jacky (Line Out a Mix In). Podobne ako napríklad Gigabyte aj Asus vsádza na to, že väčšina používateľov nebude k počítaču pripájať analógovo viackánalové sústavy.

Pri konektoroch WiFi (7) je pozoruhodné, akým spôsobom sa pripájajú externé antény. Namiesto závitu (a skrutkovania) je tu rýchlejší montážny mechanizmus na báze push-pinov. Ako odolný je ukáže až prax a počet cyklov zasunutí a vysunutí, než sa začne rozpadať. K takému mimoriadne intenzívnemu namáhaniu však bežne (a možno nikdy?) nedochádza.

Osvetlenie ARGB LED je iba vedľa pasívu VRM – na kryte I/O portov, kde môžete rôzne zvýrazniť grafické logo ROG. To cez aplikáciu Armoury Crate, v ktorej je tradične možná aj synchronizácia s perifériami pripojenými k interným (A)RGB konektorom.

Upozornenie: Článok pokračuje ďalšími kapitolami.


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Hrubší profil už aj na ventilátore ARGB Asus (TUF TR120)

Z návrhu nového ventilátora TUF Gaming TR120 je evidentné, že Asus dobre diagnostikoval slabé stránky jeho predchodcu (a zo súčasného pohľadu nižšieho modelu) a zapracoval na nich s ohľadom na dosahovanie lepších výsledkov. Na tieto kľúčové zmeny sa dá aj ľahko poukázať a je pravdepodobné, že naprieč všetkými možnými scenármi pôjde aerodynamicky o jeden z najefektívnejších osvetlených ventilátorov v 120 mm formáte. Celý článok „Hrubší profil už aj na ventilátore ARGB Asus (TUF TR120)“ »

 •  
 •  
 •  

Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake

Od února jsou v povědomí problémy se stabilitou pozorované ve hrách s vysoko taktovanými zejména 125W modely procesorů Core 13. a 14. generace. Vzhledem k četnosti se s nimi potýkají autoři her i výrobci počítačů. Teď zareagoval také Asus a vydává aktualizaci, která má pomoci uživatelům, jejichž procesory Intel nejsou ve hrách stabilní (tj. nefungují korektně a způsobují chyby). Nejde ale o definitivní řešení, to by mělo přijít od Intelu. Celý článok „Asus vydává aktualizace BIOSu řešící nestabilní Intel Raptor Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!

Prečo dávať konektory z prednej strany základnej dosky, keď môžu byť zozadu? Nad týmto sa Asus a aj ďalší výrobcovia zamýšľajú pri základných doskách s povedzme inverzným rozložením konektorov. Model TUF B760M-BTF WiFi (D4) má spredu dozadu presunuté všetky konektory do posledného. To pri súčasnom trende presklených bočníc prispieva hlavne ku krajšiemu vzhľadu. V rámci rozboru nás budú ale zaujímať aj iné, merateľné veci. Celý článok „Asus TUF B760M-BTF WiFi D4: Konektory čelom vzad!“ »

 •  
 •  
 •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. Zaujímavé by bolo vedieť, ako kto vyslobodenie grafickej karty spod veľkého chladiča rieši. Mimo skrinku to ešte ide, ale v nej to býva niekedy peklo. Viem o ceruzkách (a polámaných poistkách), ale určite existujú aj elegantnejšie spôsoby. 🙂

   1. Když toho člověk má víc než dva disky a grafiku, tak je zásah do skříně vždycky docela dobrodružný. Ale s těmi pojistkami byl odjakživa problém, pár zlomených mýma rukama taky prošlo. Na rovinu musím přiznat, že mě samého lepší řešení nikdy nenapadlo. Ale návrhem desek se nezabývám zrovna každý den.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *