AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Podpora Ryzenů 9000 Granite Ridge v aktualizacích BIOSu

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické).

Zdá se, že podpora Zenu 5 pro socket AM5 bude spojena s verzí kódu AGESA označenou jako FireRangePi či ComboPi 1.1.7.0 a lehce novější verzí ComboPi/FireRangePi 1.1.7.0 Patch A. První se objevila v nových BIOSech pro desky Asus na začátku dubna, druhá před pár dny v BIOSech pro desky MSI. Popis této aktualizace u desky MSI MPG Carbon WiFi, kde to bylo nejdřív zpozorováno, uvádí, že AGESA 1.1.7.0 Patch A je aktualizovaná pro „next-gen CPU“.

AGESA 1.1.7.0 přidává SMU firmware pro procesory „Granite Ridge“ (ve verzi 98.58.0 pro 1.1.7.0). Granite Ridge je přitom už z minulosti známé kódové označení pro desktopové procesory s architekturou Zen 5. Na trhu se pravděpodobně objeví pod označením Ryzen 9000X.

Aktualizace UEFI pro desku MSI MPG B650 Carbon WiFi přinášející podporu Zenu 5

Jde o čipletové procesory podobné současným Ryzenům 7000/7000X. Od těch převezmou stejný IO čiplet (takže by se neměly příliš lišit v podporované konektivitě) včetně řadiče pamětí a integrované grafiky, ale nahradí CPU čiplety za nový 4nm křemík s jádry Zen 5. Maximem bude stále 16 jader s 32 vlákny a 170W TDP (230W maximální spotřeba neboli PPT).

Zen 5 má podle uniklých slajdů mít minimálně o 10–15 % vyšší IPC, ale zejména mnohovláknový výkon může narůst více. Je také možné, že se o maličko zvednou maximální takty u nejvyšších modelů. Jádro je výrazně rozšířeno (6 ALU, 4 AGU, nativně 512bitové vykonávání AVX-512) a mělo by jít o největší upgrade architektury od prvního Zenu.

Není úplně jasné, jak dlouhou dobu máme očekávat mezi příchodem těchto prvních BIOSů s podporou Zenu 5 / Granite Ridge a vydáním těchto procesorů do reálného prodeje. To nastane asi nejdříve v červenci (pokud uvažujeme, že by došlo k oznámení na Computexu a pak by prodej začal o měsíc později), ale je docela pravděpodobné, že se Granite Ridge dostane do prodeje spíš později, třeba v srpnu, září…

Zdroje: MSI, VideoCardz, Tom’s Hardware, HXL

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

APU Ryzeny se Zenem 5 už nebudou mít ovladače pro Windows 10

Hodně lidí nerado přechází na novější verze Windows, ať už někdy kvůli hardwarovým nárokům, nebo častěji kvůli změnám v chování a vzhledu. Aktuálně je to tak s Windows 11. Brzo ale už asi setrvávání na Windows 10 začne narážet na překážky. Například od AMD. Tato firma totiž už zřejmě začíná ukončovat podporu tohoto OS. Jeho nově vydávaný hardware už nebude mít zřejmě vůbec ovladače pro Windows 10. Celý článok „APU Ryzeny se Zenem 5 už nebudou mít ovladače pro Windows 10“ »

 •  
 •  
 •  

Levné 4nm Ryzeny 5 8400F a Ryzeny 7 8700F už jsou v obchodech

Začátkem jara prosákly z Číny zprávy o tom, že by se pro desktopové desky se socketem AM5 měla dát koupit verze nových APU Ryzenů 8000G s deaktivovanou grafikou. Tyto modely Ryzen 7 8700F a Ryzen 5 8400F pak skutečně byly vydané, ale zprvu jen pro OEM trh. Nyní je však AMD začíná prodávat globálně jako levnou možnost pro zájemce o něco se Zen 4. To platí hlavně pro Ryzen 5 8400F, který by teď mohl být nejlevnějším CPU pro socket AM5. Celý článok „Levné 4nm Ryzeny 5 8400F a Ryzeny 7 8700F už jsou v obchodech“ »

 •  
 •  
 •  

RDNA 4 je prý jen opravená RDNA 3, ale RDNA 5 bude úplně nová

AMD ještě nevydalo novou generaci grafik Radeon RX 8000, které budou používat architekturu RDNA 4, takže je asi ještě dlouho do příchodu nové generace, která by se mohla jmenovat RDNA 5 – ale možná i úplně jinak. Přesto se teď objevily první neoficiální zvěsti o tom, co by RDNA 5 mohla v grafikách Radeon znamenat. Tato architektura by mohla být značným skokem vpřed, na rozdíl od RDNA 3 a přicházející RDNA 4. Celý článok „RDNA 4 je prý jen opravená RDNA 3, ale RDNA 5 bude úplně nová“ »

 •  
 •  
 •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *