AM5 základní desky už začaly dostávat podporu pro Zen 5

Podpora Ryzenů 9000 Granite Ridge v aktualizacích BIOSu

Jak daleko je přesně chvíle, kdy AMD vydá novou generaci procesorů s chystanou architekturou Zen 5, stále není jasné. Ale zřejmě se ten okamžik přiblížil, protože základní desky už pro ně začínají přidávat podporu v BIOSech, respektive UEFI firmwarech. To je důležité i proto, aby desky koupené v e-shopech nové procesory hned po vydání podporovaly (byť dnes už to s možnostmi flashování z USB není tak kritické).

Zdá se, že podpora Zenu 5 pro socket AM5 bude spojena s verzí kódu AGESA označenou jako FireRangePi či ComboPi 1.1.7.0 a lehce novější verzí ComboPi/FireRangePi 1.1.7.0 Patch A. První se objevila v nových BIOSech pro desky Asus na začátku dubna, druhá před pár dny v BIOSech pro desky MSI. Popis této aktualizace u desky MSI MPG Carbon WiFi, kde to bylo nejdřív zpozorováno, uvádí, že AGESA 1.1.7.0 Patch A je aktualizovaná pro „next-gen CPU“.

AGESA 1.1.7.0 přidává SMU firmware pro procesory „Granite Ridge“ (ve verzi 98.58.0 pro 1.1.7.0). Granite Ridge je přitom už z minulosti známé kódové označení pro desktopové procesory s architekturou Zen 5. Na trhu se pravděpodobně objeví pod označením Ryzen 9000X.

Aktualizace UEFI pro desku MSI MPG B650 Carbon WiFi přinášející podporu Zenu 5

Jde o čipletové procesory podobné současným Ryzenům 7000/7000X. Od těch převezmou stejný IO čiplet (takže by se neměly příliš lišit v podporované konektivitě) včetně řadiče pamětí a integrované grafiky, ale nahradí CPU čiplety za nový 4nm křemík s jádry Zen 5. Maximem bude stále 16 jader s 32 vlákny a 170W TDP (230W maximální spotřeba neboli PPT).

Zen 5 má podle uniklých slajdů mít minimálně o 10–15 % vyšší IPC, ale zejména mnohovláknový výkon může narůst více. Je také možné, že se o maličko zvednou maximální takty u nejvyšších modelů. Jádro je výrazně rozšířeno (6 ALU, 4 AGU, nativně 512bitové vykonávání AVX-512) a mělo by jít o největší upgrade architektury od prvního Zenu.

Není úplně jasné, jak dlouhou dobu máme očekávat mezi příchodem těchto prvních BIOSů s podporou Zenu 5 / Granite Ridge a vydáním těchto procesorů do reálného prodeje. To nastane asi nejdříve v červenci (pokud uvažujeme, že by došlo k oznámení na Computexu a pak by prodej začal o měsíc později), ale je docela pravděpodobné, že se Granite Ridge dostane do prodeje spíš později, třeba v srpnu, září…

Zdroje: MSI, VideoCardz, Tom’s Hardware, HXL

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Podle MSI CUDIMM půjde i na AM5, je třeba Ryzen 9000 nebo 8000

Před nedávnem jsme tu měli zprávy o tom, že s platformou Intel LGA 1851 s procesory Core Ultra 200 („Arrow Lake“) bude mít premiéru jedna inovace v pamětech – moduly CUDIMM, které mají integrovaný generátor hodinového taktu a dokážou díky tomu pracovat na vyšších frekvencích. Chvíli nebylo jisté, zda nepůjde o exkluzivní funkci platformy Intel, ale vypadá to, že se CUDIMMy budou dát používat i na AM5 deskách s procesory Ryzen. Celý článok „Podle MSI CUDIMM půjde i na AM5, je třeba Ryzen 9000 nebo 8000“ »

  •  
  •  
  •  

Zen 5 s V-Cache už brzo. Ryzen 7 9800X3D prý vyjde za měsíc

Když AMD vydalo procesory s architekturou Zen 5 pro desktop, byly to zatím jenom běžné modely bez 3D V-Cache, kterou mají „X3D“ modely a výrazně zlepšuje výkon ve hrách. Zájemci o herní PC nebo upgrade tak zatím nemají náhradu za Ryzen 7 7800X3D předchozí generace, který víceméně zůstává nejlepším herním CPU. Toto by se ale mohlo brzo změnit, zdá se, že AMD už začíná být o X3D verzi Zenu 5 sdílná a vydání nastane brzo. Celý článok „Zen 5 s V-Cache už brzo. Ryzen 7 9800X3D prý vyjde za měsíc“ »

  •  
  •  
  •  

Jak moc Zenu 5 pomůže AVX-512 v x265? A jak podporu zapnout?

Možná to nevíte, ale enkodér videa x265 dokáže použít instrukce AVX-512, avšak z historických důvodů v něm nejsou zapnuté. Před pár lety jsme probírali, jak optimalizace používající tyto instrukce zapnout, a zkoušeli, jaký to má vliv nejdřív na procesorech Intel Rocket Lake a potom na Zenu 4. Vzhledem k velké oblibě těchto článků jsme stejné testy teď zopakovali i na nové architektuře Zen 5, pro porovnání s předchozími jádry. Celý článok „Jak moc Zenu 5 pomůže AVX-512 v x265? A jak podporu zapnout?“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *