Zen 5 bude mít vyšší spotřebu i cenu, frekvence dosáhne 6 GHz

Další informace k Zenu 5

V pondělí jsme tu měli zprávu, dle níž by procesory AMD s architekturou Zen 5 měly dosahovat výkonů až o 40 % lepších na jedno jádro proti Zenu 4 (ne však nutně v jednovláknové aplikaci, jak jsem rozebírali). K Zenu 5 se toho teď na internetu seběhlo víc, takže se podíváme ještě na nějaké další zvěsti. Máme další únik o výkonu, ale bohužel i negativnější informace o možném napálení cen a o zvýšení spotřeby – to je asi skoro jisté.

Na začátek je tu informace, která není typu „někdo tvrdí“, ale jsou pro ni přímo podklady. Ve veřejných protokolech o přepravě zboží totiž byly nalezeny první stopy procesorů Granite Ridge, což je desktopový Ryzen 9000(X) pro socket AM5 používající stejnou čipletovou strukturu a stejný IO čiplet jako Ryzeny 7000(X) „Raphael“ (znamená to, že bude mít stejný paměťový řadič a konektivitu i iGPU, změní se jen jádra CPU v CCD čipletech).

ES vzorky Granite Ridge zachyceny

V dokumentech k přepravě se objevila označení dvou ES vzorků Ryzenů „Granite Ridge“, které představují šestijádrový model a osmijádrový model. Šestijádro se pravděpodobně bude jmenovat Ryzen 5 9600X, ES vzorek má kód 100-000001290-21 a jde o revizi A0 (tedy první). Důležitý poznatek je, že pro něj je v dokumentech napsáno TDP 105 W (a tedy maximální spotřeba, tzv. PPT, by byla 142 W). Je možné, že později bude vyroben i nějaký 65W model, ale zatím o něm informace není.

Druhý model je pravděpodobně ES vzorek předznamenávající Ryzen 7 9800X (podle leakera Keplera_L2 AMD použije toto označení, nikoliv 9700X). Vzorek je označen 100-000001404-21 a v tomto případě jde o zralejší křemík revize B0. Jde o osmijádro a pozor – má TDP 170 W (což znamená maximální spotřebu / PPT 230 W). Toto je zhoršení proti nynější generaci, v níž má osmijádro 7700X pořád 105W TDP.

Ukazuje to, že spotřeba jádra Zen 5 se spolu s navýšením výkonu také zvedne. Tento model 9800X se patrně bude dost špatně chladit, pokud bude tvořený jen jedním CCD čipletem, ve kterém se bude vznikající teplo koncentrovat. Je docela možné, že v praxi bude spotřeba výrazně níž než těch 230 W, protože boostování se zastaví dosažením vysokých teplot dříve, než CPU narazí na limity spotřeby.

To, že AMD osmijádru dá označení Ryzen 7 9800X, jak tvrdí Kepler_L2, by mohlo odpovídat tomuto zvýšení spotřeby (a s ní doufejme i výkonu). S tímto jménem by asi byla vyšší spotřeba jaksi obhajitelnější, než kdyby se model s označením 9700X přímo hlásil k roli následníka 105W modelu 7700X.

Na druhou stranu se asi nezvýší TDP u nejvyšších modelů Ryzen 9 9900X a 9950X. Ty budou mít stále 170W TDP (230W PPT). Socket AM5 totiž nepočítá s vyšší třídou CPU. Je ale možné, že procesory budou tento příděl využívat důsledněji než dnes.

Modely, TDP a ceny Ryzenů 7000X při vydání (2022). Ryzeny 9000X prý budou dražší (zdroj: AMD)

Ryzeny 9000 výrazně zdražené?

Ono zvýšení druhé cifry modelového čísla možná ale má „krýt“ současně také zvýšení ceny osmijádrového modelu. Kepler_L2 a další nejasné zvěsti momentálně tvrdí, že procesory architektury Zen 5 (tedy modely Ryzen 9000) budou obecně dražší než předchozí generace. Zatímco Ryzen 7 7700X šel na trh za 399 $, model Ryzen 7 9800X by prý mohl být za 449 $, nebo dokonce 499 $ (ne-li víc?). A opět, osmistovkové označení je možná zvoleno i proto, aby procesor nominálně byl ve vyšší třídě a tolik to nezvalo k srovnání s levnějším Ryzenem 7 7700X (i když podle počtu jader je taková paralela nevyhnutelná).

Toto by asi postihlo i ono šestijádro, samozřejmě také vyšší modely, spekuluje se o tom, že by třeba nejvyšší šestnáctijádrový model Ryzen 9 9950X mohl být za 999 $. Toto zatím nemá nikde konkrétní doklady a je možné, že leakeři sami spekulují. Rádi bychom se s touto zprávou mýlili.

Podle leakerů je toto zdražení plánováno z jednoduchého důvodu – Intel nebude mít konkurenceschopnou odpověď. Současně se Intelu různými setrvačnostmi a zaháčkovanostmi daří držet pozice na OEM trhu, i když má horší procesory, takže i v případě výrazné dominance Zenu 5 se pravděpodobně zase AMD nějak výrazně nezlepší tržní podíl (jelikož retailový trh, který na toto reaguje, je jen malou částí trhu). Tudíž si AMD logicky bude chtít polepšit aspoň v podílu na tržbách zvýšením cen (a marží). Na nás kupující to samozřejmě má negativní dopady.

Nová zpráva o výkonu

Vedle této spekulace(?) o cenách se objevil nový únik k výkonu Zenu 5. Podle čínského leakera s přezdívkou Xinoassassin1 teď AMD uvádí ve svých neveřejných materiálech, že Zen 5 přinese zvýšení jednovláknového výkonu o zhruba +20 %, pokud se měří v testu Cinebench R23 1T (tedy tentokrát opravdu v čistě jednovláknovém měření). Toto je zřejmě kombinace vlivu frekvence a IPC.

Je to tedy opět číslo nižší, než má prý vycházet v mnohovláknové zátěži, ale pozor. Už u Zenu 4 byl Cinebench R23 (i ostatní) jednou z úloh, kde byl pozorován menší nárůst IPC než v některých jiných. Zatímco v průměru AMD uvádí u Zenu 4 zvýšení IPC o 13 % proti Zenu 3, v Cinebench R23 jen +9 %.

Nárůst IPC mezi Zenem 3 a Zenem 4 v různých programech a hrách (oficiální prezentace, 2022)

Pokud byste to vzali přímou úměrností, mohlo by průměrné navýšení IPC u Zenu 5 být +28 %. Ale toto berte čistě jen pro ilustraci, protože Zen 5 je jiná architektura a na jeho změny může Cinebench reagovat úplně jinak než na Zen 4. A také samozřejmě nemůžeme ručit za to, že zvěst od Xinoassassina1 je pravdivá.

Více: Může Zen 5 zvednout výkon na jádro až o 40 % proti Zenu 4?

Zvýšení frekvence, meta 6 GHz prolomena?

Mezi drby se objevila také informace, že finální sériové Ryzeny 9000 možná budou mít o trošku lepší frekvence než Ryzeny 7000, takže Zen 5 možná nepřinese regresi ve frekvencích, jak dříve panovaly obavy. Objevila se zvěst, že nejvyšší model by mohl překonat 6 GHz, ale asi to bude v podobném stylu, v jakém je Ryzen 9 5950X schopen dostat se (někdy) přes 5 GHz. Nepůjde tedy o oficiálně udávanou frekvenci, ale o takové to „stínové turbo“ (či „XFR“, jak AMD uvádělo u prvních generací Ryzenů), které procesory někdy umožní použít v jednovláknových aplikacích při velmi dobrém chlazení či nízké startovací teplotě, ale nemáte ho zaručené.

Například u Ryzenu 9 5950X dělá toto neoficiální pásmo až 150 MHz navíc k oficiálnímu boostu 4,90 GHz (takže absolutní strop bez přetaktování je 5050MHz), u Ryzenu 9 7950X je oficiální boost 5,70 GHz, ale „stínové pásmo“ je opět až +150 MHz (5850 MHz). U Ryzenu 9 7950X je ale, zdá se, používáno méně často.

Podle tohoto drbu by tedy asi budoucí Ryzen 9 9950X mohl mít oficiální maximální boost buď 5,80, nebo 5,90 GHz, ale ono stínové turbo navíc by ho teoreticky mohlo vybičovávat až na 6050 MHz, avšak opět to může být relativně vzácný jev.

To vše samozřejmě v závislosti na tom, jestli je onen drb pravdivý, takže to neberte jako zaručenou věc, která by už byla bezpečně známá. Uvádíme to spíš jako zajímavost. Pokud je toto nicméně pravda, tak ono 20% zlepšení v Cinebench obsahuje i tento faktor a zlepšení IPC by bylo o něco menší než 20 %. Výsledný výkon CPU samozřejmě spoluutváří obě tyto součásti, jde o součin IPC a frekvence.

Za dva měsíce budeme vědět víc

Vypadá to, že AMD by mohlo provést nějaké odhalení nebo poodhalení Zenu 5 na veletrhu Computex (na přelomu května a června). Otázka je, v jak moc velkém předstihu bude toto poodhalení před samotným konečným vydáním, kdy už bude možné tyto procesory koupit. Zen 2 například šel ven jen krátce poté (začátkem července), Zen 4 až koncem září.

Ať už ale bude vydání spíš začátkem léta, nebo koncem léta (nebo dokonce až na podzim), Computex asi udělá víc jasno v tom, co od Zenu 5 čekat. Podle toho, jak vzdáleno bude pak reálné vydání, bude toto odhalení asi více nebo méně detailní.

Zdroje: Xinoassassin1, Fórum AnandTech (1, 2, 3, 4, 5), Kepler_L2, Momomo_us

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce

Vypadá to, že se opět zmenší výběr grafických karet AMD Radeon. Ty výrobci obvykle nabízejí v menším počtu variant proti grafikám Nvidia GeForce, ale je i o dost více výrobců, od nichž se dá koupit grafika Nvidie, proti těm, kteří vyrábějí Radeony. Mezi těmi teď ubude společnost MSI, která podobně jako Asus nebo Gigabyte dlouho vyráběla grafiky obou značek, ale nyní se přeorientovává čistě na Nvidii. A prakticky s okamžitou platností. Celý článok „MSI přestává prodávat grafiky Radeon. Soustředí na GeForce“ »

  •  
  •  
  •  

Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2

Letos Microsoft naplnil mlhavá varování provázející od vydání kompatibilitu Windows 11 se staršími počítači, jejichž procesory nejsou oficiálně podporované, a začal používat instrukci POPCNT, čímž systém přestává fungovat na řadě procesorů. To však nebylo všechno a požadavky se mohou dále zvyšovat. Teď totiž Windows 11 začínají vyžadovat další instrukční rozšíření, které odstaví další skupiny procesorů, mezi nimi i Phenomy a první APU. Celý článok „Windows 11 už nepoběží na dalších procesorech, potřebují SSE4.2“ »

  •  
  •  
  •  

Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6

O Velikonocích se objevily údajné specifikace pro grafické karty Radeon RX 8000, tedy nové grafiky založené na architektuře RDNA 4 pro mainstream a levnější část trhu (zatímco highendový model údajně AMD zrušilo). Teď se k nim objevila další zvěst, dle níž AMD u těchto grafik nepřejde na novou technologii pamětí GDDR7, která se má objevit u Nvidie. Vypadá to však, že ani nevyužije možností rychlejších pamětí GDDR6, které jsou na trhu. Celý článok „Radeony RX 8000 nemají paměti GDDR7, ani rychlejší GDDR6“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (12) Pridať komentár

  1. „modely Ryzen 9000) budou obecně dražší než předchozí generace. Zatímco Ryzen 7 7700X šel na trh za 399 $, model Ryzen 7 9800X by prý mohl být za 449 $, nebo dokonce 499 $ (ne-li víc?)“

    Nominalni hodnota a kupni sila dolaru se od vydani znacne zmenila. Pouze vliv inflace za dva roky prida cca 20% k nominalni cene. K tomu je potreba pripocist drazsi vyrobni technologie a drazsi doprava. Hutiove, Iran a Rusove vpodstate zablokovali Suez, takze kdo nechce riskovat potopeni, musi jezdit kolem cele Afriky. Potiz je, ze tam pro zmenu cekaji somalsti pirati, coz cenu dopravy take nesnizi.

    Podle meho 499$ je docela optimisticka cena, za kterou budeme radi.

    1. 🙂 500 dolarov by bol koncovy predaj kolko? 650€? 600? Ak bude zen5 8core o 40% vykonnejsie ako zen4 8core (napr. 7700x), tak to mame 28000b v CB23. To je kusok pod 7900x.. co by bolo vykonovo OK. Kolko stoji 7900x? 400€ – aaahaaaaa!! hups! 7950x stoji 540€, takze o 25-30% pomalsi „9800“ nemoze kwa stat 600/650€. Logicky to nikto nekupi. Netreba spekulovat nad blbostami, ale pockat na oficialne uvedenie.

  2. Na Taiwanu probehlo zemetreseni 7,2 R. Nejsilnejsi za 25 let. Myslim ze tim jdou veskere uvahy o cenach hi tech polovodicu do kytek.

    1. s pamatami mas zas aky problem 🙂 Aktualne v alze 2×16 ddr5 kingston 6000 expo 111€, ja som ich kupoval 21.7.2023 za 119€. Aj bez zlavy su 124€, cize 5€ drahsie. To SSDcka isli hore ovela viac a predpoklad je, ze pojdu este viac. Kto nekupil pred pol rokom, rychlo by mal…

      1. Microsoft zvýšil požadavky pro budoucí sestavení Windows s Copilotem. A třeba zrovna včera novinkami proběhl nový NVMe, který používá dvojnásobnou kapacitu RAM, než je obvyklé. No a NAND jsou taky paměti, přesně jak popisuješ. Myslím si, že výrobu nikdo rozšiřovat nechce a nebude. Zprostředkovaně se to vše promítne do nabídky služeb, které jsou na dostupnost pamětí navázané (webhosting, vzdálené úložiště ap.).

        1. 🙂 win11+copilot ma min specs 16GB. 16GB som kupoval v 2013, takze na tom nieje nic nenormalne. Dnes na multimedialny pocitac kupujes 32GB, 16 do obycajneho kancelarskeho.. Ked teda niesi padnuty na hlavu a nekupujes MS Surface v konfiguracii 8GB..

          1. Je to čtyřnásobek původních požadavků Windows 11, dotkne se to prakticky všech zařízení. Že já jako koncový zákazník budu mít o pětistovku dražší modul je mi volné. Trápí mě ale, že v důsledku toho ustrne nabídka služeb.

            1. tak znova, koho to zaujima? Mam tu napr. lacny pocitac z 2016 – ma 8GB RAM, kto by preboha v 2024 chcel pouzivat pocitac so 4GB??? Mam tu z 2017 „herny“ pocitac – 16GB DDR4 stalo 178€ – dnes stoji 16GB DDR4 33€ najlacnejsia. Tak preco sa vobec bavime o ramkach, to osral pes, kludne 128 si mozes kupit a nijak radikalne to nezatazi rozpocet na pocitac.

              1. tych 8GB ddr3 stala v 02.2016 39€, takze bola defakto 2x tak draha ako dnes, ked za 33 mas dnes 16GB… Ramka nieje ziadny problem.

                1. Abys to lépe pochopil, řekněme, že si zvykám na práci s Midjourney. Dnes mám nějaký poměr cena/obrázek. Rád bych za dva roky za stejnou cenu generoval obrázek dvojnásobně velký. Úzkým hrdlem je u většiny služeb dostupná paměť (nejběžněji úložiště).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *