MSI Spatium M580 Frozr: PCIe 5.0 SSD s rychlostí 14 600 MB/s

Jedno z nejrychlejších PCIe 5.0 SSD s extrémním chladičem

Prakticky všechna SSD s rozhraním PCIe 5.0 ×4 jsou teď založená na řadiči Phison E26 (i když vyhlížíme alternativy). Většina jich ještě úplně nevyčerpává potenciál tohoto rozhraní, ale letos přišla aktualizace označená Max14um. A právě s tou teď MSI uvádí SSD, které bude jedním z nejrychlejších (pokud ne nejrychlejším) NVMe modulem na trhu – MSI Spatium M580 Frozr, které má svištět rychlostí až 14,6 GB/s. I chladič bude mít jeden z největších.

Spatium M580 Frozr je klasický desktopový modul M.2 v provedení M.2 2280, v tomto případě asi čistě pro desktopy a ne pro notebooky, protože je z výroby osazený opravdu rozměrným a tím pádem snad i účinným chladičem s třemi heatpipe.

Používá řadič Phison E26 Max14um a s ním 232vrstvou NAND od Micronu (se zápisem typu TLC) a samozřejmě mezipaměť DRAM, která má dvojnásobek obvyklé kapacity – to znamená, že 4TB SSD má samo pro sebe 8 GB paměti LPDDR4. V nabídce budou moduly s kapacitou úložiště 1 TB, 2 TB a 4 TB.

MSI Spatium M580 Frozr

Zatímco předchozí SSD MSI (Spatium M570 Pro Frozr) založené na Phisonu E26 dosahovalo sekvenční rychlosti čtení 12 400 MB/s, toto nové Spatium M580 Frozr má už udávanou maximální rychlost čtení 14 600 MB/s. Sekvenční zápis bude moci běžet rychlostí až 12 700 MB/s při zápisu do pseudoSLC cache. MSI tak o malý kousek (100–200 MB/s předbíhá konkurenční Crucial T705, další top model založený na stejných vnitřnostech).

Výše zmíněná čísla platí pro 2TB model, který je nejrychlejší, zatímco 4TB verze je o kousek pozadu (viz tabulku níže). MSI bohužel neuvádí údaje v IOPS. Phison pro řadič uvádí potenciál až pro 1 500 000 IOPS ve čtení a 2 000 000 IOPS v zápisu, ale pro tento modul MSI to nemusí nutně platit.

Maximální spotřeba je 11,5 W (klidová by ale měla být schopná klesnout až k 0,144 W a 0,085 W v úsporném režimu L1.2). Poměrně vysoké zátěžové spotřeby a tím teploty PCIe 5.0 modulů jsou známý problém, v tomto případě jim MSI čelí chladičem Frozr. Jeho design by měl vycházet z předchozího modelu Spatium M570 Frozr.

MSI Spatium M580 Frozr

Jeho žebrování by mělo pomáhat chlazení, pokud bude jeho profilem procházet airflow, což by vzhledem k značné výčnívavosti (SSD má na výšku 71,65 mm) mělo být snadno splnitelné. SSD by takto možná mohlo profitovat i z ventilátorů GPU osazeného nad něj, při osazení nad grafiku by zase mohl být schopen zachytit nějaký airflow způsobovaný chladičem CPU, v takovém případě ale už žebrování nebude mít ideální orientaci (na druhou stranu má tak velký profil, že by se na něj měl vejít pohodlně 60mm ventilátor, jen si budete muset vyrobit vlastní osazení pomocí stahovaček nebo fixovacích drátků).

SSD bude mít pětiletou záruku s údajně vysokou přepisovací životností, jde ale spíš jen o lehký nadprůměr se 700 přepisovacími cykly (700 TBW u 1TB modelu a úměrně u vyšších, tedy s výjimkou 4TB modelu, kde je to zarovnáno na 3000 TB, tedy 750 cyklů). Uživatelé těchto SSD ovšem jako bonus s koupí dostanou ještě licencované zálohování od Actiphy.

Zdroje: MSI (1, 2), Phison

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Hynix Platinum P51: Netopící PCIe 5.0 SSD, ale s top výkonem

Nejvýkonnějším dnešním SSD založeným na rozhraní PCIe 5.0 momentálně kraluje platforma řadiče Phison E26. Je však známá vysokou spotřebou a byly pozorovány případy, kdy tato SSD mohou snižovat výkon, nebo se dokonce zaseknout, když se přehřejí. Teď se ovšem chystají první PCIe 5.0 SSD od Hynixu. Tato firma v předchozích generacích mívala nejméně žravá SSD, a tudíž by její PCIe 5.0 moduly teď mohly být přesně to, co potřebujeme. Celý článok „Hynix Platinum P51: Netopící PCIe 5.0 SSD, ale s top výkonem“ »

  •  
  •  
  •  

PC SN500S: Western Digital nasazuje do levných SSD QLC NAND

Chvíli to vypadalo, že výrobci SSD přibrzdili se snahou ušetřit pomocí pamětí QLC, které mají o třetinu větší kapacitu na jednu buňku, ale výrazně horší životnost i výkon. Drtivá většina nových SSD teď byla založených na TLC, zvlášť po odchodu Intelu z trhu. Možná to souvisí s růstem cen NAND, ale QLC se, zdá se, vrací. Western Digital vydává moduly PC SN5000S, které slibují slušný výkon s PCIe 4.0, ale jsou právě na bázi QLC NAND. Celý článok „PC SN500S: Western Digital nasazuje do levných SSD QLC NAND“ »

  •  
  •  
  •  

Corsair MP600 Elite: I levnější SSD už ždímá PCIe 4.0 ×4 na max

Vypadá to, že příchod PCIe 5.0 SSD konečně způsobil, že se z úložišť, používajících předchozí PCI Express 4.0 konečně stává naprostá norma, zatímco předtím se většina trhu držela tvrdošíjně na PCIe 3.0. I levnější a úsporná SSD se teď zřejmě posunou na výkony, které nedávno měly jen ty nejdražší, což ukazuje nový Corsair MP600 Elite – spíš mainstreamové SSD, které ale čte data rychlostí až 7000 MB/s, takže skoro plně využije PCIe 4.0 ×4. Celý článok „Corsair MP600 Elite: I levnější SSD už ždímá PCIe 4.0 ×4 na max“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (3) Pridať komentár

  1. 🙂 njn. Tak ja si radsej kupim pcie4 klasiku, lebo tych 7000 najblizsich 10 rokov staci a dovtedy vymyslia ako to spravit aj bez toho obrovskeho chladica. Aj tak by sa to nedalo osadit, lebo by mi to kolidovalo s NH-D15.

    1. V jakém smyslu? Jestli má 8×2×8 cm, zdá se být té spotřebě adekvátní. Jestli je to adekvátní obecně, už je zvážení kupujícího.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *