Gigabyte AI TOP 100E
Boom (nebo bublina?) kolem AI přináší ledasco, ale bude mezi tím také zajímavá novinka pro ty, kdo litují vymizení SSD založených na pamětech NAND Flash se záznamem MLC a SLC, která sice byla dražší, ale měla lepší výkon a zejména násobně vyšší životnost, se kterou byste se nemuseli bát, že SSD opotřebujete. Gigabyte totiž uvádí SSD, které oficiálně je určené pro AI aplikace, ale ne jen pro ně – jeho hlavní devizou je právě SLC NAND.
Firma Gigabyte do své nabídky SSD zařadila NVMe moduly s velmi současným názvem AI TOP 100E, které má podle firmy zvládnout ty nejnáročnější úlohy a zlepšit responzivnost aplikací umělé inteligence. Souvislost s oborem AI je patrně taková, že toto SSD může sloužit jako pracovní prostor (v podstatě swap) doplňující lokální paměť GPU, která pro ty největší modely už nestačí.
Speciální je to v tom, že toto SSD je jako jedno z mála na trhu založeno na NAND se zápisem typu SLC, tedy s jen jedním bitem uloženým v každé buňce, kdy je tedy rozlišováno jen mezi dvěma úrovněmi napětí. To znamená, že čip má sice nižší kapacitu, ale extrémně vzroste jeho schopnost spolehlivě ukládat data i je spolehlivě číst s rostoucím opotřebením přepisovacími cykly.
Paměti NAND totiž mají jak známo tu nectnost, že jim každý přepis sežere něco z životnosti a postupně ztrácejí schopnost udržet spolehlivě uloženou úroveň napětí a tím vaše data. Proto je u SSD typicky záruka jen na 600–1500 celkových přepisů (u TLC NAND), nebo dokonce jen 300 u QLC NAND. SLC NAND s jen jednou úrovní napětí si udrží spolehlivost mnohem déle, obvykle se počítala na několik desítek tisíc či sto tisíc přepisů.
180× vyšší životnost
AI TOP 100E SSD od Gigabyte se k tomuto vrací. Jde o moderní modul M.2 s rozhraním PCI Express 4.0 ×4, který je nabízený s kapacitou 1 TB nebo 2 TB, nejde tedy o malé kapacity jako u historických SLC SSD. Gigabyte neuvádí použitou NAND. Je ale vrstvená (3D NAND), nejde tedy o staré planární čipy. Pravděpodobně nejsou používané čipy přímo vyráběné se zápisem SLC, protože dnes je v běžné výrobě v podstatě jen TLC a QLC. Zřejmě jsou použité takovéto čipy, ale v embedded verzi, která u nich místo mnohobitového záznamu zapisuje jen jeden bit na buňku.
To je pak funkčně stejné jako SLC NAND a přínosy pro výkon a životnost by měly být obdobné. Dnešní SSD běžně používají takovýto pseudoSLC režim na části kapacity své TLC nebo QLC NAND pro tzv. zapisovací cache. Lze to tedy chápat i tak, že toto SSD od Gigabyte používá trvale celou kapacitu NAND v režimu podobném zapisovací cache a nikdy nedochází ke konverzi těchto dat na záznam TLC či QLC.
Udávaná životnost a záruka skutečně SLC odpovídá, Gigabyte pro 1TB modul uvádí, že garantuje 109 500 TB zapsaných dat čili 109 500 celkových přepisů (disk má kapacitu 1024 GB) s pětiletou zárukou. Model s 2TB kapacitou je na tom přesně stejně, jeho celkový garantovaný zápis je 219 000 TB. Je to řádově stokrát víc než u srovnatelných TLC SSD, například WD Blue SN5000, o kterém jsme psali včera, u 1TB modelu garantuje 600 TB zápisů, proti němu má toto SSD Gigabyte 183násobek garantovaného zápisu.
Moderní výkon s PCIe 4.0 ×4
Nevíme, jaký je použitý řadič, používá ale mezipaměť LPDDR4. Gigabyte uvádí u 2TB modelu sekvenční rychlosti čtení až 7000 GB/s a zápisu až 5900 GB/s, přičemž zhruba tato úroveň by měla být trvale udržitelná na rozdíl od všech běžných SSD, jelikož tento modul nepracuje se SLC cache, ale vše zapisuje vždy v režimu SLC. 1TB model má udávané ještě o něco vyšší rychlosti 7200 MB/s při čtení a 6500 MB/s při zápisu.
Gigabyte bohužel neuvádí u svých SSD hodnoty IOPS, ale výkon by snad měl být velmi slušný, neboť záznam SLC měl historicky také lepší výkonnostní charakteristiky než TLC a MLC. Oproti nějakým starším embedded nebo serverovým SLC SSD tedy v tomto případě výkon měl zcela odpovídat dnešním měřítkům (tedy pokud ponecháme stranou PCIe 5.0 moduly).
Moduly bude třeba dobře chladit, protože podle specifikací při zápisu mohou konzumovat až 11 W a při čtení až 10,9 W, v nečinnosti by ale měly mít kultivovanou spotřebu (3–30 mW v šetřících režimech).
Tato SSD tedy budou asi lákavou volbou pro ty, kdo si stále nezvykli na to, že SSD mají omezenou životnost a je možné, že při příliš častém přepisování je můžete opotřebovat. Moduly AI TOP 100E by se mohly hodit obecně tam, kde se disk neustále přepisuje. Nebo pokud vaše úlohy vyžadují obrovské množství operační paměti a potřebujete SSD, které dokáže poskytnout velký swapovací prostor, ale současně i přežít jeho neustálé používání. Dobré by mohlo asi být i pro práci s velkými objemy videa například při intenzivním stříhání a upravování videa, kdy se s každou úlohou spotřebuje jeden cyklus velké části buněk SSD. Pro práci s videem také může být výhodná trvalá schopnost udržet rychlost zápisu na vysoké úrovni.
Cena bude vyšší
Nicméně za tyto výhody budete muset zaplatit, toto SSD zákonitě musí být o dost dražší než běžné modely. Pro získání kapacity 1 TB v pseudoSLC režimu totiž potřebuje minimálně 3 TB paměti NAND typu TLC (nebo 4 TB QLC NAND). Modul s kapacitou 2 TB tedy bude mít výrobní náklady odpovídající 8TB běžnému SSD. Navíc jde o méně běžný artikl, takže jsou asi vyšší různé sekundární náklady na vývoj, testování a tak podobně.
V obchodech zatím tato SSD nejsou k vidění, takže zatím nevíme, jaké reálně budou mít ceny.
Zdroje: TechPowerUp, Gigabyte (1, 2)
Jan Olšan, redaktor Cnews.cz
⠀
- Contents
- Gigabyte AI TOP 100E
Existuje a dokáže mi někdo vysvětlit technický důvod, proč není možné přijít s řadičem, který by umožňoval na pokročilejších pamětech přepínat režimy při formátování? Uživatelsky byste si zvolili, zda chce kapacitu (režim TLC + SLC cache), nebo životnost (plně SLC režim). Takový SLC režim by patrně neměl tak dobré výsledky, jako použití SLC pamětí, ale disk by byl univerzálnější.
Řadiče by to pravděpodobně uměly, byla by to otázka toho, naprogramovat to do firmwaru a zpřístupnit přepínač v nějaké aplikaci.
Asi se do toho výrobcům moc nechce kvůli tomu,že to komplikuje testování a ověřování funkčnosti (víc režimů fungování), takže dokud to přímo nevivine SiliconMotion nebo Phison a neposkytnou tu možnost v referenčním firmwaru a designu (který z velké části většina SSD pak používá), tak to asi nemá moc šanci. Alternativně by to mohl zkusit nějaký separátní výrobce udělat po svém a nabídnout to jako odlišující unikátní vlastnost, jenže to SSD by pak bylo dražší než konkurence a asi by se to kvůli tomu dost možná neuchytilo, takže příliš velký risk.
„Příliš velký risk“, říkáš? Tomu moc nerozumím. Své zákazníky by si to přes vyšší cenu našlo. Dokladem je ostatně vydání modelu z novinky. Nemyslím si, že se to uskutečnilo bez průzkumu. Rozhodně se tady ale bavíme o producentech řadičů, kde diverzita a konkurence není zrovna příkladná.
Všechny řadiče to umí, jinak by se nemohl používat SLC buffer. Jde o jednoduchou úpravu ve firmware, který je samozřejmě neveřejný a uživatelský zásah (revers engeneering) do něj je považován za trestný čin krádeže know-how.
Nepoužívá se to z několika důvodů:
1) cena / kapacita – prostě by to bylo drahé, což by ale někomu zase tolik nevadilo.
2) možnost volby – výrobci nechtějí, aby si lidi jednoduchým přepnutím vyrobili z relativně nespolehlivého výrobku s nízkou životností udělali něco, co bude mít životnost srovnatelnou s magnetickými disky. O spolehlivosti se samozřejmě nebavím, tu zničili pomocí ROHS, na kterou milostivě dostali vyjímku akorát lékaři a vojáci.
3) Můžou tohle označit za prémiovku a nahulit cenu ještě více.
Vzpomínáte na 3dx-point? Říkal jsem si, konečně SSD, který za to stojí, když klasické NAND byly degradovány právě MLC. Životnost garantovaná na 30 000 přepisů, reálně hodně přes dvojnásobek. Půltero jsem si chtěl koupit, čekal jsem, až cena trošku spadne, desítku jsem byl ochoten dát. A ono nic, zařízli ho. Jsem zvědav, kolik za tohle Gigabyte bude chtít. Pokud bude cena za 1TB podobná, jako za 4TB TLC, tak už nebudu čekat. Druhá otázka bude dostupnost.
3DXpoint optany lze koupit stále, ale cena je brutus. Nicméně tyto “nové Ai“ ssd nenabídnou přes 400MB/s na Q1T1 random 4k jako poslední optany 5800x, ani náhodou. Stále čekám, co v tomto malém 4k rnd natrhne prdel samsungu 990Pro (106MB/s na full power) a ono stále nic. 14GB/s sem a tam, ale dole je to pořád pomalý.
Jak a v čem mi vyšší výkon v Q1T1 random 4k pomůže, prakticky prosím, konkrétní použití a aplikace, konkrétní čísla.
Jak? Je tak svižný, že i holohlavý člověk bude mít radost, jak mu z toho vlají vlasy. A to je co říct, páč je opravdu pekelně svižný. O mnohem nižší latenci nemluvě, ta je přímo oslepující!
V čem? No přeci úplně všude, a to včetně bezúčelného kopírování Bluray sem a tam, páč dechu se mu stále dostávati bude!
A čísla? Jsou na netu, mnoho. Včetně popisu lidí, jenž je mají. Zjednodušeně, současné SSD je jako hraní na 60Hz, to přeci musí stačit každému. Ne počkat to mělo být 640kB paměti…. No to je jedno, já si ho nekoupím, je moc drahý.
Mě ty legendy o 3D XPoint, nechávají v klidu. A asi bych mávl rukou i kdyby paměti stály dvakrát tolik co dnes a cvičil bych jeden jednoho Terminátora týdně 🙂