WD uvádí SSD Blue SN5000: Vyšší kapacity, ale top model už má QLC

Nová levná řada SSD Western Digitalu

SSD od Vánoc dost zdražila, takže zatímco loni se daly vyšší výkonné řady koupit za překvapivě málo, teď asi víc lidí kupuje levné mainstreamové modely. WD teď do této oblasti uvedla nové SSD označené Blue SN5000, které nahrazuje dosavadní Blue SN580 a přináší celkově vyšší kapacity a lepší výkon, s rozhraním PCIe Express 4.0. Western Digital také do této řady začíná osazovat paměti s horší výdrží, ale zatím jen do největšího modelu.

Western Digital tuto novou řadu neuvedl s žádnými velkými fanfárami, jak už to u levnějších produktů bývá, moduly WV Blue SN5000 se potichu objevily na jeho webu a v nabídce jeho oficiálního obchodu. Toto SSD nepředstavuje nějaký extrémní skok proti předchozí řadě SN580, ale přínosy novější generace nejsou ani nijak malé.

WD Blue SN5000 jsou NVMe SSD v klasickém provedení modulu M.2 s délkou 80 mm a rozhraním PCIe 4.0 ×4, jehož potenciál už využívají o něco více než předchozí řada SN580. Řadič má opět vlastní, speciálně vyvinutý firmou Western Digital, a má čtyři kanály. Nepoužívá mezipaměť DRAM, místo ní je tedy použitý HMB (buffer v RAM počítače).

500 GB – 2 TB s TLC NAND, ale 4TB model už má QLC

Předchozí řaduy SN580 ještě Western Digital uvedl na trh v kapacitách od 250 GB po 2 TB, ale nynější nová řada se celkově posune výš a nejmenší kapacita by měla být 500 GB, k čemuž pak budou dostupné ještě varianty s kapacitou 1 TB, 2 TB a 4 TB. Až po 2TB kapacitu používají moduly stále 3D NAND typu TLC (BiCS 5 od Kioxia / WD), takže pro tyto kapacity nejde o změnu proti také na TLC založené řadě SN580.

Ovšem u nové největší 4TB varianty už je změna a moduly používají QLC NAND, tedy paměti s vyšší kapacitou, ale horším výkonem a zejména horší přepisovací životností. Jde však alespoň o čipy BiCS 6, takže už jsou o generaci novější. Na toto tedy bude dobré při nákupu dávat pozor. Doufejme, že nedojde k nějaké tiché změně ve výrobních specifikacích, kdy se QLC začne objevovat i v menších modelech, zatímco kupující budou podle starších informací předpokládat paměti TLC NAND.

WD Blue SN5000 (Autor: Western Digital)

Výkon se posunul rozumně nahoru. Zatímco moduly SN580 sotva využívaly svou podporu PCIe 4.0 s rychlostmi sekvenčního čtení a zápisu maximálně 4150 MB/s, nové moduly SN5000 zvýšily maximální sekvenční rychlost čtení až na 5500 MB/s a sekvenční zápis až na 5000 MB/s (při použití zapisovací cache). Toto jsou paradoxně čísla pro 4TB model s QLC NAND.

Modely s TLC NAND (která je obvykle rychlejší, ale zde je použitý o jednu generaci starší typ) mají maximální rychlosti nižší, se čtením až 5150 MB/s a zápisem až 4900 MB/s. Náhodný přístup má uváděné výkony až 650 000 IOPS ve čtení a 770 000 IOPS v zápisu pro 2TB TLC model, 4TB QLC model má o trošku víc (690 000 IOPS a 800 000 IOPS). Parametry se liší model od modelu, můžete je vidět zde v tabulce:

 

Všechny modely mají pětiletou záruku, ale liší se tím, kolik jim výrobce garantuje přepisovací životnosti. Menší modely s kapacitou 500 GB a 1 TB založené na TLC NAND mají obvyklou záruku 600 přepisovacích cyklů na buňku (takže 300 a 600 TB zápisu), u 4TB QLC modelu je kvůli inherentně nižší životnosti této paměti snížená záruka jen na 300 cyklů (celkově 1200 TB zápisu).

Asi proto, aby to ve specifikacích nepůsobilo moc nápadně a QLC vypadala trochu líp, je oficiální záruka snížená i u 2TB TLC modelu na „něco mezi“, takže u tohoto modulu WD uvádí záruku 900 TB (450 cyklů), ačkoliv reálně by asi měl zvládat podobně přepisovacích cyklů jako 500GB a 1TB model.

WD Blue SN5000 (Autor: Western Digital)

WD modulům Blue SN5000 nasadil oficiální ceny 70 $, 80 $, 140 $ a 280 $ za jednotlivé kapacity. Oficiální ceny jsou, jak to často bývá, vyšší, než co by na trhu přirozeně dávalo smysl vzhledem k tomu, že dříve vydané moduly vyšších řad mezitím trochu zlevnily (mimochodem jsou o dost vyšší než při vydání u řady SN580).

Čašem by si ale také WD Blue SN5000 měly sednout na nižší ceny, snad blízko cenám, které teď za stejnou kapacitu WD chce u starších modelů SN580. V našich zemích nové moduly ještě v obchodech nejsou, uvidíme, za jaké částky odstartují u nás.

Zdroje: AnandTech, Western Digital

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


 •  
 •  
 •  
Flattr this!

Jak se liší čipsety Z890/B860/H810 pro procesory Intel Arrow Lake

Před nedávnem jsme tu měli informace o konektivitě, kterou budou poskytovat nové procesory Intelu – Core Ultra 200 v noteboocích a na desktopové platformě LGA 1851, která v říjnu začne nahrazovat dnešní desky LGA 1700 a procesory Alder Lake a Raptor Lake. Avšak tato bohatá výbava se týká dražších desek založených na čipsetech Z890. Intel ale opět sáhne k tzv. segmentaci a levnější desky budou různě osekané, a někdy o dost. Celý článok „Jak se liší čipsety Z890/B860/H810 pro procesory Intel Arrow Lake“ »

 •  
 •  
 •  

Gigabyte má PCIe 4.0 SSD se zápisem SLC, vydrží 109 500 přepisů

Boom (nebo bublina?) kolem AI přináší ledasco, ale bude mezi tím také zajímavá novinka pro ty, kdo litují vymizení SSD založených na pamětech NAND Flash se záznamem MLC a SLC, která sice byla dražší, ale měla lepší výkon a zejména násobně vyšší životnost, se kterou byste se nemuseli bát, že SSD opotřebujete. Gigabyte totiž uvádí SSD, které oficiálně je určené pro AI aplikace, ale ne jen pro ně – jeho hlavní devizou je právě SLC NAND. Celý článok „Gigabyte má PCIe 4.0 SSD se zápisem SLC, vydrží 109 500 přepisů“ »

 •  
 •  
 •  

Handheld Asus ROG Ally X: Hodně vylepšení a obří kapacita baterie

Na Computexu 2024 byly nejen odhaleny nové procesory AMD a Intelu, ale také novinka pro mobilní hraní, totiž nové vylepšené zařízení ROG Ally X od Asusu. Jde o plnohodnotné herní PC umožňující hrát všechny hry na Steamu a podobných platformách pod Windows v podstatě kdekoliv díky handheldovému formátu podobného Steam Decku nebo konzoli Nintendo Switch. Proti nim je ale ROG Ally X o dost výkonnější zařízení. Celý článok „Handheld Asus ROG Ally X: Hodně vylepšení a obří kapacita baterie“ »

 •  
 •  
 •  

One comment Pridať komentár

 1. To si robia srandu. Dajú tam výrazne zacnejší typ pamäte a napriek tomu zdvojnásobia cenu? Dočkáme sa vôbec niekedy 4TB SSD (kľudne aj QLC) pod 200$ ? Očakával som presne takú cenu v aktuálnom období po tom ako to začali vrstviť a neskutočne znižovať náklady na výrobu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *